Oderwana platforma mediów społecznościowych na miarę naszych czasów

Idąc drogą Mastodona bycia towarzyskim.

Prywatyzacja Twittera skłoniła ludzi do ponownego przemyślenia mediów społecznościowych.

W końcu czasami trzeba lat pracy, aby scementować solidną obecność społeczną, a jakiś bogaty przedsiębiorca może w każdej chwili pozbawić cię tego przywileju. Centralizacja całej tej władzy irytowała wielu, zwłaszcza po tej sadze na Twitterze.

I tak zaczęły się poszukiwania nowego domu. Platforma społecznościowa – nienadzorowana, niezafałszowana, w której żaden zły algorytm nie śledzi każdego Twojego ruchu.

Wchodzić…

Dlaczego rośnie zapotrzebowanie na Mastadon?

Technicznie rzecz biorąc, nie jest to sieć społecznościowa! Mastodon to narzędzie typu open source, które pozwala wdrożyć własną sieć społecznościową, która łączy się z resztą.

Obecnie istnieje ponad 9200 serwerów Mastodon z 1,2 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie. Wszystkie te serwery mają własne zasady i są obsługiwane przez organizacje i osoby prywatne.

Kredyty obrazkowe: Statista

Co ważne, użytkownicy pomiędzy serwerami mogą rozmawiać ze sobą jak w jednej dużej (społecznościowej) sieci. Poza tym istnieje poręczny sposób jednym kliknięciem, aby oddzielić cały ten szum osi czasu, aby otrzymywać aktualizacje tylko od osób na twoim serwerze.

Przechodząc do tego, serwer zwykle gości osoby o podobnych poglądach. Na przykład Toot.Garden jest dla kogoś, kto mówi o sztuce, grach i życiu.

Zgodnie z określonymi warunkami, kilka serwerów chętnie przyjmuje nowych użytkowników, podczas gdy inne wysyłają nowe rejestracje do ręcznego sprawdzenia przed ich zaakceptowaniem. Ponadto niektóre instancje Mastodon wymagają opłaty abonamentowej za dołączenie.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma jednej definicji sieci Mastodon. Jest dziki, otwarty i darmowy. I to jest fakt, który sprawia, że ​​jest to prawdziwa sieć społecznościowa dla ludzi.

Za kulisami

Mastodon jest częścią fediverse (sfederowanego wszechświata). Korzysta z ActivityPub, podobnie jak wiele innych podmiotów innych niż Mastodon, w tym Pixelfed, Plume i wiele innych.

Wszystkie te projekty, które implementują protokół AcitivtyPub, mogą ze sobą rozmawiać, tak jak dwa serwisy Mastodon.

To sprawia, że ​​fediverse jest dużym zdecentralizowanym internetem typu open source obsługiwanym przez ludzi i dla nich. Jednak samodzielne hostowanie serwera jest zwykle drogie i wymaga konserwacji technicznej. Dlatego większość tłumu zamiast tego przyjmuje prostsze podejście, dołączając do otwartych serwerów.

Doświadczenie użytkownika Mastodona

Przyzwyczajenie się do interfejsu użytkownika może zająć trochę czasu. Umieszczając je obok siebie, jest podobny do Twittera. Tylko układ kolumn jest inny.

Po lewej stronie możesz natychmiast opublikować. Środkowa kolumna to Twój kanał, który możesz w dużym stopniu dostosować. W okienku po prawej stronie znajdują się wszystkie ustawienia, w tym Eksploruj (popularne hashtagi, osoby do obserwowania itp.), Lokalne (zawartość serwera), Federacyjne (treści federalne) itp.

Osobiście wygląda na mocno inspirowaną Twitterem. I to nie jest złe. W końcu użytkownicy Mastodona to głównie X-Twitterati i nie zaszkodzi wyglądać jak to, co już jest modne.

Porozmawiajmy trochę więcej o tym, co jest na talerzu.

Sieć lokalna i federacyjna

Ponieważ dołączysz do serwera, lokalny w prawym okienku odfiltruje wszystko inne z federacji.

Tutaj możesz zobaczyć, że nazwy użytkowników to po prostu @nazwa_użytkownika, podczas gdy na karcie Federacja będziesz mieć @[email protected].

A ponieważ fediverse stale się rozwija, będzie zawierał wielojęzyczne treści, z którymi możesz czuć się niezwiązany. Konkretnie, federacyjna oś czasu pokazuje wszystko, co jest związane z tym, kogo obserwujesz ty lub ktokolwiek z twojego serwera domowego. W ten sposób łączy wszystkie instancje Mastodona.

Ale możesz uczynić go bardziej osobistym, co wyjaśniono w następnej sekcji.

Dostosowanie osi czasu

Ponieważ w Mastodon bardziej chodzi o federację niż o twoją lokalną instancję, będą chwile (zwłaszcza na początku), że twoje federacyjne osie czasu będą, powiedzmy, śmieciami.

Możesz zrobić z tym dwie rzeczy, zablokować i zastosować filtr językowy.

W przypadku blokowania można to zrobić na dwa sposoby. W sieci lokalnej można po prostu zablokować lub wyciszyć konkretnego użytkownika.

Dzięki federacyjnym osiom czasu daje możliwość zablokowania użytkownika lub całej domeny, ponieważ niektóre serwery mają bardzo wąski zakres.

Następnie filtrowanie języków jest dostępne po kliknięciu Preferencji (ikona koła zębatego), które znajdują się w prawym okienku na ekranie głównym Mastodona.

Następnie kliknij Preferencje>Inne w lewym panelu i wybierz preferowane języki dla osi czasu.

Jest to znowu podobne do tego, co widzimy na Twitterze. Mimo to jest to kilka pierwszych poprawek, które powinieneś wprowadzić, aby zachować odpowiednie ramy czasowe.

Wiadomość docelowa

Mastodon ma zupełnie inną koncepcję Direct Messages. W rzeczywistości bezpośrednie wiadomości nie są ściśle osobiste ani prywatne. Mimo to są one nazywane prywatnymi wzmiankami.

Co ważne, po kliknięciu opcji Prywatnie wspomnij o @nazwa_użytkownika pojawia się ostrzeżenie, że te wiadomości nie są w pełni zaszyfrowane.

Lista rozwijana po kliknięciu @ wskazuje, że tylko wymienieni użytkownicy zobaczą tę wiadomość. Należy jednak wiedzieć, że administratorzy serwerów nadal mogą mieć do nich dostęp.

Bezpośrednie wiadomości zamieniają się w czat grupowy, jeśli wymieniono wielu użytkowników. Dostęp do tych wiadomości można uzyskać za pomocą opcji @ Prywatne wzmianki na ekranie głównym Mastodona.

Podsumowując, te wiadomości są „przyzwoicie” prywatne. Ale ponieważ nie są one zaszyfrowane, a administrator serwera nadal może je zobaczyć, powstrzymaj się od udostępniania jakichkolwiek poufnych informacji, takich jak hasła.

Ochrona Konta

Włamania na konta w mediach społecznościowych nie są niczym nowym. Dlatego należy w pełni wykorzystać dostępne protokoły bezpieczeństwa.

Najpierw możesz sprawdzić aktywne urządzenia w sekcji Sesje. Jeśli coś wydaje się podejrzane, możesz po prostu cofnąć dostęp.

Ponadto Mastodon umożliwia ustawienie uwierzytelniania dwuskładnikowego (w ustawieniach konta w lewym okienku). Co więcej, Autoryzowane aplikacje w ramach uwierzytelniania dwuskładnikowego zawierają listę wszystkich oficjalnych i zewnętrznych aplikacji mających dostęp do Twojego profilu Mastodon. Podobnie jak w przypadku sesji, możesz zweryfikować i zablokować dostęp do swojego profilu Mastodon dla dowolnej aplikacji.

Słowo ostrzeżenia: zachowaj szczególną czujność podczas korzystania z aplikacji innych firm. Zapoznaj się z ich polityką prywatności, aby zobaczyć, do czego mogą uzyskiwać dostęp i udostępniać je swoim partnerom biznesowym.

Migracja profilu

Ponieważ nie ma tu centralizacji, co robisz, jeśli konkretna instancja zamyka sklep?

Zgodnie z umową serwera Mastodon, wszystkie instancje wymienione na oficjalnej stronie Mastodon (https://joinmastodon.org/servers) muszą złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie przed zamknięciem swoich bezpłatnych lub płatnych usług.

Ma to na celu zapewnienie wystarczającej ilości czasu każdemu na migrację na inny serwer, co jest możliwe i łatwe.

Opcje znajdują się w dolnej części Ustawień konta (poprzedni obraz): Przenieś na inne konto i Przenieś z innego konta.

Migracja polega głównie na przeniesieniu obserwujących na nowe konto i jest wspierana przez import/eksport danych.

Poza tym dokumentacja jest naprawdę pomocna, a proces jest prosty. Większość użytkowników może to zrobić za jednym razem bez żadnych komplikacji.

Kto jeszcze jest na Mastodoncie?

Sieć społecznościowa jest niczym bez znacznej publiczności. Zwłaszcza mikroblogowanie potrzebuje celebrytów i popularnych organizacji do całego tego gadania i szumu.

Ponieważ ludzie powoli przenoszą się do Mastodon, musi być coś, co utrzyma ich do tej nowej idei zdecentralizowanej sieci społecznościowej do tego czasu. Zajmują się tym konta botów.

Konta botów automatyzują działania i są sposobem na utrzymanie obserwujących w pętli. Mastodon ma kilka, w których konto jest skonfigurowane jako lustro na Twitterze. Więc chociaż możesz sprawdzić, co dzieje się z Twoją ulubioną gwiazdą lub marką, interakcja nie jest w tej chwili możliwa.

Ale nie jest też opuszczone. Jak już wspomniano, obecnie na Mastodon jest ponad 1,2 miliona aktywnych użytkowników i ponad 10 milionów kont.

Jeden użytkownik przygotował ten arkusz kalkulacyjny Google z ważnymi kontami Mastodon, który jest aktualizowany cztery razy dziennie. Na dzień dzisiejszy lista ta zawiera 299 dobrze znanych kont, w tym:

Zasadniczo mogę kontynuować, ale zainteresowania są subiektywne, a najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest skorzystanie z tego arkusza kalkulacyjnego. Możesz jednak zainicjować bez takiej listy, aby dostać się do środka.

Gdy zaczniesz obserwować kilka, federacyjna oś czasu będzie się zapełniać na podstawie Twojej aktywności, a będziesz otrzymywać nowe osoby, z którymi będziesz mógł wchodzić w interakcje.

Jak w przypadku każdej zmiany, kilka pierwszych dni Mastodona może być niezręcznych. Jednak to przyszłość mediów społecznościowych, a obecność w nich nie zaszkodzi.

Po co ryzykować?

Nikt nie prosi Cię teraz o pożegnanie z siecią ptaków. Nie o to chodzi. Jednak, czy ci się to podoba, czy nie, jest prywatne. Mówiąc prościej, możesz zostać wyrzucony, zanim będziesz miał szansę powiedzieć: „Dlaczego ja”? A to może się zdarzyć każdej osobie lub organizacji.

Jeśli więc Twoja obecność w mediach społecznościowych jest dla Ciebie ważna, najlepszym rozwiązaniem jest skonfigurowanie serwera Mastodon. Alternatywnie możesz dołączyć do jednego, a większość z nich jest bezpłatna.

Ale nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której niektórzy z was nie będą teraz pytać o więcej opcji. Dla tych nielicznych, oto lista alternatyw Twittera dla mikroblogów.

x