Oto, co musisz zrobić

Jeśli korzystałeś z komputera w latach 1997-2005, prawdopodobnie wypaliłeś cenne dane na co najmniej jednym nagrywalna płyta CD (CD-R) lub DVD-R. Niestety mają one ograniczoną żywotność i wiele z nich stało się już nieczytelnych. Dlatego ważne jest, aby wykonać kopię zapasową dysków do nagrywania, zanim będzie za późno – oto jak to zrobić.

Problem: gnije dane dysku optycznego

Dyski CD-R i DVD-R przechowują dane na warstwie barwnika, który jest topiony przez laser podczas zapisywania danych. Ta warstwa barwnika nie jest całkowicie stabilna i może z czasem ulec rozkładowi chemicznemu, powodując utratę danych. Ponadto warstwa odblaskowa na wierzchu dysku może się utleniać, utrudniając odczyt danych.

W rezultacie wiele płyt CD-R i DVD-R wypalonych pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku jest obecnie nieczytelnych w nowoczesnych napędach dysków optycznych. A dla tych, którzy pozostali, zegar tyka.

Szacunki dotyczące żywotności płyt CD i DVD-R różnią się znacznie od siebie dwa i 100 lat. W 2004 roku Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych sponsorowała badanie oszacowany okres trwałości zapisywalnych dysków dostępne w tym czasie. Symulował starzenie się płyt CD i DVD-R przechowywanych w idealnych warunkach środowiskowych (to znaczy w temperaturze pokojowej o wilgotności 50%, bez światła słonecznego i bez szorstkiej obsługi).

Badanie wykazało, że większość dysków do nagrywania, przechowywanych w idealnych warunkach, przetrwało co najmniej 30 lat, ale wyniki różniły się znacznie w zależności od marki. Stwierdzono jednak również, że „oczekuje się, że dyski wystawione na ostrzejsze warunki temperatury i wilgotności będą miały krótszą żywotność”.

Tak więc, jeśli przechowujesz płyty CD lub DVD-R na gorącym strychu, może się okazać, że większa ich część się zepsuła. Z naszego anegdotycznego doświadczenia wynika, że ​​jeśli masz partię 30 starych płyt CD-R klasy konsumenckiej, możesz spodziewać się, że kilka z nich będzie nieczytelnych. Zależy to jednak od jakości płyty, rodzaju użytego barwnika, szybkości, z jaką zostały nagrane i sposobu ich przechowywania.

W 2010 roku Canadian Conservation Institute opublikował szczegółowa analiza żywotności płyt CD-R i DVD-R które zepsuły szacowaną żywotność na podstawie składu barwnika i warstwy odblaskowej. Podobnie jak w raporcie Biblioteki Kongresu, szacunki różniły się znacznie, od pięciu do 100 lat, w zależności od składu dysku. Niestety, minimalna żywotność 100 lat odnosi się tylko do drogich, wysokiej klasy płyt CD-R ze złotym zabezpieczeniem, z których korzystało bardzo niewiele osób.

Nawet w idealnych warunkach wciąż istnieje powód do niepokoju. Nawet jeśli dysk o jakości konsumenckiej do nagrywania był przechowywany w idealnym miejscu, może trwać (średnio) około 30 lat. Wiele dysków do nagrywania ma już 15–25 lat, co oznacza, że ​​nadszedł czas, aby wykonać ich kopię zapasową.

Jak tworzyć kopie zapasowe dysków CD-R i DVD-R

Dysk CD w kieszeni napędu DVD-R do laptopa.

Aby wykonać kopię zapasową starych dysków CD-R lub DVD-R, będziesz potrzebować komputera i zgodnego napędu optycznego CD lub DVD do odczytu dysków. Niektórzy ludzie odnieśli większy sukces, używając starszych dysków, twierdząc, że mają tendencję do lepszego odczytywania starszych dysków niż nowoczesnych. Są to jednak dowody anegdotyczne.

Poza tym starsze dyski mogą być trudne do zdobycia, chyba że ty znajdź taki w serwisie eBay. Jeśli zdecydujesz się poszukać starszego modelu, skup się na znanych markach. Na przykład Sony znane było z produkcji wysokiej jakości dysków. Oczywiście to, czy stary dysk będzie działał z nowoczesnym komputerem, to zupełnie inna kwestia.

Jeśli chcesz wypróbować nowszy napęd do odczytu dysków, możesz łatwo kupić go online. Większość nowych napędów optycznych powinna działać dobrze, o ile dysk CD lub DVD-R nie zaczął się degradować.

Zalecamy następujące napędy:

Komputery z systemem Windows: markowy napęd optyczny USB, taki jak ten dobrze sprawdzony przez firmę Dell byłby dobry zakład.
Dla komputerów Mac: dobrym zakładem byłby plik Napęd Apple USB SuperDrive.

Istnieje kilka sposobów kopiowania danych z dysków CD i DVD-R.

Opcja 1: Skopiuj dane bezpośrednio

Jeśli Twój komputer PC lub Mac rozpoznaje dane na dyskach CD i DVD-R, najłatwiejszym sposobem wykonania ich kopii zapasowej jest ręczne skopiowanie plików na dysk twardy lub dysk SSD. Aby to zrobić, po prostu umieść dysk CD lub DVD-R w napędzie optycznym, a następnie otwórz go na komputerze.

Najlepiej zrobić to z jakąś strukturą organizacyjną, jeśli tworzysz kopie zapasowe wielu dysków. Na przykład możesz utworzyć oddzielny folder na zawartość każdego dysku. Nazwij folder tak, aby identyfikował jego zawartość, np. „CD-R – Zdjęcia z wesela Tomka 2002”.

Opcja 2: Utwórz obrazy dysków

Czasami płyta CD-R lub DVD-R może pochodzić z platformy, której już nie używasz i możesz nie być w stanie jej poprawnie odczytać. Załóżmy na przykład, że nagrałeś płytę CD-R dla zestawu deweloperskiego konsoli do gier, ale system Windows nie może jej odczytać. W takich przypadkach rozważ zamiast tego utworzenie obrazu dysku.

Obraz dysku przechwytuje całą strukturę dysku optycznego, w tym wszystkie dane pliku i system plików (jeśli taki istnieje) w sposób, który w razie potrzeby można później replikować na innym dysku. Dobre narzędzia do tworzenia obrazów dysków obejmują WinImage dla wbudowanej aplikacji Disk Utility w systemie Windows i macOS.

Utwórz kopie zapasowe dysków optycznych

Urządzenie QNAP NAS

Wszystkie cyfrowe nośniki danych klasy konsumenckiej mają ograniczoną żywotność. To tylko kwestia czasu, zanim tworzywa sztuczne ulegną chemicznemu rozkładowi, utlenieniu się metali lub zaniknięciu sygnałów magnetycznych. Oznacza to, że ochrona cyfrowa wymaga aktywnej konserwacji.

Tak więc, po utworzeniu kopii zapasowej dysków CD lub DVD-R, upewnij się, że dane, które właśnie skopiowałeś, będą w przyszłości stale archiwizowane. Możesz to zrobić za pomocą kopii zapasowej w chmurze, dysku zewnętrznego lub dysku NAS i nie tylko.

Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie danych w domu jest przechowywanie plików w nadmiarowej pamięci masowej (takiej jak macierz RAID). Następnie po prostu kontynuuj migrację danych na nowy sprzęt, jeśli to konieczne (wszystkie dyski w końcu się zużyją) i na nowe platformy, gdy się pojawią.

Co się stanie, jeśli znajdę zły dysk?

Jeśli tworzysz kopie zapasowe dysków CD-R lub DVD-R i znajdujesz dysk, którego nie można odczytać lub zawiera błędy, najlepszym rozwiązaniem jest skopiowanie jak największej ilości danych, a następnie próba zapisania dysku na innym napęd optyczny. Jeśli drugi dysk nie powiedzie się, spróbuj trzeciego.

Czasami płyty CD i DVD-R były nagrywane z dużą szybkością z dużą liczbą błędów, które zwykle były naprawiane w locie za pomocą kodu korygującego błędy. Może to utrudniać odczytanie ich przez nowoczesne napędy optyczne, więc jeśli to możliwe, wypróbuj je na starszym napędzie.

Istnieje również oprogramowanie, które twierdzi, że pomaga w odzyskiwaniu danych z nośników optycznych, takie jak IsoBuster (dla Windows.) Jeśli to nie zadziała, możesz po prostu nazwać to stratą i mieć nadzieję, że zapisałeś dane w innym miejscu.

Jeśli dane są niezwykle ważne i niezastąpione, możesz wynająć usługę odzyskiwania danych kryminalistycznych, aby wydobyć wszystko, co z nich zostało. Niestety, znalezienie niezawodnej usługi odzyskiwania danych nie jest łatwe, więc będziesz musiał przeprowadzić pewne badania. Miłego kopania!

x