Napraw skaner Epson nie może komunikować się w systemie Windows 10

Miliony biur korporacyjnych i firm krajowych używają skanerów firmy Epson do swoich procesów dokumentacyjnych. Te skanery Epson są dostępne jako samodzielne lub zintegrowane modele z drukarką. Spośród wielu skanerów na świecie drukarki Epson są znane ze swojej solidności i funkcji skanowania dokumentów. Chociaż te skanery mają wiele zalet, niewielu użytkowników skarży się, że Epson scan nie może komunikować się ze skanerem w systemie Windows 10. Jeśli napotykasz ten sam problem, pomożemy Ci naprawić błąd komunikacji skanera Epson za pomocą skutecznych hacków do rozwiązywania problemów. Kontynuuj czytanie, aby rozwiązać problem ze skanerem Epson nie może się komunikować.

Jak naprawić skaner Epson nie może komunikować się w systemie Windows 10?

W tej sekcji zebraliśmy listę powodów, dla których skaner Epson nie może komunikować się z problemem ze skanerem na komputerze z systemem Windows 10. Przeanalizuj je dokładnie, aby wybrać odpowiednią metodę rozwiązywania problemów.

  • Oprogramowanie do skanowania nie działa z uprawnieniami administratora. W związku z tym nie jest nawiązywane prawidłowe połączenie.
  • Karta sieciowa nie komunikuje się skutecznie ze skanerem.
  • Kilka innych zadań w tle zakłóca działanie skanera.
  • Kilka podstawowych usług działających w tle nie działa na PC.
  • Na komputerze są uszkodzone lub uszkodzone pliki.
  • Obecność złośliwego oprogramowania lub wirusów.
  • Używasz przestarzałej wersji systemu operacyjnego Windows.
  • Połączenie proxy uniemożliwia operacje skanowania.
  • Sterowniki skanera nie są kompatybilne.
  • Nadopiekuńczy program antywirusowy lub zapora sieciowa ingeruje w funkcje.

Oto kilka skutecznych metod rozwiązywania problemów, które pomogą naprawić błąd komunikacji skanera Epson na komputerze z systemem Windows 10.

Metoda 1: Podstawowe metody rozwiązywania problemów

Poniżej przedstawiono kilka podstawowych metod, które możesz zastosować;

1A. Zamknij zadania w tle

Kilku użytkowników potwierdziło, że błąd komunikacji skanera Epson można rozwiązać, zamykając wszystkie zadania działające w tle na komputerze. Aby wykonać zadanie, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem Jak zakończyć zadanie w systemie Windows 10 i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Po zamknięciu wszystkich procesów w tle sprawdź, czy możesz bez problemu korzystać ze skanera Epson.

1B. Przełącz na krótkie kable USB

Chociaż wielu specjalistów od technologii sugeruje, że urządzenia można podłączyć za pomocą bardzo długich kabli USB, może to prowadzić do utraty sygnału między skanerem a siecią. Jeśli znalazłeś skaner w innym rogu pokoju, spróbuj go przenieść i podłączyć za pomocą krótkiego kabla USB. Wypróbuj to tymczasowo i sprawdź, czy to działa, czy nie. Jeśli to rozwiąże problem skanowania Epson nie może komunikować się ze skanerem Windows 10, winowajcą są długie kable USB.

1C. Wyłącz serwer proxy

Czasami, przy nieodpowiednich konfiguracjach sieci na komputerze z systemem Windows 10, napotkasz błędy komunikacji skanerów Epson. Jeśli zainstalowałeś jakąkolwiek usługę VPN lub korzystasz z serwerów proxy na swoim komputerze, przeczytaj nasz przewodnik Jak wyłączyć VPN i serwer proxy w systemie Windows 10 przewodnik i wykonaj kroki zgodnie z instrukcjami w artykule.

Po wyłączeniu klienta VPN i serwerów proxy sprawdź, czy naprawiono błąd komunikacji skanerów Epson. Jeśli jednak napotkasz ten sam problem, spróbuj połączyć się z mobilnym hotspotem.

1D. Tymczasowo wyłącz program antywirusowy (jeśli dotyczy)

Twój program antywirusowy może omyłkowo blokować wszelkie zaktualizowane funkcje aplikacji Windows, takich jak Epson. Kilku użytkowników systemu Windows zidentyfikowało wiele problemów ze zgodnością. Trudno je tolerować i korygować. Zaleca się tymczasowe wyłączenie wszelkiego wbudowanego lub oprogramowania antywirusowego innych firm, aby rozwiązać problem z komunikacją skanerów Epson. Przeczytaj nasz przewodnik Jak tymczasowo wyłączyć program antywirusowy w systemie Windows 10 i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby tymczasowo wyłączyć program antywirusowy na komputerze.

1E. Zaktualizuj system Windows

Możesz również wyeliminować błędy komunikacji skanerów Epson w komputerze, aktualizując system operacyjny. Zawsze upewnij się, czy zaktualizowałeś swój system operacyjny Windows i czy jakieś aktualizacje oczekują w akcji, skorzystaj z naszego przewodnika Jak pobrać i zainstalować najnowszą aktualizację systemu Windows 10.

Po zaktualizowaniu systemu operacyjnego Windows sprawdź, czy możesz połączyć się ze skanerem.

1F. Napraw pliki systemowe

Jeśli uszkodzone pliki systemowe znajdują się w systemie operacyjnym Windows, komputer może napotkać wiele problemów z połączeniem internetowym. Jeśli ostatnio występują błędy komunikacji ze skanerami firmy Epson, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że pliki komputera zostały uszkodzone lub uszkodzone. Komputer z systemem Windows 10 ma wbudowane narzędzia naprawcze, takie jak SFC (Kontroler plików systemowych) i DISM (Obsługa i zarządzanie obrazami wdrażania), które pomogą naprawić wszystkie uszkodzone pliki. Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący naprawy plików systemowych w systemie Windows 10 i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby naprawić wszystkie uszkodzone pliki.

1G. Uruchom skanowanie złośliwego oprogramowania

Obecność wirusów powoduje konflikty i błędy, takie jak błędy komunikacji skanerów Epson. Zainstaluj więc niezawodne oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze i uruchom pełne skanowanie. Jeśli nie masz pewności co do uruchomienia skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, skorzystaj z naszego przewodnika Jak uruchomić skanowanie w poszukiwaniu wirusów na moim komputerze? pomoże ci to zrobić.

Ponadto, jeśli chcesz usunąć złośliwe oprogramowanie z komputera, zapoznaj się z naszym przewodnikiem Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z komputera w systemie Windows 10.

Metoda 2: Uruchom oprogramowanie skanera z uprawnieniami administratora

Musisz najpierw spróbować uruchomić aplikację skanującą z uprawnieniami administratora. Kilka aplikacji i programów, które wymagają danych wejściowych z dowolnego źródła zewnętrznego, będzie wymagało uprawnień administratora. Dlatego wykonaj poniższe kroki, aby zrobić to samo.

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy skrót Epson Scan na pulpicie i wybierz Właściwości.

2. Następnie przejdź do zakładki Zgodność i zaznacz pole Uruchom ten program jako administrator.

3. Na koniec kliknij Zastosuj > OK, aby zapisać zmiany.

Metoda 3: Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią

Aby rozwiązać różne problemy z połączeniem internetowym, możesz użyć wbudowanego narzędzia dostarczonego na komputerze z systemem Windows 10 w razie potrzeby. Za pomocą narzędzia do rozwiązywania problemów z siecią systemu Windows można analizować i diagnozować typowe problemy związane z siecią. Jest to systematyczny proces, który po wdrożeniu krok po kroku pomoże naprawić skaner Epson, który nie może komunikować się z problemem. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem Jak rozwiązywać problemy z łącznością sieciową w systemie Windows 10, aby rozwiązać wszystkie problemy związane z siecią za pomocą narzędzia do rozwiązywania problemów z kartą sieciową.

Możesz wykonać czynności wymienione w przewodniku, aby zdiagnozować połączenia Wi-Fi, Ethernet i wszystkie karty sieciowe na komputerze z systemem Windows 10. Na koniec sprawdź, czy naprawiłeś błąd komunikacji skanerów Epson.

Metoda 4: Zaktualizuj sterowniki skanera

Sterowniki urządzeń ustanawiają łącze między sprzętem komputera a systemem operacyjnym. Ponadto wadliwe lub uszkodzone sterowniki prowadzą do błędu komunikacji w skanerach Epson. Wielu użytkowników zgłosiło, że aktualizacja sterowników WLAN pomogła im rozwiązać problem. Zaleca się aktualizację sterowników skanera, aby poprawić niezawodność kart sieciowych, naprawić problemy ze zgodnością i rozwiązać problemy z komunikacją. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem Jak zaktualizować sterowniki urządzeń w systemie Windows 10, aby to zrobić. Upewnij się, że rozwijasz Urządzenia graficzne, jak pokazano poniżej.

Metoda 5: Przywróć sterowniki skanera

Po przywróceniu sterowników wszystkie aktualne wersje urządzenia zostaną odinstalowane, a wcześniej zainstalowane sterowniki zostaną zainstalowane na komputerze. Ta funkcja będzie bardzo pomocna, gdy jakakolwiek nowa aktualizacja sterownika nie działa dobrze na twoim komputerze. Postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi w naszym przewodniku Jak przywrócić sterowniki w systemie Windows 10, aby naprawić błąd komunikacji skanera Epson.

Po zainstalowaniu na komputerze z systemem Windows 10 poprzedniej wersji sterowników sprawdź, czy naprawiono błąd komunikacji skanerów Epson.

Metoda 6: Zainstaluj ponownie sterowniki skanera

Niezgodne sterowniki muszą zostać ponownie zainstalowane, aby naprawić problem z komunikacją skanera Epson. Zaleca się ponowną instalację sterowników urządzeń tylko wtedy, gdy nie można uzyskać żadnej poprawki poprzez ich aktualizację. Kroki ponownej instalacji sterowników są bardzo łatwe i można to zrobić za pomocą aplikacji innej firmy lub ręcznie. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem Jak odinstalować i ponownie zainstalować sterowniki w systemie Windows 10, aby ponownie zainstalować sterowniki na komputerze z systemem Windows 10. Upewnij się, że rozwijasz Urządzenia graficzne, jak pokazano poniżej.

Po ponownej instalacji sterowników skanera sprawdź, czy naprawiono błąd komunikacji skanerów Epson.

Metoda 7: Uruchom ponownie usługę wykrywania sprzętu powłoki

Usługa Shell Hardware Detection wykrywa, czy jakikolwiek inny sprzęt jest podłączony do systemu, czy nie, i wykrywa wszystkie skanery, urządzenia pamięci masowej i drukarki podłączone do urządzenia. Zapewnia powiadomienia o zdarzeniach sprzętowych AutoPlay. Jeśli ta usługa zostanie z jakiegokolwiek powodu zatrzymana, napotkasz błąd, w którym skaner Epson nie może komunikować się. Wykonaj poniższe czynności, aby ponownie uruchomić tę usługę:

1. Wpisz Usługi w menu wyszukiwania i kliknij Uruchom jako administrator.

2. Teraz przewiń w dół i kliknij dwukrotnie usługę Shell Hardware Detection.

3. W nowym wyskakującym oknie wybierz Typ uruchomienia na Automatyczny.

Uwaga: Jeśli status usługi to Zatrzymany, kliknij przycisk Start. Jeśli status usługi to Uruchomiona, kliknij Zatrzymaj i uruchom ponownie.

4. Kliknij Zastosuj > OK, aby zapisać zmiany.

5. Odłącz skaner i poczekaj chwilę. Podłącz go ponownie.

6. Powtórz te same kroki dla usługi Windows Image Acquisition Service i sprawdź, czy to działa, czy nie.

Metoda 8: Napraw połączenie bezprzewodowe

W kilku przypadkach program do skanowania firmy Epson na komputerze nie może automatycznie nawiązać połączenia między adresami LAN. Zdarza się to częściej, gdy korzystasz z sieci bezprzewodowej. Mimo że możesz znaleźć adresy w aplikacji, nie zawsze to działa. Dlatego ręcznie dodaj adres zgodnie z poniższymi instrukcjami.

1. Wpisz Ustawienia Epson Scan w menu wyszukiwania. Teraz kliknij Otwórz.

2. W Ustawieniach skanowania wybierz opcję Dodaj w obszarze Adres skanera sieciowego.

Uwaga: Upewnij się, że wybrałeś właściwy skaner za pomocą menu rozwijanego Wybierz skaner u góry.

3. Teraz pojawi się ekran do wpisania adresu. Wykonaj poniższe czynności, aby znaleźć właściwy adres.

4. Wpisz cmd w pasku wyszukiwania i kliknij Otwórz.

5. Następnie wpisz polecenie ipconfig/all i naciśnij klawisz Enter.

6. Teraz zanotuj szczegóły Bramy domyślnej z okna.

7. Skopiuj ten adres (tutaj, 192.168.1.1) i wpisz go w przeglądarce, aby uzyskać dostęp do routera.

8. Zanotuj listę urządzeń podłączonych do sieci. Na tym samym ekranie możesz znaleźć adres IP swojego skanera. Zanotuj jego wartość.

9. Następnie przejdź do okna Dodaj w oknie Ustawienia skanowania i wpisz adres IP skanera w menu Wprowadź adres.

10. Kliknij OK, aby zapisać zmiany.

Uwaga: Możesz również kliknąć Test, aby upewnić się, że połączenie się powiodło.

Metoda 9: Wyłącz udostępnianie chronione hasłem

Ustawienie udostępniania chronione hasłem ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa udostępniania plików i folderów. Jeśli to ustawienie jest włączone, użytkownicy połączeni z siecią nie mogą uzyskać dostępu do plików na komputerze, chyba że hasło prywatności zostanie wpisane ręcznie. Kilka raportów sugeruje, że ta funkcja powoduje, że skanowanie Epson nie może komunikować się z błędem skanera. Dlatego musisz wyłączyć to ustawienie, ponownie podłączyć skaner i sprawdzić, czy to działa, czy nie.

Uwaga: Zawsze musisz włączyć to ustawienie, jeśli sprawy nie idą gładko.

1. Wpisz Panel sterowania w pasku wyszukiwania i kliknij Otwórz.

2. Następnie ustaw Widok według jako kategorię i kliknij Sieć i Internet.

3. Teraz kliknij Centrum sieci i udostępniania, jak pokazano.

4. Teraz kliknij link Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania, jak pokazano.

5. Rozwiń sekcję Wszystkie sieci i kliknij opcję Wyłącz udostępnianie chronione hasłem.

6. Teraz kliknij Zapisz zmiany i odłącz skaner na minutę. Podłącz ponownie skaner i sprawdź, czy błąd połączenia zniknął, czy nie.

Metoda 10: Zmień porty z LPT1 na USB 001

Stara technologia terminali druku liniowego była używana wcześniej do łączenia drukarek i skanerów. Obecnie większość drukarek i skanerów przeszła na USB. Dlatego sprawdź, czy w twoim urządzeniu jest używane USB i czy to działa. Ta metoda skutecznie naprawia, że ​​skaner Epson nie może się komunikować, jeśli napotkasz problem po aktualizacji do systemu Windows 10.

1. Naciśnij klawisz Windows i wpisz Panel sterowania. Następnie kliknij Otwórz.

2. Teraz ustaw Wyświetl według jako kategorię i kliknij Wyświetl urządzenia i drukarki, jak pokazano.

3. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy drukarkę i wybierz Właściwości.

4. Przejdź do zakładki Porty i zmień porty z LPT1 na USB 001.

5. Zapisz zmiany, klikając Zastosuj > OK. Następnie odłącz urządzenie i podłącz je ponownie po chwili.

Metoda 11: Zmodyfikuj ustawienia zapory Windows Defender

Będziesz także musiał stawić czoła skanowaniu Epson, które nie może komunikować się ze skanerem z powodu nadmiernie reaktywnego lub nadmiernie ochronnego pakietu antywirusowego na komputerze z systemem Windows 10. Uniemożliwia to połączenie między programem uruchamiającym a siecią. Aby rozwiązać ten problem, możesz umieścić Epson na białej liście w ustawieniach zapory lub tymczasowo wyłączyć ochronę zapory.

Opcja I: Biała lista escndv.exe

Aby zezwolić na C:WINDOWStwain_32escndvescndv.exe w zaporze Windows Defender, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem dotyczącym Zezwalania lub blokowania aplikacji przez Zaporę systemu Windows i wykonaj kroki zgodnie z instrukcjami.

Opcja II: Wyłącz zaporę (niezalecane)

Jeśli nie wiesz, jak wyłączyć Zaporę systemu Windows Defender, pomoże Ci w tym nasz przewodnik dotyczący wyłączania zapory systemu Windows 10.

Opcja III: Utwórz nową regułę w zaporze

1. Naciśnij klawisz Windows i wpisz Windows Defender Firewall with Advanced Security. Następnie kliknij Uruchom jako administrator.

2. Kliknij Reguły przychodzące, jak pokazano w lewym okienku.

3. Kliknij Nowa reguła…, jak pokazano w prawym okienku.

4. Upewnij się, że wybrałeś opcję Program w sekcji Jaki typ reguły chcesz utworzyć? menu i kliknij Dalej >, jak pokazano.

5. Następnie kliknij przycisk Przeglądaj… odpowiadający ścieżce tego programu: jak pokazano.

6. Przejdź do ścieżki C:WINDOWStwain_32escndvescndv.exe i kliknij dwukrotnie plik instalacyjny. Następnie kliknij przycisk Otwórz.

7. Kliknij Dalej > w oknie Kreatora nowej reguły ruchu przychodzącego.

8. Teraz wybierz przycisk radiowy obok Zezwól na połączenie i kliknij Dalej >, jak pokazano.

9. Upewnij się, że zaznaczone są pola Domena, Prywatne i Publiczne i kliknij Dalej >.

10. Na koniec dodaj nazwę do nowej reguły i kliknij Zakończ.

***

Mamy nadzieję, że ten przewodnik był pomocny i nauczyłeś się, jak naprawić skaner Epson, który nie może komunikować się w systemie Windows 10. Daj nam znać, w jaki sposób ten artykuł pomógł Ci najlepiej. Ponadto, jeśli masz jakieś pytania/sugestie dotyczące tego artykułu, możesz je umieścić w sekcji komentarzy.

x