Notatnik jednak nie przenosi się do sklepu Windows 10

W sierpniu Microsoft ogłosił, że zaktualizuje Notatnik za pośrednictwem Sklepu Windows 10, dostarczając aktualizacje częściej niż raz na sześć miesięcy. Teraz Microsoft zmienia zdanie. Notatnik nie przeniesie się do sklepu w nadchodzącej aktualizacji Windows 10 20H1.

Ta zmiana pojawia się w nowej kompilacji Insider aktualizacji 20H1 systemu Windows 10, która wciąż jest w fazie rozwoju – a konkretnie w kompilacji 19035, wydanej 4 grudnia 2019 r.

Jak pisze Brandon LeBlanc Blog firmy Microsoft o systemie Windows:

Dziękujemy za wszystkie uwagi przesłane na temat wersji Store w Notatniku. W tej chwili zdecydowaliśmy się nie udostępniać tego klientom.

Jest to zaskakująca zmiana, ponieważ firma Microsoft w sierpniu pokazała, jak aktualizacja Notatnika za pośrednictwem sklepu „pozwoliłaby nam elastycznie reagować na problemy i opinie wykraczające poza granice wydań systemu Windows”. Innymi słowy, firma Microsoft mogłaby modyfikować Notatnik w locie, a aktualizacje przychodziłyby przez Sklep bardziej regularnie.

Notatnik nadal byłby dołączony do systemu Windows, ale technicznie był to aplikacja Sklepu, podobnie jak aplikacje Poczta lub Wiadomości systemu Windows 10. Ta zmiana została już wprowadzona w kompilacjach Insider w aktualizacji 20H1. Możesz nawet odinstalować Notatnik z systemu Windows 10, podobnie jak każdą inną aplikację Sklepu.

Notatnik Windows dostępny do pobrania w Sklepie Windows 10.

Teraz ten plan się zmienił i Notatnik opuszcza sklep w tych wersjach rozwojowych. Wiele osób może odetchnąć z ulgą: czy zmiany w edytorze tekstu systemu Windows 10 nie powinny być solidne i dobrze przetestowane? Czy użytkownicy systemu Windows nie mogą czekać sześć miesięcy na aktualizacje narzędzia, które po prostu musi być stabilne i nie przeszkadzać?

To nie pierwszy raz, gdy Microsoft anulował plany przeniesienia aplikacji do Sklepu. Microsoft ogłosił plany usunięcia Microsoft Paint z Windows 10 i umieszczenia go w Sklepie, ale anulował te plany w maju 2019 roku. MS Paint pozostanie częścią Windows 10 i nie będzie w Sklepie – tak jak Notatnik.