Który jest dla Ciebie najlepszy?

KDE i GNOME to popularne środowiska graficzne Linuksa.

Te środowiska pulpitu Linux zapewniają użytkownikowi interfejs graficzny do korzystania z systemu Linux. Na przykład, jeśli wybierzesz Linux Mint, otrzymasz środowisko graficzne Cinnamon (oparte na GNOME 3), podczas gdy domyślne środowisko graficzne Ubuntu jest oparte na GNOME. Z drugiej strony edycje KDE Kubuntu i Fedory używają KDE Plasma.

Są one podobne do interfejsów graficznych systemów Windows i MacOS. Oba zapewniają bramę do podstawowych funkcji i bezpośrednio wpływają na przepływ pracy, produktywność i dostosowywanie użytkowników.

Jednak jako doświadczony użytkownik Linuksa możesz chcieć wiedzieć, co jest lepsze. Dlatego w tym artykule porównam plazmę GNOME i KDE. Pod koniec naszego porównania dowiesz się, czym się różnią i który jest dla Ciebie najlepszy.

Zacznijmy od porównania GNOME i KDE.

Co to jest GNOME?

GNOME, co oznacza GNU Network Object Model Environment, jest popularnym środowiskiem graficznym. Jest to oprogramowanie typu open source i działa na danym systemie operacyjnym (Linux lub Windows). Wymawia się to jako „guh-nome”.

Gotowe środowisko GNOME jest przyjazne dla użytkownika i bardzo łatwe w użyciu. Oferuje przyzwoitą ilość dostosowań przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesnego wyglądu.

Pod maską GNOME używa brokera żądań obiektów (ORB). Obsługuje COBRA (Common Object Request Broker Architecture), umożliwiając współpracę programów opartych na GNOME, rezydujących w różnych systemach operacyjnych w sieci.

GNOME 42 na Ubuntu 22.04 LTS

W 1999 roku założyciele GNOME, Miguel de Icaza i Federico Mena, wydali GNOME 1.0. Szybko stał się popularny i ewoluował. W chwili pisania tego tekstu najnowszą wersją GNOME jest GNOME 44, dostępna w dystrybucji Fedory.

Wiele popularnych dystrybucji Linuksa używa GNOME jako środowiska graficznego. Należą do nich Fedora, CentOS, edycja Manjaro GNOME i Ubuntu.

Podsumowując, GNOME to nowoczesne środowisko graficzne oferujące łatwość obsługi i wiele możliwości dostosowywania. Niektóre z jego kluczowych cech to:

 • Ma minimalistyczny układ, który nie rozprasza uwagi
 • Oferuje natychmiastowy dostęp do niezbędnych programów
 • Jest wyposażony w bogate w funkcje centrum aplikacji
 • Intuicyjnie zaprojektowane aplikacje o spójnym układzie
 • Świetne funkcje ułatwień dostępu
 • Niskie wymagania sprzętowe i niskie zużycie pamięci
 • Obsługuje ciemny interfejs użytkownika

Jeśli chcesz wypróbować dystrybucję Linuksa opartą na GNOME, sprawdź je tutaj.

Co to jest plazma KDE?

KDE Plasma to darmowe i otwarte środowisko graficzne. Oznacza środowisko graficzne K i jest popularnie znane przez społeczność jako Plazma. Oferuje użytkownikom stabilny, ale przyjemny dla oka graficzny interfejs użytkownika, który działa w różnych systemach operacyjnych, w tym FreeBSD, Linux, MacOS i Windows.

Po wyjęciu z pudełka Plazma jest znana Windowsowi. Jest również w dużym stopniu konfigurowalny, co czyni go doskonałym wyborem dla doświadczonych użytkowników Linuksa, którzy chcą dostosować swoje wrażenia w celu uzyskania lepszej wydajności, przepływu pracy i wyglądu. Oprócz dostosowywania oferuje również mnóstwo aplikacji KDE.

Podpis: Uproszczony pulpit KDE na Kubuntu

KDE po raz pierwszy pojawiło się w 1996 roku, kiedy Matthias Ettrich wydał swoją pierwszą wersję.

Niektóre popularne dystrybucje KDE Plasma to Kubuntu, Fedora KDE edition, OpenSuse i KDE Neon. Podczas pisania tego porównania najnowsza wersja KDE to 5.27.3.

Podsumowując, KDE to wysoce konfigurowalne środowisko graficzne, które jest dostarczane ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami i aplikacjami. Niektóre z jego kluczowych cech to:

 • Jest wyposażony w działający pasek zadań, podobny do systemu Windows
 • Obsługa ekranów dotykowych dla tabletów i laptopów
 • Łatwa zmiana rozmiaru okien
 • Łatwy w użyciu układ
 • Minimalne zużycie pamięci
 • Obsługuje wirtualne pulpity i obszary robocze
 • Wiele schowków przy użyciu menedżera schowka Klipper

Sprawdź tutaj dystrybucje Linuksa oparte na KDE.

GNOME kontra KDE Plazma

W tej sekcji omówimy różnicę między Plazmą a GNOME. Jeśli się spieszysz, przejrzyj tabelę porównawczą.

GNOMEKDE PlasmaDoświadczenia użytkownikaOferuje uproszczony interfejs użytkownika z przejrzystym interfejsem.Plazma zapewnia również dobre wrażenia użytkownika, ale tylko dla zaawansowanych użytkowników.Interfejs użytkownikaCzysty, uproszczony i nowoczesny interfejs użytkownika.Tradycyjny, konfigurowalny i uproszczony interfejs użytkownika.Przepływ pracyWielki out-of- przepływ pracy w pudełku, ale może być ograniczony podczas dostosowywania przepływu pracy do własnych potrzeb. Doskonałe dostosowanie przepływu pracy skierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników. Przyzwyczajenie się do tego może zająć trochę czasu, ale może radykalnie poprawić przepływ pracy użytkownika. Aplikacje Duży wybór preinstalowanych aplikacji GNOME, ale ich ogólna liczba jest ograniczona. KDE oferuje również doskonałe gotowe aplikacje. Ponadto otrzymujesz nieograniczoną liczbę aplikacji do zabawy.DostosowanieOgraniczone możliwości dostosowywania.Jedno z najlepszych konfigurowalnych środowisk graficznych.DostępnośćDoskonałe opcje ułatwień dostępu.Ograniczone opcje ułatwień dostępu.Tabela 1.0: Plazma GNOME vs. KDE

Doświadczenie użytkownika

Jeśli nigdy nie używałeś GNOME, przekonasz się, że jest łatwy w użyciu dzięki swojej prostocie. Ma przejrzysty interfejs, górny panel z ikonami i dostęp do opcji ułatwień dostępu (jeśli są włączone). Ma ograniczone możliwości dostosowywania, ale jest wystarczająco dobry dla nowych użytkowników. Ogólnie rzecz biorąc, przekonasz się, że GNOME spełnia Twoje wymagania, jeśli szukasz mniejszej liczby opcji, ale wystarczająco dobrej, aby efektywnie i wydajnie korzystać z Linuksa.

Z drugiej strony KDE jest bardziej elastyczne w swoim podejściu. Tutaj masz możliwość dostosowania swojego doświadczenia do własnych upodobań. Oprócz możliwości dostosowywania oferuje przyciągające wzrok środowisko pulpitu.

Co więcej, jeśli przenosisz się z systemu Windows, uznasz go za bardzo znajomy ze względu na podobne układy i podejścia.

Ogólnie rzecz biorąc, KDE Plasma oferuje przyzwoite wrażenia użytkownika i może wymagać od użytkowników nauczenia się nowych rzeczy, aby skutecznie z niego korzystać. Jego podejście do szwajcarskiego noża sprawia, że ​​jest popularny wśród zaawansowanych użytkowników.

Interfejs użytkownika

GNOME ma poręczny górny pasek zawierający ikony ułatwiające dostęp do funkcji, takich jak pasek stanu, menu użytkownika, zegar i przycisk narzędziowy.

Podpis: Uproszczona opcja wyszukiwania GNOME 42 w systemie Ubuntu 22.04 LTS

Dodatkowo masz opcję pokazywania aplikacji, aby wyszukiwać aplikacje za pomocą sprytnej funkcji wyszukiwania.

Podpis: GNOME 42 na Ubuntu 22.04 LTS

Ogólnie rzecz biorąc, GNOME oferuje nowoczesny interfejs użytkownika, w którym elementy są przejrzyście rozmieszczone w celu łatwej identyfikacji i użytkowania. Jednak interfejs użytkownika nie ma funkcjonalności w porównaniu do KDE.

Z drugiej strony KDE oferuje również przejrzysty i łatwy w użyciu interfejs.

Podpis: Plazma KDE w wersji 5.24.7 na Kubuntu 22.04 LTS

Jego tradycyjne podejście do komputerów stacjonarnych oznacza, że ​​masz pasek zadań u dołu ekranu. Zawiera przycisk Start po lewej stronie i narzędzia w prawym dolnym rogu.

Podpis: Menu Start

Jak możesz zauważyć, KDE jest podobne do systemu Windows. To dlatego, że Windows czerpie inspirację z KDE. Tutaj możesz przewijać aplikacje lub szybko przeszukiwać pasek wyszukiwania w menu Start.

Ogólnie podoba mi się interfejs użytkownika KDE Plasma. To osobiste preferencje, a wielu użytkowników Linuksa może preferować minimalistyczne podejście GNOME.

Przepływ pracy

Używałem KDE i GNOME i podobało mi się to, co mają do zaoferowania.

Po wyjęciu z pudełka przepływ pracy GNOME jest dobry. Tutaj możesz włączyć Hot Corner, aby otworzyć przegląd działań. Ma również domyślnie włączone aktywne krawędzie ekranu, co pozwala szybko przyciągać okna do boków w celu wykonywania wielu zadań.

Podpis: Opcje wielozadaniowości

Przestrzenie robocze środowiska GNOME pomagają w grupowaniu okien. Pomaga usprawnić przepływ pracy, ponieważ możesz tworzyć wiele obszarów roboczych do różnych celów. Te wirtualne pulpity usuwają bałagan i poprawiają nawigację. Możesz uzyskać dostęp do tych przepływów pracy (wirtualny pulpit), naciskając super-klawisz. Domyślnie jest to klawisz Windows lub Command na klawiaturze.

Za pomocą superklawisza możesz łatwo przełączać się między miejscami pracy i wybierać aplikacje. Ponadto oferuje również opcje przełączania aplikacji i wielu monitorów.

Podpis: Przełączanie wielu monitorów i aplikacji GNOME

GNOME obsługuje również skróty, aby usprawnić przepływ pracy. Na przykład możesz użyć ALT + F2, aby szybko uruchomić polecenie lub przełączać się między oknami za pomocą ALT + TAB (podobnie jak w przypadku okien).

Oprócz tego możesz dostosować przepływ pracy GNOME za pomocą rozszerzeń. Wszystko, co musisz zrobić, to przejść na oficjalną stronę rozszerzeń GNOME i zainstalować rozszerzenia przepływu pracy, takie jak BreezyTile, które pozwalają dostosować przepływ pracy.

A co z KDE? Czy zapewnia dobry przepływ pracy?

To robi! Po wyjęciu z pudełka otrzymujesz zarządzanie obszarem roboczym. Oferuje łatwe zarządzanie oknami za pomocą skrótów klawiaturowych.

Możesz także utworzyć nową aktywność (obszar roboczy), klikając pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierając „Pokaż przełącznik aktywności”> „Nowa aktywność”. Działają jako oddzielna wirtualna przestrzeń, dzięki czemu możesz łatwo zarządzać swoją pracą. Podczas tworzenia możesz ustawić jego nazwę, opis i ikonę. Ponadto możesz także ustawić skrót do przełączania!

Podpis: Szczegóły aktywności

Podobnie jak GNOME, możesz dostosować przepływ pracy, dodając aplikacje.

Krótko mówiąc, trudno jest wybrać zwycięzcę.

GNOME to właściwy wybór, jeśli szukasz uproszczonego podejścia. Plazma KDE to lepszy wybór dla tych, którzy chcą dostosować swój przepływ pracy.

Aplikacje

KDE i GNOME oferują duży wybór aplikacji.

Jednak KDE pokonuje GNOME, ponieważ oferuje więcej aplikacji od razu po wyjęciu z pudełka. Oferuje oprogramowanie Applications, które umożliwia łatwe przeglądanie obszernej biblioteki aplikacji. Jest to stale rosnąca biblioteka, dzięki aktywnemu udziałowi społeczności KDE w testowaniu i wypuszczaniu nowych aplikacji.

W KDE masz dostęp do przydatnych aplikacji, takich jak Okular (przeglądarka dokumentów), Dolphin (menedżer plików), Kdenlive (edytor wideo), Konsole (ładnie wyglądający terminal) i wiele więcej. Jeśli chcesz synchronizację, możesz także użyć KDE Connect, przydatnej aplikacji do łączenia telefonu z komputerem.

Domyślne aplikacje GNOME są przydatne i często używam ich do pracy. Na przykład aplikacje GNOME Core obejmują kalkulator, kalendarz, zegary, skaner dokumentów itp. Aplikacje Circle rozszerzają ekosystem. Tutaj możesz uzyskać dostęp do Amberol, aplikacji muzycznej lub Apostrophe, świetnej aplikacji do edycji przeceny.

Podsumowując, KDE pokonuje GNOME w ekosystemie aplikacji.

Dostosowywanie

Jeśli chodzi o dostosowywanie, na górze znajdziesz KDE. Zawiera wiele opcji dostosowywania. Na przykład dodawanie nowych informacji/funkcji za pomocą widgetu plazmy lub szybka zmiana tapety pulpitu.

Ponadto możesz zmienić rozmieszczenie i zachowanie ikon na pulpicie, dostosowując ich rozmiar, szerokość, sortowanie i wiele więcej.

Podpis: Łatwo zmieniaj wygląd w KDE Plasma

Oprócz tych funkcji, KDE pozwala ustawić ikony systemowe, motywy globalne, a nawet motywy zarządzania oknami. A jeśli nie znajdziesz programu uruchamiającego aplikacje KDE, możesz aktywować program uruchamiający aplikacje, który działa podobnie do programu uruchamiającego aplikacje GNOME 3 (kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę menu> pokaż alternatywy> i wybierz Pulpit aplikacji).

Podpis: Zmień na program uruchamiający aplikacje podobny do GNOME

Krótko mówiąc, masz pełną kontrolę nad swoim środowiskiem graficznym. Tutaj możesz zmienić kolor, zarządzanie oknami i motyw, a także dodać widżety.

Podpis: Widżety w KDE

Z drugiej strony GNOME nie oferuje tak szerokiego dostosowania jak KDE. Nie oznacza to jednak, że brakuje w nim personalizacji. W GNOME musisz użyć rozszerzeń GNOME, aby wprowadzić zmiany. Na przykład możesz użyć rozszerzenia Open Weather, aby wyświetlić szczegółowe informacje o pogodzie na pulpicie lub zmienić wygląd i sposób działania paneli zasobnika za pomocą Reloaded Icons w zasobniku. Dodatkowo GNOME oferuje również tryb ciemny.

Niewątpliwie KDE jest lepsze niż GNOME w dostosowywaniu. Jeśli jednak chcesz używać domyślnych, gotowych ustawień, oba rozwiązania będą równie dobre.

Podsumowując, użyj KDE, jeśli szukasz możliwości dostosowania. Dla uproszczenia lepiej pasuje GNOME.

Dostępność

Pod względem dostępności GNOME błyszczy. Domyślnie ma wiele opcji, takich jak alerty wizualne, klawiatura ekranowa, duży tekst czy czytnik ekranu. Możesz je włączyć, przechodząc do Ustawienia > Dostępność. Dla bardziej potrzebujących możesz włączyć „Zawsze pokazuj menu ułatwień dostępu”, aby włączyć je z górnego paska.

Podpis: Opcje ułatwień dostępu GNOME w systemie Ubuntu 22.04

KDE jest również przyzwoite pod względem dostępności, ponieważ oferuje funkcje ułatwień dostępu, takie jak dzwonek, klawisze modyfikujące, filtry klawiatury, nawigacja myszą i czytnik ekranu.

Podsumowując, GNOME jest lepsze, jeśli chodzi o dostępność.

Końcowe przemyślenia

Jeśli poprosisz mnie o wybranie jednego, powiem, że żaden. To dlatego, że lubię ich obu.

GNOME oferuje uproszczone i minimalistyczne podejście do dystrybucji Linuksa. Mimo że brakuje mu głębokiej personalizacji, oferuje łatwe w użyciu środowisko, idealne dla początkujących. GNOME jest również świetne dla tych, którzy chcą zachować produktywność przy mniejszej liczbie opcji.

Z drugiej strony nie mogę też zrezygnować z KDE. Jego bogate w funkcje podejście bliżej łączy mnie z ekosystemem Linuksa i przypomina mi, dlaczego kocham Linuksa.

Nie ma więc prawidłowej odpowiedzi.

Możesz wybrać dowolne środowisko graficzne.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od środowiska graficznego GNOME, a następnie przejście na KDE, gdy poczujesz się komfortowo z Linuksem. KDE jest obowiązkowym wyborem dla zaawansowanych użytkowników, ponieważ mogą oni w pełni wykorzystać jego potencjał.

Następnie sprawdź najlepsze menedżery partycji systemu Linux do tworzenia i usuwania miejsca na dysku.