Których starych komponentów można użyć ponownie podczas budowy nowego komputera?

Tworzenie nowego komputera jest zabawne, ekscytujące i. . . kosztowny. Po zbudowaniu kilku komputerów stacjonarnych wszystkie te nowe pudełka z wyposażeniem Corsair, NVIDIA i Intel mogą stracić swój blask – zwłaszcza po zrównaniu rachunku.

Czy naprawdę potrzebujesz zupełnie nowych części?

W większości przypadków, jeśli chodzi o nowy komputer, ludzie myślą o nowych częściach i nie bez powodu. Tworząc nowy komputer stacjonarny, potrzebujesz maszyny oferującej lepszą wydajność niż ta, którą miałeś wcześniej. Nie oznacza to jednak, że niektórych części nie można ponownie wykorzystać.

Przyjrzyjmy się głównym elementom PC, od większości do najmniej wielokrotnego użytku, a także niektórym innym kwestiom dotyczącym każdego z nich.

Zachowaj urządzenia peryferyjne

Oczywiście, jeśli budujesz nowy komputer, możesz zaoszczędzić pieniądze, zachowując stare urządzenia peryferyjne. Obejmuje to monitor, klawiaturę, mysz, głośniki, kamerę internetową, słuchawki i wszystkie inne gadżety. Nawet jeśli chcesz dokonać aktualizacji, możesz łatwo kupić coś później i podłączyć.

Najlepsi kandydaci do zatrzymania

Następujące elementy są najłatwiejsze do utrzymania w nowej wersji. Niektóre są dość podstawowymi przedmiotami, ale ich koszt może się sumować, jeśli Twój budżet jest niewielki.

Obudowa i wentylatory

Obudowa Corsair E-ATX z wentylatorami LED RGB i czarną obudową.Obudowa PC Corsair Crystal Series 680X RGB High Airflow.

Ze wszystkich części, które można ponownie wykorzystać z poprzedniej wersji, przypadek jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem. Jeśli masz model wysokiej jakości, który jest nadal w dobrym stanie, nie ma powodu, aby go zmieniać.

Jeśli jednak masz oldschoolowy przypadek (patrz pierwszy obrazek powyżej), dobrym pomysłem jest jego zmiana. Należą do nich zarówno starsze komputery PC, jak i nowsze, wstępnie zbudowane pudełka od Dell, HP i Lenovo.

Te starsze obudowy nie zostały tak naprawdę zbudowane z myślą o przyjazności dla użytkownika. W większości wszystkie elementy są wepchnięte, pokrywa jest zamknięta, a wszystko zostaje zapomniane. Czasami te przypadki mogą nawet nie obejmować płyty głównej o standardowym rozmiarze, co jest kluczową kwestią.

Z kolei nowoczesne obudowy ułatwiają montaż podzespołów, zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i są budowane z myślą o uporządkowaniu kabli.

Jeśli jednak masz nowoczesną obudowę, która dba o wszystkie te funkcje, nie ma prawdziwego powodu, aby go zmieniać. Jedynymi wyjątkami byłoby, gdyby obudowa była zepsuta, wewnętrzne okablowanie panelu przedniego już nie działa lub potrzebujesz obudowy z panelem przednim i portem typu C.

Jeśli zachowujesz starą skrzynkę, możesz też zatrzymać fanów, jeśli nadal działają. Tylko pamiętaj, aby dobrze je wyczyścić. Jeśli nie zachowujesz etui, sprawdź, czy stare wentylatory zmieszczą się w nowym. Instrukcja obudowy powie, jakie rozmiary wentylatorów akceptuje.

Zasilanie

Czarny zasilacz Corsair.Corsair RM 550x.

Istnieją trzy rodzaje zasilaczy do komputerów PC: solidne jednostki, które wydają się działać wiecznie, tajemnicze zasilacze w gotowych systemach i cytryny, które działają dwa lata lub krócej. Jeśli masz wysokiej jakości zasilacz przez ponad dwa lata, możesz zgadnąć, do którego obozu się zaliczasz.

W kilku przypadkach warto przechowywać zasilacze. Po pierwsze, jeśli nadal są objęte gwarancją. Wysokiej jakości zasilacze mogą mieć gwarancję do 10 lat, więc te rzeczy mogą wytrzymać wiele wersji.

Inną kwestią jest oczywiście władza. Czy masz stary zasilacz o mocy wystarczającej do zasilania bardziej zaawansowanego potwora, który budujesz? Jeśli nie, to czas na zmianę.

Ostatnim problemem związanym z zasilaczami jest to, czy masz jednostkę modułową, pół- lub niemodułową. Jeśli masz niemodułowy, rozważ zmianę.

W pełni modułowe i półmodułowe zasilacze zapewniają większą swobodę w wybieraniu potrzebnych kabli w komputerze. Zmniejsza to ilość bałaganu, co jest lepsze w przypadku zarządzania kablami. Ułatwia również zamykanie tylnego panelu po zakończeniu kompilacji.

Może Keep

Po nieudanych próbach dochodzimy do odmiany „cóż, myślę, że możesz je zachować”. Następujące komponenty prawdopodobnie będą działać dobrze, ale mogą nie zapewnić wzrostu wydajności, którego oczekujesz od nowego komputera.

Karta graficzna

Kompaktowa karta graficzna EVGA Nvidia GeForce GTX 1050.

Karta graficzna to jeden z najłatwiejszych elementów do podjęcia decyzji. Jeśli potrzebujesz go tylko do gry w jedną grę, na przykład Civilization VI, możesz zachować GPU, o ile gra nadal działa dobrze.

Jeśli jednak chcesz zagrać w najnowsze, gorące tytuły, sprawdź minimalne specyfikacje dla każdej gry. Szybko zorientujesz się, ile masz czasu, zanim będziesz musiał wymienić tę kartę graficzną.

Gdy minimalne specyfikacje gier z potrójnym A przekroczą numer modelu Twojej karty graficznej, czas na zmianę. Jednak prawdopodobnie możesz wcisnąć jeszcze jedną lub dwie rundy wydań gry, jeśli masz szczególnie mało gotówki.

Zachowanie starej karty dotyczy tylko tych, którzy są gotowi zaakceptować od 30 do 60 klatek na sekundę przy 1080p. Jeśli chcesz mieć więcej niż 60 kl./s, wyższą rozdzielczość lub najnowsze funkcje gier (takie jak ray tracing w czasie rzeczywistym), potrzebujesz nowej karty graficznej.

Przechowywanie

Odsłonięty talerz dysku twardego z głowicą odczytu / zapisu nad nim.

Tak, możesz ponownie używać dysków. Pod wieloma względami są to prawdopodobnie najłatwiejsze części do przenoszenia między maszynami. Mamy jednak kilka zastrzeżeń, dlatego nie uwzględniliśmy ich w sekcji „Keep”.

Jeden dysk, którego prawdopodobnie nie powinieneś używać, to podstawowy dysk rozruchowy. Ciężko pracuje i jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem do porażki. Poza tym, gdy ceny NVMe spadają, można znaleźć solidne oferty na fantastyczne dyski.

Jeśli Twoje dodatkowe dyski twarde i dyski SSD działają prawidłowo, mogą być kandydatami do ponownego wykorzystania. Tylko upewnij się, że nie umrą, sprawdzając ich statystyki SMART. Dobra ocena SMART nie gwarantuje, że dysk się nie zawiedzie, ale ogólnie jest to dobry przewodnik.

Inną praktyczną zasadą jest wymiana dysków po około pięciu latach. Jeśli masz zamiar rzucić kostką i użyć starszego dysku, upewnij się, że masz solidny plan tworzenia kopii zapasowych, aby chronić dane przed nagłą katastrofą.

Baran

Ponowne użycie pamięci RAM jest możliwe, ponieważ jest to tak stabilna część. Typy pamięci RAM nie zmieniają się tak często, jak robią to generacje procesorów i GPU. Jeśli zachowasz pamięć RAM, upewnij się, że jest ona zgodna z Twoją płytą główną. Na przykład, jeśli masz pamięć RAM DDR3, na pewno nie będzie działać na płycie głównej DDR4.

Należy pamiętać, że ceny pamięci RAM również wyglądają rozsądnie. Jeśli oszczędzasz pieniądze, ponownie wykorzystując inne części, możesz chcieć ulepszyć pamięć RAM, a nawet zaszaleć na niesamowitej pamięci RAM RGB, aby uzyskać bardziej elegancki wygląd.

Chłodnice procesora

Chłodnice procesora mogą być drogie. Jeśli stary jest w szczególnie dobrym stanie, możesz go użyć ponownie. Musisz jednak upewnić się, że jest wystarczająco mocny, aby schłodzić nowy procesor (sprawdź TDP). Będzie również musiał pasować do gniazda na nowej płycie głównej.

Pamiętaj też, że ze wszystkich części, których nie chcesz zawieść, ta jest najważniejsza. Jeśli tak się stanie, może to spowodować uszkodzenie tego drogiego nowego procesora. Nowy prawdopodobnie będzie bardziej niezawodny w tej krytycznej pracy.

Części, które prawdopodobnie nie powinny zachować: procesor i płyta główna

Nieosłonięta płyta główna Mini-ITX z dwoma gniazdami RAM i jednym gniazdem PCIEe.Płyta główna Gigabyte do gier Mini-ITX.

Teraz dochodzimy do elementów, które prawdopodobnie (zdecydowanie) powinieneś wymienić. Jeśli budujesz nowy komputer, prawdopodobnie nie powinieneś zatrzymywać procesora, nawet jeśli działa dobrze.

Nie oznacza to, że nie możesz go użyć w drugim systemie z wieloma częściami zamiennymi, po prostu nie używaj go w nowym komputerze. Procesor jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wydajność komputera, dlatego w pierwszej kolejności tworzysz nową platformę.

Poza tym, jeśli zatrzymasz procesor, prawdopodobnie zachowasz również płytę główną, ponieważ znalezienie nowego dla starego procesora może być uciążliwe. Dodatkowo, jeśli zachowujesz procesor i płytę główną, to zdecydowanie jesteś na obszarze „modernizacji”, a nie „nowej budowy”.

Są jednak wyjątki. Na przykład, jeśli kupiłeś nowoczesny procesor, taki jak Ryzen 9 3900X, do swojego starego komputera, to oczywiście chcesz ponownie użyć procesora.

Aktualizacja a nowy komputer

Istnieje wiele komponentów, które należy rozważyć ponowne użycie w nowej konfiguracji. Pamiętaj tylko, że istnieje cienka granica między ulepszeniem a zbudowaniem naprawdę nowego systemu, gdy ponownie używasz części.

Możesz dokonać przeglądu nowego systemu, aby był tego wart, oszczędzając na kosztach, gdziekolwiek możesz, ale sprawiając, że mięso nowego systemu jest świeże.

Nie ma nic złego w robieniu prostych aktualizacji do istniejącej konfiguracji. Jeśli jednak zachowasz zbyt wiele starych komponentów, nie uzyskasz wzrostu wydajności, którego szukasz w nowej kompilacji.