Lista kontrolna cyberbezpieczeństwa dla małych i średnich firm

Świat przeżył swoją największą cyfrową rewolucję z powodu pandemii wywołanej przez COVID-19. W 2020 roku nasze życie stało się bardziej podatne na ataki biologiczne i wirtualne.

Cyfrowa sytuacja w tamtym czasie nie była gotowa na tę szybką transformację, ponieważ wiele nierozwiązanych problemów, takich jak niska jakość kodu czy niewykwalifikowana kultura cyberbezpieczeństwa wśród pracowników, nie było w tym czasie gotowe.

Ponieważ większość firm przenosi się do działania na odległość, po prostu dali zielone światło dla hakerów, aby stali się bardziej aktywni.

Statystyki pokazują, że w 2021 r. ataki ransomware zwiększona o 100%powodując Straty w wysokości 20 miliardów dolarów, a największy wpływ miał na sektor opieki zdrowotnej. Samo CNA miało wartość okupu 40 milionów dolarów.

W dzisiejszych czasach trudno jest organizacjom być chronionym w 100%. Istnieją jednak konkretne środki, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko.

Szkolenie uświadamiające pracowników

Świadomość pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa jest prawdopodobnie najważniejszą warstwą ochrony, jaką mogą mieć organizacje. Odniesienie sukcesu w biznesie polega na szybkim reagowaniu pod presją. Dotyczy to także cyberbezpieczeństwa. Wystarczy jedna zła reakcja i jedno kliknięcie w niewłaściwy link.

Kształcenie pracowników i podnoszenie ich świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa jest dziś koniecznością, zwłaszcza po transformacji cyfrowej, w której cyberataki nasilają się. Kursy cyberbezpieczeństwa byłyby pozytywną długoterminową inwestycją dla każdej organizacji. Zapewniłyby ochronę danych organizacji wewnątrz budynku organizacji, a nawet w przypadku pracowników pracujących zdalnie.

Unikam publicznego Wi-Fi

Publiczne Wi-Fi to najbardziej niezabezpieczone połączenie. Dostęp do niego i korzystanie z niego jest dla nas bardzo łatwy, ale jednocześnie haker może łatwo włamać się do naszych danych. Kilka środków ostrożności może zmniejszyć ryzyko korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, takie jak korzystanie z VPN i brak dostępu do stron internetowych zawierających dane finansowe użytkownika, ale to nie wystarczy.

Obecnie istnieją pewne przepisy rządowe dotyczące publicznych sieci Wi-Fi. Jednym z nich jest posiadanie przyjaznych dla użytkownika internetowych filtrów DNS, które zapewniają również ochronę cyberbezpieczeństwa na poziomie DNS, uniemożliwiając użytkownikom dostęp do złośliwych danych. Jeśli więc potrzebujesz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi, upewnij się, że jest ona przynajmniej certyfikowana jako bezpieczne połączenie.

Ochrona poczty e-mail

Ochrona poczty e-mail to kolejna konieczność dla każdego użytkownika, biorąc pod uwagę liczbę ataków phishingowych i ich znaczny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Phishing był najczęstszym rodzajem cyberprzestępczości w 2020 r. — częstotliwość incydentów prawie się podwoiła, od 114 702 w 2019 r. do 241 324 w 2020 r..

Aby uniknąć takich incydentów, zaleca się uwierzytelnianie dwuskładnikowe, a także zmianę hasła raz lub dwa razy w roku i dodanie kolejnej warstwy ochrony za pomocą bramki bezpieczeństwa poczty e-mail.

Posiadanie aktualnej kopii zapasowej

Zawsze ważne jest, aby wykonać kopię zapasową danych na urządzeniu zewnętrznym lub w pamięci masowej w chmurze. Zdecydowanie zaleca się przechowywanie w chmurze, szczególnie dla osób korzystających z uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Tworząc kopię zapasową danych, zmniejszasz ryzyko ich utraty w przypadku ataku złośliwego oprogramowania lub oprogramowania ransomware.

Posiadanie dodatkowej warstwy ochrony na poziomie DNS

Antywirus na twoim urządzeniu to bardzo mądry wybór, zwłaszcza jeśli przechowujesz na nim poufne dane.

Ale dodanie dodatkowej warstwy ochrony na poziomie DNS byłoby mądrzejszym rozwiązaniem, ponieważ mogą one współpracować ze sobą i zapewniać najwyższą ochronę.

Ochrona na poziomie DNS zapewniłaby ochronę przed wszystkimi złośliwymi treściami, zanim dotrą one do Twojej sieci. I w tym się specjalizujemy.

SafeDNS

SafeDNS to usługa filtrowania DNS, która domyślnie chroni użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem ransomware, phishingiem i botnetami. Poza tym użytkownik może filtrować korzystanie z Internetu i blokować niechcianą stronę internetową za pomocą przyjaznego dla użytkownika pulpitu nawigacyjnego, który jest całkowicie oparty na chmurze.

Korzyści z używania SafeDNS to:

  • Łatwe wdrażanie i zarządzanie (nie jest wymagane zaplecze informatyczne).
  • Nie wymaga żadnego sprzętu ani oprogramowania.
  • Baza 108 milionów stron internetowych, która jest stale aktualizowana przez Machine Learning, podzielona na 61 kategorii. Każdy można zablokować jednym kliknięciem.
  • Dostosowana funkcja listy blokowania/dopuszczania i listy dozwolonych.
  • Różne profile dla różnych z unikalnymi ustawieniami.
  • Możliwość monitorowania każdego profilu i uzyskania raportu statystycznego dotyczącego korzystania z Internetu.
  • SafeDNS zapewnia również agenta opartego na oprogramowaniu instalowanego na urządzeniach i chroni je, gdziekolwiek się znajdują.

Ostatnie słowa 👩‍🏫

Cyberprzestępczość rośnie wykładniczo na całym świecie, a zapewnienie odpowiedniej ochrony podczas korzystania z Internetu stało się niezbędne. Dzięki SafeDNS nie musisz instalować żadnego oprogramowania ani kupować żadnego sprzętu, a w przeciwieństwie do antywirusa usługa nie wywiera presji na wydajność Twojego urządzenia. Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu zintegrować usługę i uzyskać ochronę w ciągu zaledwie kilku minut.

Związane z:

Dowiedz się, jak chronić się przed cyberwymuszeniami.

Podobał Ci się artykuł? Co powiesz na dzielenie się ze światem?