„OK Google” staje się dużo bezpieczniejsze na zablokowanych telefonach

Jeśli użyjesz „OK Google” do wywołania Asystenta w telefonie, sytuacja wkrótce się zmieni. Google usuwa funkcję „Odblokuj za pomocą funkcji Voice Match”, więc Asystent będzie znacznie bezpieczniejszy.

Obecnie, jeśli używasz funkcji „Odblokuj za pomocą funkcji Voice Match”, możesz całkowicie odblokować telefon za pomocą Asystenta Google, mówiąc po prostu „OK Google”. Chociaż jest to wygodne, jest to również dość duże zagrożenie bezpieczeństwa – Twój głos nie jest najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy jesteś sobą. Jeśli głos innej osoby jest wystarczająco podobny do Twojego, może z łatwością odblokować telefon i uzyskać do niego pełny dostęp.

Ale teraz Google usuwa tę funkcję ze wszystkich telefonów z Androidem. Zaczęło się od Pixela 3 i 3 XL, ale potwierdziło, że w przyszłości będzie to również możliwe na wszystkich innych urządzeniach z Androidem – przyszłość, która najwyraźniej nadeszła. Moto X i Pixel XL to pierwsze urządzenia, które utraciły tę funkcjonalność, więc nie powinno to potrwać zbyt długo, zanim zostaną usunięte również na innych.

Oczywiście wraz ze wzrostem bezpieczeństwa uzyskasz również utratę funkcjonalności. Wszystko, co wymagałoby odblokowania telefonu – na przykład wysłanie wiadomości tekstowej – nie będzie już dostępne. Bez wątpienia jest to trochę kłopotliwe, ale warto to zrobić.

Bez funkcji Voice Unlock Asystent będzie ograniczony tylko do „osobistych wyników”. Według 9to5Google, To zawiera:

E-maile zawierające osobiste wyniki z Gmaila, takie jak rezerwacje lotów i rachunki
kalendarz Google
Łączność
Przypomnienia
Wspomaganie pamięci
Listy zakupów

Cokolwiek więcej będzie wymagało odblokowania telefonu przed kontynuowaniem. Podobnie, po wywołaniu Asystenta nie będzie można już dotknąć przycisku strony głównej, aby przejść bezpośrednio do domu – najpierw trzeba będzie odblokować telefon za pomocą kodu PIN, wzoru, hasła lub weryfikacji biometrycznej.

9to5Google przez Engadget

x