01/18/2022

Przed zakupem upewnić się, że aparat lub obiektyw działają prawidłowo

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli kupujesz używany aparat lub obiektyw, dobrze jest dokładnie go przejrzeć, aby upewnić się, że wszystko działa, zanim oddasz zimną, twardą gotówkę. Oto, co należy sprawdzić.

Sprawdzanie, czy kamera działa

Pomimo całej ich złożoności technicznej, nie ma wielu rzeczy, które mogą się nie udać w przypadku aparatu cyfrowego: jeśli działa, to działa; jeśli to nie działa, to nie działa. Nie ma zbyt wiele porozumienia. Mając to na uwadze, oto co zrobić, aby sprawdzić kamerę.

Obejrzyj to wizualnie

Pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie aparatu. Czy są jakieś pęknięcia, wgniecenia, pęknięcia lub zadrapania? Należy spodziewać się niewielkiego zużycia używanego aparatu, ale nic złego.

Otwórz pokrywę baterii i karty SD. Czy otwierają się płynnie? Czy bateria i karta pamięci wkładają się i wychodzą płynnie? A co ze szpilkami? Czy są czyste i nieuszkodzone?

Przyjrzyj się mocowaniu obiektywu, aw szczególności kontaktom wysyłającym informacje do obiektywu. Czy są w dobrym stanie? Zamocuj obiektyw do aparatu. Czy to idzie gładko? Czy jest jakiś luz między aparatem a obiektywem, czy też jest on dobrze dopasowany? Czy kamera wyświetla ostrzeżenie?

A co z gorącą stopką lub wbudowaną lampą błyskową? Czy oni pracują? Czy wyglądają na zniszczone?

Naciśnij wszystkie przyciski i przekręć wszystkie pokrętła. Czy coś się zacina lub łapie? Kiedy dostosowujesz rzeczy, czy kamera robi to, co powinna?

Sprawdź -   20 popularnych aplikacji internetowych i wskazówek od 2015 r

Spójrz na płytę statywu. Czy jest uszkodzony?

Sprawdź dioptrię. Czy dostosowuje się prawidłowo?

Nie powinno zająć Ci więcej niż kilka minut, aby przedrzeć się przez kamerę, szturchać i szturchać oraz upewnić się, że wszystko wygląda dobrze i działa zgodnie z przeznaczeniem. Jak powiedziałem na górze, jeśli aparat cyfrowy jest zepsuty, zwykle jest naprawdę uszkodzony.

Sprawdź tryb migawki, lustra i serii

Po przejrzeniu elementów zewnętrznych nadszedł czas, aby zwrócić odpowiednią uwagę na elementy wewnętrzne. Zdejmij obiektyw przymocowany do aparatu i spójrz w lustro. Czy są jakieś widoczne uszkodzenia?

Wybierz czas otwarcia migawki około 1/3 sekundy. Czy działanie lustra jest płynne? Czy akcja migawki wygląda dobrze? Porusza się szybko, więc trudno powiedzieć, ale jeśli wystąpi problem, możesz go zobaczyć lub usłyszeć.

Wybierz maksymalny czas otwarcia migawki, ustaw aparat w trybie zdjęć seryjnych i przytrzymaj spust migawki. Czy praca migawki jest płynna i ciągła? Czy słyszysz coś dziwnego lub chwytającego? Aparat powinien szczęśliwie strzelać, dopóki nie zapełnisz bufora.

Sprawdź elementy sterujące obiektywu

Zamocuj do aparatu obiektyw, który posiadasz i któremu ufasz. Wybierz kilka różnych czasów otwarcia migawki i przysłon i zrób kilka zdjęć. Czy wyglądają tak, jak można się spodziewać? Czy obiektyw wydaje się reagować na elementy sterujące lub czy pojawia się błąd?

Wybierz najwęższą przysłonę, spójrz w dół tubusu obiektywu i przytrzymaj przycisk podglądu głębi ostrości. Czy listki przysłony zamknęły się gładko? Czy apertura jest symetryczna? Czy po zwolnieniu przycisku ostrza otwierają się bez zahaczania?

Sprawdź -   Jak dodać „Wyszukaj w Google” do menu kontekstowego prawego przycisku myszy w przeglądarce Microsoft Edge

Sprawdź autofokus

Ręcznie wybierz punkt autofokusa, wybierz szeroki otwór przysłony, ustaw ostrość na czymś i zrób zdjęcie. Sprawdź obraz, aby upewnić się, że punkt, na którym się skupiłeś, jest rzeczywiście ostry. Powtórz ten proces kilka razy i upewnij się, że autofokus zmienia się płynnie między nimi.

Sprawdź czujnik i wyświetlacz LCD

Jeśli aparat ma podgląd na żywo, włącz go i upewnij się, że ekran wygląda dobrze. Zrób zdjęcie całkowicie prześwietlone i całkowicie niedoświetlone: ​​powinny one być czysto białe i czysto czarne. Sprawdź je z tyłu aparatu, szukając jakichkolwiek zablokowanych pikseli na ekranie lub czujniku.

Przenieś obrazy do komputera i ponownie je przejrzyj. Czy wszystko wygląda tak, jak powinno?

Sprawdź liczbę migawki

Migawki aparatu z czasem zawodzą. Zwykle są oceniane na od 100 000 do 300 000 uruchomień, w zależności od tego, czy jest to kamera dla początkujących, czy profesjonalna – możesz dowiedzieć się na stronie producenta. Jeśli kupujesz używany aparat, w którym wszystko inne wygląda dobrze, najbardziej prawdopodobnym przyszłym problemem jest to, że migawka nie działa.

Użyj laptopa, aby sprawdzić liczbę migawek aparatu. Jeśli jest mniej niż 50 000, oznacza to, że aparat prawdopodobnie ma jeszcze dużo życia. Im wyższa liczba, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości konieczna będzie wymiana żaluzji. Porównaj liczbę z oceną migawki, a następnie zdecyduj, ile jesteś gotów zapłacić.

Sprawdzanie, czy obiektyw działa

Podobnie jak w przypadku aparatów, niewiele jest rzeczy, które mogą się nie udać w przypadku obiektywu, który nie powoduje wyraźnego uszkodzenia. Oto jak to sprawdzić.

Obejrzyj to wizualnie

Obejrzyj soczewkę wizualnie. Upewnij się, że szkło nie jest mocno pęknięte lub zadrapane. Spójrz przez obiektyw i upewnij się, że między soczewkami nie dostał się kurz ani grzyb. Przyjrzyj się też pierścieniowi filtra. Czy wszystkie wątki wyglądają dobrze?

Sprawdź -   Które funkcje monitora do gier naprawdę mają znaczenie?

A co z mocowaniem obiektywu? Czy kontakty wyglądają dobrze? Czy mocuje się solidnie do aparatu bez luzu między nimi? Czy są jakieś błędy?

Jeśli jest to obiektyw zmiennoogniskowy, czy powiększa płynnie? Czy wszystkie przełączniki i tarcze działają bez zaczepiania?

Sprawdź ostrość

Zamocuj obiektyw do aparatu, wybierz punkt autofokusa i zrób zdjęcie. Sprawdź zdjęcie, aby zobaczyć, że miejsce, w którym się skupiłeś, jest rzeczywiście ostre. Powtórz ten proces z różnymi punktami ostrości, przysłonami i obiektami.

Ustaw aparat w trybie ręcznego ustawiania ostrości i spójrz przez wizjer. Ustaw ostrość ręcznie na kilku różnych obiektach i zrób zdjęcie. Czy wyglądają tak, jak powinny? Czy ostrość obiektywu ustawiała się płynnie?

Sprawdź sterowanie przysłoną

Ustaw aparat na minimalną przysłonę obiektywu, spójrz przez obiektyw i naciśnij przycisk podglądu głębi ostrości. Czy ostrza przysłony poruszają się płynnie? Czy apertura jest symetryczna?

Sprawdź stabilizację obrazu (jeśli jest)

Jeśli obiektyw ma stabilizację obrazu, włącz go i zrób kilka zdjęć próbnych przy długich czasach otwarcia migawki. Czy to wydaje się działać? Ustaw aparat w trybie podglądu na żywo i trzymaj obiektyw przy uchu. Czy słyszysz pracę silnika IS, gdy się poruszasz?

Kupowanie używanego sprzętu fotograficznego jest dość bezpieczne, zwłaszcza jeśli kupujesz go z renomowanego źródła. Aparaty i soczewki zwykle się nie psują: albo są w dobrym stanie, albo są przyciskami do papieru.

x