Najlepsze nowe funkcje w systemie Android 10 już dostępne

Udostępnij teraz w social media:

Po kilku miesiącach testów beta najnowszej wersji Androida, Google oficjalnie wypuściło Androida 10. Chociaż większość zmian w systemie operacyjnym jest pod maską, istnieje kilka zmian, które mogą Ci się spodobać.

Co się stało z nazwami deserów?

Jeśli jesteś długoletnim użytkownikiem Androida, prawdopodobnie wiesz, że Google zazwyczaj nadaje nazwę deseru nowym wersjom Androida. To się zmieniło w tym roku. Google ogłosił kilka tygodni temu, że tak aktualizacja marki Androida i strategię nazewnictwa.

Dzięki tej zmianie nowa wersja Androida nosi teraz nazwę Android 10. Ta strategia numeracji będzie używana w przyszłości, ale Google planuje zachować nazwy deserów dla przyszłych wewnętrznych kompilacji programistycznych.

Ciekawostka: Android 10 (wcześniej Android Q) miał być publicznie nazywany „Queen Cake” i wewnętrznie określany jako „Quince Tart”.

Koniec nazw deserów nie oznacza, że ​​Google przestanie budować statuetki dla nowych wersji oprogramowania. Dave Burke, wiceprezes ds. Inżynierii, Android, opublikował na Twitterze zdjęcie posągu Androida 10.

Nowa statua i tradycja podpisywania! #android pic.twitter.com/zDyPYgKSPc

– Dave Burke (@davey_burke) 3 września 2019 r

Kiedy mój telefon zostanie zaktualizowany?

Wraz z oficjalnym wydaniem Androida 10, Google zaczął wypychać aktualizację oprogramowania układowego do swoich telefonów Pixel. Pierwsza wersja została już udostępniona na wszystkie generacje smartfonów Pixel.

Pixels nie są jedynymi właścicielami Niezbędny telefon i Xiaomi Redmi K20 Pro otrzymał również Androida 10. OnePlus nie jest zbyt daleko w tyle, ponieważ firma ogłosiła, że otwarta beta dla OnePlus 7 i OnePlus 7 Pro użytkowników.

  Prawdopodobnie nie dostaniesz 25 USD z rozliczenia Apple iPhone Throttling Settlement

Miejmy nadzieję, że smartfony takich producentów jak Samsung, LG, Huawei, Motorola i inne powinny zacząć widzieć aktualizację oprogramowania w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jeśli jednak nauczyliśmy się czegoś z przeszłości, może minąć prawie rok, zanim starsze telefony otrzymają system Android 10.

Nawigacja gestami

Nawigacja za pomocą gestów to największa zmiana w systemie Android 10, która pojawi się w obliczu użytkownika. Ten dodatek pojawił się po tym, jak kilku producentów Androida (OEM) próbowało dodać różne odmiany gestów Apple, ale nie udało się.

Teraz zamiast domyślnego systemu nawigacji z trzema lub dwoma przyciskami Androida jest pasek gestów. O dziwo, Google nieco skopiował implementację Apple, ponieważ większość elementów sterujących jest bardzo podobna. Szybkie przesunięcie w górę przeniesie Cię do domu, przeciągnięcie i przytrzymanie otworzy menu Ostatnie, a długie przesunięcie z ekranu głównego otwiera szufladę aplikacji.

Ale co z przyciskiem Wstecz? Nie martw się; gest wstecz jest teraz dostępny, przesuwając palcem do wewnątrz z dowolnej strony wyświetlacza. Jak widać na poniższym obrazku, ikona strzałki pojawi się, gdy przesuniesz palcem, aby wskazać akcję.

Ikona Wstecz nawigacji gestami w systemie Android 10

Asystent Google również otrzymał nowy gest. Przesuń palcem po przekątnej w kierunku środka ekranu z jednego z dwóch dolnych rogów, a następnie na dole urządzenia pojawi się krótka animacja. Wkrótce wirtualny asystent będzie gotowy do pracy.

Jeśli posiadasz telefon Pixel lub Essential Phone, możesz zmienić styl nawigacji, wybierając kolejno Ustawienia> System> Gesty> Nawigacja systemowa. W tym miejscu możesz przełączać się między nową „nawigacją za pomocą gestów”, „nawigacją za pomocą dwóch przycisków”, która była domyślnym ustawieniem w Androidzie 9 Pie, a klasyczną „nawigacją za pomocą trzech przycisków”.

Producenci OEM prawdopodobnie zmienią opcje nawigacji dostępne w ich telefonach. Sprawdź menu ustawień swojego urządzenia, aby dowiedzieć się, jakie masz możliwości, gdy Android 10 stanie się dla niego dostępny.

  Jak włączyć tryb ciemny

Tryb ciemny na poziomie systemu

Ustawienia ciemnego motywu Androida 10

Tryb ciemny to jedna z funkcji, o które najczęściej proszą użytkownicy Androida. Po latach wybranych programistów dodawali ciemny motyw do swoich aplikacji, Google zawarł systemowy tryb ciemny w systemie Android 10.

Od czasu ogłoszenia decyzji na I / O 2019, Google i usługi innych firm powoli dodawały ciemne motywy do swoich aplikacji. Jeśli zaimplementowana poprawnie, każda obsługiwana aplikacja będzie podążać za zachowaniem Androida i włączać ciemny motyw po włączeniu systemu.

Możesz włączyć tryb ciemny, przechodząc do Ustawienia> Wyświetlacz> Ciemny motyw lub dotykając kafelka szybkich ustawień w cieniu powiadomień Androida.

Inteligentna odpowiedź

Inteligentne odpowiedzi na Androida 10 sugerują działania

Android 10 staje się mądrzejszy pod względem powiadomień. Podczas Cyfrowa równowaga jest używany do wyciszania przerywających aplikacji, Inteligentna odpowiedź będzie oferować szybkie odpowiedzi i działania na przychodzące wiadomości. Jak pokazuje powyższa animacja, możesz łatwo wysłać komuś odpowiedź złożoną z jednego do dwóch słów lub dotknąć łącza, aby otworzyć odpowiednią aplikację.

Google twierdzi, że sugerowane działania działają z linkami i adresami YouTube znalezionymi w Mapach Google. Ponadto Android 10 może używać Inteligentnej odpowiedzi z dowolnymi Twoimi ulubionymi aplikacjami do obsługi wiadomości.

Lepsza kontrola uprawnień

Android 10 Nowa kontrola uprawnień

Android prawdopodobnie był daleko w tyle za iPhonem pod względem zarządzania uprawnieniami. Google szybko nadrabia zaległości w wydaniu Androida 10, ponieważ dodał nowego menedżera uprawnień z lepszą kontrolą.

Istnieje również zaktualizowane okno dialogowe uprawnień do lokalizacji, które pojawia się, gdy aplikacja prosi o lokalizację urządzenia. Zamiast przyznawać aplikacji dostęp w trybie „wszystko albo nic”, dostępna jest nowa opcja, która zezwala na zezwolenie tylko wtedy, gdy aplikacja jest otwarta. Ta zmiana wyłącza możliwość sprawdzania przez aplikację lokalizacji urządzenia w tle, gdy jest ono zamknięte.

  Bezpłatna alternatywa LogMeIn do udostępniania ekranu i zdalnego dostępu

Dostęp do zaktualizowanego menu uprawnień można uzyskać, przechodząc do opcji Ustawienia> Prywatność> Menedżer uprawnień. Tutaj możesz zobaczyć, które aplikacje mają uprawnienia do wykonywania określonych rodzajów działań i w razie potrzeby odwołać dostęp do każdego uprawnienia.

Aktualizacje bezpieczeństwa w Google Play

Aktualizacja systemu Android 10 Google Play

Zamiast czekać, aż producenci i operatorzy udostępnią aktualizacje Androida, Google może teraz wysyłać poprawki zabezpieczeń i błędów przez Google Play. Odzyskując kontrolę, Google może zapewnić, że na każdym urządzeniu z systemem Android 10 lub nowszym zostaną załatane najnowsze luki, gdy tylko zostanie znaleziony problem.

Możesz ręcznie sprawdzić dostępność poprawek bezpieczeństwa, przechodząc do Ustawienia> Bezpieczeństwo> Aktualizacja systemu Google Play.

Pisanka Androida 10

Wraz z wydaniem Androida 10, Google ukrył nowe jajko wielkanocne w systemie operacyjnym. Zamiast klonu Flappy Bird, który można znaleźć w poprzednich wersjach Androida, jest teraz układanka, która oferuje godziny rozrywki.

Aby dostać się do Pisanka Android 10, wybierz Ustawienia> Informacje o telefonie> Wersja Androida, a następnie szybko dotykając „Wersja Androida”. Następnie możesz dotknąć i przytrzymać każdy z elementów na ekranie, aby przenieść je po wyświetlaczu.

Aby przejść do prawdziwego jajka wielkanocnego, musisz dwukrotnie dotknąć i przytrzymać „1”, aż się obróci i utworzy „Q” po ułożeniu na „0”. Gdy znajdziesz się na miejscu, szybko kliknij „Android”.

Jajko wielkanocne na Androida 10

Zostaniesz przeniesiony do zwyczaju nonogram gra Puzzle. Możesz go rozwiązać, podążając za blokami liczb otaczającymi planszę i dotykając poszczególnych kwadratów. Po zakończeniu zobaczysz ikonę związaną z systemem Android.

Plik Subreddit Androida rozwiązał już szereg zagadek nonogramowych, jeśli potrzebujesz pomocy.

Android 10 Easter Egg Game

Możesz dowiedzieć się więcej o Androidzie 10, odwiedzając Post z ogłoszeniem Google i nowy Strona docelowa Androida 10.

x