Jeżeli jesteś znudzony tradycyjnymi menedżerami okien i poszukujesz czegoś świeżego, warto rozważyć AwesomeWM. To dynamiczny menedżer okien, który oferuje różnorodne metody organizacji aplikacji. Dzięki niemu masz możliwość sortowania okien na wiele sposobów, nie ograniczając się jedynie do klasycznego układu kafelkowego. AwesomeWM jest bardzo elastyczny, szybki i skierowany do bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy dysponują pewną wiedzą techniczną.
Aby w pełni wykorzystać możliwości AwesomeWM, użytkownicy powinni znać język programowania LUA, co może być zniechęcające dla tych, którzy nie mają doświadczenia w programowaniu. Jednak nowi użytkownicy nie powinni się obawiać! Domyślne ustawienia są na tyle dobre, że większość użytkowników nie będzie musiała wprowadzać żadnych zmian.
Instalacja
AwesomeWM można znaleźć w większości dystrybucji Linuksa pod różnymi nazwami. W odróżnieniu od niektórych menedżerów okien, nie jest konieczne tworzenie oddzielnego wpisu logowania, aby go używać. Po zainstalowaniu menedżera okien, pojawi się on na liście dostępnych sesji logowania.
Ubuntu
sudo apt install awesome
Debian
sudo apt-get install awesome
Arch Linux
sudo pacman -S awesome
Fedora
sudo dnf install awesome
OpenSUSE
sudo zypper install awesome
Inne dystrybucje
Możesz również łatwo zainstalować AwesomeWM, przeszukując repozytoria pakietów pod hasłem „awesome” lub „awesomeWM”. Warto jednak pamiętać, że niektóre systemy mogą oznaczać ten program jako „niesamowite” lub podobnie.
Jeśli nie uda Ci się znaleźć AwesomeWM w repozytorium Twojej dystrybucji, odwiedź stronę oficjalną menedżera okien i pobierz go stamtąd. Znajdziesz tam wersje dla wielu różnych systemów operacyjnych, więc na pewno nie będziesz zawiedziony.
Użytkowanie AwesomeWM
Obsługa AwesomeWM jest stosunkowo prosta. Interfejs przypomina lekkie środowisko graficzne z panelami. W przeciwieństwie do i3, nie musisz korzystać z menu uruchamiania, aby otworzyć programy; menedżer okien automatycznie skanuje komputer w poszukiwaniu zainstalowanych aplikacji.
Aby uruchomić program, wystarczy kliknąć menu „A”. Użytkownicy mogą przeglądać i uruchamiać wszystkie programy zainstalowane na ich systemie. Wystarczy najechać myszką na sekcję Aplikacje, aby uzyskać dostęp do potrzebnych narzędzi.
Użytkownicy mogą również wybrać opcje otwarcia terminala, wylogowania się lub ponownego załadowania sesji, klikając odpowiednie opcje w menu.
Wirtualne pulpity
Choć AwesomeWM jest przede wszystkim menedżerem okien kafelkowych, intensywnie wykorzystuje również „pulpity wirtualne”. Jeśli nie jesteś pewien, co to oznacza, najlepiej pomyśleć o nich jako o przestrzeniach roboczych w środowiskach takich jak Gnome Shell, Mate czy KDE Plasma.
Te wirtualne pulpity pozwalają na przypisanie różnych aplikacji do konkretnych stron. Na przykład na pulpicie 1 możesz mieć kilka terminali ustawionych obok siebie. Taka konfiguracja oferuje dużą elastyczność. Aby przełączać się między pulpitami, wystarczy kliknąć numer w panelu.
Zmiana układów okien
Domyślny układ okien w AwesomeWM to „pływający”, co oznacza, że okna nie są zorganizowane w regularny sposób, lecz nakładają się na siebie. Aby zmienić ten układ, kliknij ikonę w prawym górnym rogu panelu. Przyciśnięcie tego przycisku automatycznie zmienia układ okien na ekranie. Aby przestawić się między różnymi typami układów, może być konieczne kilkukrotne kliknięcie.
Programy uruchamiane przy starcie
Wiele środowisk graficznych umożliwia uruchamianie aplikacji podczas logowania. Oto jak to zrobić w AwesomeWM. Najpierw otwórz terminal (klikając odpowiednią opcję w menu) i edytuj plik konfiguracyjny rc.lua.
sudo nano /etc/xdg/awesome/rc.lua
Przejdź do końca pliku rc.lua i dodaj poniższy kod. Zmień „program1”, itd. na nazwy programów, które chcesz, aby AwesomeWM uruchomił podczas logowania. Zapisz zmiany w edytorze nano, używając Ctrl + O.
-- Programy uruchamiane automatycznie autorun = true autorunApps = { "program1", "program2", "program3", "program4", "program5", } if autorun then for app = 1, #autorunApps do awful.util.spawn(autorunApps[app]) end end
Ustawienie tapety
Istnieje kilka sposobów na zmianę tapety w AwesomeWM. Pierwsza metoda polega na zamianie domyślnego pliku tapety na inny. Druga metoda wymaga dodania odpowiedniego kodu LUA. Obie te metody są skuteczne, ale łatwiejszym rozwiązaniem jest zastosowanie programu Feh.
Aby zainstalować Feh, otwórz terminal i użyj poniższych poleceń.
Ubuntu
sudo apt install feh
Debian
sudo apt-get install feh
Arch Linux
sudo pacman -S feh
Fedora
sudo dnf install feh
OpenSUSE
sudo zypper install feh
Inne dystrybucje
Feh jest prostym programem, który można znaleźć w większości dystrybucji. Jeśli Twoja dystrybucja nie jest wymieniona, wystarczy wyszukać pakiet „Feh”. Jeśli napotkasz trudności, sprawdź Pkgs.org, które jest dobrym źródłem informacji o programach w mniej popularnych dystrybucjach Linuksa.
Ustaw tapetę za pomocą Feh
Otwórz terminal i utwórz nowy plik tekstowy:
nano /home/username/fehbg
Wklej poniższy kod do pliku fehbg, aby ustawić tapetę przez Feh:
#!/bin/bash feh --bg-scale /path/to/wallpaper.jpg
Zapisz plik fehbg, używając Ctrl + O. Następnie zmień uprawnienia do pliku fehbg za pomocą polecenia:
sudo chmod +x fehbg
Następnie przenieś plik do folderu /usr/bin:
sudo mv fehbg /usr/bin
Aby ustawić tapetę, dodaj „fehbg” do skryptu autostartu w pliku rc.lua. Instrukcje dotyczące tej operacji znajdziesz w sekcji o aplikacjach uruchamianych przy starcie. Po dodaniu skryptu fehbg, AwesomeWM automatycznie ustawi tapetę przy logowaniu użytkownika.
W celu edycji ustawionej tapety wystarczy otworzyć terminal i zmodyfikować plik /usr/bin/fehbg za pomocą nano.
Podsumowanie
Wśród menedżerów okien kafelkowych w systemie Linux, AwesomeWM wyróżnia się jako jedna z najbardziej wszechstronnych opcji. Łączy najlepsze cechy z obu światów, zaspokajając potrzeby fanów układów kafelkowych, oferując różnorodne układy oraz pływające okna, jak w tradycyjnych środowiskach graficznych, a także funkcjonalną tacę systemową.
Choć zaawansowana konfiguracja często będzie wymagać znajomości LUA, nie należy się tym zrażać. Doskonałe domyślne ustawienia oraz bogata funkcjonalność sprawiają, że to świetny wybór. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z menedżerami okien kafelkowych, AwesomeWM z pewnością będzie godnym kandydatem.
newsblog.pl