Najlepsza jak dotąd przenośna elektrownia o dużej mocy

Najważniejsze cechy stacji zasilania

  • Ugreen PowerRoam GS2200 to przenośna elektrownia o imponującej pojemności 2 kWh, zdolna do zasilania urządzeń o mocy do 2400 W.
  • Wyposażona w demontowalną bazę z kołami i wysuwany uchwyt, umożliwia łatwy transport, co czyni ją idealnym rozwiązaniem na kemping i inne wyjazdy.
  • Stacja oferuje błyskawiczne ładowanie za pomocą prądu sieciowego i energii słonecznej, z maksymalnym poborem mocy słonecznej na poziomie 1200 W. Niestety, brakuje opcji regulacji prędkości ładowania i ładowarki bezprzewodowej Qi.

Znalezienie elektrowni, która łączy w sobie dużą moc, pojemność i łatwość transportu, nie jest prostym zadaniem. Ugreen PowerRoam GS2200 wyróżnia się pod tym względem, oferując 2 kWh pojemności, zdolność zasilania sprzętów o mocy do 2400 W, a także praktyczny zestaw kółek z uchwytem, które znacznie ułatwiają przemieszczanie. Ta elektrownia Ugreen to bez wątpienia kompleksowe i przemyślane rozwiązanie.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Ugreen PowerRoam GS2200

Dzięki znaczącej pojemności 2048 Wh, którą można w razie potrzeby rozszerzyć, dużej mocy wyjściowej, która zaspokoi potrzeby większości urządzeń i szybkiego ładowania solarnego do 1200 W, można by pomyśleć, że kosztem będzie mobilność. Choć PowerRoam GS2200 do lekkich nie należy, wyposażono go w demontowalną platformę na kółkach oraz teleskopowy uchwyt, co znacznie ułatwia jego transport. Dodaj do tego bogaty zestaw portów, funkcjonalną aplikację mobilną, a otrzymasz stację zasilania bliską ideału.

Jedynymi pominiętymi elementami są możliwość konfiguracji prędkości ładowania (stała wartość 1800 W lub 550 W w trybie cichym) oraz bezprzewodowa ładowarka Qi, ale nie są to wady dyskwalifikujące to urządzenie.

Marka: Ugreen

Wymiary: 54 x 25 x 29 cm

Waga: 25 kg

Porty wyjściowe AC: 4 (Wielka Brytania/UE), 6 (USA)

Moc wejściowa AC: 1800 W

Porty wyjściowe DC: 2x DC5521 (120 W), gniazdo samochodowe 12 V (120 W), RV/Anderson (300 W)

Moc wejściowa solarna: 1200 W (dwa wejścia po 600 W)

Porty USB: 4x USB-C (1x 140 W, 1x 100 W, 2x 45 W), 2x USB-A (22,5 W)

Typ baterii: LFP

Łączność: Bluetooth i Wi-Fi

Możliwość rozbudowy: Do 12 kWh za pomocą pięciu akumulatorów rozszerzających

Tryb UPS: Tak – przełączenie 10 ms

Światło: Tak, ale o niskiej jasności

Zalety:

  • Odłączane kółka i wysuwany uchwyt zapewniają łatwość transportu.
  • Wysoka moc falownika do 2,4 kW, z potencjałem dla urządzeń o wyższym zapotrzebowaniu.
  • Dwa wejścia solarne, maksymalnie 1200 W.
  • Szybkie ładowanie.
  • Możliwość rozbudowy do 12 kWh.

Wady:

  • Brak ładowania Qi.
  • Brak regulacji prędkości ładowania.

Mobilność

Na początek omówmy największą zaletę tego urządzenia. Osiągi elektryczne PowerRoam GS2200 są imponujące – zwłaszcza w kontekście zasilania większych urządzeń – ale tym, co wyróżnia ją na tle konkurencji, jest jej mobilność.

Pojemność 2000 Wh to granica, przy której waga urządzenia staje się zbyt duża, aby móc je swobodnie przenosić, nawet na niewielkie odległości. GS2200 waży około 25 kg i ma wymiary 54 x 25 x 29 cm, więc zdecydowanie zalicza się do urządzeń nieporęcznych, nawet z uchwytami po obu stronach.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Pomimo sporej pojemności, która umożliwia zasilanie różnych urządzeń AC przez dłuższy czas, oraz dużej mocy potrzebnej do ładowania laptopa i innych urządzeń elektronicznych, ten sprzęt nie jest tak mobilny, aby brać go ze sobą na długie wędrówki lub na krótkie wypady piesze. Jedna osoba poradzi sobie z jego włożeniem do samochodu.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Jednak GS2200 posiada opcjonalny wózek. Jednostka główna może być łatwo przymocowana do podstawy z kółkami i tak samo szybko od niej odłączona, jeżeli nie chcemy z niej korzystać – wszystko bez użycia śrub. Dodatkowo, teleskopowy uchwyt wózka umożliwia wygodne przesuwanie urządzenia.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Kółka są solidne i zapewniają dobrą przyczepność, co powinno pozwolić na łatwe poruszanie się po różnych nawierzchniach. Chociaż oczywiście nie należy zabierać elektrowni w pobliże dużych zbiorników wodnych, wózek utrzymuje ją na wystarczającej wysokości, aby poradzić sobie z okazjonalną kałużą.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Podsumowując, jeśli planujesz kemping w niewielkiej odległości od samochodu, transport Ugreen PowerRoam GS2200 nie powinien stanowić problemu nawet dla jednej osoby.

Ładowanie z sieci

Podczas ładowania z sieci, GS2200 pobiera moc około 1800 W, co pozwala na pełne naładowanie w około 1,5 godziny. Niestety, nie ma możliwości regulacji prędkości ładowania, co jest pewnym minusem, szczególnie w porównaniu z wieloma konkurentami. Zdarza się, że dysponuję zapasem 300 W z domowej instalacji solarnej i chciałbym dostosować ładowanie, aby nie obciążać głównej baterii.

Jednak PowerRoam oferuje tryb cichy, który obniża moc ładowania do 550 W. Jeśli nie zależy ci na szybkim ładowaniu, warto skorzystać z tej opcji, ponieważ mniejsze obciążenie baterii przedłuża jej żywotność.

Aby uruchomić tryb cichy, konieczne jest użycie aplikacji Ugreen. Jest ona prosta i intuicyjna. Pozwala zmienić niektóre ustawienia, włączyć i wyłączyć wyjścia, a także odczytać parametry, które wyświetlane są również na panelu przednim. Aplikacja łączy się z elektrownią przez Bluetooth lub Wi-Fi, a połączenie jest stabilne.

Ładowanie z sieci jest idealnym rozwiązaniem, gdy zależy ci na czasie. Jednak, jeśli masz taką możliwość, warto skorzystać z ładowania solarnego, aby pozyskać darmową energię.

Cały układ ładowania AC jest zintegrowany z GS2200, więc nie potrzebujesz zewnętrznego zasilacza – wystarczy zwykły kabel IEC, który można łatwo wymienić w razie potrzeby.

Ładowanie solarne

PowerRoam GS2200 wyposażono w dwa porty ładowania solarnego XT60, z których każdy ma swój własny kontroler MPPT. Każdy z portów może obsłużyć maksymalnie 600 W przy 12–60 V 15 A (łącznie 1200 W), co jest wartością w zupełności wystarczającą dla pojemności tego akumulatora. Można używać mniejszych paneli przenośnych lub większych paneli stacjonarnych (lub obu naraz). Konfiguracja z dwoma portami daje większą elastyczność w doborze paneli o różnych specyfikacjach bez obniżania wydajności.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Z uwagi na to, że w Wielkiej Brytanii panuje jesień, trudno jest w pełni wykorzystać możliwości ładowania solarnego. Udało mi się jednak podłączyć kombinację paneli stacjonarnych o mocy 550 W i paneli przenośnych o mocy 400 W.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Co ciekawe, w zestawie znajdują się dwa trójdrożne adaptery, które umożliwiają podłączenie łącznie do sześciu paneli o mocy 200 W do każdego z dwóch portów wejściowych.

Warto pamiętać, że połączenie szeregowe zwiększa napięcie łączonych paneli. Na przykład trzy panele 15V będą miały napięcie 45V. Przy łączeniu paneli należy upewnić się, że ich parametry pozostają zgodne ze specyfikacją urządzenia.

Jeden z portów trójdrożnego adaptera jest osłonięty gumową zaślepką, natomiast pozostałe dwa są odsłonięte. Pozwala to na podłączenie dwóch lub trzech paneli, w zależności od potrzeb. To kolejny drobny, lecz przemyślany detal.

Jeśli zamierzasz korzystać z ładowania solarnego, pamiętaj, że żaden panel nie zapewni 100% mocy znamionowej, nawet w idealnych warunkach. Zazwyczaj, przy podłączeniu paneli o łącznej mocy 1200 W, uzyskasz około 800 W. To wciąż wystarczy, aby naładować elektrownię w niecałe pół dnia.

Duża liczba wyjść

Amerykańska wersja elektrowni Ugreen posiada aż sześć gniazd AC. Wersja europejska ma ich tylko cztery ze względu na większy rozmiar wtyczek.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Te gniazda AC generują maksymalnie 2400 W, należy jednak pamiętać, że przy takim obciążeniu bateria wyczerpie się w mniej niż godzinę.

Dzięki trybowi U-Turbo, który jest domyślnie włączony (ale wyłączany w trybie cichym), można zasilać niektóre urządzenia o mocy znamionowej nawet do 3500 W. W rzeczywistości urządzenie nie będzie pobierać 3500 W, a jedynie ograniczy moc wyjściową tak, aby urządzenie działało nieco wolniej lub mniej się nagrzewało. Funkcja ta sprawdzi się tylko w przypadku pojedynczych urządzeń indukcyjnych, czyli takich z grzałką lub silnikiem, jak na przykład czajnik elektryczny lub wiertarka udarowa. Woda w czajniku będzie gotować się nieco dłużej, ale będzie działać.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Chciałbym pokazać działanie trybu U-Turbo w praktyce, jednak moim najmocniejszym urządzeniem jest czajnik elektryczny o mocy 2,4 kW, który działał bez problemu. Wypróbowałem też frytownicę, płytę grzejną, grill, odkurzacz i grzejnik. Wszystko działało prawidłowo. Podejrzewam, że tak jak ja, będziesz miał trudność ze znalezieniem sprzętu, którego nie da się zasilić z tej stacji.

Wyjść USB również jest sporo. Znajdziesz tutaj cztery porty USB-C (maks. 140 W na pierwszym, 100 W na drugim i 45 W na dwóch pozostałych) oraz dwa porty USB-A (do 22,5 W każdy). Oprócz tego mamy gniazda 2x DC5521 (maks. 120 W), samochodowe gniazdo 12 V DC (120 W) i port RV/Anderson (300 W).

Z przodu stacji umieszczono niewielką lampkę LED, ale świeci ona bardzo słabo. Można ją traktować jedynie jako dodatkową opcję awaryjną, a nie jako pełnoprawną lampkę kempingową.

Funkcja UPS 20 ms

Jeśli używasz laptopa z własną baterią, przerwa w zasilaniu nie będzie dla niego problemem, ponieważ urządzenie przełączy się na zasilanie z akumulatora. Inne wrażliwe urządzenia elektroniczne nie mają tej możliwości. W takich przypadkach pomocny jest UPS (zasilacz awaryjny). Zasilacz bezprzerwowy gwarantuje płynne i natychmiastowe przejście na zasilanie rezerwowe w przypadku awarii sieci.

Ugreen PowerRoam GS2200 oferuje przełączanie w czasie 20 ms. Nie mam możliwości zweryfikowania tego, ale mogę potwierdzić, że stacjonarny komputer podtrzymał zasilanie, gdy wyciągnąłem wtyczkę z gniazdka.

Możliwość rozbudowy

Jeśli 2 kWh to za mało, pojemność GS2200 można rozszerzyć do 12 kWh, dodając do pięciu akumulatorów EB2C00, które można ustawić jeden na drugim. Oczywiście w tym momencie stacja traci mobilność (nie da się jej już transportować na kółkach), ale w kamperze możesz trzymać jedno lub dwa rozszerzenia i używać głównej jednostki tylko wtedy, gdy potrzebujesz mobilności.

Trwałość

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4 lub LFP) gwarantują, że ogniwa będą działać optymalnie przez wiele lat. Ich wydajność spada do 80% po 3000 cykli, co oznacza, że minie około dziewięciu lat codziennego ładowania i rozładowywania, zanim ich pojemność nieco spadnie (a nawet wtedy bateria będzie nadal działać, tylko z mniejszą pojemnością).

Czy warto kupić Ugreen PowerRoam GS2200?

PowerRoam GS2200 jest bardzo bliski ideałowi w swojej klasie.

Inwerter o dużej pojemności i mocy wyjściowej oznacza, że bez problemu zasili niemal każde urządzenie. Jednocześnie pozostaje wyjątkowo mobilny dzięki teleskopowemu uchwytowi i kółkom. Jeśli potrzebujesz większej pojemności, zawsze możesz usunąć kółka i dołożyć dodatkowe akumulatory.

Ładowanie z mocą 1200 W w zupełności wystarczy, aby zasilić mały domek, kemping lub przyczepę kempingową. W sytuacjach awaryjnych można skorzystać z szybkiego ładowania z sieci.

Jedyne czego brakuje to regulacja prędkości ładowania i ładowarka bezprzewodowa Qi. Biorąc pod uwagę niezwykłą mobilność i osiągi, można to wybaczyć.


Zdjęcie autorstwa Jamesa Bruce’a / MakeUseOf

Ugreen PowerRoam GS2200

Dzięki sporej pojemności 2048 Wh, którą można w razie potrzeby rozszerzyć, dużej mocy wyjściowej i szybkiemu ładowaniu solarnemu do 1200 W, mobilność zazwyczaj stanowi problem. Chociaż PowerRoam GS2200 nie jest lekki, demontowalna podstawa z kółkami i teleskopowy uchwyt bardzo ułatwiają jego przemieszczanie. Bogaty zestaw portów, dobra aplikacja mobilna sprawiają, że mamy do czynienia z niemal idealną przenośną elektrownią.

Jedynym brakiem jest konfigurowalna prędkość ładowania (stałe 1800 W lub 550 W w trybie cichym) i bezprzewodowa ładowarka Qi – ale nie są to wady dyskwalifikujące.