Który laptop warto kupić? Chromebook kontra Windows

  • Narzędzia internetowe, takie jak Dokumenty Google i Slack, sprawiają, że Chromebooki są świetną opcją dla osób pracujących w internecie i ceniących współpracę.
  • Chromebooki są znane ze swojej prostoty i braku oprogramowania typu bloatware w porównaniu do laptopów z systemem Windows, co czyni je bezproblemową opcją.
  • Chromebooki zyskały popularność w szkołach ze względu na niski koszt i prostotę, a korzysta z nich ponad 50 milionów uczniów i nauczycieli.

Jeśli szukasz laptopa, być może zastanawiasz się, czy pozostać przy standardowym komputerze z systemem Windows, czy zamiast tego wybrać Chromebooka. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pomiędzy obiema platformami.

Pracujesz w internecie? Użyj Chromebooka

Pandemia sprawiła, że ​​praca z domu stała się konieczna, a wiele osób nadal sprzeciwia się powrotowi do biura, przynajmniej przez cały tydzień pracy. Wiele narzędzi internetowych, takich jak Slack, ułatwia zespołom utrzymywanie kontaktu, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

Obecnie coraz powszechniejsze jest wykonywanie pracy biurowej także w Internecie. Dokumenty Google to popularny internetowy edytor tekstu, ponieważ ułatwia pracę nad dokumentami z innymi osobami.

Jeśli używasz takich narzędzi internetowych, powinieneś poważnie rozważyć Chromebooki.

Chcesz mieć prosty komputer? Kup Chromebooka

Chociaż system Windows od dawna jest liderem na rynku laptopów, istnieje już tak długo, że nabrał sporo bagażu. Wiele komputerów z systemem Windows jest wyposażonych w całą gamę programów i narzędzi. Są one preinstalowane, czy tego chcesz, czy nie. Krytycy nazywają te programy „bloatware”.

Z kolei Chromebooki są smukłe i podłe. Jedyne aplikacje, jakie znajdziesz, to te zainstalowane domyślnie. Właśnie dlatego Chromebooki mają reputację lekkich.

Student? Prawdopodobnie używasz już Chromebooka

Chromebooki stały się popularne w szkołach, szczególnie w szkołach podstawowych i średnich. Rzucili wyzwanie rynkowi, który tradycyjnie był chlebem powszednim Apple od czasów Apple II.

Jest to prawdopodobnie spowodowane prostotą systemu operacyjnego Chrome, a także niskim kosztem sprzętu w porównaniu ze standardowymi laptopami Mac i PC. To powody, dla których coraz więcej szkół udostępnia swoim uczniom Chromebooki.

W wpis na blogu poświęconym słowom kluczowymGoogle twierdzi, że z Chromebooków korzysta ponad 50 milionów uczniów i nauczycieli.

Korzystasz z aplikacji biurowych? Trzymaj się Windowsa

Chociaż Microsoft udostępnił Office, a raczej Microsoft 365, jak woli teraz nazywać ten pakiet, dostępny w wersji online (w tym na Chromebookach), jeśli intensywnie korzystasz z aplikacji Office, Windows jest nadal najlepszym wyborem.

Z budżetem? Wybierz Chromebooka

Chromebooki stały się popularne ze względu na niskie ceny. Chociaż można kupić modele premium, takie jak linia Chromebook Plus, maszyny z niższej półki mają specyfikacje, które nie są dużo niższe, o ile można zaakceptować pewne kompromisy w jakości wykonania.

Dobry, podstawowy laptop Chromebook możesz kupić za mniej niż 500 USD.

Fan Linuksa? Użyj Chromebooka

Jeśli wolisz Linuksa, Chromebook może być dla Ciebie lepszą opcją. Chociaż środowisko programistyczne systemu Linux można uruchomić zarówno w systemie operacyjnym Chrome, jak i Windows, Chromebooki mają przewagę, ponieważ system operacyjny jest już oparty na systemie Linux.

Windows jest najlepszy dla graczy

Chociaż pojawił się popyt na laptopy do gier Chromebook, rynek gier Windows ma znacznie dłuższą historię, sięgającą czasów MS-DOS. Zdecydowana większość popularnych gier jest łatwo dostępna w systemie Windows. Chromebooki ograniczają Cię głównie do gier internetowych, Android, Linux i gier strumieniowych.

Rynek gier na Chromebooki jest wciąż bardzo nowy i nie jest jasne, jakie wsparcie będzie miał w dłuższej perspektywie.

Chcesz surowej mocy? Trzymaj się Windowsa

Jeśli zależy Ci na wydajności, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie standardowy laptop z systemem Windows. Dostępnych jest więcej laptopów premium, takich jak linia Dell XPS, niż Chromebooków. Profesjonalne oprogramowanie, takie jak kreatywne aplikacje Adobe, jest również znacznie bardziej rozwinięte w systemie Windows – chociaż Lightroom jest dostępny jako aplikacja na Androida w sklepie Google Play.

Chromebooki zwykle korzystają z słabszych procesorów, zwłaszcza z niższej półki. Ich baza oprogramowania ogranicza się również do aplikacji internetowych, na Androida i Linuxa, podobnie jak w przypadku gier na Chromebooku. Pamiętaj jednak, że będziesz mógł zainstalować potężne narzędzia Linux, takie jak GIMP i ImageMagick.

Teraz możesz wybierać między Chromebookiem a laptopami z systemem Windows

Chociaż wybór między laptopem z systemem Windows a Chromebookiem może wydawać się trudny, jest to kwestia tego, do czego używasz tego urządzenia. Jeśli szukasz prostego, bezproblemowego komputera, powinieneś rozważyć Chromebooka. Jeśli potrzebujesz większej mocy do produktywności, wybierz komputer z systemem Windows.