Megabit vs Megabajt

Na pewno spotkałeś się z terminami megabit i megabajt, ale nie możesz mieć ostatecznego pojęcia, co te terminy oznaczają, chyba że masz doświadczenie w nauce lub informatyce lub jeśli interesujesz się rzeczami związanymi z technologią. Oba te terminy są używane w informatyce i aby dokładnie wiedzieć, co te terminy oznaczają, musisz najpierw wiedzieć o bicie i bajcie, które zostaną omówione w następnej sekcji. Wtedy dowiesz się, co to jest megabit i megabajt oraz jak te terminy są używane w komputerach i jaka jest różnica między megabitami a megabajtami. W tym artykule poznasz różnice i więcej informacji na temat Mb/s i MB/s.

Megabit kontra megabajt

Każdy termin w nauce i technice, nawet przy zmianie wielkości liter, może mieć inne znaczenie. Terminy te są często mylone, ponieważ podobne i drobne fakty dotyczące różnic nie są brane pod uwagę. Ale ponieważ zaszedłeś tak daleko w swoich badaniach, zacznijmy od naszego szczegółowego wyjaśnienia.

Co to jest Megabit?

Najpierw przejdźmy do znaczenia bitu, który jest skrótem od „cyfry binarnej”, bit to najmniejsza jednostka informacji cyfrowej. Musiałeś używać tego terminu w odniesieniu do prędkości Internetu, megabitów na sekundę lub Mb / s, co stanowi 1 milion bitów na sekundę pomiaru prędkości przesyłania danych. Na przykład Twój dostawca usług internetowych zapewnia prędkość Internetu 30 Mb/s (30 megabitów na sekundę), co oznacza prędkość przesyłania danych 30 milionów bitów na sekundę.

Co to jest megabajt?

Z drugiej strony, MegaByte to miara, której użyliśmy do opisania pojemności pamięci. Na przykład masz urządzenie pamięci masowej o pojemności 512 MB, co oznacza, że ​​możesz przechowywać dane i pliki o łącznej wielkości do 512 megabajtów. Mamy nadzieję, że znasz teraz podstawową różnicę między megabitami a megabajtami i do czego służą te terminy. Teraz spójrzmy na stosunek Mb/s do MB/s.

Mb/s kontra MB/s

Pierwszą różnicą, którą na pewno zauważyłeś, jest wielka litera „b” w MB/s i mała litera „b” w Mb/s. Akronim Mbps oznacza megabity na sekundę, a MBps oznacza megabajty na sekundę, a oba te terminy są używane do określania prędkości Internetu. Skalując je w górę, 1 megabit na sekundę (Mb/s) to 1 000 000 bitów na sekundę, a 1 megabajt na sekundę (MB/s) to 1 000 000 bajtów na sekundę, a ponieważ w każdym 1 bajcie jest 8 bitów, w każdym 1 megabajt. Oznacza to, że jeśli masz połączenie internetowe o prędkości 30 Mb / s, to dzieląc to przez 8, otrzymasz prędkość Internetu w MB / s.

Kluczowa różnica między tymi dwoma jest taka,

  • Mb/s (megabity na sekundę) to jednostka miary prędkości pobierania i wysyłania danych w Internecie.

  • MB/s (megabajty na sekundę) to kolejna jednostka miary prędkości Internetu, ale jest powszechnie używana do opisania szybkości pobierania i wysyłania pliku.

Krótko mówiąc, Mb/s mierzą szybkość połączenia, a MB/s mierzą szybkość pobierania lub wysyłania pliku. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym i kluczowym różnicom między Mb/s a MB/s.

Mb/s
MB/s
Mb/s odnosi się do megabitów na sekundę
MB/s odnosi się do megabajtów na sekundę
Mierzy prędkość danych
Mierzy pojemność lub objętość pamięci
Wartość to „1” lub „0”
1 bajt = 8 bitów
Mb/s wskazuje, jak szybkie jest połączenie internetowe
MB/s wskazuje szybkość, z jaką plik jest pobierany lub przesyłany
1 Mb = 1 000 000 bitów
1 MB = 1 000 000 bajtów

Szybkość Internetu w Mb/s a MB/s

Po pierwsze, musimy wiedzieć, jaka jest prędkość Internetu. Szybkość Internetu odnosi się do szybkości, z jaką dane lub informacje przemieszczają się z sieci WWW do laptopa, komputera PC lub smartfona. Wszystkie prędkości dostawców usług internetowych są mierzone w bitach. Na przykład Twój dostawca usług internetowych zapewnia Ci średnią prędkość internetu około 4 Mb/s, aby poznać prędkość w MB/s, musisz podzielić szybkość przesyłania danych przez 8, w tym przypadku szybkość wynosi 4 Mb/s, więc po podzieleniu przez 8 wychodzi wyniesie 0,5 MB/s. Oznacza to, że jeśli prędkość twojego internetu wynosi 4 Mb/s, będziesz mógł pobrać plik o rozmiarze 4 MB w 8 sekund. To był tylko przykład, który pomoże Ci zrozumieć prędkość Internetu, ponieważ czasami może być myląca między Mb/s a MB/s.

Dlatego pamiętaj, aby sprawdzić, która jednostka jest wymieniona przy wyborze dostawca usług internetowych lub za każdym razem, gdy sprawdzasz prędkość Internetu. Ponieważ 1 megabajt jest równy 8 megabitom, może to być czasami mylące, ale zwykle prędkość jest podawana w Mb/s (megabitach na sekundę) przez większość dostawców usług internetowych.

Mb/s vs MB/s, który jest szybszy?

Zdjęcie autorstwa Freepik

Obie jednostki są używane do pomiaru prędkości Internetu, ale nie są podobne. Pierwszą rzeczą, którą można zauważyć, jest to, że litera „b” jest mała w Mb/s i wielka w MB/s. Inną rzeczą jest to, że Mbps oznacza megabity na sekundę i oznacza prędkość, z jaką dane są przesyłane przez Internet. Natomiast MB/s oznacza megabajty na sekundę i jest miarą szybkości przesyłania lub pobierania danych.

Uwaga: 1 bajt to 8 bitów, a 1 megabajt to 8 megabitów.

Ludzie często błędnie zakładają, że prędkość 1 Mb/s pozwoli im pobrać plik o rozmiarze 1 MB w ciągu zaledwie 1 sekundy, ale tak nie jest, ponieważ 1 bajt zawiera 8 bitów, więc aby pobrać plik o wielkości 1 MB, potrzebujesz internetu połączenie z prędkością 8 Mb/s (megabitów na sekundę).

Dlatego jeśli prędkość w MB/s jest większa niż prędkość Internetu w Mb/s, to prędkość w MB/s jest znacznie większa. Ponieważ MB/s odnosi się do szybkości przesyłania i pobierania pliku lub danych, będziesz mógł pobrać lub przesłać plik w ciągu kilku minut lub sekund przy dużej prędkości Internetu w MB/s.

Często zadawane pytania (FAQ)

Q1. Ile Mb/s to 1 Mb/s?

Odp. 1 bajt zawiera 8 bitów, więc 1 MB/s (megabajty na sekundę) to 8 Mb/s (megabitów na sekundę)

Q2. Jak mierzona jest prędkość internetu?

Odp. Zwykle prędkość Internetu jest mierzona w megabitach na sekundę (Mb/s), a nie w bajtach.

Q3. Jaki jest dobry wynik prędkości Internetu?

Odp. Według Federalnej Komisji Łączności (FCC) dobre połączenie internetowe powinno mieć prędkość co najmniej 25 Mb/s.

Zalecana

Tak więc po przejrzeniu tego artykułu musiałeś zrozumieć i uzyskać jasność na temat megabitów i megabajtów. Pamiętaj, aby zachować rozróżnienie, gdy natkniesz się na szybkość Internetu, nie ma znaczenia, która jednostka jest używana, czy to w Mb/s, czy w MB/s.