Nie, 5G nie powoduje koronawirusa

COVID-19, lepiej znany jako koronawirus, to choroba układu oddechowego który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów i był ogłosił pandemię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ale jeśli spędzisz więcej niż pięć minut w Internecie, znajdziesz kogoś, kto krzyczy, że 5G jest prawdziwą przyczyną chorób ludzi. Mówiąc najprościej, twierdzenia te są faktycznie fałszywe.

Co to jest 5G i czy może wywołać wirusa?

5G reprezentuje piątą generację technologii telekomunikacji bezprzewodowej używanej przez smartfony i inne urządzenia do komunikacji i łączenia się z Internetem. Podobnie jak w przypadku 4G LTE, 3G i wszystkiego wcześniej, sieć bezprzewodowa jest przesyłana za pomocą fal radiowych, nieszkodliwej części widma elektromagnetycznego.

Większość twierdzeń, które przeczytasz w Internecie, wynika z faktu, że fale radiowe są technicznie promieniowaniem. Chociaż to słowo jest postrzegane jako negatywne, nie każde promieniowanie jest złe. Ponieważ radio jest niejonizujące i nie wzbudza elektronów i nie wyrzuca ich z orbity, 5G nie może spowodować uszkodzenia DNA, raka ani wywołać koronawirusa. Każde badanie, które twierdzi inaczej, okazało się fałszywe i niedokładne.

Jakie są teorie spiskowe dotyczące koronawirusa 5G?

Jak wspomniano, teorie spiskowe dotyczące 5G i innych nowych technologii nie są nowe. Niestety, wydaje się, że ludzie nie pamiętają, że inni w Internecie twierdzą tak samo o Wi-Fi, 4G i innych falach radiowych, jak teraz o 5G.

Nie szukaj dalej, niż większość wątków komentarzy na Facebooku, takich jak ten przedstawiony poniżej. Znajdziesz wiele, które zawierają twierdzenia, że ​​znaleźli w Internecie informacje, które „udowadniają”, że choroba układu oddechowego, na którą cierpi wielu z koronawirusem, jest spowodowana obecnością około 5G.

Uwaga: nie połączyliśmy żadnego z postów zawierających fałszywe twierdzenia przedstawione na poniższych obrazach. Nie chcemy pomagać w rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości, które są używane do straszenia ludzi.

Mój kanał na FB dziś rano. To niestety nie jest trollowanie… pic.twitter.com/HlSVniJ7Ve

– Antoni Stojak (@AntoniStojak) 15 marca 2020 r

Teorie, które obejmują wiele map, które twierdzą, że wykazują korelację między rozwojem 5G a wzrostem liczby przypadków koronawirusa, są najłatwiejsze do obalenia.

W poniższym przykładzie AT&T, Verizon, T-Mobile i inni zdecydowali się wdrożyć 5G w dużych miastach o dużej populacji. Dzięki temu przewoźnicy mogą dotrzeć do jak największej liczby klientów przed przeprowadzką na wieś, gdzie społeczność jest bardziej rozproszona.

Co jeszcze mają duże miasta? Międzynarodowe lotniska i większa liczba ludności na milę kwadratową. Wiemy już, że koronawirus pojawił się za granicą i przedostał się do Stanów z powodu podróżnych, którzy byli wcześniej zarażeni. Gdy wirus znajdzie się w mieście, bardzo łatwo jest przypadkowo przenieść go na inne osoby w całym regionie.

Mapy koronawirusa

I na koniec mamy to twierdzenie, które było udostępniane tysiące razy na Facebooku i innych platformach mediów społecznościowych. Jest tu wiele do wyjaśnienia, ale zacznijmy od stwierdzenia, że ​​koronawirus zaczął się w Chinach, ponieważ jako pierwszy zbudował ponad 100000 wież 5G.

Po pierwsze, tak, Chiny zbudowały ponad 100 000 wież 5G. Nawet jeśli ta magiczna liczba miała coś wspólnego z rozprzestrzenianiem się objawów odczuwanych przez tysiące ludzi, obecnie nie ma dowodów na to, że kraj ten jako pierwszy osiągnął 100 000.

Po drugie, plik Fundacja Billa i Melindy Gatesów przeznaczyli pieniądze na badania nad koronawirusem w nadziei znalezienia leczenia i prawdopodobnie szczepionki. To, gdzie ta osoba uzyskuje informacje o rozwoju wirusa Gatesa lub dziwaczne twierdzenie, że szczepionka będzie zawierała mikroczipy, jest tajemnicą dla wszystkich.

Wreszcie, twierdzenie, że tysiące osób, które już zmarły z powodu koronawirusa, są aktorami, powinno być poważnym naruszeniem kodeksu moralnego dla każdego, kto rozważa udostępnienie tego rodzaju fałszywych informacji.

Fałszywe roszczenia dotyczące koronawirusa

Aktualizacja nr 1, 15 marca 2020 r .: Jakby na zawołanie, zweryfikowana celebrytka udała się na Twittera i opublikowała własną teorię spiskową 5G. Twierdzą w nim, że infrastruktura telekomunikacyjna nowej generacji powoduje śmierć ludzi. Podobnie jak w przypadku innych wirusowych postów, ten tweet został udostępniony przez tysiące ludzi, a Twitter jeszcze nie usunął niebezpiecznej wiadomości.

Niestety, jeden z fragmentów wyszukiwarki Google, które Hilson zrobił zrzut ekranu, zawiera wiersz z naszego „Jak bardzo powinieneś się martwić o zagrożenia dla zdrowia związane z 5G?” artykuł. Zamiast odpowiedzieć na zadane pytanie, fragment zawierał wiersz z postu, w którym opisano błędne przekonania, dlaczego niektórzy boją się 5G, zamiast odpowiedzieć, że technologia nie jest niebezpieczna. Mamy skontaktował się z Google i zażądał natychmiastowej naprawy.

Teoria spiskowa Keri Hilson Tweet o koronawirusie i 5G

Aktualizacja nr 2, 4 kwietnia 2020 r .: bezpodstawne twierdzenia teoretyków spiskowych dotyczące 5G powodującego koronawirusa zaczęły szerzyć strach w społecznościach. Jak donosi Opiekunwładze Wielkiej Brytanii badają możliwe podpalenia wież 5G.

Poniższy film przedstawia jedną z trzech masek do telefonów 5G w Wielkiej Brytanii, które zostały zaatakowane. Plik # 5GCoronavirus hashtag od tego czasu zaczął zyskiwać na popularności na Twitterze.

5g Wieża w ogniu ??? #Birmingham # 5GTOWERS # 5GCoronavirus pic.twitter.com/875movXwPT

– Sam Ali (@ S_Ali25) 2 kwietnia 2020

Co możesz zrobić, aby pomóc w walce z dezinformacją

Jeśli napotkasz podobne teorie spiskowe, powinieneś zgłosić posty na Facebooku, Twitterze, Instagramie lub jakiejkolwiek innej platformie, na której widzisz tego typu niebezpieczne wiadomości. Ciągłe rozprzestrzenianie się fałszywych i szkodliwych informacji może prowadzić do tego, że ludzie nie podejmą odpowiednich środków ostrożności, nie będą wierzyć swoim lekarzom, jeśli zarażą się koronawirusem, i wiele więcej.

W czasach, gdy fałszywe wiadomości mogą rozprzestrzeniać się w Internecie w mgnieniu oka, ważne jest, aby sprawdzić wszystko (szczególnie dziwaczne twierdzenia), które czytasz online.

5G nie powoduje choroby

Koronawirus to wirus. Nie ma co tego kwestionować. Lekarze i naukowcy na całym świecie badają tę chorobę od czasu jej pierwszego pojawienia się na świecie i pośpiesznie szukają metod leczenia i pomocy w powstrzymaniu jej rozprzestrzeniania się. Wszelkie twierdzenia, że ​​5G powoduje zgłaszane problemy zdrowotne, są fałszywe i ostatecznie szkodliwe same w sobie.

Pamiętaj, jeśli chcesz pomóc chronić zdrowie swoje, swojej rodziny i innych członków swojej społeczności, myć dłonie (i inteligentne urządzenia) regularnie, wydaj trochę czas w domu z rodziną i nie odwiedzaj obszarów gęsto zaludnionych jeśli nie jest to wymagane. Również, nie bądź tą osobą.