Monitoruj swoją witrynę i infrastrukturę aplikacji za pomocą Uptime Kuma [Self-Hosted Solution]

Czas pracy usług internetowych, witryn internetowych lub aplikacji ma kluczowe znaczenie.

Niezależnie od tego, czy jest używana do celów biznesowych o znaczeniu krytycznym, czy tylko do indywidualnych wymagań, przestój dowolnej aplikacji wpływa na jej użytkowników w różny sposób. Dlatego ważne jest, aby monitorować czas działania witryny lub aplikacji.

Chociaż kilka usług online monitoruje czas pracy bez przestojów, nie można ich hostować samodzielnie. Oczywiście, jeśli nie masz planów samodzielnego hostowania i chcesz bezproblemowego monitorowania czasu pracy, większość dostępnych opcji powinna pomóc.

Nie ma wielu imponujących alternatyw, jeśli chodzi o opcje samodzielnego hostowania.

Na szczęście Uptime Kuma, samoobsługowe narzędzie do monitorowania typu open source, może być ekscytującym wyborem.

Tutaj omawiam funkcje, które zapewnia Uptime Kuma, oraz szczegółowe instrukcje krok po kroku, które pomogą Ci ją skonfigurować i poznać.

Zespół programistów za Czas pracy Kuma wspomina, że ​​celem tego projektu było zaoferowanie samodzielnej alternatywy dla „Uptime Robot”.

Uptime Robot to jedna z najlepszych dostępnych usług monitorowania czasu pracy. Jednak nie może być hostowany na własny rachunek i oferuje ograniczone monitorowanie w ramach bezpłatnego abonamentu.

Tak więc Uptime Kuma może być idealnym zamiennikiem jako samoobsługowe narzędzie do monitorowania. Przyjrzyjmy się, co oferuje.

Dzięki samoobsługowemu rozwiązaniu uptime otrzymasz kilka bonusów. Niektórzy z nich są:

 • Pełna kontrola nad swoimi danymi.
 • Dostosuj sposób, w jaki chcesz otrzymywać powiadomienia.
 • Więcej funkcji za potencjalnie mniej inwestycji.
 • Pomaga zdobyć pewne umiejętności, podczas gdy sam uczysz się nim zarządzać.
 • Monitoruj usługi wewnętrzne bez narażania ich na dostęp do Internetu.

Chociaż platformy samoobsługowe wymagają pewnej wiedzy technicznej, z czasem zarządzanie nimi staje się coraz łatwiejsze.

Nawet jeśli jest to Twój pierwszy raz, możesz łatwo postępować zgodnie z instrukcjami w tym artykule, aby zainstalować go i wdrożyć instancję w ciągu kilku minut.

Funkcje Uptime Kuma

Czas pracy Kuma pozwala monitorować usługi za pośrednictwem różnych protokołów, w tym HTTP/S, TCP, DNS itp. Niektóre kluczowe cechy narzędzia to:

 • Dostosuj wygląd, aby korzystać z trybu Ciemny/Jasny lub Automatyczny, aby przestrzegać preferencji urządzenia.
 • Możliwość ustawienia strefy czasowej w celu dokładnego monitorowania czasu pracy.
 • Dostępne bezpośrednio w Linode’s Marketplace.
 • Obsługa powiadomień dla wielu platform, takich jak Telegram, Discord, Signal, Rocket.Chat, Slack, Microsoft Teams, Google Chat, Matrix i innych.
 • Możliwość określenia ilości dni przechowywania historii monitoringu.
 • Możliwość optymalizacji/zmniejszenia bazy danych historii.
 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w celu ochrony konta monitorowania.
 • Możliwość eksportu/importu powiadomień i danych monitorowania.
 • Oddzielna strona Status.
 • Wykres ping.
 • Obsługa wielu języków.
 • Obsługa serwera gier Steam.
 • W razie potrzeby z łatwością zastosuj powiadomienia do nowych/wszystkich monitorów.

Jak skonfigurować Uptime Kuma do monitorowania infrastruktury witryn i aplikacji?

Użyję linoda jako platforma hostingowa do utworzenia instancji Uptime Kuma dla tego artykułu.

Rozpoczęcie pracy z Linode jako rozwiązaniem hostingowym w chmurze jest niezwykle łatwe. Otrzymujesz Uptime Kuma dostępny na swoim rynku.

Nie musisz więc konfigurować go ręcznie. Wszystko, co musisz zrobić, to ustawić wartości konfiguracyjne zgodnie z własnymi wymaganiami, a instancja Uptime Kuma będzie działać w mgnieniu oka.

Pokażę ci, jak to się robi.

Krok 1. Udaj się na rynek Linode podczas tworzenia instancji Linode.

Krok 2. Powinieneś znaleźć „Uptime Kuma” wśród wymienionych aplikacji, przewijając na dół listy. Gdy go znajdziesz, kliknij na niego.

Krok 3. Po jej wybraniu uzyskasz dostęp do poniższych opcji, które musisz skonfigurować, aby działały:

Najlepiej wypełnić pola wartościami, które możesz zapamiętać lub mieć gdzieś kopię, zwłaszcza hasło dla ograniczonego użytkownika root.

Możesz użyć menedżera haseł, aby je przechowywać lub zanotować w dowolnym miejscu.

W przypadku adresu e-mail, jeśli masz określoną domenę, w której chcesz skonfigurować Uptime Kuma, użyj adresu e-mail o tej samej nazwie domeny.

Możesz użyć dowolnego innego adresu e-mail, ale podczas instalacji certyfikatu SSL należy trzymać się adresu e-mail domeny. Jeśli nie skonfigurowałeś poczty e-mail domeny, możesz wypróbować jedne z najlepszych dostępnych usług hostingu poczty e-mail.

Krok 4. Zgodnie z dostępnymi opcjami możesz zignorować wartości domeny, jeśli chcesz przetestować rzeczy z poziomu Linode.

Jeśli jednak chcesz skonfigurować instancję Uptime Kuma w swojej domenie, powinieneś utworzyć token Linode API. Token może być pomocny w różnych sytuacjach, takich jak korzystanie z innego dostawcy chmury do tworzenia serwerów/zarządzania nimi itp.

Jest to niezbędne, jeśli chcesz dodać domenę. W przypadku dostępu do roota SSH możesz nie chcieć go wyłączać, jeśli chcesz mieć możliwość łatwego zdalnego łączenia się z serwerem, ale możesz go wyłączyć, jeśli go nie potrzebujesz.

Krok #5. Następnie musisz wybrać obraz (dla swojego serwera). Domyślnie powinna to być najnowsza wersja LTS Ubuntu i niestety nie można jej zmienić podczas konfiguracji za pośrednictwem marketplace. Jeśli zdecydujesz się skonfigurować serwer od zera, możesz wybrać Debiana 11, ponieważ oficjalnie obsługuje on również Uptime Kuma.

Krok #6. Przy wyborze lokalizacji im najbliżej, tym lepiej pod względem szybkiego czasu reakcji/dostępu z Twojej lokalizacji.

Krok 7. Na koniec musisz wybrać preferowany plan Linode, aby zapewnić płynne działanie z Uptime Kuma.

Chociaż możesz wybrać najtańsze, zalecamy posiadanie lepszych zasobów, jeśli chcesz monitorować wiele rzeczy o krytycznym znaczeniu.

Krok 8. Aby zakończyć konfigurację, będziesz musiał ustawić hasło roota, aby uzyskać dostęp administratora do twojego serwera. Możesz także skonfigurować klucz SSH, aby uzyskać do niego dostęp przez SSH.

Możesz także skonfigurować sieć VLAN, ale jest ona dostosowana do określonej grupy użytkowników. Możesz więc sprawdzić, czy potrzebujesz sieci VLAN.

Krok 9. Opcjonalnie możesz zdecydować się na automatyczne tworzenie kopii zapasowych za dodatkową opłatą. Oczywiście możesz ręcznie wyeksportować te dane po zainstalowaniu Uptime Kuma, ale automatyczne tworzenie kopii zapasowych zapewnia wygodę. Tak więc, jeśli informacje z monitorowania są dla Ciebie niezbędne, kopie zapasowe są koniecznością.

Teraz możesz utworzyć instancję Linode z zainstalowanym Uptime Kuma.

Jak uzyskać dostęp do Uptime Kuma po instalacji?

Dostęp po raz pierwszy jest łatwy, jeśli masz już skonfigurowaną domenę. Musisz wpisać nazwę domeny (HTTP//:domain.com), a przy próbie dostępu do niej powinien pojawić się ekran konfiguracji Uptime Kuma.

Oto jak powinien wyglądać:

Po utworzeniu użytkownika zostaniesz przekierowany do pulpitu nawigacyjnego, gdzie możesz rozpocząć tworzenie monitorów dla swoich stron internetowych lub aplikacji.

Może również wyglądać na całkowicie czarny (z motywem trybu ciemnego) zgodnie z preferencjami twojego systemu.

Jeśli nie skonfigurowałeś żadnej domeny powiązanej z instancją Linode, możesz uzyskać do niej dostęp przy użyciu adresu IP serwera Linode w następującym formacie:

https://LINODESERVERIP.ip.linodeusercontent.com/

Na przykład mój serwer testowy jest dostępny przez:

https://170-187-200-29.ip.linodeusercontent.com/add

Tutaj mój adres IP serwera Linode to – 170.187.200.29

Pamiętaj, że nie możesz uzyskać dostępu do niczego za pomocą powyższego adresu URL (usunąłem instancję po przetestowaniu). Co więcej, możesz zauważyć ostrzeżenie o złośliwym oprogramowaniu podczas uzyskiwania do niego dostępu za pośrednictwem adresu Twojej instancji, ponieważ wygląda podejrzanie dla programów zabezpieczających i przeglądarek. Możesz zignorować ostrzeżenie i przejść do konfiguracji Uptime Kuma.

Docelowo, po skonfigurowaniu konta użytkownika, możesz rozpocząć tworzenie monitorów dla swojej witryny lub aplikacji.

Jak dodać monitory do Uptime Kuma?

Będziesz musiał kliknąć „Dodaj nowy monitor”, aby rozpocząć dodawanie monitorów do pulpitu nawigacyjnego.

Opcje monitora powinny pojawić się na tej samej stronie, jak pokazano poniżej.

Będziesz musiał wybrać typ monitora, czy chcesz monitorować stronę internetową, DNS, serwer gier, port TCP i inne.

Możesz skonfigurować powiadomienia, jeśli ich potrzebujesz. Chociaż dostępnych jest wiele opcji, oto jak to wygląda podczas konfigurowania powiadomienia kanału Telegram za pomocą bota:

Do tego testu poszedłem z niezbędnym monitorowaniem HTTP, aby sprawdzić uptime newsblog.pl. Oto, co wybrałem dla opcji:

 • Typ monitorowania: HTTP
 • URL strony internetowej
 • Odstęp 30 sekund (niestandardowy)

Domyślnie interwał jest ustawiony na 60 sekund, ale możesz go dostosować, aby monitorować mniej lub bardziej. Otrzymujesz również zaawansowane opcje uwierzytelniania HTTP i dostęp do stron HTTP(S) za pomocą metod GET, POST, HEAD i innych.

Można również określić, że monitor ma ignorować błędy TLS/SSL, jeśli takie występują.

Maksymalna liczba przekierowań jest ustawiona na 10. Jednak najlepiej jest zachować 0, jeśli chcesz uniknąć przekierowań, gdy chcesz monitorować określoną stronę lub adres URL.

Gdy wszystko jest ustawione wraz z powiadomieniami, których potrzebujesz, zapisz konfigurację, aby dodać monitor. I po chwili monitorowania powinieneś zobaczyć coś takiego:

Dane obejmują czas odpowiedzi (ostatni), średni czas odpowiedzi, uptime oraz informacje o certyfikacie SSL.

W menu znajduje się również strona „Status”, która daje przegląd wszystkich monitorów i umożliwia dodanie dowolnego powiadomienia/wiadomości do każdego niedawnego incydentu.

Strona Stan jest przydatna dla wszystkich użytkowników/klientów, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w infrastrukturze zaplecza. Wszystko, co musisz zrobić, to udostępnić link do strony statusu; nie wymaga uwierzytelniania użytkownika, strona jest dostępna dla wszystkich publicznych.

Zwykle jest dostępny pod adresem HTTP://domain.com/status.

Uptime Kuma to solidna opcja z własnym hostowaniem

Dodatkowo linoda, można go również zainstalować ręcznie za pomocą platformy Docker lub innej konfiguracji niż Docker. Otrzymasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące dodatkowych instrukcji instalacji (takich jak korzystanie z odwrotnego proxy) na stronie projektu Strona GitHub.

Dzięki temu otrzymujesz różnorodne możliwości instalacji ze wszystkimi podstawowymi funkcjami narzędzia monitorującego. Czego więcej można chcieć?

Powinno to być idealne narzędzie do monitorowania w większości przypadków użycia. Wypróbuj, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś!

x