Plusy i minusy tworzenia witryny internetowej za pomocą narzędzia do tworzenia witryn Canva

Platforma projektowa Canva umożliwia nowicjuszom projektowanie profesjonalnie wyglądających projektów graficznych, postów w mediach społecznościowych, a nawet stron internetowych. Aby zbudować witrynę Canva, nie potrzebujesz dyplomu informatyki ani kwalifikacji UX/UI. Tworzenie witryny internetowej w serwisie Canva otwiera drzwi dla wielu osób, ale jakie są zalety i wady narzędzia do tworzenia witryn Canva i czy warto z niego korzystać?

Jakie są zalety korzystania z narzędzia do tworzenia witryn Canva?

Za pomocą serwisu Canva możesz łatwo zbudować witrynę internetową; oto korzyści z takiego działania.

1. Wydajny projekt jednostronicowy

Projekty one-page są idealne dla każdego, kto nie potrzebuje niczego skomplikowanego dla swojej witryny. Canva oferuje tylko jednostronicowy projekt strony internetowej, ale nie musi to być ograniczające.

Witryny jednostronicowe najlepiej sprawdzają się w przypadku stron docelowych, witryn osobistych i małych firm. Możesz zaprojektować swoją jednostronicową witrynę z nieskończonymi możliwościami przewijania, przynajmniej w takim zakresie, jaki oferuje Canva. Zbyt wiele stron lub elementów może uniemożliwić zapisanie dokumentu Canva.

Kreator witryn Canva oznacza strony według numerów i dzieli każdy obszar wielkości ekranu na stronę. Zapewnia to dużą przestrzeń projektową, opcje kolorów i separację w całym projekcie witryny.

W serwisie Canva możesz łatwo dodawać hiperłącza zarówno do tekstu, jak i elementów. Dzięki temu w razie potrzeby możesz łatwo połączyć się z miejscami zewnętrznymi.

Po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy element, do którego chcesz utworzyć hiperłącze, wybierz łącze i dodaj adres URL. Po uruchomieniu witryny internetowej — lub w trybie podglądu — możesz wybierać i otwierać wszystkie dodane linki.

3. Stwórz osobisty styl projektowania

Chociaż serwis Canva jest dobrze znany z dostarczania wstępnie zaprojektowanych szablonów, korzystanie z serwisu Canva do tworzenia witryny internetowej ma tę zaletę, że pozwala na dodanie do strony własnego, osobistego stylu projektowania.

Chociaż możesz korzystać z niezliczonej liczby opcji szablonów, można je również dostosować dokładnie tak, jak chcesz, aby uzyskać unikalne rezultaty. Aby uzyskać całkowicie niestandardowy projekt witryny internetowej, możesz zaprojektować od podstaw jednostronicową witrynę za pomocą narzędzia do tworzenia witryn Canva.

Nie musisz korzystać z gotowych i często używanych szablonów, które wyglądają jak witryny innych osób. Dodawanie niestandardowych elementów projektu w serwisie Canva również nie wymaga dużych umiejętności.

4. Wybierz domenę niestandardową lub bezpłatną

Narzędzie do obsługi witryn internetowych Canva oferuje własną domenę, w której możesz udostępniać aktywną witrynę internetową. Użytkownicy serwisu Canva otrzymują do pięciu bezpłatnych domen Canva do wykorzystania na swoich kontach. Jeśli chcesz użyć domeny niestandardowej lub zaimportować istniejącą domenę, możesz to zrobić za około 20 USD rocznie, w zależności od zakończenia domeny.

5. Włącz markę firmy

Członkowie Canva Pro mogą dodawać elementy swojej marki osobistej lub biznesowej do swoich projektów w serwisie Canva, w tym do swojej witryny internetowej. Skorzystaj z funkcji zestawu marki Canva, aby zapisać swoje logo, palety kolorów marki i wybrane czcionki, aby mieć do nich łatwy dostęp podczas projektowania witryny Canva.

Zestaw marki to świetna funkcja, która pozwala zaoszczędzić czas i frustrację podczas tworzenia witryny Canva, a także zapewnia spójność projektu witryny z postami w mediach społecznościowych i innymi projektami wykonanymi w serwisie Canva.

6. Responsywny projekt

W dzisiejszych czasach wszystkie strony internetowe muszą być responsywne, a kreator witryn Canva zgadza się z tym. Responsywność Twojego projektu internetowego jest zautomatyzowana przez Canva. Za pomocą serwisu Canva, który wykorzystuje responsywny projekt serwisu Canva, możesz łatwo utworzyć witrynę portfolio przyjazną dla urządzeń mobilnych.

Projektowanie przy użyciu siatki pomoże zwiększyć szybkość reakcji. Możesz także grupować lub rozgrupowywać elementy w serwisie Canva, aby mieć pewność, że po zmianie rozmiaru pod kątem urządzeń mobilnych właściwy tekst będzie pasował do prawidłowego obrazu.

7. Włącz ochronę hasłem

Zabezpieczenie witryny hasłem jest przydatną opcją, jeśli tworzysz witrynę dla dzieci, niespodziankę lub prywatne wydarzenie. Canva umożliwia włączenie lub wyłączenie ochrony hasłem w dowolnym momencie, co pozwala kontrolować, kto może uzyskać dostęp do Twojej witryny Canva.

Istnieje również druga możliwość ukrycia witryny przed Google i innymi wyszukiwarkami poprzez brak jej indeksowania. Ta opcja nie jest jednak niezawodna i nie daje Ci wyboru, kto może uzyskać dostęp do Twojej witryny, jeśli zostanie ona gdzieś znaleziona.

8. Dostęp do statystyk ruchu

W świecie content marketingu statystyki ruchu są jednym z najważniejszych elementów prowadzenia witryny internetowej. Wyświetlanie statystyk ruchu jest dostępne tylko dla użytkowników Canva Pro, Canva Teams i Canva Education, ale jest to jedna z funkcji, która sprawia, że ​​warto przejść na Canva Pro.

Jakie są wady korzystania z narzędzia do tworzenia witryn Canva?

Narzędzie do tworzenia witryn Canva ma pewne wady. Mogą one złamać umowę, dlatego dobrze jest wiedzieć, nad czym pracujesz, zanim zaczniesz.

1. Nie ma projektu wielostronicowego

W przypadku niektórych witryn internetowych projekt wielostronicowy jest bardziej korzystny niż witryna jednostronicowa. Narzędzie do tworzenia witryn Canva nie oferuje tradycyjnych witryn wielostronicowych, ale możesz dodać pasek nawigacyjny u góry, który poprowadzi widzów przez jednostronicową witrynę.

Istnieje sposób na dodanie wielu stron do Twojej witryny. Możesz dodawać hiperłącza i linki do wielu jednostronicowych projektów utworzonych w serwisie Canva, ale jest to żmudna metoda i nie będzie płynnym przejściem.

Istnieje wiele innych narzędzi do tworzenia witryn internetowych, takich jak Przestrzeń kwadratowa Lub WordPressa— które zamiast tego umożliwiają projektowanie wielostronicowych witryn internetowych.

2. Żadnych CSS i dogłębnego kodowania

Pomimo doskonałej automatyzacji responsywnej witryny Canva, nadal nie będzie ona tak precyzyjna jak witryna kodowana. Narzędzie do tworzenia witryn Canva nie umożliwia dodawania kodu takiego jak HTML, CSS lub JavaScript.

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową i samodzielnie ją opracować oraz projekt, Canva może nie być najlepszą opcją. Jeśli potrzebujesz tylko dobrej grafiki i prostej strony internetowej, oferta Canva będzie owocna.

3. Żadnych zintegrowanych formularzy i wykresów

Dodawanie formularzy lub interaktywnych wykresów do witryny internetowej jest ważne, aby odbiorcy mogli się z Tobą kontaktować, dzielić się informacjami lub wprowadzać nowych klientów. Kreator witryn internetowych Canva nie ma natywnego narzędzia do tworzenia formularzy; możesz jednak zintegrować formularze Typeform ze swoją witryną Canva.

Chociaż Typeform jest dostępny w serwisie Canva, konieczne będzie utworzenie w nim osobnego konta, aby móc korzystać ze zintegrowanej aplikacji formularzy. Dodaje to dodatkowy krok, uniemożliwiając proste dodawanie formularzy. Wadą aplikacji Canva jest to, że można je usunąć w dowolnym momencie, uniemożliwiając ciągłe korzystanie z nich.

4. Elementy projektu nie są unikalne

Chociaż możesz tworzyć własne elementy w innym miejscu, przesyłać je i edytować w serwisie Canva, może to być czasochłonne, a nawet niemożliwe, jeśli nie masz umiejętności ilustrowania lub projektowania. Większość użytkowników Canva korzysta z ogromnej biblioteki elementów Canva, ale wiąże się to z ryzykiem korzystania z tych samych elementów, co inni użytkownicy Canva.

Wielu użytkowników serwisu Canva często podąża za trendami projektowymi, co skutkuje mnóstwem projektów zawierających te same elementy i style — projekty te nie nadają im wyjątkowej przewagi.

Niestety nie można zintegrować elementów zewnętrznych, takich jak Splajn 3D lub pliki animacji Lottie do serwisu Canva. Canva to prosta aplikacja do projektowania, która oferuje doskonały dostęp do narzędzi do projektowania, ale ma niefortunną sytuację, w której trudno jest utworzyć lub wykorzystać nowe, unikalne elementy projektu, jakie oferują tradycyjne narzędzia do tworzenia witryn internetowych.

5. Brak narzędzi SEO

Jeśli tworzysz witrynę internetową za pomocą narzędzia takiego jak WordPress, masz wtyczki SEO, takie jak Yoast, które pomogą wynieść Twoją witrynę na sam szczyt algorytmu Google. Niestety, nie ma takiej wtyczki dla Canvy.

Musisz nauczyć się umiejętności SEO i zastosować je samodzielnie, zamiast polegać na wtyczkach lub wewnętrznych narzędziach SEO. Jednak jeśli tworzysz witrynę internetową lub próbujesz poprawić swoją obecność w Internecie, pogłębienie wiedzy na temat SEO nigdy nie jest złym pomysłem.

Kluczowe dania na wynos

  • Najważniejsze wnioski z artykułu:
  • Narzędzie do tworzenia witryn Canva oferuje wydajny, jednostronicowy projekt, który idealnie nadaje się do stron docelowych, witryn osobistych i małych firm. Zapewnia dużą przestrzeń projektową i opcje kolorystyczne.
  • Użytkownicy mogą łatwo dodawać hiperłącza do tekstu i elementów w serwisie Canva, co pozwala na łatwe tworzenie linków do zasobów zewnętrznych. Linki można otwierać na stronach internetowych w trybie podglądu lub na żywo.
  • Canva umożliwia stworzenie osobistego stylu projektowania, z możliwością dostosowania wstępnie zaprojektowanych szablonów lub zaprojektowania od podstaw jednostronicowej witryny. Nie są wymagane żadne rozległe umiejętności projektowe.

Czy warto korzystać z narzędzia do tworzenia witryn Canva?

Narzędzie do tworzenia witryn internetowych Canva jest idealne dla twórców treści, małych firm i nowicjuszy w projektowaniu, a także tych, którzy nie potrzebują niczego skomplikowanego. Jest to bezpłatne narzędzie z niewielką liczbą płatnych funkcji i dodatków, dzięki czemu uzyskasz w pełni funkcjonalną witrynę internetową.

Narzędzie do tworzenia witryn Canva nie jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz stworzyć witrynę od zera i korzystać ze zintegrowanych funkcji, takich jak Spline 3D, złożone formularze lub szczegółowe kodowanie.

x