Najlepsze programy Windows Bloatware do odinstalowania

Każdy nowy laptop ma kilka preinstalowanych aplikacji, z których wiele nigdy nie jest nieużywanych. Programy te są określane jako bloatware. Bloatware zajmuje dużo miejsca na dysku twardym, ograniczając liczbę zdjęć, dokumentów i innych treści, które możesz przechowywać.

Jeśli chcesz zwolnić trochę miejsca na swoim urządzeniu, odinstalowując oprogramowanie typu bloatware, ten przewodnik jest dla Ciebie. Podkreśli niektóre popularne programy typu bloatware, które możesz bezpiecznie usunąć z nowego laptopa.

Jak znaleźć Bloatware na komputerze z systemem Windows

Zanim zaczniemy, najpierw zastanówmy się, gdzie można wyświetlić te programy typu bloatware. Bardzo ważne jest, aby spojrzeć na listę aplikacji zainstalowanych fabrycznie na komputerze, aby określić, które programy są potrzebne, a które nie. Po zidentyfikowaniu aplikacji, którą chcesz usunąć, poniższe kroki pokażą Ci, jak ją odinstalować.

Pamiętaj, że całe usunięte oprogramowanie można ponownie zainstalować, więc nie musisz się martwić o usunięcie czegoś, czego możesz potrzebować w przyszłości. Oto jak przejrzeć i usunąć listę aplikacji przechowywanych na urządzeniu:

 • Otwórz „Ustawienia” i przejdź do „Aplikacje”.
 • Przejdź do „Aplikacje i funkcje”, gdzie zobaczysz listę zainstalowanych aplikacji.
 • Stuknij przycisk z trzema kropkami obok aplikacji, którą chcesz usunąć, i wybierz „Odinstaluj”.
 • Aplikacja może się od razu odinstalować lub może pojawić się okno dialogowe z podpowiedziami, które należy wykonać, aby pozbyć się programu.

  Najlepsze programy Windows Bloatware do odinstalowania

  Teraz, gdy wiesz, gdzie przechowywane są programy typu bloatware i jak je odinstalować, spójrzmy na aplikacje, które należy usunąć z systemu Windows.

  Szybki czas

  Apple nie wspiera wersji swojego odtwarzacza wideo QuickTime dla systemu Windows od 2016 roku. Firma Trend Micro zajmująca się cyberbezpieczeństwem ujawniła, że ​​oprogramowanie ma kilka krytycznych luk w zabezpieczeniach. Apple prawdopodobnie nie naprawi tych problemów, ponieważ porzucił program. Oznacza to, że QuickTime nie jest już bezpieczny w użyciu.

  Usunięcie tej aplikacji nie zakłóci oglądania filmów, ponieważ iTunes nie jest od niego uzależniony. Jeśli szukasz alternatywy dla QuickTime, VLC będzie dobrą opcją.

  CCleaner

  Zanim Avast go nabył, CCleaner był popularną aplikacją do czyszczenia starych plików i programów. Od tego czasu jego reputacja pogorszyła się z powodu problemów z wymuszonymi aktualizacjami i nieautoryzowanym gromadzeniem danych.

  Na szczęście istnieje wiele programów, których można użyć do czyszczenia komputera. Aplikacje takie jak System Mechanic Ultimate Defense lub MyCleanPC doskonale radzą sobie z usuwaniem niechcianych danych z urządzenia. System Windows ma również narzędzie do czyszczenia dysku, które wykonuje przyzwoitą pracę.

  Adobe Flash Player

  Od stycznia 2021 r. Flash Player firmy Adobe nie jest już obsługiwany. Program może być zablokowany, ale nadal należy usunąć jego kopie z komputera, aby zapobiec potencjalnym problemom z bezpieczeństwem.

  Shockwave Player firmy Adobe również został wycofany w 2019 roku i prawdopodobnie nie znajdziesz strony internetowej, która tego wymaga. Dlatego należy usunąć z systemu zarówno Flash Player, jak i Shockwave Player, ponieważ nie są już używane.

  Jawa

  Java to środowisko uruchomieniowe multimediów, które składa się z języka Java na pulpicie i wtyczki Java dla przeglądarek. Kiedyś było to dość standardowe, ale większość witryn już z niego nie korzysta. Nowoczesne wersje Firefoksa i Chrome nie obsługują języka Java, co oznacza, że ​​jeśli nie jesteś programistą, nie ma powodu, aby to oprogramowanie było na swoim komputerze. Usunięcie go zwolni cenne miejsce.

  Microsoft Silverlight

  Podobnie jak Adobe Flash, Silverlight to platforma internetowa służąca do wyświetlania treści multimedialnych w przeglądarce. Niestety te wtyczki nie są już pomocne. Nowoczesne przeglądarki nie obsługują już Silverlight. Chrome, Firefox i Edge nie działają z Silverlight. Tylko Internet Explorer nadal obsługuje ten program, a Microsoft planuje wycofać go w 2022 roku.

  Usunięcie programu Microsoft Silverlight nie wpłynie na sposób wyświetlania multimediów na komputerze. Można go bezpiecznie odinstalować.

  Producent bloatware

  Jeśli kupiłeś komputer z już zainstalowanym systemem Windows, prawdopodobnie producent komputera załadował na Twoje urządzenie wiele niepotrzebnych programów. Te programy nie są wymagane do działania systemu Windows, więc można je bezpiecznie usunąć. Niektóre preinstalowane aplikacje, takie jak aplikacje do zdjęć i narzędzia do gier, są niepotrzebne, ponieważ duplikują programy już w systemie Windows.

  Programy producenta, które powinny pozostać na komputerze, obejmują narzędzia do aktualizacji systemu BIOS i sterowniki. Niestety nie możemy podać dokładnej listy wszystkich programów, które należy usunąć ze swojego systemu. Zamiast tego sugerujemy wypróbowanie programu o nazwie „Czy powinienem to usunąć?” aby zobaczyć, czego możesz się pozbyć. W razie wątpliwości najlepiej zachować ostrożność i pozostawić programy producenta w spokoju, chyba że wiesz, do czego są używane.

  Nadprogramy Windows

  Oprócz nadużywania oprogramowania producenta, Microsoft zawiera również sporo swoich programów w postaci aplikacji Store. Niektóre z nich, takie jak Pogoda i Xbox, są przydatne dla niektórych osób, podczas gdy inne są niepotrzebne i można je usunąć. Przejrzyj aplikacje Microsoft Store i zobacz, bez czego możesz się obejść.

  WinRAR

  Chociaż przydatne jest posiadanie narzędzia do wyodrębniania plików, WinRAR nie jest idealny do tego zadania. Jego oldschoolowa licencja shareware sprawia, że ​​jest trochę pośmiewiskiem i lepiej byłoby używać nowszego oprogramowania. Program taki jak 7-Zip jest darmowy i znacznie lepiej wyodrębnia pliki niż WinRAR.

  Drukarka kuponów

  Celem Coupon Printer jest zapewnienie użytkownikom dostępu do ofert z Coupons.com. Jednak to oprogramowanie jest zwykle dołączone do innych programów i prawdopodobnie nie wydrukujesz wystarczającej liczby kuponów, aby to narzędzie było konieczne. Jeśli jesteś lojalnym użytkownikiem witryny, pozostaw tę aplikację zainstalowaną. Jeśli nie, użyj innej witryny z kuponami. Nie musisz pobierać aplikacji, aby to zrobić, co pozwoli zaoszczędzić miejsce na dysku twardym.

  Rozszerzenia paska narzędzi i przeglądarki

  Przeglądarki, takie jak Google Chrome, wykonały świetną robotę, walcząc ze spamem w przeglądarce i rozszerzeniach paska narzędzi. Jednak programy takie jak Bing Bar lub Yahoo Toolbar mogą od czasu do czasu dołączać się do paska narzędzi.

  Przejrzyj zainstalowane dodatki, aby sprawdzić, czy masz przy sobie niepotrzebne rozszerzenia. Jeśli tak, pozbądź się ich. Niektóre z tych dodatków mogą pochodzić z niewiarygodnych źródeł.

  Mniej obciążenia

  Większość programów z tej listy nie jest już przydatna i można je bezpiecznie usunąć z komputera. Zawsze możesz je ponownie zainstalować, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale są szanse, że nigdy więcej o nich nie pomyślisz. Dobrze jest regularnie czyścić system, aby usunąć stare lub bezużyteczne programy. Nie tylko zwalnia cenne miejsce, ale niektóre z tego oprogramowania mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  Czy odinstalowałeś bloatware z systemu Windows? Jakie aplikacje usunąłeś? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.