Przez cały weekend korzystałem z głośnika Cortana Smart Speaker. Oto dlaczego się nie udało

Spędziłem dni, używając Cortany zamiast Alexy lub Asystenta Google i to doświadczenie sprawiło, że czułem się tak szorstki na krawędziach, jak Cortana. Niestety Microsoft został tak daleko w tyle, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest poddanie się.

Satya mówi Goodbye to Cortana Speakers

Niedawno Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, powiedział, że nie postrzega już Cortany jako konkurenta Alexy lub Asystenta Google. Według MSPoweruserstwierdził:

„Powinieneś móc go używać w Asystencie Google, powinieneś być w stanie używać go na Alexie, tak jak używasz naszych aplikacji na Androida i iOS, więc przynajmniej tak chcemy myśleć o tym, dokąd to pójdzie”.

Ale czy Cortana jest tak daleko w tyle? Czy nadszedł czas, aby obrać nowy kierunek i zrezygnować z tego, że Cortana jest Twoim dedykowanym cyfrowym asystentem domowym? Spędziłem kilka dni, próbując to ustalić, i odkryłem, że: Tak, to jest właściwa decyzja.

Konfiguracja była skomplikowana

Kiedy zacząłem ten eksperyment, od razu napotkałem problem. Mam urządzenia Alexa i urządzenia Google rozrzucone po całym domu. Ale nie mam urządzeń Cortany tak wygodnie rozmieszczonych. Mam Surface Pro 3, komputer z systemem Windows 10 i umieściłem Cortanę w telefonie. Ale mój komputer nie ma mikrofonu, mój Surface spędza obecnie większość czasu wyłączony, a mój telefon nie ma wystarczająco przyzwoitego mikrofonu do szybkich poleceń głosowych.

Kupiłem więc Harmon Kardon Invoke do mojego biura (w którym spędzam dużo czasu) i korzystałem z telefonu w innych miejscach w domu. Nie jest to doskonały scenariusz jeden do jednego, ale wystarczająco dobry. Niestety, nie ma odpowiednika Google Home Mini ani kropki Echo, tylko Invoke. Nie ma więc mowy o tanim rozmieszczeniu głośników Cortany w domu. Cena Invoke spadła do 50 USD, co jest bardzo niskie jak na tak świetnie brzmiący głośnik, ale możesz dostać Echo Dots i Google Minis za mniej. Jeśli będziesz się przyglądać, nierzadko je widzisz zaledwie 30 USD.

Cortana dobrze radzi sobie z połową podstaw

Moje główne zastosowanie urządzeń Google i Alexa to inteligentne sterowanie domem, muzyka, liczniki czasu i procedury automatyzujące rzeczy. Jeśli chodzi o integrację ze Smart Home, na początku myślałem, że dobrze sobie radzę. Cortana ma integrację z Wink, Smartthings i Philips Hue. Obecnie używam koncentratora Wink do wielu moich inteligentnych urządzeń domowych i żarówek Philips, a sterowanie tymi urządzeniami działało bez problemu. Doświadczenie z większością moich inteligentnych urządzeń domowych było porównywalne z Alexą lub Asystentem Google.

Cortana działała dobrze z łatwymi do ustawienia timerem i alarmami, a dodanie Spotify było prostym procesem, który wydawał się działać dobrze. Przynajmniej tak było, dopóki nie chciałem zatrzymać muzyki. Mniej więcej w połowie przypadków powiedzenie „Stop” lub „Stop the music” nie działało. Cortana powiedziałaby mi, że nie może tego teraz zrobić. Gdybym spróbował jeszcze kilka razy, w końcu zadziałałoby. Wywoływanie playlist było równie problematyczne. Pomimo niewłaściwej nazwy, powiedzenie „zagraj w ślepy las na Spotify” poprawnie otworzyło moją playlistę Ori and the Blind Forest, ale powiedzenie „zagraj w Ori and the Blind Forest” za każdym razem zmyliło Cortanę. Łatwiej było mi sterować muzyką z aplikacji Spotify niż za pomocą interakcji głosowych.

I odwrotnie, o ile dobrze znam nazwę piosenki lub osoby, rzadko, jeśli w ogóle, widzę tego rodzaju problemy z Asystentem Google i Alexą ze Spotify.

Więcej funkcji brakuje niż obecnych

Problemy zaczęły się od mojego salonu. Światła w moim salonie to urządzenia Magic Home, a Cortana nie ma dla nich integracji. Wtedy zdałem sobie sprawę, że moje inteligentne gniazdka to urządzenia iClever lub GE, i chociaż urządzenia GE mają integrację z Wink, urządzenia iClever nie. Nie mogę więc włączyć światła w moim salonie ani sterować większością moich inteligentnych gniazdek za pomocą Cortany. W tym celu musiałem wrócić do Alexy lub Google.

Czasami muzyki, którą lubię, nie ma w Spotify, w takim przypadku zwracam się do innego źródła. Niestety wybór usług muzycznych dla Cortany jest minimalny. Na przykład nie ma Pandory ich obietnica że nadejdzie ponad rok temu. Pandora nie zaktualizowała swojego bloga z wiadomościami o żadne dodatkowe wzmianki o Cortanie, nawet jeśli ostatnio zaktualizowała Aplikacja Xbox. Nawet ze Spotify Cortana w ogóle nie ma dźwięku w wielu pomieszczeniach, z czego regularnie korzystam. A gdybym chciał mieć domofon, to wróciłem do Alexy lub Google. Problem nie polega tylko na tym, że nie mam głośników Cortana w całym domu, te funkcje nie istnieją.

Mam zintegrowaną pocztę e-mail i kalendarz za pośrednictwem usługi Outlook.com, więc powinno to zająć dużo czasu. I chociaż moja poczta e-mail działała dobrze, mój kalendarz pozostawiał wiele do życzenia. „Cortana, co mam w kalendarzu” i „jakie mam następne spotkanie” doprowadziły do ​​odpowiedzi, że nic nie jest w kalendarzu dzisiaj. Ale szukałem jutra. Wypróbowałem więc „co mam jutro w kalendarzu” i po dwóch próbach w końcu się udało. Niestety informacje, które otrzymałem, nie były pomocne z powodu pakietów.

Za każdym razem, gdy otrzymuję wiadomość e-mail o przesyłce w drodze, Microsoft z pomocą dodaje ją do mojego kalendarza w oczekiwanym dniu przybycia. Frustrujące pytanie do Cortany „kiedy nadejdzie moja paczka” nie daje żadnych rezultatów. Mój kalendarz zawiera listę pięciu paczek, które dotrą jutro, a Cortana odczyta tylko pierwsze cztery elementy z listy. Co oznacza, że ​​moje aktualne spotkanie (szósta pozycja) na jutro nie zostało wymienione.

Terminy kalendarza ujawniły również, że Cortana nie działa konsekwentnie na różnych urządzeniach. Wydarzenie na jutro ma przypomnienie ustawione na dziś. Kiedy wydarzyło się to przypomnienie, dotarło do mojego telefonu z Androidem, telefonu z systemem Windows, komputera i urządzenia Surface. Ale na Invoke nic się nie wydarzyło. Gdyby inne urządzenia nie znajdowały się w tym samym pokoju, mógłbym całkowicie przegapić przypomnienie.

Aplikacja Cortana niewiele pomaga

Nie dodam zestawu reguł głosowo

Szeroko stosuję procedury automatyzacji domu. Rozważałem przełączenie ich na Cortanę, aby uzyskać pełne wrażenia, ale na początku procesu po prostu nie było opcji rutynowych dla Cortany. W połowie nastąpiła aktualizacja i firma Microsoft wprowadziła funkcje bardzo podobne do procedur zwanych scenami i regułami. Sceny mogą łączyć działania – jeśli światła w kuchni zgasną, zmniejsz termostat do 70 stopni. Reguły powodują, że w określonych porach następuje akcja – o godzinie 21 włącz światło na werandzie.

Myślałem, że znalazłem swoją drogę do automatyzacji, ale ponownie szybko odkryłem, że Microsoft zaimplementował tę funkcję dopiero w połowie. Sceny i reguły możesz ustawiać tylko za pomocą głosu. Jeśli zagłębisz się w ustawienia aplikacji Cortana (gdzie Microsoft przeniósł notatniki), możesz zobaczyć i usunąć istniejące sceny i reguły, ale nie możesz ich dodać. W tym momencie podniosłem ręce i poddałem się. Mam zbyt wiele procedur do dodania głosem.

Alarmy i timery są równie problemem. Nie możesz ich nazwać, niezależnie od tego, czy używasz aplikacji, czy głosu, a jeśli utworzysz ją z głośnika Cortana, musisz ją usunąć za pomocą głośnika. Ponieważ nie możesz tego nazwać, oznacza to, że powiesz coś w stylu: „usuń mój alarm o 16:30” i masz nadzieję, że Cortana cię rozumie. Jeśli ustawiłem go na telefonie, przeszedł do aplikacji zegara. Chociaż kiedy to zrobiłem, nie nadeszła odpowiednia pora, mimo że korzystałem z opcji pisania.

Prosty fakt jest taki, że Google i Amazon wykonały tutaj znacznie lepszą integrację aplikacji. Mogę kontrolować przypomnienia, alarmy i liczniki czasu dla dowolnego z moich urządzeń z poziomu ich aplikacji. Mogę konfigurować procedury, dotykając ekranu telefonu bez rozmawiania z tymi urządzeniami w prosty, łatwy w użyciu sposób.

Istnieje bardzo niewiele umiejętności, a ich włączenie jest mylące

Kiedy Microsoft ogłosił Invoke, chwalił się, że Cortana ma już 46 umiejętności. Od tego czasu liczba ta wzrosła do ponad stu. Ale to jest nieskończenie małe w porównaniu z 50000 umiejętnościami Alexy. I chociaż nie każda umiejętność Alexy jest imponująca, wielu z nich przynajmniej próbuje zrobić coś wyjątkowego, na przykład przeczytać historię lub ułatwić grę planszową. Cortana prawie nie ma podstaw, takich jak Domino, Dark Sky i Wink.

Ale najgorsza część to próba dodania umiejętności. Umiejętności, które zostały już zainstalowane, można znaleźć w aplikacji Cortana. Jednak kliknięcie opcji „Odkryj więcej umiejętności” przeniesie Cię do Strona internetowa umiejętności Cortana, gdzie możesz kliknąć umiejętność, aby uzyskać opis. Ale nie ma przycisku dodawania, opcji instalacji ani niczego innego, co sugerowałoby, jak to włączyć. Microsoft oczekuje, że spróbujesz użyć umiejętności, rozmawiając z Cortaną, po czym zostaniesz poproszony o jej dodanie.

Ale musisz przede wszystkim wiedzieć, że umiejętność istnieje, co oznacza, że ​​nieuchronnie trafisz na tę stronę – dlaczego więc nie pozwolić nam jej po prostu włączyć?

Najpotężniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić z Cortaną, jest zamiana jej w Alexę

Za każdym razem, gdy napotykałem problem z używaniem Cortany, odpowiedź była dość prosta: Zadzwoń do Alexy. Zgodnie z obietnicą „używaj tylko urządzeń Cortana”, nie wybrałem łatwego wyjścia. Zamiast tego zadzwoniłem do Alexy przez Cortanę, używając ich nowej integracji. Z przyjemnością stwierdzam, że to zadziałało świetnie. Przez większość czasu w ciągu dwóch sekund słyszałem, jak Alexa dzwoniła, by dać mi znać, że przejęła kontrolę, a potem mogłem wypowiedzieć polecenie, którego potrzebowałem. Po spełnieniu mojej prośby Alexa zapyta, czy jest coś jeszcze. Kiedy skończyłem, mogłem albo powiedzieć „przestań słuchać”, albo nic nie mówić. W końcu miała przerwę.

Ale tak ścisła, jak ta integracja, nadal jest to nieco opóźniony krok, kiedy można po prostu użyć głośnika Alexa. Jeśli w głośnikach asystenta głosowego chodzi o wygodę, sensowne jest tylko wyprostowanie pyska wirtualnego konia i pominięcie opóźnienia.

Cortana utknęła w czasie

Prawie każdy problem, jaki napotkałem z Cortaną, był kiedyś problemem z Alexą i Asystentem Google.

Nie zawsze odpowiadali za wiele głośników, ani nie mieli dźwięku w wielu pokojach. Brakowało im dopracowania w ich aplikacjach, a procedury nie były obecne na początku. Ale Amazon i Google pracowały nad ulepszeniem swojej oferty i szczerze mówiąc, Microsoft tego nie zrobił. Przynajmniej nie w sposób zorientowany na konsumenta. Być może pokazywali prezentacje futurystycznego miejsca pracy w biurze, ale to nie przyniesie nic dobrego Tobie ani mnie w domu.

Czy Microsoft może nadrobić zaległości? Tak, prawdopodobnie, ale jakim kosztem? Microsoft to duża korporacja, która ma dużo problemów w ogniu i za każdym razem, gdy koncentruje się na jednym z zasobów, traci koncentrację na innym miejscu.

Prawda jest taka, że ​​nawet jeśli Microsoft dodałby wszystkie funkcje, których obecnie brakuje Cortanie, nie rozwiązałoby to problemu, z którym Microsoft zdaje się borykać zbyt często. Niski poziom akceptacji oznacza brak wsparcia ze strony innych firm, ale brak wsparcia ze strony trzeciej oznacza niski stopień wykorzystania. Microsoft boryka się z tym samym problemem z kury i jaja, co w przypadku telefonu z systemem Windows, i dlatego jest tak mało umiejętności Cortany. Nikt nie jest zainteresowany ich rozwijaniem.

W pewnym momencie najlepiej jest zmienić kurs i zadać nowe pytanie. Czym jeszcze mogłaby być Cortana? I do tego właśnie dążył Satya Nadella w swoich ostatnich wypowiedziach.

W międzyczasie wracam do Alexa i Google. Zachowam głośnik Cortana w celu integracji z Spotify, ale prawdopodobnie niewiele więcej. Nawet jeśli odpowiedź głosowa się nie poprawi, mogę trzymać ją obok komputera i sterować nią z aplikacji Spotify lub po prostu używać jej jako głośnika Bluetooth. I szczerze mówiąc, to całkiem nieźle brzmiący głośnik Bluetooth za 50 USD.