Oto jak kupić najlepszą sieć VPN, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w Internecie

Zastrzeżenie: Niektóre strony w tej witrynie mogą zawierać link partnerski. Nie wpływa to w żaden sposób na nasz artykuł redakcyjny.

Kiedyś postrzegaliśmy internet jako darmową, otwartą platformę, ale w ciągu ostatnich pięciu lat ta koncepcja została zdezorientowana. Zdajemy sobie sprawę, że agencje rządowe i zagraniczne służby bezpieczeństwa mogą śledzić, dokąd idziemy, co robimy i z kim rozmawiamy. Wiemy, że duże korporacje rutynowo monitorują naszą działalność, gdy korzystamy z ich usług, i że nie zawsze kontrolujemy, w jaki sposób wykorzystują te informacje – lub komu je przekazują. Możemy mieszkać lub odwiedzać kraje, które blokują usługi i cenzurują treści, lub możemy chcieć korzystać z usług przesyłania strumieniowego, które oferują więcej na ich terytoriach domowych niż w Wielkiej Brytanii. Kiedy uzyskujemy dostęp do Internetu za pośrednictwem publicznych sieci bezprzewodowych, zawsze istnieje ryzyko, że ktoś nas szpieguje.

Korzystając z VPN, możemy ominąć te kontrole i ograniczenia. Możemy ukryć naszą lokalizację i zerwać linki adresu IP, które łączą nasze działania online z konkretnym miejscem. Możemy ukryć działania, utrudniając ich rejestrowanie lub monitorowanie. Możemy zastąpić naszą rzeczywistą inną lokalizacją, dzięki czemu możemy zobaczyć ocenzurowane treści, uzyskać dostęp do zablokowanych usług lub korzystać z usług przesyłania strumieniowego, tak jakbyśmy znajdowali się na innym terytorium. Chociaż VPN nie gwarantuje prywatności – nie mówiąc już o anonimowości – jest to jedno z najlepszych narzędzi, dzięki którym możemy ją chronić.

Co to jest VPN?

VPN oznacza wirtualną sieć prywatną i w swojej najbardziej podstawowej formie jest sposobem na rozszerzenie sieci prywatnej na jedną lub więcej sieci publicznych (takich jak Internet), dzięki czemu możesz bezpiecznie wysyłać i odbierać dane, tak jakbyś był fizycznie połączony z prywatnym sieć. Jeśli ktoś mówi na przykład o łączeniu się z firmową siecią VPN, oznacza to, że ma bezpieczny sposób łączenia się z siecią firmy, tak jakby siedział w biurze. Wszystkie przesyłane tam i z powrotem dane są bezpieczne i zaszyfrowane, a osobom z zewnątrz trudno jest ich podsłuchiwać.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO!

Usługi VPN oznaczają jednak coś nieco innego. Tutaj używasz tej samej podstawowej metody, aby utworzyć bezpieczne połączenie między urządzeniem lub komputerem a serwerami należącymi do dostawcy VPN. Cały ruch sieciowy przechodzi przez to połączenie, więc nikt nie może go zobaczyć, dopóki nie opuści serwera VPN i nie przejdzie do publicznego Internetu. Ma to dwa skutki. Po pierwsze, zapewnia prywatność Twoich działań i komunikacji. Nawet Twój dostawca usług internetowych nie może zobaczyć ani zarejestrować Twoich zamiarów. Po drugie, ukrywa, gdzie jesteś – chroniąc w ten sposób Twoją tożsamość – jednocześnie sprawiając, że wygląda na to, że jesteś tam, gdzie znajduje się serwer. Możesz mieszkać w Glasgow, ale wyglądasz, jakbyś łączył się z Finlandii, Maryland lub Bahamów. Tylko Ty i Twój dostawca VPN wiecie na pewno.

Dlaczego warto korzystać z VPN?

Wiele osób albo czuje się komfortowo z myślą, że ich aktywność online jest śledzona, blokowana lub cenzurowana – albo po prostu o tym nie wiedzą i nie przejmują się tym. Dla reszty z nas istnieją trzy dobre powody, dla których możemy chcieć korzystać z VPN:

  • Prywatność: chociaż korzystanie z VPN niekoniecznie zapewni Ci anonimowość w Internecie, znacznie utrudnia ukrywanie Twoich działań i utrudnia identyfikację. To plus dla tych, którzy czują się niekomfortowo ze szpiegowaniem rządu lub korporacji, ale absolutna konieczność dla sygnalistów, aktywistów i osób żyjących pod opresyjnymi reżimami.
  • Bezpieczeństwo: jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, powiedzmy w hotelu lub kawiarni, lub jeśli nie możesz zagwarantować bezpieczeństwa innych sieci, przez które się łączysz, korzystanie z VPN zapewnia dodatkową ochronę dostępu do poufnych usług lub obsługi biznes, gdy jesteś poza biurem.
  • Dostęp: kraj, w którym mieszkasz lub odwiedzasz, może blokować dostęp do niektórych witryn lub usług internetowych – w tym usług mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter. Coraz częściej główni dostawcy usług internetowych robią to samo, chociaż ogólnie strony te zawierają pornografię, piractwo lub nielegalne materiały. Co więcej, niektóre witryny i usługi – w tym usługi przesyłania strumieniowego wideo, takie jak Hulu czy Netflix – mają kontrolę, aby zapewnić, że użytkownicy spoza USA nie będą mogli uzyskać dostępu do treści w USA, co jest wstydem, gdy w Twoim kraju lub w USA nie ma żadnej usługi obsługa jest lepsza. Korzystanie z VPN może ominąć te blokady.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO!

Czy wszystkie sieci VPN są w zasadzie takie same?

Nie. Niektóre są niewygodne i techniczne w użyciu, podczas gdy inne są niezwykle proste. Niektóre mają dużą liczbę serwerów rozmieszczonych na całym świecie, podczas gdy inne mają tylko kilka na bardzo określonych terytoriach. Wpłynie to na to, skąd możesz wydawać się, że jesteś połączony, a także na liczbę użytkowników obsługiwanych przez usługę, zanim serwery zostaną przeciążone i spowolnią połączenia.

Istnieją również ogromne różnice pod względem wydajności. Korzystanie z VPN spowoduje spadek prędkości Internetu, ponieważ cały ruch musi być kierowany przez sieć i serwery VPN. Niektóre usługi VPN zainwestowały w swoją technologię i sieć, więc uderzenie nie zawsze jest zauważalne, ale inne zauważą, że Twoje prędkości spadają, do tego stopnia, że ​​i tak będziesz miał trudności z przesyłaniem strumieniowym wideo.

A co z prywatnością i bezpieczeństwem? Czy wszyscy są jednakowo prywatni i bezpieczni?

Znowu nie. Po pierwsze, dostawca VPN może rejestrować, a nawet monitorować ruch, korzystając z niektórych bezpłatnych usług VPN, o których wiadomo, że agregują i sprzedają niektóre, w większości nieszkodliwe dane użytkownika. Sztuką jest sprawdzenie, czy Twój dostawca rejestruje Twój ruch, co z nim robi i jak długo przechowuje logi. Wielu twierdzi, że nie prowadzi żadnych dzienników, ale – mówiąc brutalnie – nie ma sposobu, aby wiedzieć na pewno.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO!

W przeciwnym razie kluczowym czynnikiem jest lokalizacja domu dostawcy. W niektórych krajach, takich jak USA czy Wielka Brytania, rząd i służby bezpieczeństwa mają więcej uprawnień do żądania dzienników lub monitorowania ruchu przychodzącego i wychodzącego; moce, którym Twój przeciętny dostawca VPN nie będzie w stanie się oprzeć. Jeśli prywatność lub anonimowość jest Twoim głównym powodem korzystania z VPN, rozważ znalezienie takiej, która ma siedzibę w kraju spoza krajów „czternaście oczu”, które rutynowo współpracują w zakresie nadzoru i informacji handlowych – Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Dania , Francja, Holandia, Norwegia, Niemcy, Belgia, Włochy, Hiszpania i Szwecja – a zwłaszcza pierwsza piątka, które tworzą podstawową grupę „pięciu oczu”.

Wreszcie, różne sieci VPN używają różnych protokołów szyfrowania, niektóre mniej lub bardziej bezpieczne niż inne, a niektóre mają większy wpływ niż inne na szybkość. OpenVPN, Chameleon i SSTP oferują najlepszą równowagę wydajności i bezpieczeństwa. PTTP jest szybki, ale potencjalnie słabszy.

Czy poza bezpieczeństwem i wydajnością są jeszcze inne funkcje, na które powinienem zwrócić uwagę?

Niektóre usługi VPN oferują dodatkowe środki ochrony, w tym „podwójny przeskok”, który dodatkowo ukrywa Twoją lokalizację i tożsamość, lub ochronę przed wyciekiem DNS, aby powstrzymać przeglądarkę przed wysyłaniem żądań DNS – żądań kierowania na określony adres URL – bezpośrednio do Twojego dostawcy usług internetowych, a nie przez VPN , ujawniając Twoją prawdziwą lokalizację. Niektóre mają funkcje obchodzenia bram i monitorowania w publicznych sieciach bezprzewodowych, podczas gdy inne umożliwiają przekształcenie komputera stacjonarnego lub laptopa w wirtualny router, dzięki czemu można przez niego łączyć inne urządzenia, aby wszystkie korzystały z VPN.

Kolejną przydatną funkcją jest wyłącznik awaryjny. Skonfiguruj to dla określonych aplikacji, takich jak przeglądarka, a jeśli połączenie VPN nie powiedzie się, przeglądarka zamknie się automatycznie, zapobiegając nagłemu ujawnieniu się.

A co z ograniczeniami lub ograniczeniami?

Nie wszystkie VPN działają równie dobrze w różnych krajach. Niektóre mogą nie działać, powiedzmy, w Chinach, gdzie Wielka zapora, która uniemożliwia obywatelom Chin dostęp do niezatwierdzonych witryn i treści, stała się szczególnie dobra w wykrywaniu i blokowaniu VPN. Podobnie Netflix może teraz wykryć wiele sieci VPN i uniemożliwić korzystanie z nich w celu uzyskania dostępu do usługi w USA. Tylko dlatego, że jeden dzień pracuje, niekoniecznie oznacza to, że będzie działał w przyszłości.

P2P i torrenty często podlegają ograniczeniom. Niektóre usługi po prostu nie pozwalają na udostępnianie lub pobieranie torrentów lub ruchu P2P przez VPN, podczas gdy inne mogą ograniczać Twoją możliwość. Ponownie, jeśli to Twoja torba – a jesteśmy pewni, że nie marzysz o nielegalnym udostępnianiu treści – sprawdź, na co zezwala dostawca, zanim się zarejestrujesz.

Na koniec sprawdź, z ilu urządzeń możesz korzystać za pośrednictwem usługi i czy usługa obsługuje wszystkie urządzenia, z których chcesz korzystać. Wiele z nich umożliwia korzystanie z VPN na maksymalnie pięciu komputerach PC, Mac lub innych urządzeniach, podczas gdy inne ograniczają się tylko do jednego. Nie wszystkie obsługują również pełną gamę urządzeń, więc jeśli potrzebujesz czegoś do laptopa z systemem Windows, iPada, smartfona z Androidem i streamera Kodi, rozejrzyj się i zawęź swoje opcje.

Jeśli szukasz najlepszej usługi VPN, sprawdź ExpressVPN.

x