Nie zmieniaj systemu z Windows 10 na Windows 8.1

Windows 10 może czasami być prawdziwym bałaganem. Pomiędzy nieudanymi aktualizacjami traktowanie użytkowników jak beta testerów i dodawanie funkcji, których nigdy nie chcieliśmy, może być kuszące, aby obniżyć wersję. Ale nie powinieneś wracać do systemu Windows 8.1 i możemy powiedzieć, dlaczego.

Poważnie: zainstalowaliśmy system Windows 8.1 i używaliśmy go przez kilka godzin, więc nie musiałbyś tego robić.

Rezygnujesz z lepszego menu startowego

Ekran startowy systemu Windows 8

Prawie łatwo o tym zapomnieć, ale Windows 8.1 nie miał prawdziwego menu Start. Zamiast tego miał ekran startowy. Windows 8.0 wprowadził ekran startowy z nadzieją zapoczątkowania ery tabletów z systemem Windows. Nie działało dobrze, a Microsoft skapitulował, ale tylko nieznacznie. Windows 8.1 ponownie wprowadził przycisk Start, ale wszystko, co zrobił, to wywołanie ekranu startowego, który był w najlepszym razie pomocny.

Możesz zainstalować program zastępczy, taki jak Classic Shell lub Start Menu 8, ale ma to własne problemy. Classic Shell wstrzymał aktywny rozwój, więc otwierasz się na potencjalne luki w zabezpieczeniach. Inne programy, takie jak Menu Start 8, albo kosztują, albo dodają dodatkowe dodatki, albo jedno i drugie. Wystarczy spojrzeć na tę domyślną instalację menu Start 8:

Domyślne menu Start z uruchomionym menu Start 8

Kliknięcie jednej z czterech najlepszych opcji spowoduje natychmiastowe zainstalowanie programów. Jest to 7-dniowy okres próbny, więc ostatecznie będziesz musiał zapłacić za korzystanie z programu.

Wraz z systemem Windows 10 firma Microsoft w końcu przywróciła menu Start. To prawda, jest zbyt zagracony i wypełniony reklamami, ale to się poprawia. A co ważniejsze, jeśli wolisz, możesz wyciąć wszystkie kafelki i uzyskać wygląd bardzo zbliżony do systemu Windows 7.

Aplikacje pełnoekranowe były uciążliwe

Kalkulator Windows w widoku pełnoekranowym

Inną zapomnianą „cechą” systemu Windows 8.1 był nacisk na aplikacje pełnoekranowe. Microsoft chciał podążać za rynkiem mobilnym, więc wraz z wprowadzeniem ekranu startowego pojawiły się pełnoekranowe aplikacje przeznaczone na tablety, których nie można było wyłączyć. Dotyczyło to nawet aplikacji, w których nie było to konieczne – takich jak kalkulator.

Zamiast korzystać z osobnego widoku pulpitu, aplikacje są zmaksymalizowane i zajmują cały ekran. Trzeba było nauczyć się gestów dotykiem lub myszą, aby uzyskać widok obok siebie, ale nie zapewniało to wszechstronności programów uruchamianych na pulpicie.

Microsoft próbował pomóc w tworzeniu samouczków, ale to nie rozwiązało podstawowego problemu, że interfejs użytkownika po prostu nie był intuicyjny. Najlepszą rzeczą do zrobienia była optymalizacja systemu Windows 8.1 pod kątem trybu pulpitu, ale nadal nie był idealny. Microsoft w końcu rozwiązał problem w systemie Windows 10, zrzucając ekran startowy i kładąc nacisk z powrotem na pulpit.

I chociaż są znowu programy, które omijają to zachowanie w systemie Windows 8, podobnie jak aplikacje ekranu startowego, albo kosztują pieniądze, są dostarczane z dodatkami, albo jedno i drugie. Warto wspomnieć, że podczas testowania tego, uruchomienie aplikacji kalkulatora ze wszystkimi domyślnymi ustawieniami spowodowało awarię jednego z takich programów, ModernMix.

Komunikat o błędzie w przypadku awarii Modern Mix

Rezygnujesz z bezpieczeństwa

System Windows 10 jest znacznie bezpieczniejszy niż jakakolwiek wersja systemu Windows, która była wcześniej. Chociaż narzekaliśmy na niepotrzebne funkcje dodane przez firmę Microsoft, bezpieczeństwo było najwyższym priorytetem.

System Windows 10 zawiera funkcje, takie jak blokowanie podejrzanego zachowania, izolacja rdzenia i bezpieczeństwo integralności pamięci, technologia kontenerów i kontrolowany dostęp do folderów. Ochrona przed exploitami programu Windows Defender to ogromny dodatek i skutecznie zastępuje EMET, którego Microsoft przestał rozwijać. Te funkcje blokują system operacyjny i utrudniają zainfekowanie i przejęcie systemu. Windows 8.1 jest bezpieczniejszy niż Windows 7, ale każda wprowadzona funkcja zabezpieczeń (od SmartScreen do Secure Boot) jest dostępna w systemie Windows 10.

Zbliża się koniec wsparcia

Zrzut ekranu systemu Windows 8 z czerwonym kółkiem i linią przez niego

Zbliża się koniec rozszerzonego wsparcia i chociaż pojawi się to wcześniej w systemie Windows 7, po styczniu 2023 r. System Windows 8.1 nie będzie już otrzymywać krytyczne aktualizacje. To może nie być jutro, ale też niedaleko. Podobnie jak w przypadku Windows 7, wsparcie głównego nurtu już się skończyło.

Nawet w przypadku systemu Windows 10 firma Microsoft koncentruje się najpierw na najnowszej wersji, co jest prawdą w przypadku każdej firmy programistycznej. Gdy dojdzie do końca usługi, oznacza to, że firma Microsoft nie będzie łatać żadnych luk w zabezpieczeniach ani publikować żadnych aktualizacji, aby zapobiec zainfekowaniu systemu przez wirusy.

Zwykle po zakończeniu usługi inne programy przestają wspierać te wersje systemu Windows. Będziesz więc mieć luki w systemie operacyjnym i zainstalowanym oprogramowaniu.

Ale czy aktualizacje systemu Windows 10 nie są błędne?

Chociaż może być prawdą, że aktualizacje systemu Windows 10 były problematyczne, istnieją sposoby na złagodzenie tego problemu. Po pierwsze i najważniejsze, jeśli chcesz stabilności, nie dołączaj do programu Insider. Podglądy insiderów są najmniej stabilne z założenia.

Jeśli to możliwe, zaktualizuj do Windows 10 Pro, co pozwoli ci opóźnić aktualizacje. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nawet jeśli nie masz systemu Windows 10 Pro, firma Microsoft wkrótce pozwoli użytkownikom systemu Windows 10 Home wstrzymać aktualizacje na siedem dni, co zwykle jest wystarczające, aby wytrząsnąć znaczące problemy.

Firma Microsoft niedawno wydała złe aktualizacje w starszych wersjach systemu Windows, więc powrót nie jest bezpieczniejszy. Ostatecznie lepiej mieć jakieś aktualizacje, nawet przy takim ryzyku, niż nie mieć żadnych aktualizacji.

Windows 8.1 nie obsługuje nowych procesorów

Jeśli Twój komputer ma procesor Intel 7. generacji lub procesor AMD 7. generacji, zainstalowanie systemu Windows 8 (lub 7) spowoduje wyświetlenie komunikatu „Nieobsługiwany sprzęt”. Firma Microsoft wprowadziła w 2016 r. Zasady ograniczające obsługę nowszych procesorów.

Jeśli system Windows wykryje, że Twój komputer ma wystarczająco nowy sprzęt, zablokuje aktualizacje. Windows 8.1 i Windows 7 istniały przed tymi procesorami, więc realistycznie należy wykonać pracę, aby dostosować je do zmian sprzętowych, które miały miejsce.

Microsoft mógłby wykonać tę pracę, ale szczerze mówiąc, nie chce, ponieważ wymagałoby to dodatkowych testów. Biorąc pod uwagę jego ostatnie wyniki w testowaniu, można nawet argumentować, że dokonali najlepszego możliwego wyboru. Jednak bez aktualizacji system Windows 8.1 na nowym sprzęcie oznacza, że ​​teraz zamiast w 2023 roku pracujesz bez rozszerzonego wsparcia.

Klucze systemu Windows 8.1 są drogie lub ryzykowne

Wyniki wyszukiwania dla

Aby nawet przejść na starszą wersję systemu Windows 8.1, będziesz potrzebować ważnego klucza. Microsoft nie sprzedaje kluczy do systemu Windows 8.1, więc uzyskanie jednego będzie trudne. Możesz zaryzykować kupując tanie klucze, ale możesz skończyć z kluczem, który jest nieważny i nie pozostanie aktywny. Jeśli masz klucz systemu Windows 8.1, nadal możesz go użyć do aktywacji systemu Windows 10. Możesz więc równie łatwo pozostać przy systemie Windows 10 za darmo.

Po prostu trzymaj się systemu Windows 10

Nieobecność sprawia, że ​​serce staje się bardziej czułe, a odległość sprawia, że ​​wszystko jest niewyraźne. Odłóż różowe okulary: Windows 8.1 był gigantycznym bałaganem i jest powód, dla którego Microsoft go porzucił i zaczął od nowa. W trakcie pisania tego artykułu zainstalowaliśmy system Windows 8.1 i korzystaliśmy z niego godzinami. To było bolesne doświadczenie, przez które nie musisz przechodzić. Nawet pomimo wszystkich jego problemów, jesteś lepszy w systemie Windows 10. Jest bezpieczniejszy, lepiej przemyślany i będzie nadal otrzymywać wsparcie przez długi czas.

x