Najprawdopodobniej słyszałeś o nowo zidentyfikowanych lukach w procesorach Intela, znanych jako Meltdown i Spectre. Oba te problemy tkwią w fundamentalnej architekturze chipów i mogą mieć wpływ na każdy procesor sprzedany w ciągu ostatnich dwóch dekad. To nie jest zatem niewielka liczba urządzeń. Problemy te mogą dotyczyć każdego systemu, od najstarszego, który kiedykolwiek posiadałeś, po ten, na którym aktualnie przeglądasz ten tekst. Rozwiązanie dla Meltdown polega na zastosowaniu łatek bezpieczeństwa, które na pewien czas pomogą złagodzić problem. Microsoft już udostępnił te aktualizacje, które powinny być dostępne poprzez system aktualizacji Windows. Jeżeli korzystasz z Windows 10, możesz pobrać łatkę dla procesora Intel związana z Meltdown tutaj.
Łatka Meltdown dla Windows 10
Przed przystąpieniem do pobierania i ręcznej instalacji aktualizacji, upewnij się, że masz najnowszą wersję systemu Windows w aplikacji Ustawienia. Ważne jest również, abyś wiedział, jaką wersję oraz typ systemu Windows 10 posiadasz – 32-bitową czy 64-bitową. Każda główna wersja Windows 10 wymaga innej łaty.
Meltdown kontra Spectre
Wspomniane powyżej łatki odnoszą się jedynie do problemu Meltdown. Z kolei Spectre pozostaje kwestią, którą trudno naprawić za pomocą aktualizacji oprogramowania, mimo że Intel twierdzi inaczej. Dobrą wiadomością jest to, że błąd Spectre wydaje się dotyczyć mniejszej liczby procesorów Intela. Jak wynika z dostępnych informacji, układy dotknięte przez Spectre to Intel Ivy Bridge, procesory Haswell oraz Skylake, a także układy AMD Ryzen. Chipy produkowane przez Samsunga i Qualcomm również są narażone na ataki.
Poprzednie łatki to aktualizacje wydane przez Microsoft dla systemów Windows 10. Łatki od Intela jeszcze nie zostały dostarczone. Będą one udostępniane w formie aktualizacji sterowników, co może stanowić problem dla użytkowników starszych systemów, ponieważ ich aktualizacja może być skomplikowana lub mogą w ogóle nie być dostępne. Zaleca się sprawdzenie na stronie producenta komputera, czy są dostępne zaktualizowane sterowniki procesora.
Warto podkreślić, że łaty te naprawią jedynie błąd Meltdown, nie zaś Spectre. Dobrą wiadomością jest, że Spectre nie jest łatwym celem dla ataków. Użytkownicy mogą również zauważyć spadek wydajności systemu po zainstalowaniu tych poprawek. Dla przeciętnych użytkowników spadek ten może być niezauważalny, jednak dla graczy może to oznaczać poważniejsze problemy. Osoby korzystające z maszyn wirtualnych lub wykonujące intensywne obliczenia na procesorze mogą zauważyć wolniejsze działanie systemu. Spadek wydajności może wynosić od 5% do 30%, a górna granica jest zdecydowanie odczuwalna.
newsblog.pl