Najcenniejsze firmy na świecie

Nic dziwnego, że na liście znalazły się następujące firmy: wszystkie są gigantami w swoich dziedzinach. Ale ile są warte *naprawdę* najbardziej wartościowe firmy na świecie? A jak się tam dostali?

jabłko

Sama nie jestem dziewczyną Apple, ale nawet ja muszę szanować to, co się tutaj dzieje. Obecnie warty ponad 780 miliardów funtów amerykański gigant technologiczny jest zdecydowanie najcenniejszy na świecie. W 2018 roku stała się pierwszą notowaną na giełdzie amerykańską spółką o wartości ponad 1 biliona USD, co nikogo nie dziwiło. Apple to największa firma IT na świecie i trzecia co do wielkości firma telefonii komórkowej, po Samsungu i Huawei. Założona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a firma Apple nadal dominuje zarówno w branży sprzętu, jak i oprogramowania, dzięki przełomowemu iPhone’owi, iPadowi i niezwykle popularnej serii komputerów Mac.

Amazon.com

Bardzo trudno jest uniknąć Amazona, największej na świecie witryny e-commerce. Oprócz dominacji w internetowym świecie handlu detalicznego, warta bilion dolarów firma jest również właścicielem Whole Foods, IMDb, Twitch.tv i Zappos. Amazon jest największą firmą internetową na świecie i drugim co do wielkości pracodawcą w USA, po Walmarcie. Firma rozpoczęła działalność jako księgarnia internetowa w 1995 roku i od tego czasu rozszerzyła się na sprzedaż, no cóż, wszystkiego. Ale jego korzenie są nadal widoczne, zwłaszcza od czasu wprowadzenia czytnika Kindle w 2007 roku. Założyciel i dyrektor generalny, Jeff Bezos, został uznany za najbogatszego człowieka na świecie i jest obecnie wart ponad 114,3 miliarda funtów.

Alfabet

Międzynarodowy konglomerat Alphabet Inc istnieje dopiero od 2015 roku, po restrukturyzacji swojej głównej spółki zależnej: Google. Z drugiej strony Google istnieje od 1998 roku i jako wyszukiwarka stała się najczęściej odwiedzaną witryną na świecie. Google zarządza również kilkoma aplikacjami i witrynami zwiększającymi produktywność, takimi jak Gmail, Dysk Google i Dokumenty Google. Firma Google dołączyła również do imprezy dotyczącej smartfonów ze swoją popularną serią telefonów Pixel. Stworzony, aby zawęzić zakres działania Google i zapewnić większą autonomię innym spółkom zależnym, Alphabet jest również właścicielem Calico, CapitalG, Chronicle, DeepMind, Google Fiber, GV, Jigsaw, Loon, Sidewalk Labs, Verily i Waymo. Alphabet jest własnością byłego dyrektora generalnego Google, Larry’ego Page’a, i jest obecnie wyceniany na ponad 596,5 miliarda funtów.

Microsoft

Znana z Xbox, Office i oczywiście Windows, Microsoft Corporation spędziła ostatnie 43 lata na wywoływaniu kłótni między fanami komputerów PC i użytkowników komputerów Mac. To i stanie się największym producentem oprogramowania na świecie. Obecnie warta ponad 584,7 miliardów funtów firma wyprodukowała trzech miliarderów i tysiące milionerów od czasu debiutu giełdowego w 1986 r., w tym Billa Gatesa, który od 1987 r. jest konsekwentnie uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. liczba fuzji i przejęć na przestrzeni lat, w tym Hotmail, Mojang, Skype, Nokia i LinkedIn.

Facebook

Pierwotnie nazywany „TheFacebook” i służący wyłącznie studentom Harvardu, Facebook szybko stał się liderem w sieciach społecznościowych od czasu jego uruchomienia w 2004 roku, wyprzedzając MySpace w 2009 roku. Obecnie Facebook ma prawie 2,2 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie. Firma zarabia prawie wszystkie pieniądze na reklamach na swojej stronie internetowej, choć ostatnio Facebook próbuje dołączyć do świata sprzętu z pierwszym inteligentnym głośnikiem. Firma była już warta 80,7 miliarda funtów, kiedy przeprowadziła swoją pierwszą ofertę publiczną w 2012 r., największą dotychczasową wycenę początkową. Ostatnio jednak Facebook otrzymał ogromną krytykę z powodu problemów z bezpieczeństwem, powodując spadek wartości netto zarówno firmy, jak i jej dyrektora generalnego, Marka Zuckerberga.