Który telewizor kupić?

Udostępnij teraz w social media:

Chcesz mieć nowy telewizor, ale jesteś zdezorientowany mnóstwem skrótów i żargonu, które uwielbiają producenci? Jedną z największych decyzji, które musisz podjąć, jest to, czy chcesz mieć tradycyjny model diody elektroluminescencyjnej (LED), czy zestaw zawierający nowszą technologię organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED).

Jaka jest różnica między diodami LED a OLED?

OLED zasadniczo różni się od technologii LCD stosowanej w większości płaskich telewizorów i monitorów. Wyświetlacz OLED emituje własne światło, co oznacza, że ​​każdy piksel może generować własne światło. Pozwala to OLED na „wyłączenie” pikseli i uzyskanie idealnej czerni.

Dla porównania, wszystkie ekrany LCD wymagają podświetlenia, od najtańszych modeli po wysokiej klasy zestawy kropek kwantowych (QLED). Sposób implementacji podświetlenia różni się jednak znacznie w całym przedziale cenowym.

QLED to termin marketingowy, podczas gdy organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED) to technologia wyświetlania. QLED odnosi się do folii z kropkami kwantowymi używanej przez producentów do poprawy jasności i reprodukcji kolorów. Samsung był pionierem tej technologii w 2013 roku, ale wkrótce zaczął udzielać na nią licencji innym firmom, takim jak Sony i TCL.

Diody OLED mają idealną czerń

Współczynnik kontrastu to różnica między najjaśniejszą bielą i najciemniejszą czernią, jaką może uzyskać wyświetlacz. Wielu uważa to za jeden z najważniejszych aspektów jakości obrazu.

Ponieważ wyświetlacze OLED mogą wyłączać swoje piksele, aby nie było wytwarzane światło, mają (teoretycznie) nieskończony współczynnik kontrastu. To czyni je również idealnymi do ciemnych sal kinowych, w których głęboka, atramentowa czerń jest o wiele ważniejsza niż super jasny obraz.

Niestety, żadna technologia nie jest idealna. Wyświetlacze OLED mogą nieco słabnąć w prawie czarnym (ciemnoszarym) działaniu, gdy piksele wychodzą ze stanu „wyłączenia”.

Flagowy telewizor LG CX OLED 2020.

Jednak tradycyjne wyświetlacze LCD z podświetleniem LED wymagają podświetlenia, które prześwituje przez „stos” warstw w celu wytworzenia obrazu. Ponieważ podświetlenie przenika również przez czarne części ekranu, czerń, którą widzisz, niekoniecznie jest tak „prawdziwa”, jak na OLED.

Producenci telewizorów LED zrobili jednak postępy w tej dziedzinie w ciągu ostatnich kilku lat. Wiele z nich ma teraz miejscowe przyciemnianie, które pomaga im osiągnąć znacznie lepszą czerń niż kiedyś. Niestety ta technologia też nie jest doskonała; czasami tworzy efekt „aureoli” wokół stref ściemniania.

  Jak testować przyciski myszy

Diody LED stają się dużo jaśniejsze

Chociaż wyświetlacze OLED są idealne do ciemnych pomieszczeń, nie osiągają tego samego poziomu jasności, co tradycyjny wyświetlacz LCD. Wynika to z organicznej natury pikseli, które z czasem ulegają degradacji i ściemniają się. Aby przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu się, producenci muszą ograniczać jasność tych pikseli do rozsądnego poziomu.

Tak nie jest w przypadku diod LED, które wykorzystują syntetyczne związki, które ulegają degradacji w znacznie wolniejszym tempie. W rezultacie wyświetlacze LED mogą być znacznie jaśniejsze niż diody OLED. Jeśli będziesz oglądać telewizję w jasnym pomieszczeniu (na przykład w mieszkaniu z oknami od podłogi do sufitu), prawdopodobnie lepszym wyborem będzie dioda LED.

Telewizor QLED / LCD Samsung Q80T.

Producenci stosują różnego rodzaju sztuczki, aby ograniczyć odblaski i odbicia, ale nic nie działa tak dobrze, jak zwiększanie jasności wyświetlacza. Większość ludzi uważa, że ​​wyświetlacze OLED są „wystarczająco jasne”, ale panele LED przenoszą je na zupełnie nowy poziom.

Ponownie, jeśli głównie oglądasz telewizję w nocy lub w zaciemnionym pokoju, nie będzie to dla ciebie zerwaniem; cena może być jednak. Vizio P-Series Quantum X to mniej niż połowa ceny porównywalnego LG CX z panelem OLED, który również nie jest tak jasny.

OLED to telewizory z najwyższej półki

Chociaż telewizory OLED są tańsze w produkcji niż kiedyś, proces ten jest nadal droższy niż w przypadku wyświetlaczy LCD. Dlatego panele OLED są dostępne w cenie premium po wyjęciu z bramki. Dlatego też LG, Sony, Panasonic i tak dalej nazywają je swoimi modelami z najwyższej półki.

Ogólnie uważa się, że jakość obrazu na OLED jest lepsza. Modele LG i Sony 2020 zostały docenione za ich fabryczne odwzorowanie kolorów. W tym przedziale cenowym otrzymujesz wysokiej klasy telewizor z wysokiej jakości budową i bogatym zestawem funkcji.

To sprawia, że ​​znalezienie „budżetowego” telewizora OLED jest praktycznie niemożliwe. LG Display jest jedyną firmą, która produkuje te panele w rozmiarach 48-, 55-, 65- i 77-calowych. 48-calowe panele są powiązane z 77-calowym procesem produkcyjnym, ponieważ są wycinane z tego samego „szkła macierzystego”.

Ponieważ LG nie sprzedaje zbyt wielu 77-calowych wyświetlaczy, mniejsze (i tańsze) 48-calowe modele są bardzo trudne do znalezienia.

Nawet jeśli zdecydujesz się na mniejszy panel, aby zaoszczędzić pieniądze, nadal musisz zapłacić za wysokiej klasy procesor obrazu. Wsparcie dla technologii, których możesz nie potrzebować lub nie chcesz – takich jak NVIDIA G-Sync Dolby Vision i tryb Filmmaker – jest również zawarte w tej cenie.

  Dlaczego nie możesz zablokować BitTorrenta na routerze

Jeśli chcesz idealnej czerni, nieskończonego współczynnika kontrastu i doskonałych czasów reakcji panelu OLED, po prostu bądź przygotowany na głębokie kopanie i wejście na całość.

Istnieją również wysokiej klasy telewizory LCD. Najwyższej klasy QLED firmy Samsung nie ma atramentowej czerni i „wyglądu OLED”. Są jednak wyposażone w pełne lokalne przyciemnianie, niesamowitą jasność, wysokiej klasy procesor obrazu oraz obsługę Dolby Atmos i HDR10 +, a także inne flagowe funkcje.

Istnieje więcej modeli LED

Ponieważ wyświetlacze LCD z podświetleniem LED są znacznie łatwiejsze w produkcji, na rynku dostępnych jest znacznie więcej opcji. Ponownie tylko LG Display produkuje obecnie panele OLED. Następnie są kupowane przez dział konsumentów LG i rywali, takich jak Sony, Panasonic i Vizio.

Jednak wszystkie te firmy (w tym LG z najnowszą linią Nanocell) również produkują standardowe telewizory LCD. Technologia LCD jest również znacznie bardziej przystępna dla producentów budżetowych, takich jak TCL i Hisense. Dzięki starszej technologii wyświetlania łatwiej jest wyprodukować świetnie wyglądający telewizor w przystępnej cenie.

Telewizor Mini-LED serii TCL 6.

Tanie telewizory też nie wyglądają źle w 2020 roku. Możesz znaleźć technologię kropek kwantowych w telewizorze o budżecie 600 USD, który wygląda świetnie. W wielu przypadkach wydanie większej (a nawet podwójnej) kwoty na nieco lepszy model nie poprawi jakości obrazu – w rzeczywistości może mieć odwrotny skutek.

Dzieje się tak, ponieważ niedrogie telewizory ograniczają funkcje, których wielu ludzi nie chce lub nie potrzebuje, na korzyść jakości obrazu i przystępnej ceny. Możesz nie chcieć procesora obrazu nowej generacji, dźwięku Dolby Atmos, Dolby Vision HDR lub portów HDMI o dużej przepustowości do gier nowej generacji. Nadal możesz dostać przyzwoity telewizor do oglądania wiadomości lub telenoweli przez cały dzień.

Pełne lokalne przyciemnianie może pomóc diodom LED

Wysokiej klasy telewizory z podświetleniem LED są teraz wyposażone w funkcję pełnego lokalnego przyciemniania (FALD), która pomaga poprawić reprodukcję czerni. Dzieląc podświetlenie LED na oddzielne strefy ściemniania, wyświetlacz może wyłączać strefy, aby uzyskać głębszą, niemal idealną czerń. Im więcej tych stref masz, tym bardziej przekonujący efekt.

Ta technologia pomaga wyższej klasy panelom LCD konkurować z diodami OLED w ciemniejszych warunkach, ale nie jest idealna. Ponieważ strefy są stosunkowo duże w porównaniu ze skończoną kontrolą paneli samoemisyjnych, często obserwuje się efekt aureoli, gdy strefy zaczynają się i kończą.

Chociaż jest niedoskonały, kwota, którą można zaoszczędzić, wybierając telewizor LED z FALD zamiast OLED, może ułatwić przełknięcie niedociągnięć. Jeśli przez większość czasu oglądasz telewizję w jasno oświetlonym pomieszczeniu, różnice będą prawdopodobnie trudne do zauważenia.

  Jaka jest różnica między megabitem a megabajtem?

Jeśli używasz telewizora głównie do gier, możesz włączyć tryb gry. Większość modeli zawiera tę opcję, która automatycznie wyłącza nieistotne funkcje. Zapobiega to powodowaniu opóźnień lub problemów z opóźnieniami przez elementy takie jak wygładzanie ruchu.

To kolejna zaleta, jaką mają OLED w stosunku do swoich podświetlanych poprzedników; ponieważ nie ma podświetlenia, nie ma stref przyciemniania, a tym samym nie ma spadku wydajności dla idealnej czerni.

Diody OLED są podatne na wypalenie

Chociaż wszystkie wyświetlacze są w pewnym stopniu podatne na wypalenie, diody OLED są bardziej czułe niż wyświetlacze LCD. Wynika to ze związków organicznych, które tworzą każdy piksel. W miarę zużywania się pikseli obrazy mogą „wypalać się” na ekranie.

Nazywa się to również „trwałym zachowaniem obrazu”. Często jest to spowodowane wyświetlaniem statycznego obrazu na ekranie przez dłuższy czas. Może to być wszystko, od logo kanału telewizyjnego lub paska wiadomości z najświeższymi wiadomościami po tablicę wyników na kanale sportowym lub elementy interfejsu użytkownika w grze wideo.

Jednak wypalenie OLED stało się mniejszym problemem w miarę dojrzewania technologii. Udoskonalenia w produkcji paneli i kompensacji oprogramowania pomogły zminimalizować problem. Nawiasem mówiąc, jest to jeden z powodów, dla których panele OLED nie są tak jasne jak wyświetlacze LCD.

Jednak przy zróżnicowanym zastosowaniu wypalenie OLED raczej nie będzie problemem. Jeśli nie oglądasz codziennie godzinami przewijanych kanałów informacyjnych lub nie grasz w tę samą grę przez miesiące, prawdopodobnie wszystko będzie dobrze.

Jeśli jednak szukasz telewizora z jednego z powyższych powodów lub chcesz używać go jako monitora komputerowego (gdzie paski zadań i ikony będą w większości statyczne), OLED może nie być najlepszym wyborem.

Rozważ Mini LED

Mini-LED to kolejna opcja dla tych, których OLED odstrasza. TCL był pierwszym producentem, który wprowadził tę technologię do telewizorów konsumenckich, a kolejne mają pojawić się w 2021 roku. Zasadniczo Mini-LED jest ulepszoną wersją istniejącego pełnego lokalnego przyciemniania, znajdującego się w najwyższej klasy panelach LCD.

Używając mniejszych diod LED, można uzyskać jeszcze bardziej szczegółową kontrolę nad strefami ściemniania. W miarę zmniejszania się stref ściemniania występuje również efekt halo. Mini-LED to świetna przerwa między istniejącym podświetleniem LED a panelami OLED.

Niestety, obecnie jedynym wyborem dla Mini-LED są serie TCL 8 i 6, z których żadna nie jest szczególnie wysokiej klasy. Jeśli potrzebujesz funkcji takich jak HDMI 2.1 do gier następnej generacji, będziesz musiał poczekać na przyszłe modele.

x