Przewodnik wprowadzający do AWS RDS

RDS, skrót od Relational Database Service, to oferta firmy AWS. Amazon Web Services RDS sprawia, że ​​programowanie jest bardziej przystępne, wygodniejsze i „w locie” dzięki cenom „pay-as-you-go”.

RDS jest również prosty w użyciu, skalowaniu i replikowaniu. Firmy nie muszą martwić się o infrastrukturę, podstawowe systemy operacyjne ani aktualizacje. AWS zarządza wszystkim od góry do dołu, z gwarantowaną jakością usług.

Przed pojawieniem się chmury awarie sprzętu i utrata danych były częstymi zjawiskami. Dawniej firmy hostowały swoje centra danych oraz zarządzały aplikacjami i serwerami.

Kiedy wkroczyły firmy działające w chmurze, wszystko przeszło na zupełnie inny poziom. Wszystko, co firmy muszą teraz zrobić, to napisać kod i umieścić go w swoim centrum danych w chmurze. Branża oprogramowania gwałtownie wzrosła przy minimalnych kosztach konserwacji, awarii lub utraty danych.

Chmura, zwłaszcza AWS, przyniosła rewolucję w branży oprogramowania, nie tylko w zakresie hostingu, ale także sposobu przechowywania danych przez firmy. Baza danych jest istotnym elementem każdej aplikacji.

Relacyjna baza danych to forma bazy danych, która przechowuje dane w wierszach i kolumnach w tabelach. Amazon RDS pomaga zarządzać standardową w branży relacyjną bazą danych, która jest ekonomiczna i skalowalna.

Zapewnia klientom opcje łatwiejszej konfiguracji, obsługi i skalowania relacyjnych baz danych w chmurze. Wraz z wprowadzeniem AWS RDS stało się możliwe, aby Amazon RDS zarządzał wszystkimi obowiązkami związanymi z zarządzaniem bazą danych. Co więcej, okazał się sukcesem w innych sektorach, które drastycznie zmniejszyły liczebność personelu DBA.

W tym artykule dowiesz się, czym jest AWS RDS i dlaczego powinieneś używać AWS RDS jako bazy danych w nadchodzącej aplikacji projektowej. Więc przejdźmy do tego.

Co to jest AWS RDS?

Amazon Web Services RDS to usługa rozproszonej relacyjnej bazy danych firmy Amazon. Jest to usługa internetowa „w chmurze”, która ułatwia konfigurację i obsługę bazy danych, automatyczne aktualizacje, tworzenie kopii zapasowych, odzyskiwanie do określonego momentu i skalowalność.

Pojedyncze wywołanie interfejsu API do płaszczyzny sterowania AWS skaluje zasoby pamięci masowej i przetwarzania na żądanie. Usługa zarządzana AWS nie zapewnia połączenia SSH z maszyną wirtualną.

Dzięki Amazon RDS możesz konfigurować i zarządzać bazami danych w chmurze. Relacyjna baza danych w chmurze jest konfigurowana, uruchamiana, organizowana i skalowana przez administratora chmury Amazon RDS.

W ciągu kilku minut można użyć interfejsów API RDS lub narzędzi wiersza poleceń, aby połączyć się z całą instancją bazy danych. Za pomocą jednego żądania API możesz w dowolnym momencie zmienić ilość mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej oraz wykonywać spójne migawki bazy danych.

Jak pomaga AWS RDS?

#1. Obsługuje wiele baz danych

Amazon RDS obsługuje sześć porównywalnych baz danych.

  • Amazon Aurora: kompatybilna i ekonomiczna relacyjna baza danych MySQL i PostgreSQL zaprojektowana w chmurze, aby monitorować wydajność i dostępność tradycyjnych baz danych w opłacalny sposób.
  • PostgreSQL: Deweloperzy preferują PostgreSQL, relacyjną bazę danych o otwartym kodzie źródłowym. Amazon RDS dla PostgreSQL działa jak zwykła baza danych.
  • MySQL: Amazon RDS upraszcza wdrażanie, utrzymanie i rozbudowę systemów MySQL w chmurze AWS. MySQL jest najbardziej akceptowaną relacyjną bazą danych typu open source na świecie.
  • MariaDB: MariaDB to relacyjna baza danych typu open source. Pierwotni twórcy MYSQL stworzyli MariaDB. Amazon RDS obsługuje wszystkie wersje serwera MariaDB.
  • Oracle: Amazon RDS for Oracle usprawnia instalacje chmurowe Oracle i obsługuje udostępnianie, tworzenie kopii zapasowych, łatanie oprogramowania, monitorowanie i skalowanie sprzętu. Istnieją dwa modele licencjonowania korzystania z usługi Amazon RDS for Oracle — „License Included” i „Bring-Your-Own-License”. Zakup licencji Oracle nie jest wymagany dla wersji objętej licencją, ponieważ AWS ma licencję na Oprogramowanie Bazy Danych Oracle.
  • Microsoft SQL Server: oparty na Microsoft system zarządzania relacyjnymi bazami danych obsługuje wiele wersji serwera SQL (2012, 2014, 2016, 2017 i 2019) oraz Amazon RDS Express, Web, Standard i Enterprise.

#2. Twórz aplikacje internetowe i mobilne

Wysoka dostępność, przepustowość i skalowalność pamięci masowej umożliwiają rozbudowę aplikacji. Korzystaj z elastycznego cennika płatności za użytkowanie, aby pracować z różnymi programami i aplikacjami.

#3. Pozbądź się nieaktualnych baz danych

Migrując do Amazon RDS, możesz wyeliminować zbyt drogie i ograniczone komercyjne bazy danych. Przechodząc na Aurorę, zyskujesz skalowalność, wydajność i dostępność komercyjnych baz danych za jedną dziesiątą kosztów.

Czym AWS RDS różni się od samodzielnej instalacji?

W każdej samodzielnej instalacji aplikacja jest hostowana na serwerze i kontroluje bazę danych lokalnie lub w centrum danych. Kontrola konfiguracji, zwiększone bezpieczeństwo, uzależnienie od dostawcy i szybkość z dowolnym konwencjonalnym dostawcą baz danych w chmurze to problemy.

Dzięki AWS RDS wszystkie ustawienia są zarządzane przez Security Group, przy jednoczesnym przestrzeganiu zwykłej polityki użytkowania bazy danych AWS.

Niezależna instalacja ma wiele wad.

Skalowalność: każda samodzielna baza danych jest instalowana na dostarczonej infrastrukturze lub sprzęcie i nie jest łatwo rozszerzalna. Często nie są one skalowalne.

Jeśli baza danych zbliża się do wąskiego gardła, skalowanie jej w górę jest operacją czasochłonną. Nie ma również pewności, że dane się utrzymają.

Możliwość dostosowania: nie są one niezależne od platformy, a zachowanie bazy danych zwykle różni się w zależności od systemu operacyjnego. Aplikacja ma ogromny cios, jeśli baza danych napotyka problemy ze zgodnością.

Zasobnożerne: od czasu do czasu samodzielny system nie zastosuje krytycznych aktualizacji, co prowadzi do uszkodzenia bazy danych lub zwiększonego wykorzystania zasobów.

Koszty operacyjne: Bez wątpienia zarządzanie bazami danych zwiększyłoby koszty operacyjne związane z tworzeniem kopii zapasowych, replikacją i bezpieczeństwem.

Przy wszystkich tych wadach ręczna instalacja i obsługa bazy danych wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Wymaga wykwalifikowanego zespołu inżynierów. Dlatego AWS RDS jest zawsze lepszy od samodzielnych baz danych.

Cechy AWS RDS

#1. Zmniejsza koszty utrzymania

Konsola zarządzania, interfejs wiersza poleceń Amazon RDS i łatwe żądania API to trzy podstawowe aspekty, które umożliwiają przedsiębiorstwom dostęp do produkcyjnej relacyjnej bazy danych.

AWS RDS zaktualizuje oprogramowanie relacyjnej bazy danych obsługujące Twoje wdrożenie za pomocą najnowszych poprawek, dzięki czemu nie musisz instalować najnowszych aktualizacji.

Amazon RDS ocenia instancje bazy danych, konfigurację i metryki użytkowników w celu uzyskania wiarygodnych wyników i zapewnia najlepsze porady dotyczące silnika bazy danych, jego wersji, pamięci masowej, sieci i innych aspektów.

AWS dba o terminowe aktualizacje i oferuje ulepszone monitorowanie i wgląd w wydajność, aby debugować i rozwiązywać problemy z aplikacjami.

#2. Skalowalność i łatwość zarządzania

Amazon RDS umożliwia częste skalowanie pojemności obliczeniowej i pojemnościowej bazy danych w ciągu kilku minut, bez przestojów. Możliwe jest zwiększenie pamięci RAM z 32vCPU do 244 GB.

Amazon RDS pozwala na większą skalowalność pamięci masowej wraz ze wzrostem wymagań dotyczących pamięci masowej. Istnieją silniki, takie jak Amazon Aurora, Oracle, MySQL, MariaDB i PostgreSQL, które zapewniają skalowanie do 64 TB pamięci masowej i 16 TB dla serwera SQL.

Korzystając z Amazon Cloud Watch lub pulpitu zarządzania AWS, AWS RDS umożliwia użytkownikom obserwowanie różnych wskaźników operacyjnych bez dodatkowych opłat.

Amazon SNS umożliwia Amazon RDS powiadamianie użytkowników za pośrednictwem wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowych o zdarzeniach w bazie danych.

#3. Wysoka dostępność i trwałość

AWS RDS umożliwia odzyskiwanie bazy danych z określonego punktu w czasie, jeśli chcesz automatycznie tworzyć kopie zapasowe bazy danych. Maksymalny okres przechowywania kopii zapasowych wynosi 35 dni.

Użytkownicy mogą tworzyć migawki swoich instancji baz danych przechowywanych w Amazon S3. Te migawki bazy danych pozostają w S3, dopóki użytkownik nie usunie ich bezpośrednio. W razie potrzeby można go wykorzystać do stworzenia nowego modelu.

Amazon RDS jest zsynchronizowany z wdrożeniami multi-AZ (Availability Zone), aby zapewnić wysoką dostępność i trwałość instancji baz danych.

#4. Bezpieczeństwo

Korzystając z Amazon RDS, przedsiębiorstwa mogą szyfrować swoje bazy danych w celu zwiększenia bezpieczeństwa i uwierzytelnionego dostępu przy użyciu kluczy Amazon.

Korzystając z Amazon VPC, klienci mogą teraz obsługiwać bazy danych w swojej sieci wirtualnej, z łatwą konfiguracją zapory i ustawieniami dostępu do sieci.

AWS Identity and Access Management może teraz regulować działania AWS RDS i poszczególne implementacje.

#5. Opłacalność

Korzystając z Amazon RDS, użytkownicy płacą tylko za to, z czego korzystają, nic więcej, bez dodatkowych opłat wstępnych lub miesięcznych.

Amazon RDS oferuje również „Reserved Instances”, aby zarezerwować instancje DB na okres 1 lub 3 lat po znacznej obniżce ceny.

AWS RDS sprawia, że ​​korzystanie z instancji baz danych do tworzenia i testowania jest łatwiejsze i tańsze. Użytkownicy mogą uruchamiać bazę danych w dowolnym momencie przez okres do siedmiu dni.

Materiały edukacyjne dla AWS RDS

Czy jesteś gotowy na eksplorację Amazon RDS? Zapoznaj się z poniższymi kursami prowadzonymi przez profesjonalistów z doświadczeniem w świecie rzeczywistym i natychmiast zacznij rozwijać swoje umiejętności AWS RDS.

Jeśli interesują Cię bazy danych AWS i chcesz być ekspertem w dziedzinie technologii baz danych, zdecydowanie zalecamy zapisanie się na egzamin AWS Certified Database Specialty.

Oto materiały, które pomogą Ci przygotować się do egzaminu.

Certyfikowany kurs specjalistyczny AWS przez Whizlabs.

Najlepsza certyfikowana specjalizacja w zakresie baz danych AWS przez Udemy.

Wniosek

Amazon Relational Database Service (RDS) zwiastuje nową erę Cloud Database-as-a-Service (DBaaS), która pomoże firmom osiągnąć większą odporność operacyjną. Jest to możliwe dzięki ogromnej liczbie funkcji i korzyści, jakie oferuje na dłuższą metę.

Prostota, z jaką można korzystać z AWS RDS, jest jednym z najważniejszych aspektów tego produktu. Amazon RDS upraszcza zadania związane z zarządzaniem relacyjnymi bazami danych, w tym instalowanie poprawek, migrację, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie.

Dzięki temu administratorzy baz danych nie muszą zapoznawać się z nowymi narzędziami do zarządzania bazami danych w celu zarządzania wieloma instancjami baz danych. AWS RDS wyróżnia się kilkoma krytycznymi cechami, w tym replikacją, wysokowydajną pamięcią masową i wykrywaniem awarii.