Maszyna do selfie, której szukałeś

Najważniejsze cechy Huawei Nova 11 Pro

  • Huawei Nova 11 Pro to atrakcyjny smartfon ze średniej półki, który wyróżnia się wytrzymałą baterią, błyskawicznym ładowaniem oraz wysokiej jakości aparatem 60 MP, idealnym do wykonywania doskonałych autoportretów.
  • Urządzenie umożliwia korzystanie z niektórych aplikacji Google dzięki wirtualnej maszynie Gbox, jednak brak natywnej obsługi usług Google może stanowić istotną barierę dla wielu użytkowników.
  • Nova 11 Pro charakteryzuje się eleganckim designem, komfortowym w dotyku panelem tylnym z wegańskiej skóry oraz dużym ekranem OLED o żywych kolorach i częstotliwości odświeżania do 120 Hz.

Wiosną 2023 roku Huawei zaprezentował model Nova 11 Pro – smartfon o zachwycającym wyglądzie i płynnym działaniu, który oferuje doskonałą jakość selfie i niezwykle szybkie ładowanie, pozwalające naładować baterię od zera do pełna w czasie krótszym niż poranna toaleta.

Cena Huawei Nova 11 Pro, wynosząca 700 euro (około 3000 złotych), sprawia, że nie jest to najdroższy telefon. Jest to przedstawiciel średniej półki, który przyciągnął naszą uwagę przede wszystkim z powodu swojego ekskluzywnego wyglądu i wrażenia działania, które sugerują wyższą klasę.

Analizując jednak specyfikację techniczną, rodzi się pytanie, co nowego oferuje ten model w porównaniu do ubiegłorocznej wersji Nova 10 Pro, aby uzasadnić aktualizację.

Huawei Nova 11 Pro

Huawei Nova 11 Pro to stylowy smartfon ze średniej półki, wyposażony w pojemną baterię i technologię błyskawicznego ładowania. Dodatkowym atutem jest aparat 60 MP, który gwarantuje rewelacyjne zdjęcia selfie. Mimo możliwości uruchomienia wybranych aplikacji Google za pośrednictwem wirtualnej maszyny Gbox, brak natywnych usług Google może być dla wielu użytkowników problemem.

Producent: Huawei

Procesor: Qualcomm Snapdragon™ 778G 4G

Wyświetlacz: 6,7-calowy OLED, szkło Kunlun

Pamięć RAM: 8 GB

Pamięć wewnętrzna: 256 GB lub 512 GB

Bateria: 4500 mAh

Porty: USB-C

System operacyjny: EMUI 13

Aparat przedni: ultraszerokokątny 60 MP z autofokusem, portretowy 8 MP

Aparat tylny: 50 MP Ultra Vision, 8 MP Ultra Wide Macro

Wymiary: 164,3 x 74,4 x 7,9 mm

Kolory: Zielony lub czarny

Waga: 188 g

Szybkość ładowania: 100 W

Karta graficzna: Adreno 642L

Materiał: Tył z wegańskiej skóry

Zalety

  • Doskonała jakość zdjęć z przedniego i głównego aparatu
  • Płynne i szybkie działanie aplikacji
  • Wygodny i stylowy tył obudowy z wegańskiej skóry

Wady

  • Brak wsparcia dla natywnych usług Google Play
  • Niewielkie zmiany w stosunku do poprzedniego modelu

Zawartość zestawu

Huawei Nova 11 Pro jest dostarczany w eleganckim, białym opakowaniu, które zawiera wszystkie niezbędne akcesoria, w tym:

  • Smartfon Huawei Nova 11 Pro z nałożoną fabrycznie folią ochronną na ekran
  • Kabel USB-C do ładowania
  • Ładowarka SuperCharge Turbo 2.0 o mocy 100 W
  • Etui ochronne
  • Narzędzie do wyjmowania karty SIM

Dołączone silikonowe etui jest całkowicie przezroczyste, co pozwala na podziwianie oryginalnego designu urządzenia.

Design i odczucia

Gabriela Vatu / MakeUseOf

Po rozpakowaniu Nova 11 Pro od razu rzuca się w oczy jego wyjątkowy design. Smartfon prezentuje się bardzo elegancko, zwłaszcza że zrezygnowano z krzykliwych, złotych akcentów wokół tylnego aparatu.

Tylna część obudowy jest zdecydowanie najciekawszym elementem Nova 11 Pro. Pokryta wegańską skórą (w rzeczywistości tworzywem sztucznym) wygląda niezwykle atrakcyjnie. Miękka, przyjemna w dotyku faktura jest nowością w świecie smartfonów. Dodatkowo, na tylnym panelu wytłoczono logo Nova, co dodaje unikalnego charakteru.

Wyspa aparatów w tym modelu wygląda zdecydowanie lepiej niż w poprzedniej generacji. Zamiast krzykliwej, błyszczącej złotej obwódki, otrzymujemy bardziej stonowaną wersję. W zielonej wersji, którą testowałem, obramowanie aparatu również jest w tym samym odcieniu, natomiast czarna wersja zachowuje delikatne złote akcenty.

Gabriela Vatu / MakeUseOf

Nova 11 Pro jest dostępna w kilku wariantach kolorystycznych, jednak w Europie dostępne są tylko dwa: zielony i czarny. Pozostałe warianty, biały i złoty, są oferowane wyłącznie na rynku chińskim i nie posiadają tylnej obudowy z wegańskiej skóry.

Ramka telefonu jest wykonana z tworzywa sztucznego i jest bardzo smukła po bokach, zapewniając jedynie niezbędne wsparcie dla bocznych przycisków. Zarówno przyciski głośności, jak i zasilania są cienkie, eleganckie i charakteryzują się odpowiednią responsywnością. Smukła konstrukcja boków ma na celu wyeksponowanie zakrzywionego ekranu.

Przód Huawei Nova 11 Pro prezentuje się elegancko i stylowo. Wyświetlacz OLED zakrzywia się po obu stronach i łączy się z bardzo wąskimi, czarnymi ramkami. Ramki u góry i na dole są również stosunkowo cienkie, co pozwala w pełni korzystać z ekranu o przekątnej 6,78 cala.

Przy bliższym przyjrzeniu się ekranowi można dostrzec fabrycznie nałożoną folię ochronną z tworzywa sztucznego, która nie pokrywa całej powierzchni, co jest charakterystyczne dla urządzeń z zakrzywionym ekranem. Folia jest łatwa do usunięcia, odsłaniając szkło Kunlun, które jest autorskim rozwiązaniem Huawei, stanowiącym alternatywę dla popularnego szkła Gorilla Glass.

Gabriela Vatu / MakeUseOf

Na przednim panelu znajduje się również system aparatów do selfie, składający się z dwóch obiektywów, umieszczonych w lewym górnym rogu. Jest to dość duże wycięcie, ale wynika z zastosowania podwójnego systemu aparatów.

Czytnik linii papilarnych został umieszczony pod ekranem, w dolnej części wyświetlacza. Technologia działa sprawnie, a telefon szybko rozpoznaje odcisk palca.

Na górnej krawędzi telefonu znajdują się trzy otwory głośnika oraz dodatkowy mikrofon. Na dolnej krawędzi umieszczono port USB-C, główny głośnik, otwór na mikrofon oraz gniazdo karty SIM.

Specyfikacja techniczna Nova 11 Pro

Gabriela Vatu / MakeUseOf

Przyjrzyjmy się bliżej parametrom technicznym tego smartfona Huawei. Nova 11 Pro ma wymiary 164,3 x 74,4 x 7,9 mm i waży około 188 gramów. Pomimo sporych rozmiarów, telefon jest poręczny i wygodny w użytkowaniu, nawet podczas wielogodzinnego korzystania.

6,78-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1200 x 2652 pikseli oferuje zagęszczenie 429 ppi. Ekran obsługuje również częstotliwość odświeżania do 120 Hz, co zapewnia doskonałą jakość obrazu podczas grania lub oglądania filmów. Użytkownicy mogą dostosować częstotliwość odświeżania do swoich potrzeb, wybierając tryb Standardowy (60 Hz), Wysoki (120 Hz) lub Dynamiczny, który automatycznie równoważy płynność wyświetlania z czasem pracy baterii.

Sercem Huawei Nova 11 Pro jest chipset Qualcomm Snapdragon 778G 4G. Jest to powód, dla którego jesteśmy nieco zaskoczeni nową wersją Nova, ponieważ jest to dokładnie ten sam procesor, który był stosowany w modelu Nova 10 Pro z ubiegłego roku. Zwykle, nowe smartfony są wyposażane w nowsze modele procesorów, ale w tym przypadku tak nie jest. Warto również wspomnieć, że jest to procesor 4G, ponieważ Huawei nie ma możliwości zakupu wariantów 5G ze względu na ograniczenia eksportowe.

Procesor graficzny Adreno 642L, wykorzystany w Nova 11 Pro, również nie uległ zmianie względem poprzedniego modelu.

Pewne zmiany nastąpiły w zakresie pamięci wewnętrznej. Nova 11 Pro jest dostępna w wariantach z 256 GB i 512 GB pamięci, podczas gdy poprzedni model oferował maksymalnie 256 GB. Testowany przez nas egzemplarz posiada 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej.

Aparaty

System aparatów to element, który wyróżnia Huawei Nova 11 Pro. W porównaniu do poprzedniego modelu wprowadzono pewne modyfikacje.

Z przodu urządzenia znajdziemy ultraszerokokątny aparat 60 MP oraz moduł do zdjęć portretowych, natomiast z tyłu nadal mamy główny aparat 50 MP i ultraszerokokątny autofokus 8 MP, zrezygnowano natomiast z czujnika głębi 2 MP. Funkcja nagrywania wideo w 4K została zachowana, co z pewnością ucieszy entuzjastów filmowania i tworzenia treści na platformy takie jak Instagram.

Aplikacja aparatu jest identyczna jak w innych modelach Huawei i działa tak, jak można się tego spodziewać. W sekcji „Więcej” znajdziemy dodatkowe tryby fotografowania, w tym Super Macro, Multi-Cam oraz Story Creator, dla użytkowników korzystających z gotowych szablonów do nagrywania treści.

Korzystanie z tylnego aparatu odblokowuje tryb Pro, który umożliwia ręczne dostosowanie parametrów ISO, czasu otwarcia migawki, ekspozycji oraz balansu bieli.

Nova 11 Pro doskonale sprawdza się przy robieniu selfie, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę zastosowanie aparatu 60 MP. Zdjęcia wychodzą bardzo dobre, a rysy twarzy są ostre, niezależnie od warunków oświetleniowych.

Testy porównawcze Huawei Nova 11 Pro

Jak zwykle w przypadku MakeUseOf, użyliśmy aplikacji PCMark oraz 3DMark for Android, aby przeprowadzić testy porównawcze. Oto wyniki:

  • Work 3.0: 10644
  • Storage 2.0: 26721
  • Wild Life: 2498 (średnia liczba klatek na sekundę: 14,96)
  • Wild Life Extreme: 690 (średnio 4,14 FPS)

Szczerze mówiąc, wyniki nie są imponujące, ale pokrywają się z tym, co zaobserwowaliśmy w zeszłym roku w przypadku Nova 10 Pro. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że urządzenia są bardzo podobne pod względem sprzętowym.

Huawei Nova 11 Pro w codziennym użytkowaniu

Huawei Nova 11 Pro to doskonałe urządzenie do codziennego użytku. Smartfon działa płynnie i sprawnie uruchamia aplikacje. Mimo to, nie jest to telefon z pełnym systemem Android. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Wyświetlacz

Wyświetlacz Nova 11 Pro to prawdziwa perełka. Kolory są nasycone, a jasność na poziomie 800 nitów pozwala na komfortowe korzystanie z telefonu nawet w pełnym słońcu.

Jednym z elementów, który mi osobiście przeszkadza, jest zakrzywiony ekran. Chociaż telefon dobrze leży w dłoni, granie w gry w trybie poziomym nie jest zbyt komfortowe. Próba przesunięcia palcem w górę, może skutkować przejściem do innej aplikacji, a nie dotknięciem elementu w dolnej części ekranu. Dokładne dotknięcie elementów interfejsu, które znajdują się na krzywiźnie ekranu, również nie jest łatwe.

Dźwięk

Huawei Nova 11 Pro ma duży głośnik na dolnej krawędzi oraz mniejszy na górze. Dwa głośniki zapewniają, że dźwięk będzie dobrze słyszalny, nawet jeśli palec przypadkowo zasłoni dolny głośnik.

Mimo że urządzenie jest głośne, przy maksymalnym poziomie głośności mogą pojawić się zniekształcenia dźwięku. Może to być irytujące, dlatego zaleca się korzystanie ze słuchawek. Do codziennego użytkowania, takiego jak przeglądanie internetu czy rozmowy telefoniczne, głośniki powinny wystarczyć. W pozostałych przypadkach warto korzystać ze słuchawek lub przyzwyczaić się do gorszej jakości dźwięku.

Ładowanie

W zestawie z Huawei Nova 11 Pro znajduje się ładowarka SuperCharge Turbo 2.0 o mocy 100 W. Telefon jest wyposażony w baterię o pojemności 4500 mAh, co powinno wystarczyć na cały dzień użytkowania. Niezwykle imponująca jest jednak prędkość ładowania. Telefon można naładować od 0 do 100 procent w mniej niż pół godziny. Bez względu na to, co myślimy o konstrukcji i działaniu tego telefonu, prędkość ładowania jest naprawdę imponująca. Nawet kilka minut ładowania wystarczy na resztę dnia.

Gabriela Vatu / MakeUseOf

System operacyjny

Poruszmy zatem temat kontrowersji. Huawei Nova 11 Pro działa pod kontrolą EMUI 13, który wizualnie przypomina Androida, ale nie ma dostępu do usług Google. Zamiast nich, użytkownik otrzymuje autorskie rozwiązania firmy, takie jak Petal Search i Petal Maps. AppGallery pełni funkcję sklepu z aplikacjami.

EMUI 13 oferuje również kilka zalet, w tym możliwość dostosowania ekranu blokady, mnóstwo motywów, widżetów i możliwość tworzenia dużych folderów z aplikacjami. Można również aktywować pasek po lewej stronie ekranu, który wyświetla spersonalizowane wiadomości, sugestie aplikacji, informacje zdrowotne i wiele innych.

W wyraźnym nawiązaniu do systemu iOS firmy Apple, sposób dostępu do powiadomień i szybkich ustawień został zmieniony. Przesunięcie palcem w dół od prawego rogu, otwiera panel z szybkim dostępem do przełączników dźwięku, latarki, GPS, Wi-Fi itd., natomiast przesunięcie z lewej strony wyświetla powiadomienia.

W porównaniu z ubiegłoroczną Novą 10 Pro, dostępnych jest znacznie więcej aplikacji na Androida. Jedną z pierwszych aplikacji sugerowanych do instalacji jest GBox, która zapewnia łatwy dostęp do aplikacji Google, w tym Map, YouTube, a nawet Sklepu Play, za pomocą którego można instalować inne aplikacje.

GBox działa jak wirtualna maszyna, która pozwala korzystać ze wszystkich usług Google tak, jakbyśmy mieli do czynienia z najnowszą wersją Androida. Aplikacje instalowane za pośrednictwem Google Play, pojawiają się jako skróty na ekranie głównym, co jest bardzo wygodne.

Chociaż GBox jest pewnym rozwiązaniem, trzeba pamiętać, że nie jest to urządzenie z pełnym systemem Android. Brak natywnej integracji usług Google może być dla niektórych użytkowników problemem. Instalowanie aplikacji za pośrednictwem wirtualnej maszyny wiąże się z pewnymi obawami dotyczącymi prywatności.

Czy warto kupić Huawei Nova 11 Pro?

Decyzja o zakupie zależy od tego, jak bardzo przeszkadza nam brak pełnego Androida. Każdy ma inne podejście do kwestii prywatności i własne granice.

Huawei Nova 11 Pro to ogólnie solidne urządzenie. Wyróżnia się eleganckim designem, szybkim działaniem, świetnymi zdjęciami, a detale z wegańskiej skóry z tyłu wyglądają naprawdę oszałamiająco. Błyskawiczne ładowanie zasługuje na specjalne uznanie.

Czy te wszystkie zalety uzasadniają cenę 699 euro? Być może. Chociaż Nova 11 Pro nie jest znaczącym ulepszeniem w porównaniu z modelem z zeszłego roku, dodaje kilka ciekawych elementów. Najważniejsze z nich to szybkość ładowania, tył z wegańskiej skóry oraz system EMUI 13, a nie EMUI 12.

Z drugiej strony, jeśli znajdziemy tańszą Novę 10 Pro (i nie przeszkadza nam jej bardziej krzykliwy design), można rozważyć jej zakup, ponieważ można ją zaktualizować do EMUI 13.

Huawei Nova 11 Pro

Huawei Nova 11 Pro to telefon ze średniej półki o stylowym wyglądzie, solidnej baterii i superszybkim ładowaniu. Dodatkowo, aparat 60 MP pozwala robić świetne zdjęcia selfie. Pomimo możliwości uruchamiania niektórych aplikacji Google za pośrednictwem wirtualnej maszyny Gbox, brak natywnych usług Google może być dla wielu użytkowników przeszkodą.