Przewodnik kierownika projektu po metodykach zwinnych

Agile to skuteczne podejście do tworzenia oprogramowania, które pomaga tworzyć wysokiej jakości oprogramowanie, usprawniać współpracę i komunikację, przyspieszać dostarczanie oprogramowania i zwiększać poziom zadowolenia klientów.

Firmy na całym świecie wykorzystują Agile w swoich procesach zarządzania projektami i tworzenia oprogramowania ze względu na płynące z tego korzyści.

Według raportu, zwinne jest wykorzystywane w 80% projektów IT na całym świecie, w tym w wielu firmach z listy Fortune 500.

Ponadto projekty zwinne wykazały wyższe wskaźniki sukcesu niż tradycyjne metody zarządzania projektami lub opracowywania oprogramowania, takie jak wodospad. Metody te zabierają dużo czasu, są mniej elastyczne na zmiany i wiążą się z wieloma innymi wyzwaniami.

Agile to świetna alternatywa dla tych metod. Obecnie dostępnych jest wiele metodologii zwinnych, a wybór zależy wyłącznie od potrzeb projektu.

Tak więc ten przewodnik pomoże ci zrozumieć zwinne i różne metodologie, jeśli jesteś kierownikiem projektu.

Czym są metodyki Agile?

Metodologie Agile odnoszą się do różnych metodologii rozwoju produktów zgodnych z zasadami i wartościami Agile. Te metodologie pomagają zespołom i kierownikom projektów tworzyć produkty wysokiej jakości i często dostarczać ich funkcjonalność w mniejszych przyrostach.

Umożliwia zespołom międzyfunkcyjnym okresowe szybsze uzyskiwanie informacji zwrotnych od klientów, aby wprowadzać ciągłe ulepszenia i większą satysfakcję użytkowników końcowych.

Teraz, jeśli zastanawiasz się, do czego odnosi się termin „Agile”, zrozummy to tak, aby koncepcja metodologii zwinnej przyszła ci naturalnie.

Czym jest zwinny?

Agile to wydajne i elastyczne podejście do zarządzania projektami opracowane, aby pomóc w szybszym tworzeniu i dostarczaniu wysokiej jakości produktów użytkownikom końcowym. Termin „zwinny” oznacza zdolność do szybszego i łatwego poruszania się. Pomaga zespołom lepiej reagować na potrzeby klientów i rynku, dostosowując się do sytuacji.

Jest to sposób myślenia obejmujący zestaw zasad i wartości dotyczących tworzenia oprogramowania, jak zapisano w Manifeście Agile ustanowionym w 2001 roku. Manifest Agile zawiera cztery podstawowe wartości:

  • Osoby i interakcje są cenione bardziej niż narzędzia i procesy. Narzędzia i procesy są niewątpliwie niezbędne, ale zarządzanie projektami wiąże się z działalnością człowieka, a produkt końcowy jest dla użytkowników końcowych. Stąd ta wartość kładzie nacisk na komunikację i pracę zespołową.
  • Działające oprogramowanie jest cenione bardziej niż obszerna dokumentacja. Chociaż obszerna dokumentacja jest bardzo zaradna zarówno dla użytkowników, jak i programistów i musi być utrzymywana, głównym celem zawsze powinno być stworzenie wartościowego działającego systemu oprogramowania.
  • Współpraca z klientem powinna mieć miejsce przed negocjacjami umowy. Cel musi zaspokajać potrzeby klientów, a nie ograniczać się tylko do wskazówek zawartych w umowie. Zespoły zwinne muszą często komunikować się z klientami i ściśle z nimi współpracować, aby zrozumieć ich potrzeby, zbierać opinie i ulepszać oprogramowanie.
  • Reagowanie na zmianę należy przećwiczyć zgodnie z planem. Zespoły zwinne muszą być szybkie i elastyczne, aby dostosować się do zmian w oparciu o sytuację w dowolnym momencie cyklu życia oprogramowania.

Ponadto 12 zasad zawartych w Manifeście Agile to:

  • Zadowolenie klienta z ciągłego dostarczania wartościowego oprogramowania
  • Dostosuj się do zmieniających się wymagań na każdym etapie rozwoju.
  • Częste i szybsze dostarczanie oprogramowania w tygodnie zamiast miesięcy.
  • Płynna codzienna współpraca między programistami a osobami biznesowymi.
  • Budowanie projektów wokół zmotywowanych, godnych zaufania osób
  • Umożliwienie rozmowy twarzą w twarz i uznanie jej za najlepszy sposób komunikacji
  • Traktowanie działającego oprogramowania jako głównego miernika postępu projektu
  • Utrzymanie zrównoważonego rozwoju oprogramowania, który wymaga stałej szybkości
  • Dążenie do dobrego projektu i technicznej doskonałości
  • Zachowanie prostoty to podstawa
  • Najlepsze projekty, architektury i wymagania pochodzą od samoorganizującego się zespołu.
  • Nacisk na znalezienie sposobów na dostosowanie się zespołów do wymagań i zwiększenie efektywności

Agile jest używany w różnych procesach planowania, technicznych i zarządzania rozwojem oprogramowania. Obecnie w praktyce istnieje ponad 50 zwinnych metodologii i frameworków. Oznacza to, że zwinne nie jest tylko jednym podejściem; to znacznie więcej.

Tak więc organizacje i zespoły wybierają metodyki zwinne w oparciu o ich potrzeby projektowe. A jeśli jesteś kierownikiem projektu, musisz znać różne metodyki zwinne, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla swojego projektu.

Oto niektóre z powszechnie stosowanych metodologii zwinnych, które powinieneś znać.

Różne metodologie Agile

Scrum

Scrum jest jedną z najczęściej stosowanych metodologii Agile lub frameworków stworzonych przez Kena Schwabera i Jeffa Sutherlanda. Służy do zarządzania złożonymi projektami adaptacyjnymi i ma na celu wytwarzanie wysokiej jakości produktów przy jednoczesnej maksymalizacji kreatywności i produktywności zespołu.

Ta lekka struktura pomaga organizacjom, zespołom i osobom pracującym nad projektami generować wartość, umożliwiając adaptacyjne rozwiązania bardzo złożonych problemów.

Scrum obejmuje iteracje, dzieląc etapy tworzenia oprogramowania na cykle (zwykle 2-3 tygodniowe) lub etapy zwane „sprintami”. Każdy sprint ma czas na opracowanie określonego zestawu funkcji.

Tutaj czas rozwoju dla każdego sprintu jest dedykowany i zmaksymalizowany, aby umożliwić pracę nad jednym sprintem na raz. Obejmuje różne role projektowe, w tym właściciela produktu, mistrza scrum i zespół.

Spotkania Scrum odbywają się codziennie, aby śledzić postępy projektu i omawiać działania mające na celu usprawnienie procesu. Wiele sprintów jest połączonych w celu wydania wydania, w którym następuje formalna dostawa produktu do klienta lub użytkowników końcowych.

Kanban

Kanban został opracowany, aby sprostać niektórym wyzwaniom innych metodologii Agile, zwłaszcza Scrum. Na przykład 2-3-tygodniowe cykle stały się dłuższe dla organizacji w różnych aspektach biznesowych, a zespołom zaczęło być trudniej spełnić zobowiązania dotyczące jakości i zakresu.

Kanban zaproponował inną, ulepszoną metodę, która pomaga zespołom dostarczać nieprzerwanie, zamiast czekać 2-3 tygodnie. Umożliwia to również szybsze zbieranie opinii klientów i ulepszanie oprogramowania w celu osiągnięcia lepszych wskaźników satysfakcji.

Słowo Kanban ma pochodzenie japońskie, a jego znaczenie wiąże się z procesem produkcyjnym „just in time” (JIT). Kanban to wizualny system do zarządzania pracą, w którym dane są zorganizowane w tabeli lub tablicy zwanej tablicą Kanban, pokazującym przepływ pracy zgodnie z planem i rzeczywistą pracą.

Tablica podzielona jest na różne kolumny reprezentujące przepływ pracy. Wraz z postępem prac rozwojowych na tablicy zmieniają się dane i tworzona jest nowa „karta” do nowego zadania.

Ta metoda pomaga zidentyfikować problemy w procesie produkcyjnym i szybko je naprawić, aby poprawić wydajność. Jest szeroko stosowany w działach biznesowych, takich jak marketing, HR itp.

Sprawdź szczegółową różnicę między Kanbanem a Scrumem.

DevOps

DevOps to podejście, które łączy tworzenie oprogramowania (Dev) i operacje (Ops). Jest to zestaw filozofii, narzędzi i praktyk kulturowych, które pomagają zespołowi w szybkim dostarczaniu wysokiej jakości usług i aplikacji.

DevOps ma na celu skrócenie cyklu życia oprogramowania przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłej dostawy produktu. Wiele koncepcji DevOps wywodzi się z metodologii Agile. Dlatego wielu rozważa to, wybierając zwinny sposób dla swoich projektów.

CI/CD

Ciągła integracja (CI) to metodologia tworzenia oprogramowania, w której programiści nieustannie łączą każdą zmianę kodu w jedno repozytorium przed uruchomieniem zautomatyzowanych kompilacji i testów.

CI ma na celu szybsze znajdowanie i naprawianie błędów i problemów w celu poprawy jakości oprogramowania przy jednoczesnym skróceniu czasu weryfikacji. Umożliwia również szybkie publikowanie nowych aktualizacji oprogramowania, aby rozwiązać więcej problemów i spełnić wymagania klientów.

Ciągłe dostarczanie (CD) to również metoda tworzenia oprogramowania, w której zespół stara się automatycznie budować, testować i przygotowywać zmiany w kodzie do wydania. Jest to kontynuacja ciągłej integracji, która obejmuje wdrażanie zmian w kodzie do testów lub produkcji po zakończeniu fazy kompilacji.

Scrumban

Jak sama nazwa wskazuje, Scrumban łączy Scrum i Kanban. Ta hybrydowa metodologia została opracowana, aby sprostać wymaganiom zespołów, które chcą zminimalizować grupowanie pracy i korzystać z systemu opartego na ściąganiu.

Scrumban oferuje strukturę Scrum oraz elastyczność i możliwości wizualizacji Kanban. W ten sposób uzyskasz wszechstronne i łatwiejsze zarządzanie przepływem pracy i możesz zaspokoić potrzeby produkcyjne bez przeciążenia.

Rozwój oprogramowania szczupłego (LSD)

Lean to jeden ze zwinnych frameworków wykorzystywanych w tworzeniu oprogramowania. Pomaga usprawnić i zoptymalizować proces rozwoju przy jednoczesnej minimalizacji odpadów.

LSD eliminuje niepotrzebne kroki w projektowaniu i rozwijaniu systemu oprogramowania, co pozwala na znaczną oszczędność czasu i kosztów. Zachęca również do współpracy między członkami zespołu w celu optymalizacji przepływu pracy bez zamieszania i konfliktów. LSD obejmuje siedem zasad, które obejmują pewne taktyki, procesy i praktyki. To są:

  • Szybka dostawa
  • Jakość budowy
  • Eliminować śmieci
  • Zoptymalizuj przepływ pracy
  • Praca zespołowa
  • Odrocz zobowiązania
  • Wzmocnij naukę

Ta metoda jest odpowiednia dla projektów o dowolnej wielkości, ponieważ jest wysoce adaptowalna i skalowalna.

Programowanie ekstremalne (XP)

Opracowany na początku lat 90. program Extreme Programming (XP) koncentruje się na poprawie pracy zespołowej, promowaniu zdrowego środowiska pracy i dbaniu o naukę.

W tej metodzie programiści pracują w parach, w których jeden programista pisze program, a drugi obserwuje. Również regularnie zmieniają role w trakcie danego sprintu. Umożliwia to ciągłe przekazywanie informacji zwrotnych i przeglądów dotyczących jakości kodu i możliwości programisty.

Ponadto XP sprzyja ciągłej informacji zwrotnej od klienta do zespołów programistycznych i łatwej komunikacji między zespołem.

W ten sposób zespoły mogą w razie potrzeby szybko dostosować się do zmian. Ta zwinna metodologia pasuje do projektu, w którym występują zmieniające się wymagania i ryzyka techniczne.

Myślenie projektowe

Design thinking to skuteczne podejście, w którym produkt jest projektowany i wdrażany w oparciu o potrzeby i wymagania użytkownika końcowego lub klientów. Ułatwia również adaptację do zmieniających się zmian technologicznych i przemysłowych.

Ten proces jest iteracyjny i zakłada, że ​​istnieje wiele sposobów rozwiązania danego problemu, a nie tylko jeden. Promuje również innowacje, eksperymenty i obserwacje.

Tutaj zespoły są otwarte na przyjmowanie sugestii i pomysłów oraz wybieranie najlepszego podejścia, które może zaoferować najlepsze wyniki dla projektu, aby stworzyć produkt wysokiej jakości i spełnić oczekiwania klienta lub użytkownika.

Kryształ

Crystal to wysoce elastyczna metodologia zwinna, dająca zespołowi swobodę samodzielnego opracowywania procesów. Koncentruje się przede wszystkim na jednostkach i ich interakcjach, a nie wyłącznie na narzędziach i procesach. Dlatego komunikacja jest jednym z jej głównych atrybutów.

Kryształ jest różnego rodzaju:

  • Crystal Clear dla maksymalnie 8 osób w zespole
  • Kryształowy Żółty dla 10-20 osób
  • Kryształowa Pomarańcza dla 20-50 osób
  • Kryształowa czerwień dla 50-1000 osób

Ta zwinna metodologia ma na celu dostarczanie produktów najwyższej jakości poprzez skupienie się na interakcji, pracy zespołowej i symbiozie, które przynoszą większą wydajność. Zespoły znajdują najlepszy sposób podejścia do projektu w oparciu o wyzwania i unikalne wymagania.

Zdyscyplinowana Agile (DA)

Zdyscyplinowana Agile (DA) to zwinna metodologia, która pomaga zespołom usprawnić kontrole organizacyjne, poprawić sprawność biznesową i osiągnąć lepszy sukces finansowy.

DA umożliwia znalezienie najlepszego sposobu dostosowania się do wymagań projektu i stylu pracy Twojego zespołu, dzięki czemu procesy mogą przebiegać szybciej i bez zamieszania.

Tutaj zespół wykorzystuje prostsze i lżejsze procesy, aby szybciej osiągnąć swoje cele. Jest podobny do Crystal i może wybrać podejście hybrydowe łączące koncepcje Scrum, Kanban i XP.

Metoda rozwoju systemów dynamicznych (DSDM)

Metoda dynamicznego rozwoju oprogramowania (DSDM) jest odpowiednia dla projektów o napiętych harmonogramach i budżetach. Często koncentruje się na dostarczaniu produktu w cyklach, z wykorzystaniem podejścia przyrostowego i iteracyjnego.

DSDM umożliwia zaprojektowanie planu działania obejmującego ciągłą, wczesną dostawę produktów. Priorytetowo traktuje również zbieranie opinii klientów w całym procesie rozwoju i sprawdzanie, czy wymagania są dostarczane zgodnie z oczekiwaniami.

Rozwój oparty na funkcjach (FDD)

Feature Driven Development (FDD) to przyrostowa, zorientowana na klienta i iteracyjna zwinna metodologia. Jej celem jest konsekwentne i częste tworzenie działającego oprogramowania. Obejmuje etapy:

  • Opracowanie modelu projektu
  • Tworzenie listy funkcji do dodania do produktu
  • Planowanie według funkcji
  • Projektowanie produktu według funkcji
  • Budowanie produktu według funkcji

Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta opiera się na cennych cechach, które czynią produkt unikalnym na rynku i użytecznym dla użytkowników końcowych. Powyższe kroki pomagają zespołom poruszać się stabilnie i osiągać swoje cele bez kłopotów. Nadaje się dla większych zespołów.

Rozwój oparty na zachowaniu (BDD)

Behavior Driven Development (BDD) to zwinna metodologia zorientowana na zachowanie. Jego koncepcje promują współpracę między członkami zespołu z dużą wiedzą techniczną na temat tworzenia oprogramowania lub bez niej.

Polega na pisaniu przypadków testowych i funkcji zawierających wymagania projektowe i normy akceptacyjne dotyczące tego, jak system musi się zachowywać.

W ten sposób możesz lepiej zrozumieć potrzeby funkcjonalne i łatwo rozpocząć projekt oraz przewidzieć kolejne kroki i wyniki. BDD pomaga zespołom precyzyjnie komunikować swoje potrzeby, wcześnie wykrywać problemy i tworzyć solidny system oprogramowania.

Scaled Agile Framework (SAFe)

Scaled Agile Framework (SAFe) obejmuje zestaw organizacji przepływu pracy i wzorców do wdrożenia zwinnego na poziomie przedsiębiorstwa. Jest to lekka platforma, która umożliwia scentralizowane podejmowanie decyzji w celu zwiększenia wydajności programowania.

Ta zwinna metodologia zapewnia moc DevOps i Lean, aby umożliwić organizacjom szybsze tworzenie innowacyjnych produktów o wyższej jakości.

Scrum na dużą skalę (LeSS)

LeSS to zwinny framework, który umożliwia skalowanie Scrum do różnych zespołów pracujących nad produktem. Ma na celu wyeliminowanie marnotrawstwa i zmniejszenie złożoności procesu rozwoju.

Metoda ta stosuje idee i zasady Scrum w kontekście biznesowym na dużą skalę poprzez zdefiniowane przewodniki i reguły. Jest również znany ze swojej prostoty, ale skutecznie pomaga zespołom osiągnąć produkt lepszej jakości i zaspokoić potrzeby klientów.

Adaptacyjne tworzenie oprogramowania (ASD)

ASD posługuje się koncepcją ciągłej adaptacji do zmian zamiast z nimi walczyć. W ASD zespoły korzystają ze Speculate, Learn and Collaborate, dynamicznego cyklu tworzenia oprogramowania przeznaczonego do lepszej współpracy między klientami i zespołami oraz ciągłego uczenia się.

ASD podąża za nieliniowym, iteracyjnym cyklem rozwoju oprogramowania, w którym każdy cykl iteruje i można go zmienić podczas wykonywania drugiego cyklu. Koncentruje się również na szybkim wytwarzaniu produktów wysokiej jakości przy niższych kosztach utrzymania.

Zwinne zarządzanie projektami

Zwinne zarządzanie projektami to skuteczne i iteracyjne podejście zwinne. Ma na celu zarządzanie projektami rozwojowymi z ciągłymi wydaniami. Ponadto zespoły korzystające z tej metody zbierają i wykorzystują opinie klientów w każdej iteracji.

Zwinne zarządzanie projektami oferuje zespołom wiele korzyści, takich jak przyspieszenie tempa rozwoju, dostosowanie do trendów rynkowych i lepsza współpraca.

Inne metodyki zwinne obejmują:

  • Zwinność PRINCE2
  • Zarządzanie portfelem oparte na dowodach (EB PfM)
  • Zarządzanie portfelami (MoP)
  • Certyfikowany specjalista PMI-Agile (PMI-ACP)
  • Ogniwo
  • Projekt Połowa Podwójna
  • Scrum w skali
  • AgileSHIFT
  • I wiele więcej.

    Wniosek

    Agile oferuje zespołom wiele korzyści pod względem wydajności, jakości produktu i satysfakcji klienta, żeby wymienić tylko kilka. Istnieje wiele zwinnych metodologii, z których możesz wybierać w oparciu o potrzeby swojego projektu. Dlatego przejrzyj każdy z nich, aby zdecydować, co najbardziej odpowiada Twojemu projektowi.

    Następnie sprawdź kursy online dotyczące zarządzania projektami.