Napraw błąd „Brak pamięci” w systemie Windows w ciągu 5 minut jak profesjonalista

Jeśli jesteś osobą, która często otwiera wiele programów i zaniedbuje zamykanie działających w tle okien lub jednocześnie wykonuje zadania wymagające dużej ilości zasobów, bardziej prawdopodobne jest napotkanie błędu „brak pamięci”.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy pamięć jest już rozdzielona do uruchomionych procesów, a system operacyjny nie ma pamięci do obsługi nadchodzących zadań, system wyświetla błąd „brak pamięci”.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​w wielu przypadkach można to naprawić samodzielnie.

Oto szczegółowe rozwiązania krok po kroku, które pomogą Ci naprawić błąd „brak pamięci” w systemie Windows. Jednak poznanie przyczyn każdego błędu jest w połowie drogi do jego rozwiązania.

Najpierw przyjrzyjmy się silnym przyczynom niepokoju, a następnie przyjrzyjmy się poprawkom!

Typowe przyczyny błędu „Brak pamięci”.

Niewystarczająca ilość pamięci RAM: jeśli na komputerze nie ma wystarczającej ilości pamięci RAM do przetworzenia dowolnej aplikacji, którą chcesz uruchomić, dowolnego programu, który chcesz wykonać, lub dowolnego pliku, do którego chcesz uzyskać dostęp, system wyrzuca błąd „brak pamięci” .

Programy startowe: Po ponownym uruchomieniu lub świeżym uruchomieniu systemu niektóre zadania lub aplikacje będą automatycznie uruchamiane w tle podczas uruchamiania systemu. Procesy te są zwykle określane jako programy startowe.

Jeśli te programy zużywają znaczną część zasobów systemowych, w tym pamięć RAM, może wystąpić błąd „brak pamięci” w systemie Windows.

Przestarzały sprzęt: Czy nadal trzymasz się komputera, który kupiłeś w latach 90. lub nawet wcześniej i do dziś nie aktualizowałeś jego sprzętu? W takim razie ta maszyna powodująca błąd „brak pamięci” nie jest zaskoczeniem, ponieważ starsze systemy zazwyczaj mają ograniczenia zasobów, takie jak mała pamięć RAM lub wolny procesor.

W rezultacie specyfikacje te nie były w stanie obsłużyć dzisiejszych wymagań dotyczących danych lub przetwarzania, co prowadziło do wielu błędów, w tym problemów z pamięcią masową, takich jak błąd „brak pamięci”.

Ciężkie zadania: Granie w ciężkie gry na PC, tworzenie modeli 3D, a nawet edycja wysokiej jakości filmów pochłania całe mnóstwo zasobów obliczeniowych. W konsekwencji prowadzi to do błędu, gdy system nie może już dostarczać pamięci.

Złośliwe oprogramowanie: Złośliwe oprogramowanie działające w tle może zużywać pamięć systemową, nie pozostawiając miejsca na przetwarzanie przez przeznaczone aplikacje. Może to prowadzić do błędu „brak pamięci”.

Wycieki pamięci: niektóre aplikacje w systemie mogą nie zwalniać używanej pamięci, gromadząc zablokowane fragmenty pamięci, których inne aplikacje nie mogą ponownie wykorzystać, powodując błąd „brak pamięci” w systemie Windows 10 lub 11.

Wypróbuj te szybkie poprawki, zanim przejdziesz do kompleksowych rozwiązań.

  • Sprawdź procesy działające w tle i zamknij wszystkie uruchomione niepotrzebne aplikacje.
  • Prosty restart może czasem zdziałać cuda. Uruchom ponownie system Windows i sprawdź, czy błąd zniknął.

Zwiększ pamięć wirtualną

Uszkodzona, nieosiągalna lub mała ilość pamięci RAM jest główną przyczyną wszystkich przyczyn, które omówiliśmy powyżej. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to w jakiś sposób rozszerzyć pamięć RAM.

Kiedy pamięć RAM jest zapełniona, system operacyjny pożycza trochę miejsca z dysku SSD, który działa jak pamięć RAM, zwykle nazywana pamięcią wirtualną. Możemy rozszerzyć granice tej pamięci wirtualnej, aby uniknąć problemów z „brakiem pamięci”.

Oto jak możesz to zrobić:

Krok 1: Otwórz Informacje o komputerze, wyszukując go w pasku wyszukiwania systemu Windows.

Krok 2: Kliknij Zaawansowane ustawienia systemu, które można znaleźć w prawym okienku.

Krok 3: Upewnij się, że jesteś na karcie Zaawansowane.

Krok 4: Otwórz Ustawienia w sekcji Wydajność.

Krok 5: Ponownie przejdź do zakładki Zaawansowane w nowym oknie.

Krok 6: Teraz powinieneś kliknąć przycisk Zmień w obszarze Pamięć wirtualna.

Krok 7: Odznacz opcję – Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich sterowników. Umożliwi to kliknięcie rozmiaru niestandardowego znajdującego się w tym samym oknie.

Krok 8: Teraz wprowadź preferowane limity pamięci wirtualnej w polach wejściowych zaznaczonych na poniższym obrazku.

Pamiętaj, że ta pamięć działa tylko jako pamięć RAM, ale nie jako rzeczywista pamięć RAM, więc jej nadmierne zwiększenie nie zawsze poprawia wydajność. Zwiększenie go do maksymalnie 1,5-krotności aktualnej pojemności pamięci RAM jest dobrą równowagą.

Wyłącz programy startowe

Pamiętam, jak mówiłem o programach startowych w przyczynach błędów. Wyłącz więc te wymagające zasobów programy startowe, aby zwolnić trochę miejsca i pozwolić ważnym aplikacjom działać płynnie, naprawiając błąd „brak pamięci”.

Kroki, aby wyłączyć programy startowe o dużym wpływie

Krok 1: Uruchom Menedżera zadań. Aby to zrobić, możesz albo po prostu wyszukać go w pasku wyszukiwania systemu Windows, albo bezpośrednio nacisnąć jednocześnie klawisze Ctrl + Shift + Esc.

Krok 2: Przejdź do karty Uruchamianie, aby wykryć ciężkie zadania, a następnie możesz wyłączyć zadania o dużym wpływie.

Krok 3: Wybierz program, który chcesz wyłączyć, i kliknij przycisk Wyłącz, który znajdziesz w prawym dolnym rogu okna.

Uruchom testy antywirusowe

Typowym sposobem rozwiązywania wielu problemów na komputerze jest sprawdzenie, czy nie ma złośliwego oprogramowania. Windows ma do tego wbudowaną funkcję. Możesz jednak polegać na oprogramowaniu antywirusowym innych firm, takim jak McAfee lub Norton, w celu wykrycia ukrytych wirusów w systemie, o których możesz nie wiedzieć.

Oto sposób wykorzystania wbudowanej funkcji systemu Windows do uruchomienia skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Krok 1: Wpisz Zabezpieczenia systemu Windows na pasku wyszukiwania systemu Windows, aby otworzyć aplikację Zabezpieczenia systemu Windows.

Krok 2: Wybierz Ochrona przed wirusami i zagrożeniami

Krok 3: Kliknij Opcje skanowania.

Krok 3: Przewiń w dół, aby wybrać Pełne skanowanie, aby sprawdzić cały system i kliknij przycisk Skanuj teraz.

To kompleksowe skanowanie pokaże potencjalne zagrożenia w twoim systemie, jeśli są obecne. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby usunąć wykryte złośliwe oprogramowanie.

Zaktualizować oprogramowanie

Nieaktualne oprogramowanie może powodować potencjalne błędy pamięci, w tym „brak pamięci”. Czy używasz określonej aplikacji i nagle pojawił się błąd „brak pamięci”? Następnie zaktualizuj lub ponownie zainstaluj aplikację, z którą aktualnie pracujesz.

Mówiąc ogólnie, upewnij się, że zwykłe aplikacje używane w systemie Windows są aktualne, w tym przeglądarki, aplikacje do edycji lub odtwarzacze multimedialne.

Uruchom ponownie Eksploratora Windows

Innym rozwiązaniem błędu braku pamięci jest ponowne uruchomienie Eksploratora Windows, jeśli ten błąd wystąpi podczas uzyskiwania dostępu do plików lub korzystania z nich w menedżerze plików.

Krok 1: Wyszukaj Menedżera zadań na pasku wyszukiwania i otwórz go.

Krok 2: Kliknij prawym przyciskiem myszy Eksplorator Windows i wybierz Uruchom ponownie z menu rozwijanego.

Dodaj więcej fizycznej pamięci RAM

To ostatnia fizyczna poprawka, którą możesz chcieć wypróbować, jeśli wszystkie powyższe metody nie działają.

Gdy powyższe poprawki przynoszą tymczasowe rezultaty, a nadal często napotykasz błędy pamięci, takie jak „brak pamięci”, oznacza to, że nadszedł czas na aktualizację sprzętu, zwłaszcza pamięci RAM.

Wiele komputerów jest wyposażonych w gniazda umożliwiające samodzielne włożenie kilku gigabajtów pamięci RAM. W przeciwnym razie możesz skorzystać z pomocy technika, aby rozszerzyć pamięć fizyczną komputera.

Ta poprawka może kosztować kilka groszy, ale warto rozszerzyć pamięć RAM, jeśli chcesz, aby Twoja maszyna była szybka i wolna od błędów.

Jak zapobiec błędowi „brak pamięci”?

Zoptymalizuj wykorzystanie pamięci. Śledź wykorzystanie pamięci aplikacji i regularnie zwalniaj pamięć systemową, usuwając niepotrzebne lub nieefektywne aplikacje.

Ogranicz programy startowe. Dezaktywuj programy startowe o dużym wpływie samodzielnie w Menedżerze zadań lub możesz skorzystać z oprogramowania innej firmy, które zarządza programami startowymi za Ciebie.

Aktualizuj oprogramowanie. Przestarzałe oprogramowanie w komputerze może mieć słabe możliwości zarządzania pamięcią i powodować błędy. Dlatego aktualizuj na czas swój system operacyjny, przeglądarki i aplikacje na swoim komputerze.

Użyj 64-bitowego systemu operacyjnego. Stary 32-bitowy system operacyjny ma pewne problemy z wykorzystaniem całej pamięci komputera. Dlaczego nie skorzystać z 64-bitowego systemu operacyjnego Windows, skoro teoretycznie może obsługiwać biliony pamięci RAM?

Ostatnie słowa

Problemy z pamięcią mogą powodować poważne problemy i wpływać na ogólną wydajność systemu. Jeśli odłożymy to na bok, nie pozwoli ci to nawet pracować na komputerze.

Musisz więc zająć się błędem i dlatego jesteś tutaj na tej stronie. Mam nadzieję, że ten artykuł posłużył jako doskonały sposób na rozwiązanie błędu „brak pamięci”.

Oprócz naprawienia błędu, wymienione metody rozwiązują również inne problemy z pamięcią RAM, aby poprawić ogólne wrażenia z korzystania z komputera.

Możesz także przeczytać, jak naprawić błąd „Nieoczekiwany wyjątek sklepu” w systemie Windows 10.