Który jest najbezpieczniejszy w 2023 roku?

Jeśli chodzi o przechowywanie zasobów cyfrowych i zapewnienie ich bezpieczeństwa, ważne jest, aby wybrać niezawodny portfel NFT.

Jednak te portfele w rzeczywistości nie przechowują twoich NFT; zamiast tego trzymają klucze umożliwiające dostęp do twoich aktywów przez blockchain i potwierdzające twoją własność. W tym artykule omówimy podstawy NFT i przyjrzymy się bliżej najbezpieczniejszym portfelom NFT na rynku.

Podstawy NFT

NFT odnoszą się do rodzaju tokena cyfrowego, którego nie można wymienić na inny token tego samego typu. Aby spojrzeć na to z perspektywy, pomyśl o banknocie dolarowym z numerem seryjnym. Numer seryjny jest identyfikatorem, ale nie ma związku z wartością dolara. Banknoty dolarowe, a właściwie dowolna waluta fiducjarna, są wymienne na inne. Natomiast NFT jest dokładnym przeciwieństwem aktywów zamiennych.

Jeśli chodzi o NFT, token jest zasadniczo plikiem cyfrowym zawierającym łącze do pliku multimedialnego przechowywanego gdzieś na komputerze. Najcenniejszym aspektem NFT jest jego historia własności. Ten zapis jest przechowywany w łańcuchu bloków i nie można go zmienić, co daje NFT jego pochodzenie, tj. historię wszystkich poprzednich właścicieli. To pochodzenie jest częścią tego, co czyni NFT wartościowymi.

Obecnie na rynku dostępne są różne typy NFT reprezentujące obrazy, muzykę, wideo lub dane. Jednak kiedy ludzie mówią o NFT, zwykle odnoszą się do NFT opartych na obrazie, w szczególności typu ProFile-Picture lub PFP. Te NFT często występują w partiach po 10 000, co stanowi 90% rynku NFT.

Nie można po prostu złożyć cyfrowego zasobu i włożyć go do kieszeni lub ułożyć w sejfie. Zamiast tego najlepiej byłoby mieć unikalny portfel kryptowalut/portfel NFT. Portfel NFT to fizyczne urządzenie lub program komputerowy, który umożliwia bezpieczne przechowywanie i przesyłanie zasobów cyfrowych.

Ale jak dokładnie działają portfele NFT?

Aby przedstawić przegląd podstaw portfeli NFT i ich funkcji, musisz zdać sobie sprawę, że przechowywanie i przesyłanie zasobów cyfrowych może znacznie różnić się od tradycyjnych aktywów fizycznych, takich jak gotówka.

Tworzenie portfela generuje unikalną serię słów automatycznie nazywaną frazą początkową lub frazą odzyskiwania. Ta fraza początkowa jest następnie używana do tworzenia kluczy prywatnych, takich jak hasła, które zapewniają dostęp do określonych elementów w portfelu. Musisz zachować swoją frazę początkową i klucze prywatne w tajemnicy i nigdy nikomu ich nie udostępniać, ponieważ te informacje umożliwiłyby im dostęp do twoich zasobów.

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób wszystkie te elementy współpracują ze sobą, możesz myśleć o swoim portfelu kryptograficznym jako o menedżerze haseł do zasobów cyfrowych. Fraza początkowa działa jak hasło główne umożliwiające dostęp do Twojego portfela i wszystkich jego zasobów. Jeśli kiedykolwiek usuniesz swój portfel kryptograficzny, możesz go odtworzyć i odzyskać dostęp do wszystkiego za pomocą frazy początkowej.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zgubisz lub zapomnisz swoją frazę początkową, trwale utracisz dostęp do swojego portfela i wszystkich znajdujących się w nim aktywów. Z drugiej strony klucze prywatne umożliwiają zarządzanie i inicjowanie transakcji w portfelu.

Rodzaje portfeli NFT

Zrozumienie różnych rodzajów portfeli dostępnych do bezpiecznego przechowywania zasobów cyfrowych jest ważne. Portfele NFT można ogólnie podzielić na:

Portfele depozytowe

Korzystając z portfeli depozytowych, powierzasz osobie trzeciej ochronę swoich zasobów cyfrowych i zapewnianie dostępu w razie potrzeby. Chociaż portfele depozytowe oferują wygodę zarządzania Twoimi aktywami przez kogoś innego, wiążą się również z nieodłącznym ryzykiem. Korzystając z portfela zabezpieczającego, ufasz praktykom bezpieczeństwa zewnętrznego dostawcy. Jeśli zostaną zhakowane lub naruszone, Twoje zasoby mogą być zagrożone.

Należy zauważyć, że nie wszystkie portfele depozytowe są sobie równe. Wybierając portfel powierniczy, kluczowe znaczenie ma DYOR (przeprowadź własne badania), aby upewnić się, że dostawca ma udokumentowane doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności. Ponadto należy zawsze zachować ostrożność podczas udostępniania poufnych informacji, takich jak dane logowania osobom trzecim.

Ostatecznie decyzja o korzystaniu z portfela depozytowego sprowadza się do własnej tolerancji ryzyka i osobistych preferencji. Podczas gdy portfele depozytowe mogą oferować wygodę i łatwość użytkowania, niektóre mogą mieć lepszy wybór. Dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i kontrolę nad swoimi aktywami, lepszą opcją może być samoopieka za pośrednictwem portfela bez zabezpieczenia lub portfela sprzętowego.

Portfele bez zabezpieczenia

Portfele niepowiernicze oferują użytkownikom pełną kontrolę i własność ich kluczy prywatnych. Oznacza to, że dostawca portfela nie może uzyskać dostępu do środków użytkownika, nie może ich zamrozić ani nimi manipulować.

Piękno portfeli bez zabezpieczenia polega na ich podstawowej zasadzie decentralizacji. Dostawca portfela działa jako brama do łańcucha blokowego przechowującego prywatne i publiczne klucze użytkownika oraz ułatwiając mu interakcję z jego zasobami cyfrowymi. Należy zauważyć, że portfele niepowiernicze nie przechowują kryptowalut, ale klucze potrzebne do uzyskania do nich dostępu w łańcuchu bloków.

Dla tych, którzy chcą korzystać z portfeli NFT, których głównym celem jest autonomia i bezpieczeństwo, preferowanym wyborem są portfele bez zabezpieczenia. Trzymając swoje klucze, użytkownicy mogą mieć pewność, że mają dostęp do swoich funduszy i że ich aktywa są zabezpieczone przed manipulacją osób trzecich. Chociaż zarządzanie ich kluczami prywatnymi może wiązać się z koniecznością nauczenia się, korzyści płynące z pełnej kontroli nad ich zasobami cyfrowymi sprawiają, że dla wielu jest to warte wysiłku.

Teraz spójrzmy na najlepsze portfele NFT.

Portfel matematyczny

Math Wallet to jeden z najbardziej znanych portfeli, z ponad 70 obsługiwanymi łańcuchami bloków. Portfel oferuje różne funkcje, takie jak handel, zarządzanie, kupowanie, sprzedawanie i wypłacanie NFT, zapewniając użytkownikom wszechstronną i wydajną platformę.

Dzięki wersji na komputery i urządzenia mobilne, która oferuje bezproblemową synchronizację na wszystkich urządzeniach, Math Wallet integruje również kilka portfeli sprzętowych, ułatwiając zarządzanie i dostęp do wielu adresów.

Wsparcie kilku wielkich nazwisk w branży blockchain, w tym Fenbushi Capital, Binance Labs, Fundamental Labs, NGC Ventures, Capital6 Eagle i Amber Group, zapewnia mu tytuł najlepszego portfela wspieranego przez inwestorów instytucjonalnych.

Portfel Enjin

Enjin Wallet to wszechstronne rozwiązanie dla osób poszukujących jednej platformy do zarządzania swoimi kryptowalutami i NFT. Portfel zapewnia intuicyjny interfejs do handlu, gromadzenia i wymiany zasobów cyfrowych. Dodatkowo jest wyposażony w zintegrowaną giełdę, która ułatwia szybkie i bezproblemowe transakcje.

Użytkownicy mogą tworzyć wiele kont dostosowanych do ich konkretnych potrzeb, niezależnie od tego, czy zarządzają codziennymi wydatkami, czy uczestniczą w grach opartych na blockchain. Portfel umożliwia również importowanie istniejących portfeli. Jest również kompatybilny z portfelami sprzętowymi, takimi jak Ledger i Trezor.

MetaMaska

MetaMask stał się podstawowym wyborem dla ponad 21 milionów użytkowników od czasu jego powstania w 2016 roku przez ConsenSys. Jego popularność gwałtownie wzrosła podczas boomu DeFi w 2020 roku, co czyni go najczęściej używanym portfelem.

MetaMask zapewnia tokeny portfela oparte na ERC-20 i integruje się z innymi sieciami EVM, takimi jak Polygon, BNB Chain, Optimism i Arbitrum. Jego funkcja rozszerzenia przeglądarki ułatwia interakcję z dApps zbudowanymi na Ethereum i innych sieciach kompatybilnych z EVM, w tym na rynku NFT OpenSea. Ponadto MetaMask oferuje funkcję wymiany, która umożliwia szybką wymianę tokenów bez dostępu do zdecentralizowanej giełdy.

Użytkownicy zachowują pełną kontrolę nad swoimi zasobami, ponieważ MetaMask nie przechowuje kluczy prywatnych ani fraz źródłowych.

Portfel atomowy

Atomic Wallet to popularna aplikacja komputerowa, która oferuje użytkownikom pełną kontrolę nad oszczędnościami w kryptowalutach. Usługa ma na celu przechowywanie kluczy prywatnych użytkowników i danych transakcyjnych na ich komputerach, a nie na serwerach dostawcy, zapewniając całkowitą autonomię użytkownika.

Atomic Wallet obsługuje ponad 300 kryptowalut, w tym większość tokenów ERC-20. Oferuje dodatkowe płatne usługi, takie jak zakupy kryptowalut kartą kredytową, transakcje peer-to-peer i transakcje ShapeShift.

Ponieważ nie wymaga rejestracji użytkownika, portfel nie przechowuje poufnych danych osobowych ani nie korzysta z pośredników do przeprowadzania transakcji. Wszystkie przesyłane dane są szyfrowane, a użytkownicy otrzymują unikalną frazę zapasową zawierającą 12 losowo wygenerowanych słów, aby odzyskać swoje portfele.

Portfel ZenGo

ZenGo to wysoce bezpieczny portfel Web3, który oferuje użytkownikom pełną kontrolę nad ich kryptowalutami bez luk w zabezpieczeniach klucza prywatnego. Portfel wykorzystuje zaawansowaną kryptografię Multi-Party Computation (MPC), z której korzystają instytucje o wartości wielu miliardów dolarów w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

ZenGo to pierwsza aplikacja portfelowa, która zapewnia konsumentom te korzyści w zakresie bezpieczeństwa, zapewniając bezstresowy dostęp do kryptowalut dzięki wiodącemu w branży szyfrowaniu biometrycznemu i uwierzytelnianiu 3FA.

Opracowany przez KZen Networks, firmę kładącą duży nacisk na bezpieczeństwo i interfejs użytkownika, ZenGo nie ma luk w zabezpieczeniach dotyczących frazy seed, co czyni go jedną z najbezpieczniejszych dostępnych aplikacji do portfela kryptowalut.

Portfel Kukai

Portfel Kukai, opracowany dla Tezos Blockchain, to aplikacja internetowa, która umożliwia użytkownikom bezproblemowe zarządzanie i łączenie się z doświadczeniami lub aplikacjami opartymi na Tezos.

Portfel zapewnia dostęp do tych dApps za pośrednictwem przeglądarki, oprócz dostępu do zasobów kryptograficznych. Użytkownicy mogą szybko odkrywać, uzyskiwać dostęp i łączyć się z tymi aplikacjami bezpośrednio za pośrednictwem aplikacji Kukai.

Portfel Exodusu

Portfel Exodus to portfel programowy dla Bitcoin, który stał się popularnym wyborem wśród użytkowników kryptowalut od czasu jego uruchomienia w 2015 roku. Usługa z siedzibą w Nebrasce kładzie nacisk na kontrolę użytkownika i prywatność, z kluczami prywatnymi pozostającymi na urządzeniu użytkownika i nie jest wymagana identyfikacja osobista ani interakcja z bankiem . Kod dla Exodus jest częściowo otwarty, a portfel współpracuje z partnerami wymiany, aby oferować usługi transferu dla szerszego zakresu monet.

Opłaty transakcyjne w portfelu są płacone tylko górnikom i ustalane automatycznie za pomocą usługi opłat Bitcoin. Liczba wejść i wyjść określa wielkość transakcji.

Alpha Wallet

AlphaWallet to mobilny portfel kryptowalut typu open source, zaprojektowany specjalnie dla NFT w sieci Ethereum. Interfejs użytkownika jest prosty i przyjazny dla początkujących, z dedykowaną sekcją NFT i tokenów do gier.

AlphaWallet pozwala również użytkownikom dodawać metatagi do swoich tokenów w celu łatwego wyszukiwania i filtrowania. Portfel integruje się z różnymi platformami NFT i grami typu blockchain, w tym OpenSea, CryptoKitties, Dragonereum i ChainZ Arena. Dodatkowo oferuje wbudowaną przeglądarkę dApp do uzyskiwania dostępu do aplikacji DeFi, takich jak Compound.

Portfel DeFi z crypto.com

Portfel DeFi firmy crypto.com oferuje kompleksowy zestaw usług DeFi, w tym przechowywanie tokenów, obstawianie nagród, wymianę par tokenów i interakcję z dApps.

Niepowierniczy portfel daje użytkownikom pełną kontrolę nad kluczami prywatnymi, zapewniając bezpieczeństwo ich środków w przypadku awarii firmy. Użytkownicy mogą łączyć się z różnymi aplikacjami dApp, takimi jak gry, zdecentralizowane giełdy i platformy DeFi, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie dla osób, dla których priorytetem jest prywatność i bezpieczeństwo.

Zaufaj portfelowi

Trust Wallet to mobilny portfel, który oferuje bezpieczne przechowywanie i dostęp do kryptowalut w sieciach Ethereum i Binance Smart Chain. Kolekcjonerskie kryptowaluty, takie jak CryptoPunks i CryptoKitties, to unikalne zasoby cyfrowe przechowywane w łańcuchu bloków i powiązane z adresem publicznym.

Trust Wallet zapewnia proste i bezpieczne rozwiązanie do zarządzania i przechowywania tych przedmiotów kolekcjonerskich, ułatwiając użytkownikom dostęp do ich zasobów cyfrowych i zarządzanie nimi. Przyjazny dla użytkownika interfejs Trust Wallet i solidne funkcje bezpieczeństwa sprawiają, że jest to popularny wybór wśród entuzjastów kryptowalut.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak kupować NFT?

Aby kupić NFT, musisz wykonać następujące ogólne kroki:

1. Wybierz rynek, który odpowiada Twoim potrzebom. Najbardziej poszukiwane są różne platformy sprzedaży NFT, takie jak OpenSea, Rarible, Nifty Gateway i SuperRare.
2. Skonfiguruj portfel: Spośród wielu wymienionych powyżej portfeli wybierz ten, który obsługuje konkretną sieć blockchain, na której opiera się NFT. Upewnij się, że Twój portfel jest odpowiednio zasilany kryptowalutą, aby kupić NFT.
3. Przeglądaj i wybierz NFT: Przeglądaj dostępne NFT na rynku. Zawęź NFT za pomocą filtrów opartych na twórcy, kolekcji, cenie lub kategorii.
4. Licytuj lub kup: W zależności od rynku możesz złożyć ofertę lub od razu kupić. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zakończyć proces zakupu.
5. Przenieś NFT do swojego portfela: Po wykonaniu kroku 4 musisz przenieść NFT do swojego portfela. Postępuj zgodnie z instrukcjami na rynku, aby zainicjować przeniesienie.

Jak działają portfele NFT?

Aby zarządzać NFT, potrzebujesz portfela NFT, który może bezpiecznie przechowywać twoje klucze prywatne, które są używane do potwierdzania własności i uzyskiwania dostępu do aktywów NFT. Twoje NFT są przechowywane w łańcuchu bloków, a Twój portfel NFT przechowuje informacje o ich lokalizacji, umożliwiając ich wysyłanie i odbieranie. Portfel NFT pozwoli Ci zarządzać wszystkimi NFT w jednym miejscu, bezpiecznie kontrolować klucze prywatne i łączyć się ze zdecentralizowanymi aplikacjami i platformami handlowymi NFT.

Czy portfele NFT są bezpieczne?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo portfeli NFT, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Podczas gdy portfel powierniczy jest dobrą opcją dla tych, którzy często handlują NFT, portfel niepowierniczy jest ogólnie uważany za najbezpieczniejszy sposób przechowywania NFT na dłuższą metę.

Ostatnie słowa

Wybierając portfel kryptograficzny do swojej kolekcji NFT, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a aktywacja uwierzytelniania dwuskładnikowego jest koniecznością.
  • Ponieważ NFT można wybijać w różnych sieciach blockchain, niezbędny jest portfel z kompatybilnością cross-blockchain.
  • Przyjazny dla użytkownika interfejs jest niezbędny, szczególnie dla początkujących, a wreszcie dostępność jest kluczowa, więc portfel, do którego można uzyskać dostęp na wielu urządzeniach, byłby idealny.