Poznaj Celię, zastępcę Asystenta Google Huawei

Udostępnij teraz w social media:

Siri, Asystent Google, Bixby, Cortana, Alexa, a teraz Celia. Tak, na rynku jest jeszcze jeden asystent głosowy dzięki Huawei. Ale co wyróżnia Celię na tle konkurencji i co to oznacza dla szerszego ekosystemu asystentów głosowych?

Hej, Celia

Huawei po raz pierwszy ogłosił Celię pod koniec marca 2020 r. Ta funkcja była częścią oprogramowania EMUI 10.1, które zadebiutowało na jego flagowym telefonie P40 Pro z systemem Android w następnym miesiącu. Na poziomie podstawowym powiela wiele funkcji innych asystentów.

Aby go obudzić, wystarczy powiedzieć: „Hej, Celia”. Możesz także dwukrotnie dotknąć przycisku zasilania. Celia jest wtedy gotowa do przetworzenia Twojego żądania. Podobnie jak bardziej ugruntowani rywale, możesz także ustawiać alarmy, wysyłać wiadomości tekstowe, sprawdzać pogodę i tak dalej.

Ponadto Celia może używać aparatu w telefonie do wyszukiwania produktów w Internecie i dostarczania szacunkowych informacji o wartościach odżywczych żywności. Ta funkcja wywodzi się z technologii HiVision firmy Huawei, która po raz pierwszy została wydana w 2018 r., Aby zbiegła się z premierą flagowych modeli z serii P20.

Jako firma, Huawei od dawna interesuje się aspektem widzenia komputerowego sztucznej inteligencji. Jedną z głównych funkcji oprogramowania aparatu w smartfonie jest Master AI, który automatycznie dostosowuje ustawienia aparatu do fotografowanego obiektu.

  Jak włączyć / wyłączyć akcje multimedialne dla klawiszy funkcyjnych

Według przedstawiciela firmy Huawei, z którym rozmawialiśmy w zeszłym roku, ta technologia jest tak precyzyjnie dostrojona, że ​​może rozpoznać nawet kilka ras psów. Nic więc dziwnego, że Huawei zdecydował się to podkreślić w swojej nowej technologii asystenta AI.

Celia jest oparta na Xiaoyi (nie mylić z aparatami XiaoYi lub producentem telefonów, Xiaomi), istniejącym asystentem głosowym Huawei, który został wypuszczony na rynek chiński w 2018 roku. dotychczasowych asystentów, które w końcu doszły do ​​skutku na początku tego roku.

Jak zdobyć Celię

Jak dotąd Huawei powstrzymywał się od oferowania Celii na urządzeniach innych firm. Aby to uzyskać, potrzebujesz urządzenia Huawei z oprogramowaniem EMUI 10.1. Dla klientów na Zachodzie obejmuje to serie P40 i P30 oraz urządzenia Mate 30 i Mate 20.

Jak dotąd Huawei zdecydował się wypuścić Celię tylko na kilku rynkach (w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, RPA i kilku krajach Ameryki Łacińskiej). Obsługuje język angielski, francuski i hiszpański.

Być może trzeba będzie ręcznie aktywować Celię, aby działała. Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia> Asystent Huawei> Głos AI. Następnie kliknij „Voice Wakeup” i ustaw go na „On” i zrób to samo z „Wake with Power Button”.

  Napraw błąd „Twoja metoda płatności została odrzucona” w App Store

Huawei

Poznaj Huawei

Huawei nie jest jednak szczególnie znany w USA gdzie indziej, choć kiedyś był imponującą postacią na rynku smartfonów, oferując silną konkurencję dla takich firm jak Samsung i Apple.

W pierwszym kwartale 2019 roku Huawei rozliczył 26 procent wszystkich telefonów sprzedanych w Europie. Na swoim terytorium w Chinach kontynentalnych miał 34% udział w sprzedaży telefonów w tym samym okresie. Do pierwszego kwartału 2020 roku liczba ta wzrosła do 41 procent.

Huawei prowadzi również energiczny handel sprzętem sieciowym, który zasila sieci komórkowe i szerokopasmowe w wielu krajach.

W maju 2019 roku administracja Trumpa umieściła Huawei i powiązane z nim spółki zależne na liście podmiotów Departamentu Skarbu. To skutecznie zabrania firmom z siedzibą w USA handlu z chińską firmą, która jest w stanie wojny, bez pozwolenia.

W rezultacie nowsze telefony Huawei są dostarczane z otwartą wersją Androida, bez zastrzeżonych dodatków Google. Oznacza to brak Sklepu Google Play, YouTube, Gmaila ani Asystenta Google.

Wygląda na to, że konflikt z rządem USA będzie trwał przez najbliższe miesiące – jeśli nie lata. To skłoniło Huawei do jak najszybszego zastąpienia jak największej części ekosystemu Google własnymi alternatywami. Biorąc to pod uwagę, nie jest zaskoczeniem, że Huawei pracuje również nad nowym systemem operacyjnym o nazwie Harmony OS.

  Które iPhone'y mają bezprzewodowe ładowanie?

Podstawą ekosystemu Androida Huawei są usługi mobilne Huawei. Obejmuje to zestaw interfejsów programowania aplikacji (API) do obsługi takich rzeczy, jak DRM, uwierzytelnianie i zakupy w aplikacji. Co więcej, Huawei ma również własny sklep z aplikacjami, Huawei AppGallery.

Galeria aplikacji Huawei.

Jednak w tym piśmie AppGallery jest jałowym doświadczeniem. Brakuje wielu aplikacji, które prawdopodobnie uznasz za niezbędne. Na przykład nie ma prawie żadnych aplikacji bankowych ani finansowych. Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp są również wyraźnie nieobecne.

Huawei zdołał jednak zdobyć kilka wczesnych zwycięstw, ponieważ Snapchat i różne aplikacje Microsoft i Amazon są dostępne w AppGallery. Ma również Here WeGo, aplikację do mapowania, która wcześniej była dostarczana z telefonami Nokia z systemem Windows Phone i jest jedną z najpopularniejszych niezależnych opcji.

Jeśli Huawei utrzyma swój impet, jest całkowicie prawdopodobne, że w sferze Androida pojawi się schizma, z dwoma oddzielnymi ekosystemami walczącymi o dominację – a Celia będzie jej główną częścią.

x