Linux 5.0 „Shy Crocodile” przybywa z szyfrowaniem Google Adiantum

Linus Torvalds właśnie wydany wersja 5.0 jądra systemu Linux o nazwie kodowej „Shy Crocodile”. Linux 5.0 zawiera nową technologię szyfrowania Google, a także obsługę ekranów dotykowych AMD FreeSync, Raspberry Pi i innych gadżetów.

Linux 5.0 pojawił się 3 marca 2019 roku. Jako Linus wyjaśniono w styczniu na liście mailingowej jądra Linuksa (LKML) to naprawdę nie jest ogromne wydanie:

Zmiana numeracji nie wskazuje na nic specjalnego. Jeśli chcesz mieć oficjalny powód, to dlatego, że zabrakło mi palców u rąk i nóg do liczenia, więc 4,21 zmieniło się w 5,0…. Nie ma też żadnej szczególnej funkcji, która wpłynęła na numerację wydania. Oczywiście, w zależności od twoich szczególnych zainteresowań, niektórzy ludzie mogą równie dobrze znaleźć funkcję, którą _ lubią_ tak bardzo, że sądzą, że może to stanowić powód do zwiększania liczby głównej.

Więc zaszalej. Wymyśl własny powód, dla którego jest to 5.0.

Masz do wyboru kilka powodów. OMG Ubuntu ma dobre podsumowanie najciekawszych:

Szyfrowanie na poziomie systemu plików w systemie Linux (fscrypt) oferuje teraz wbudowaną obsługę Adiantum, nowej, szybkiej technologii szyfrowania Google dla telefonów z niższej półki i lekkich urządzeń Internetu rzeczy (IoT). Możesz używać tej technologii na swoim pulpicie Linux z systemami plików takimi jak EXT4 i F2FS (Flash-Friendly File System).
Dla graczy Linux 5.0 ma teraz wbudowaną obsługę AMD FreeSync, która zapewnia adaptacyjne częstotliwości odświeżania – innymi słowy, pozwala komputerowi kontrolować częstotliwość odświeżania wyświetlacza w locie. Wymaga to zarówno sprzętu AMD Radeon, jak i wyświetlacza obsługującego FreeSync.
Fundacja Raspberry Pi oferuje oficjalne 7-calowy monitor z ekranem dotykowym. To najnowsze jądro Linuksa zapewnia wbudowaną obsługę tego sprzętu, co ułatwi pracę entuzjastom Raspberry Pi.

Linux 5.0 oferuje również obsługę innych nowych urządzeń sprzętowych, od procesorów graficznych NVIDIA Turing po klawisze skrótów w laptopach Lenovo ThinkPad i Asus.

Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa, prawdopodobnie nie pobierasz i nie kompilujesz ręcznie własnego jądra. Zamiast tego otrzymasz Linux 5.0, gdy jest oferowany przez twoją dystrybucję Linuksa. Na przykład Linux 5.0 prawdopodobnie pojawi się w następnej wersji Ubuntu, Ubuntu 19.04 „Disco Dingo”, której premiera zaplanowana jest na 18 kwietnia 2019 roku.

x