Proxy vs VPN: jakie są różnice?

Proxy vs VPN to wielka debata zarówno dla firm, jak i użytkowników indywidualnych.

Chociaż obie służą podobnym celom, aby zapewnić nieograniczony dostęp do witryn przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności, istnieją pewne podstawowe aspekty, w których różnią się od siebie.

Serwery proxy i VPN oferują wiele interesujących funkcji, otwierając przed Tobą cały świat Internetu. Ale każdy z nich ma swój własny zestaw korzyści i ograniczeń.

Czasami korzystanie z serwerów proxy wydaje się lepszą ofertą, a czasami jest to VPN. Może również obowiązywać w oparciu o preferencje, potrzeby i budżet użytkownika.

Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, który z nich będzie odpowiedni dla kogo.

Wywołało to rodzaj debaty na temat tego, który z nich jest lepszy. A jeśli również próbujesz dowiedzieć się, który z nich jest dla Ciebie lepszy, czytaj dalej.

W tym artykule porównam proxy z VPN z różnych powodów.

Niech więc rozpocznie się bitwa!

Proxy vs VPN: czym one są?

Co to jest serwer proxy?

Serwer proxy lub serwer proxy działa jako pomost lub brama między Tobą a Internetem. Podczas przeglądania Internetu w poszukiwaniu niektórych witryn proxy komunikują się w Twoim imieniu z witryną, aby umożliwić dostęp.

Serwer proxy akceptuje przychodzące żądania od klientów i przekazuje je do serwera docelowego. Jest w stanie to zrobić poprzez oddzielenie serwera WWW i systemu klienta od sieci. Zapewnia różne poziomy bezpieczeństwa, prywatności i funkcjonalności w zależności od potrzeb, polityki firmy lub przypadków użycia.

Co więcej, serwer proxy działa jak filtr sieciowy i zapora, która zapewnia dane z pamięci podręcznej i współdzielone połączenia sieciowe, aby przyspieszyć wiele żądań. Ma dwa główne cele – zachowanie anonimowości i przyspieszenie dostępu do dowolnego zasobu poprzez buforowanie.

Przykłady:

Co to jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna (VPN) zapewnia chronione połączenie sieciowe między użytkownikami a Internetem. Szyfruje Twój ruch internetowy i ukrywa Twoją tożsamość online lub adres IP i lokalizację. W ten sposób stronom i stronom trzecim trudno będzie Cię rozpoznać, śledzić Twoje działania online lub ukraść Twoje dane.

Ponieważ nikt nie lubi być śledzonym, nawet jeśli nie ma nic do ukrycia; Sieci VPN to krok naprzód w grze o prywatność. Korzystając z VPN, możesz stworzyć swoją prywatną sieć, korzystając z publicznego połączenia internetowego, zachowując anonimowość i prywatność w Internecie.

VPN buduje tunel między siecią lokalną a węzłem wyjściowym w różnych lokalizacjach, które mogą być oddalone o tysiące mil. Dzięki temu możesz uzyskać dostęp do dowolnej strony internetowej, niezależnie od Twojej lokalizacji.

Na przykład, jeśli jesteś w kraju, który ogranicza niektóre strony internetowe, możesz uzyskać dostęp do tych stron z innej lokalizacji w Twoim rodzinnym mieście, korzystając z VPN.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, chcesz uzyskać dostęp do dowolnych treści, zachować bezpieczeństwo i anonimowość, czy też jesteś zwykłym graczem, VPN jest dla Ciebie. Umożliwia bezpieczne i stabilne połączenie z tunelem VPN z łatwą dostępnością. Nie tylko ukrywa Cię przed dostawcą usług internetowych (ISP), ale także zabezpiecza całe połączenie internetowe i pomaga chronić Cię przed cyberatakami.

Przykład:

VyprVPN dla firm

PureVPN do użytku osobistego

Proxy vs VPN: rodzaje

Rodzaje serwerów proxy

Proxy przekazujące: Proxy przekazujące działa najlepiej w sieciach internetowych, które pozwalają tylko na jeden punkt wejścia. Otrzymasz zabezpieczenie adresu IP wewnątrz sieci i dostęp do kontroli administracyjnej. Kiedy otrzymuje żądanie, ocenia, czy jest ono uzasadnione, czy nie, wykorzystując swoją doskonałą zdolność podejmowania decyzji.

Reverse Proxy: Jest instalowany po stronie serwera WWW w celu weryfikacji i przetwarzania żądania, dzięki czemu żaden klient nie musi komunikować się bezpośrednio. Gdy klient wysyła żądanie do Internetu, przechodzi przez zaporę sieciową i dociera do serwera proxy. Proxy zmienia ścieżkę żądań i daje dostęp do klientów.

Transparent Proxy: Identyfikuje Cię jako klienta serwera WWW, a serwer WWW ma Twój adres IP. Szkoły, biblioteki publiczne i firmy używają przezroczystego serwera proxy w celu lepszego filtrowania treści.

Anonimowy serwer proxy: działa o krok przed przezroczystym serwerem proxy. Informuje witrynę, że serwer proxy uzyskuje dostęp do witryny, ale nigdy nie udostępnia Twojego adresu IP. W ten sposób chroni Twoją tożsamość i zachowuje prywatność Twojego stylu przeglądania. Uniemożliwia również witrynie kierowanie do Ciebie treści marketingowych.

Na przykład, jeśli kanał informacyjny wie, że wchodzisz na jego stronę internetową, zaczyna pokazywać Ci nowe historie, które według niego są dla Ciebie istotne.

Zniekształcający serwer proxy: informuje witrynę, że uzyskuje dostęp do danych, ale udostępnia fałszywy adres IP. Anonimowe serwery proxy i zniekształcające serwery proxy są takie same, ale jedyną różnicą jest to, że mają fałszywy adres IP. Oznacza to, że wydajesz się być w innej lokalizacji.

Pełnomocnik o wysokiej anonimowości:

Działa jako główny serwer proxy, ponieważ działa inteligentnie, okresowo zmieniając adres IP, co utrudnia serwerom internetowym śledzenie lokalizacji ruchu. Jest to najbezpieczniejszy i najbardziej prywatny serwer proxy umożliwiający dostęp do witryn.

Residential Proxy: Residential Proxy zapewnia adres IP odpowiadający określonemu urządzeniu fizycznemu, umożliwiając łatwe wysyłanie żądań. Jest odpowiedni dla użytkowników, którzy chcą regularnie śledzić reklamy na stronach konkurencji, nie dając się złapać. Może to być kosztowne, ale bardzo bezpieczne.

Np. – IPRoyal lub Bright Data

Datacenter Proxy: Oferuje prywatne adresy IP od strony trzeciej, która nie jest powiązana z żadnym dostawcą usług internetowych. Są łatwe do zdobycia i mogą być łatwo wykryte przez witryny.

Public Proxy: Jest to prosty serwer proxy, który zapewnia wszystkim bezpłatny dostęp do witryn i aplikacji. Jeśli koszt jest głównym problemem niż szybkość i bezpieczeństwo, to jest dla Ciebie.

Inne proxy to proxy współdzielone, proxy SSL, proxy rotacyjne, proxy odwrotne, proxy buforujące, proxy SOCKS, proxy wymuszone, proxy wrogie, proxy HTTP itp.

Rodzaje VPN

Remote Access VPN: umożliwia użytkownikom biznesowym i domowym łączenie się z siecią prywatną w celu zdalnego dostępu do zasobów internetowych. Połączenie między siecią prywatną a użytkownikiem jest szyfrowane, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo.

Na przykład pracownik może używać sieci VPN dostępu zdalnego do łączenia się z siecią prywatną firmy w celu uzyskania zdalnego dostępu do zasobów z dowolnego miejsca.

Site to Site VPN: Znany również jako Router to Router VPN, jest popularny wśród dużych firm lub organizacji z oddziałami w różnych lokalizacjach. Używają go do łączenia sieci jednego biura z innym biurem.

Proxy vs VPN: jak działają?

Jak działają serwery proxy?

Serwery proxy pomagają uzyskać dostęp do dowolnej witryny lub strony internetowej za pośrednictwem Internetu w celu pobrania informacji i przekazania ich do przeglądarki internetowej. Działając jako pośrednik między Tobą a witryną, którą chcesz odwiedzić, serwer proxy żąda danych od docelowego serwera, jednocześnie chroniąc Twoją tożsamość lub adres IP.

W ten sposób każde żądanie, które wysyłasz, najpierw przechodzi przez serwer proxy, a następnie na serwer, zamiast iść bezpośrednio. A serwer docelowy rozpozna nie ciebie, ale twój serwer proxy i przekaże mu informacje o żądaniu.

W ten sposób możesz uzyskać dostęp do dowolnej witryny z dowolnego miejsca na świecie, nawet z witryn z ograniczeniami geograficznymi, bez ujawniania swojego adresu IP lub lokalizacji.

Jak działa VPN?

Podobnie jak serwery proxy, VPN pomagają również uzyskać dostęp do dowolnej witryny, zachowując anonimowość. Ukrywa również Twój adres IP, maskując go innym adresem IP, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do aplikacji lub witryny bez ograniczeń związanych z bezpieczeństwem.

Tak więc, gdy nie korzystasz z VPN, Twoje żądanie przechodzi przez dostawcę usług internetowych (ISP) i dociera bezpośrednio do witryny, do której chcesz uzyskać dostęp.

Ale kiedy używasz klienta VPN lub VPN, Twoje żądanie przechodzi przez VPN, a następnie do dostawcy usług internetowych. Stamtąd trafia do serwera VPN, a następnie dociera do docelowej witryny, do której próbujesz uzyskać dostęp.

Komunikując się z serwerem VPN, VPN szyfruje dane wysyłane/odbierane do lub z Internetu. Serwer VPN ma zdalny dostęp do docelowej witryny lub danych. W całym procesie są dwaj pośrednicy, po jednym z każdej strony dostawcy usług internetowych.

Klient VPN znajduje się między urządzeniem użytkownika a usługodawcą internetowym, podczas gdy serwer VPN znajduje się między usługodawcą internetowym a Internetem. Klient VPN może ukryć żądanie przed routerem i usługodawcą internetowym, a serwer VPN maskuje Twoją tożsamość lub adres IP przed witryną, do której próbujesz dotrzeć.

Tak więc dwie warstwy zapewniają prywatność i bezpieczeństwo danych. Jest to korzystne podczas korzystania z publicznego Wi-Fi do bankowości, wysyłania ważnych dokumentów przez e-mail, zakupów online itp.

Szyfrowanie danych pomaga zabezpieczyć połączenie i uniemożliwić hakerom infiltrację systemu, jednocześnie chroniąc poufne dane, takie jak hasła, informacje o kartach kredytowych, numery telefonów, e-maile itp. Ponadto VPN pomaga zapobiegać szpiegowaniu ruchu sieciowego przez dostawców usług internetowych i śledzeniu śladów w Internecie.

Podobieństwa między proxy a VPN

 • Zarówno VPN, jak i serwery proxy ukrywają Twój adres IP innym, aby pomóc Ci zachować anonimowość podczas przeglądania witryn i aplikacji.
 • Obaj pomogą Ci ominąć ograniczenia geograficzne, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do dowolnej witryny lub danych z całego świata.
 • Proxy i VPN działają jako pośrednik między Twoim urządzeniem a resztą sieci.
 • Są kompatybilne z konsolami do gier i usługami przesyłania strumieniowego. Do serwerów proxy potrzebujesz SOCKS5.
 • Oba mogą nieco zmniejszyć prędkość Internetu, gdy Twoja prośba jest przesyłana przez pośredników.

Różnice między serwerami proxy a VPN

Porównajmy proxy z VPN w różnych parametrach.

#1. Proxy vs VPN: bezpieczeństwo i ochrona

Internet stał się niebezpiecznym miejscem, pomimo całego dobrodziejstwa, jakie może zaoferować. Jednak dochód wielu ludzi zależy od Internetu. Tak więc, jeśli chcesz grać bezpiecznie, musisz podjąć pewne środki ostrożności, szczególnie podczas korzystania z publicznych połączeń internetowych.

Większość serwerów proxy, szczególnie tych bezpłatnych, nie szyfruje ruchu internetowego. Ukrywają Twoją rzeczywistą tożsamość przed witryną, którą próbujesz odwiedzić, ale nie zabezpieczają połączenia żadnym szyfrowaniem. Korzystanie z publicznego, bezpłatnego lub niskiej jakości serwera proxy może skutkować niebezpiecznym lub mniej bezpiecznym połączeniem internetowym, ponieważ łączy się on z serwerem docelowym bezpośrednio przez przeglądarkę.

Wiele serwerów proxy nie jest bezpiecznych i nie ma ruchu HTTPS. Mogą również być szkodliwe ze złośliwym kodem. W rezultacie korzystanie z tych serwerów proxy jest ryzykowne, jeśli masz do czynienia z poufnymi danymi.

Jednak płatne serwery proxy, w tym ochrona hasłem i połączenia HTTP, są ogólnie bezpieczne, ale nadal mają pewne ograniczenia w porównaniu z tym, co otrzymujesz z profesjonalnych sieci VPN.

Dla porównania, wiele komercyjnych sieci VPN jest bezpieczniejszych w użyciu. Ładują żądane informacje na serwer, a następnie szyfrują je przed przesłaniem na Twoje urządzenie. Gdy dane zostaną wysłane, dopiero wtedy odszyfrują je dla innych aplikacji lub programów.

W ten sposób sieci VPN pomagają chronić Twoją tożsamość przed odwiedzaną witryną, usługodawcą internetowym i siecią, nie pozostawiając pojęcia, do jakich danych uzyskujesz dostęp. W rezultacie chroni Twoją tożsamość i chroni dane przed atakującymi wędrujących w otwartej sieci, pracodawcami śledzącymi Twoją aktywność lub rządem.

Jeśli więc nadal chcesz kupić serwer proxy, upewnij się, że otrzymujesz go od niezawodnego i renomowanego dostawcy korzystającego z wysokiej jakości technologii i praktyk bezpieczeństwa.

#2. Proxy vs VPN: Prywatność

Nasilają się obawy dotyczące prywatności danych. Wielu dostawców usług internetowych i rządów również szpieguje Twoje dane, a oszuści sprzedają informacje o klientach w celu uzyskania korzyści finansowych.

Dlatego musisz znaleźć sposoby na ochronę prywatności danych. I dlatego władze, takie jak RODO i HIPAA, starają się wymagać od firm, aby składały skargę. Żądają również, aby firmy zawsze prosiły klientów o zgodę na śledzenie ich aktywności za pomocą plików cookie.

Serwery proxy działają tylko jako mediatorzy między Tobą a resztą sieci. Może tylko ukryć adres IP Twojego urządzenia przed witryną, którą chcesz odwiedzić, ale nie ma szyfrowania. W związku z tym naruszenia danych i obawy dotyczące prywatności zwiększają się, jeśli korzystasz z serwerów proxy, zwłaszcza tych bezpłatnych. Jeśli chodzi o pliki cookie, serwery proxy mogą nakłonić witrynę do przechowywania plików cookie z adresem IP innym niż rzeczywisty adres IP, aby chronić prywatność na pewnym poziomie.

Z drugiej strony sieci VPN mogą pomóc chronić Twoje dane przed routerem, pracodawcą, rządem lub dostawcą usług internetowych dzięki kompleksowemu szyfrowaniu. Ukrywa również Twój adres IP wraz z jego lokalizacją; w związku z tym odwiedzana witryna nie może Cię łatwo zidentyfikować. Podobnie jak w przypadku serwerów proxy, jeśli korzystasz z VPN, witryny pomylą adres IP VPN z adresem IP Twojego urządzenia i będą tam przechowywać pliki cookie zamiast na Twoim urządzeniu. Zwiększa to twoją prywatność.

Ale za każdym razem, gdy korzystasz z VPN lub serwera proxy, pamiętaj o wyczyszczeniu plików cookie zapisanych na urządzeniu. W przeciwnym razie mogą naruszyć Twoją prywatność i przyczynić się do pobierania odcisków palców urządzenia, aby wyświetlać Ci reklamy, śledząc Twoją lokalizację i adres IP.

#3. Proxy vs VPN: Szybkość

Zarówno proxy, jak i VPN mogą nieco zmniejszyć szybkość połączenia, ponieważ pośrednicy siedzą między tobą a witryną, do której uzyskujesz dostęp. Chociaż ten proces komunikacji może wydawać się długi, przebiega szybko w ciągu mikrosekund. Dlatego podczas przeglądania nie napotkasz większych problemów. Możesz przesyłać strumieniowo filmy HD i grać w gry online bez opóźnień i opóźnień.

Zobaczmy, jak działa proxy vs VPN pod względem szybkości.

Korzystanie z bezpłatnego serwera proxy może sprawić, że będziesz walczyć z szybkością. Jest to pojedynczy serwer, z którego korzysta jednocześnie kilka osób, co opóźnia prędkość. Ale jeśli masz serwery proxy dobrej jakości, możesz zauważyć zwiększoną wydajność dzięki buforowaniu sieci.

Z drugiej strony wiele sieci VPN oferuje wyższe prędkości, takie jak 50 Mb/s lub więcej. Jego szyfrowanie może zwiększyć opóźnienie, ale nie jest wystarczająco duże, aby wpłynąć na twoje wrażenia. Wielu dostawców VPN ma globalne centra danych; w związku z tym mogą zapewniać szybsze połączenia na całym świecie.

#4. Proxy vs VPN: zasięg

To, jakiego zasięgu możesz oczekiwać od VPN lub proxy, to kolejne kryterium, które odróżnia te dwie technologie.

Większość serwerów proxy przekierowuje ruch sieciowy z jednego konkretnego okna. W związku z tym oferuje mniejszy zasięg, a wszystkie inne aplikacje używane w tle nie będą w tym objęte.

Jednak zainstalowanie VPN w twoim systemie przekieruje cały ruch do i z twojego systemu. Obejmuje to również aplikacje działające w tle, w których mogą być przechowywane poufne dane. Dlatego sieci VPN oferują lepszy zasięg w celu ochrony systemów niż serwery proxy, obejmując je wszystkie.

#5. Proxy vs VPN: opłacalność

Opłacalność to kolejne ważne kryterium, którego należy szukać. Porównajmy proxy z VPN na podstawie ich opłacalności.

Większość serwerów proxy jest bezpłatna i publicznie dostępna. Dlatego jest świetny dla użytkowników indywidualnych i małych firm, które nie potrzebują dużo korzystania z serwerów proxy lub VPN. Ale jeśli chcesz dodać do niego warstwę bezpieczeństwa i prywatności, możesz poszukać płatnego serwera proxy, który może kosztować od 5 USD miesięcznie do wyższych.

Z drugiej strony sieci VPN są droższe niż ogólnie proxy. Zazwyczaj mogą kosztować około 5 lub 10 USD miesięcznie. Zapewni to jednak większe bezpieczeństwo i prywatność, zwłaszcza jeśli prowadzisz firmę, która ma do czynienia z dużą ilością poufnych informacji. Chociaż możesz również znaleźć darmowe VPN, mogą być wolniejsze i mieć ograniczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, serwery proxy są bardziej opłacalne niż VPN.

#6. Proxy vs VPN: zalety każdego z nich

Korzyści z proxy

 • Łatwa konfiguracja: Większość serwerów proxy wymaga niewielkiej konfiguracji. Wystarczy wpisać adres URL witryny, którą próbujesz odwiedzić, a serwer proxy wyląduje tam w tym samym oknie przeglądarki, bez instalowania żadnego oprogramowania.
 • Prywatność: serwery proxy ukrywają Twój adres IP, aby odwiedzana witryna nie rozpoznała Twojego rzeczywistego adresu IP. Dzięki temu możesz pozostać anonimowy i odwiedzać dowolną witrynę.
 • Omijanie ograniczeń geograficznych: możesz uzyskać dostęp do witryn i treści z ograniczeniami geograficznymi za pomocą serwerów proxy bez względu na to, gdzie jesteś.
 • Opłacalne: wiele serwerów proxy jest bezpłatnych, a płatne można znaleźć za około 5 USD miesięcznie; dlatego jest opłacalny.
 • Kontrola: Możesz skonfigurować serwer proxy tak, aby odmawiał dostępu do niektórych witryn, aby kontrolować korzystanie z sieci przez Twoich pracowników.

Korzyści z VPN

 • Większe bezpieczeństwo: oferując szyfrowanie typu end-to-end, sieci VPN zapewniają bezpieczeństwo połączenia. Pomaga to zachować ochronę przed atakami, złośliwym oprogramowaniem itp.
 • Prywatność: VPN oferują wyższy poziom prywatności, ukrywając Twój adres IP, zapewniając anonimowość. W związku z tym witryny nie rozpoznają Twojego rzeczywistego adresu IP. Nawet twój rząd, router i dostawca usług internetowych nie mogą wiedzieć, jaką witrynę odwiedzasz.
 • Zaawansowane funkcje: możesz uzyskać wiele zaawansowanych funkcji od dostawców VPN, takich jak wyłączniki awaryjne, blokery reklam itp., aby jeszcze bardziej chronić swoje bezpieczeństwo i prywatność.
 • Większy zasięg: Ponieważ jest wdrożony na Twoim urządzeniu, VPN oferuje większy zasięg, nawet dla aplikacji działających na Twoim urządzeniu w tle.
 • Szybkość: możesz osiągnąć duże prędkości dzięki płatnym sieciom VPN pochodzącym od renomowanych dostawców korzystających z zaawansowanych technologii.
 • Omiń ograniczenia geograficzne: możesz odwiedzić dowolną witrynę z całego świata, omijając ograniczenia geograficzne. Dlatego nawet jeśli witryna jest zabroniona w Twoim kraju, nadal możesz z niej korzystać za pośrednictwem sieci VPN.
 • Wsparcie: Ponieważ VPN są w większości oferowane przez duże firmy, mogą zaoferować dedykowane wsparcie, jeśli napotkasz problem.

Proxy a VPN: kiedy ich używać

Użyj serwera proxy:

 • Jeśli chcesz po prostu przesyłać strumieniowo treści objęte ograniczeniami w Twoim kraju lub regionie
 • Graj w gry wideo online, zachowując anonimowość
 • Nie masz dużego budżetu na zainwestowanie
 • Podczas korzystania ze starszego systemu operacyjnego

Użyj VPN:

 • Jeśli bardzo martwisz się o bezpieczeństwo danych i prywatność podczas przeglądania Internetu
 • Korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, aby wykonywać swoje działania online.
 • Chcesz ominąć ograniczenia geograficzne i uzyskać dostęp do witryn, przesyłać strumieniowo filmy i grać w gry bez ujawniania swojego prawdziwego adresu IP.
 • Masz wystarczający budżet, aby wydać na zakup VPN

Proxy vs VPN: co jest lepsze?

Chociaż serwery proxy i VPN zapewniają podobne możliwości, różnią się pod wieloma względami. Możesz korzystać z serwerów proxy, aby uzyskać dostęp do dowolnych witryn lub treści objętych ograniczeniami geograficznymi w dowolnym miejscu, zachowując anonimowość; istnieje ukryte ryzyko. Są one w większości niewiarygodne, ponieważ nie szyfrują danych, nie mają zaawansowanych funkcji i stwarzają zagrożenie dla prywatności poprzez wyciek danych osobowych, zwłaszcza w przypadku bezpłatnego serwera proxy.

Dlatego sieci VPN są lepszą opcją, jeśli chcesz odwiedzić dowolną witrynę, zagrać w dowolną grę lub obejrzeć dowolny program online z bezpieczeństwem, ochroną i prywatnością. Zapewniają kompleksowe szyfrowanie, aby zabezpieczyć połączenie sieciowe i dane, jednocześnie chroniąc przed cyberatakami. Chociaż wymagają od ciebie zapłacenia kilku dolarów, jest to warte każdego grosza.

Możesz teraz przeczytać naszą szczegółową recenzję PureVPN.

x