PSA zabezpieczeń systemu Windows 10: Włącz automatyczne aktualizacje sklepu

Firma Microsoft czasami dystrybuuje ważne aktualizacje zabezpieczeń za pośrednictwem sklepu Microsoft Store. To lekcja, której uczymy się w lipcu 2020 roku, kiedy Microsoft wysłał ważną aktualizację kodeków HEVC systemu Windows 10 nie za pośrednictwem usługi Windows Update, ale za pośrednictwem Sklepu.

Tak, aktualizacje zabezpieczeń mogą pochodzić ze sklepu

Nie jest to wielka niespodzianka, ponieważ kodeki są instalowane przede wszystkim przez Sklep – albo przez ciebie, albo przez producenta twojego komputera. Jeśli jednak wyłączyłeś automatyczne aktualizacje aplikacji ze sklepu Microsoft Store, na komputerze z systemem Windows 10 będą zainstalowane stare, podatne na ataki kodeki, dopóki nie otworzysz Sklepu i nie zainstalujesz aktualizacji ręcznie.

Łatwo jest zobaczyć, na ilu komputerach z systemem Windows 10 może nigdy nie zostać zainstalowana ta ważna aktualizacja zabezpieczeń.

Jak włączyć automatyczne aktualizacje sklepu w systemie Windows 10

Aby zapobiec tego rodzaju problemom w przyszłości, zalecamy włączenie automatycznych aktualizacji aplikacji ze Sklepu. Aby to zrobić, otwórz aplikację Microsoft Store z menu Start lub paska zadań. Możesz nacisnąć klawisz Windows, aby otworzyć menu Start, wpisać „Store”, aby je wyszukać i nacisnąć „Enter”, aby je uruchomić.

W sklepie kliknij przycisk menu w prawym górnym rogu okna. To wygląda jak „…”. Wybierz „Ustawienia”.

Otwieranie ekranu ustawień Microsoft Store w systemie Windows 10.

Upewnij się, że opcja „Aktualizuj aplikacje automatycznie” u góry okna jest ustawiona na „Włączone”. Jesteś skończony. Możesz teraz zamknąć Sklep.

Włączanie automatycznych aktualizacji aplikacji w systemie Windows 10.

Jak ograniczyć automatyczne aktualizacje

Chcesz, aby system Windows 10 nie pobierał niepotrzebnych aktualizacji aplikacji w tle? Rozważ odinstalowanie aplikacji, których nie używasz.

Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy wiele aplikacji zawartych w systemie Windows 10 w menu Start i wybrać „Odinstaluj”, aby je usunąć. Jeśli nie korzystasz z aplikacji Mail firmy Microsoft, możesz ją usunąć.

Odinstalowywanie aplikacji Poczta systemu Windows 10 z menu Start.

System Windows nie pobierze aktualizacji aplikacji, których nie masz zainstalowanych. Jeśli chcesz korzystać z aplikacji w przyszłości, możesz zainstalować ją ponownie ze Sklepu.

Jeśli nie chcesz się martwić o aktualizacje tych kodeków, możesz je również odinstalować i po prostu użyć odtwarzacza wideo innej firmy, takiego jak VLC zamiast. Musisz tylko zaktualizować VLC lub dowolny wybrany odtwarzacz wideo.

Jednak tak naprawdę nie wiemy, które aplikacje zawarte w systemie Windows 10 otrzymają aktualizacje zabezpieczeń za pośrednictwem Sklepu w przyszłości.

x