Recenzja ExpressVPN 2023. Opinie, Wady, Zalety, Test, Ceny

Dla zwykłych użytkowników bezpieczeństwo i szybkość ExpressVPN nadal plasują go wśród naszych najlepszych ofert. Najlepsze staje się coraz lepsze.

Aby odzyskać prywatność przed tak zwanym kapitalizmem nadzoru, dodaj VPN do swojego zestawu narzędzi. VPN chroni Cię, przekierowując cały ruch sieciowy przez szyfrowane połączenie do zdalnego serwera, ukrywając Twoją prawdziwą tożsamość i chroniąc Twoje dane osobowe. ExpressVPN to doskonała usługa VPN, która może pochwalić się ogromnym globalnym zasięgiem i doskonałymi praktykami ochrony prywatności w celu ochrony Twoich informacji.

Ile kosztuje ExpressVPN?

ExpressVPN ma trzy opcje subskrypcji: 12,95 USD naliczane co miesiąc, 59,95 USD naliczane co sześć miesięcy lub 99,95 USD naliczane rocznie. Podobnie jak w przypadku większości planów usług VPN, jedyną różnicą jest to, jak długo się angażujesz.

Firma akceptuje płatności wszystkimi głównymi kartami kredytowymi, PayPal i innymi usługami, takimi jak WebMoney. Możesz także kupić subskrypcję ExpressVPN za pomocą bitcoina.

Polecamy ExpressVPN jako doskonały wybór zarówno dla nowicjuszy w zakresie prywatności, jak i profesjonalistów.

Kliknij tutaj, aby kupić ExpressVPN z naszą zniżką (rabat naliczany automatycznie po kliknięciu linku)

*zniżka obowiązuje tylko przy wykupieniu abonamentu na 1 rok lub dłużej

Prędkość

 • Średnia utrata prędkości: 22% utracona prędkość / 2023 test
 • Liczba serwerów: ponad 3000
 • Liczba lokalizacji serwerów: (cztery w Hongkongu)
 • Liczba adresów IP: 30 000

Przeprowadziłem testy szybkości ExpressVPN w ciągu trzech dni, korzystając zarówno z połączeń bezprzewodowych, jak i Ethernet. Prędkości Internetu w USA różnią się znacznie w zależności od stanu i dostawcy. A przy każdym teście prędkości wyniki będą zależeć od lokalnej infrastruktury, a hiperszybka usługa internetowa zapewnia wyższą prędkość testu. To jeden z powodów, dla których bardziej interesuje nas utrata prędkości, która zwykle wynosi połowę lub więcej w przypadku większości sieci VPN.

W przypadku ExpressVPN byłem rozczarowany, widząc 22-procentową utratę prędkości w testach w 2022 r. w porównaniu z bezkonkurencyjną 2% utratą prędkości zmierzoną w 2020 r. Nie popełnij błędu, ExpressVPN nadal jest demonem prędkości. Podczas moich testów w 2020 roku moje prędkości inne niż VPN wynosiły średnio 193 Mb/s, a ogólna średnia globalna prędkość ExpressVPN wynosiła 93 Mb/s. Najwyższe prędkości osiągano na połączeniach europejskich, średnio około 122 Mb/s między Frankfurtem, Berlinem i Paryżem.

Australijskie prędkości przewyższały Wielką Brytanię, osiągając odpowiednio 101 Mb/s i 86 Mb/s. Jednak pomiędzy tymi dwoma, Wielka Brytania uzyskała lepszy indywidualny wysoki wynik, osiągając szczyt 157 Mb/s w jednym teście w porównaniu z najwyższym wynikiem w Australii w pojedynczej rundzie, wynoszącym 136 Mb/s. Wyniki Singapuru również przewyższyły wynik Wielkiej Brytanii o zaledwie trzy punkty przy 89 Mb/s. Wyniki w USA były miejscem, w którym średnie ExpressVPN spadły: średnie prędkości w USA wynosiły zaledwie 66 Mb/s, pomimo osiągnięcia do 134 Mb/s w jednej rundzie testowej.

Po dwukrotnym powrocie, aby sprawdzić mój sprzęt i uzyskać ten sam zakres prędkości w powtórnym teście, moje wyniki okazały się zgodne z innymi witrynami, których automatycznym testom prędkości ufam. Skontaktowałem się z ExpressVPN, aby dowiedzieć się, co się dzieje z ostatnimi spadkami prędkości. Firma przyjrzała się temu i powiedziała, że ​​w kilku wewnętrznych testach zaobserwowano prędkości od 200 do 275 Mb/s przy użyciu protokołu OpenVPN — wyniki znacznie przewyższają moje własne.

„Uważamy, że jednym z możliwych wyjaśnień jest nasycenie sieci między Twoim dostawcą usług internetowych a naszym centrum danych w okresie, który testowałeś, co znowu nie powinno być typowym wynikiem” – powiedział rzecznik ExpressVPN.

Firma powiedziała również, że prędkości mogą ulec poprawie, ponieważ przenosi swoją infrastrukturę OpenVPN na Lightway, wewnętrzny protokół oparty na Wireguard, który jest obecnie w fazie rozwoju.

Koszt

 • Użyteczność: płynny, łatwy w nawigacji interfejs
 • Platformy: Mac, Windows, Android, iOS, Linux i mnóstwo innych
 • Cena: 3 miesiące za darmo z rocznym abonamentem
 • Liczba jednoczesnych połączeń: 5

Jego przejrzysty interfejs, łatwe w obsłudze opcje serwera i połączenie jednym kliknięciem sprawiają, że ExpressVPN jest przyjemnym wyborem dla nowicjuszy VPN. ExpressVPN ma prawie wszystkie te same opcje konfiguracji, które można znaleźć w sieciach VPN skierowanych do zaawansowanych użytkowników, ale jest o wiele bardziej przyjazny dla początkujących, którzy dbają o prywatność. ExpressVPN oferuje również całodobową obsługę klienta za pośrednictwem czatu na żywo, z opcją e-maila i zbiorem filmów instruktażowych.

Konfiguracja zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i mobilnym to pestka. Działa nie tylko na większości systemów operacyjnych — stacjonarnych i mobilnych — ale także na 10 konsolach do strumieniowego przesyłania multimediów, dziewięciu markach routerów, a nawet czytnikach e-booków. ExpressVPN nie nakłada żadnych ograniczeń danych, umożliwia nieograniczone przełączanie serwerów i torrentowanie, a także nie mieliśmy problemów z korzystaniem z niego w celu uzyskania dostępu do Netflix. Jednak w przeciwieństwie do niektórych konkurentów, w ramach jednej subskrypcji możesz uruchomić tylko pięć urządzeń jednocześnie.

Cena jest nieco wyższa niż u wielu konkurentów, ale nadal jesteśmy przekonani, że warto. Najlepszy plan ExpressVPN kosztuje 6,67 USD miesięcznie za pakiet roczny, który obejmuje trzy miesiące za darmo. Oferuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Możesz zapłacić kartą kredytową, PayPal lub Bitcoinem.

Kliknij tutaj, aby kupić ExpressVPN z naszą zniżką (rabat naliczany automatycznie po kliknięciu linku)

*zniżka obowiązuje tylko przy wykupieniu abonamentu na 1 rok lub dłużej

Bezpieczeństwo i prywatność

 • Jurysdykcja: Brytyjskie Wyspy Dziewicze
 • Szyfrowanie: AES-256, 4096-bitowy klucz RSA, Perfect Forward Secrecy
 • Nie wykryto wycieków
 • Zawiera wyłącznik awaryjny

Podoba nam się, że ExpressVPN ma siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, które są ogólnie uważane za kraj przyjazny prywatności ze względu na brak umów o udostępnianiu nadzoru z innymi krajami. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, mimo że są terytorium Wielkiej Brytanii, są odrębną jurysdykcją prawną w stosunku do Wielkiej Brytanii, bez przepisów dotyczących przechowywania danych, których krajowy Sąd Najwyższy jest historycznie niechętny wnioskom o rejestrację działalności poza granicami kraju.

Jego szyfrowanie to standard AES-256 i obsługuje Perfect Forward Secrecy, co oznacza, że ​​często zmienia klucze szyfrowania, aby uniknąć naruszeń bezpieczeństwa. Firma oferuje przydatną funkcję wyłącznika awaryjnego, która zapobiega wyciekowi danych sieciowych poza bezpieczny tunel VPN w przypadku awarii połączenia VPN.

Długa polityka prywatności ExpressVPN wyraźnie sprzeciwia się prowadzeniu dzienników danych osobowych użytkownika. Jak prawie każda sieć VPN, zbiera dane związane z konserwacją, w tym wybór lokalizacji serwera, całkowitą ilość przesłanych danych, czas połączenia z serwerem i wersje zainstalowanych aplikacji. Możesz zdecydować się na wysyłanie firmowych raportów o awariach, aby poprawić diagnostykę.

Jednym z najjaśniejszych sposobów, w jaki dostawca VPN może udowodnić, że nie prowadzi żadnych dzienników, jest przejęcie serwerów przez władze. Dokładnie to stało się z ExpressVPN w 2017 r., kiedy dochodzenie w sprawie zabójstwa ambasadora Turcji Rosji Andrieja Korłowa w 2016 r. doprowadziło tureckie władze do przejęcia jednego z serwerów ExpressVPN w poszukiwaniu rejestrów rozmów kryminalnych. Władze pojawiły się z pustymi rękami i od tego czasu ExpressVPN zachował reputację braku logów.

W 2019 roku firma przeszła w tryb RAM-dysku, co oznacza, że ​​nie przechowuje niczego na dyskach twardych. Nie jest to coś, co oferuje każda sieć VPN. Na przykład NordVPN przeniósł się na pełne wykorzystanie dysku RAM dopiero w odpowiedzi na tegoroczne naruszenie bezpieczeństwa. To powiedziawszy, około 3% floty serwerów ExpressVPN to serwery wirtualne (o których często twierdzi się, że są mniej bezpieczne niż maszyny fizyczne), ale te serwery wirtualne, jak twierdzi firma, są ograniczone do użytku w krajach bez wystarczającej infrastruktury sieciowej lub gdzie posiadanie sprzętu byłoby bardziej ryzykowne, jak w Turcji.

Podczas naszych testów nie wykryto żadnego adresu IP, DNS ani innych wycieków danych potencjalnie identyfikujących użytkownika. Mimo to zalecamy tutaj pewną ostrożność. Wcześniej w 2019 r. recenzenci z ProPrivacy wykryli podczas testów wyciek IPv6 zarówno w systemie MacOS, jak i Windows. Ten przeciek nie powinien jednak dziwić; Wiadomo, że część technologii wbudowanej w większość przeglądarek o nazwie WebRTC — używanej do wspomagania działania aplikacji głosowych i wideo — powoduje problemy z wyciekiem danych, nawet jeśli korzystasz z VPN.

Ten rodzaj wycieku może zagrozić Twojej tożsamości i lokalizacji, ale pomimo tego, że dla przeciętnego użytkownika brzmi to skomplikowanie, łatwo go uniknąć. Dodatki do przeglądarki ExpressVPN wypełniają większość luk i możesz je uzyskać bezpłatnie, korzystając z przyjaznego dla użytkownika przewodnika po wyłączeniu WebRTC. Możesz również samodzielnie przetestować wycieki IPv6, niezależnie od witryny ExpressVPN, przechodząc do powszechnie używanego Test szczelności IPv6.

Torrenty

ExpressVPN na pierwszy rzut oka nie wydaje się zbyt przyjazny dla torrentów, ponieważ jego strona internetowa w ogóle nie wspomina o tym temacie. Świadomość torrentów jest tak mała, że ​​jeśli na przykład wpiszesz „p2p” w polu wyszukiwania w bazie wiedzy, oznacza to, że popełniłeś błąd i zamiast tego wyszukujesz „pap”.

Nie musisz się jednak martwić, ExpressVPN niczego nie ukrywa. Przeszukaliśmy FAQ, przeprowadziliśmy kilka testów i ostatecznie odkryliśmy prawdę.

Usługa nie tylko obsługuje torrenty, ale także pozwala uniknąć typowych kłopotów i irytacji, które często spotykasz z innymi dostawcami.

Na przykład użytkownicy torrentów nie są zmuszani do korzystania z małej liczby przeciążonych serwerów. Możesz wybrać z pełnego zestawu lokalizacji ExpressVPN.

Nie ma też haczyków związanych z przepustowością lub transferem. Firma nie ma limitu danych i twierdzi, że nigdy nie będzie dławić połączenia.

Uwzględnij inne kluczowe funkcje usługi – brak dzienników aktywności, wiele lokalizacji, aplikacje do wszystkiego, obsługa Bitcoin, 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy – a ExpressVPN wygląda na świetny wybór VPN dla wszystkich Twoich potrzeb w zakresie torrentów.

Logowanie

Sprawdź typową witrynę VPN, a zwykle zobaczysz „BRAK DZIENNIKÓW!” oświadczenia są wyraźnie wyświetlane bardzo dużą czcionką, ale często za nimi kryje się polityka prywatności, która albo podaje bardzo mało szczegółów na temat jakichkolwiek szczegółów, albo ujawnia, że ​​firma w końcu rejestruje niektóre z twoich informacji.

ExpressVPN robi rzeczy trochę inaczej. Na przykład na pierwszej stronie witryny nie ma żadnego „zerowego dziennika” i musisz przejść do strony „Czym jest VPN”, aby najpierw przyjrzeć się pozycji firmy: „Prywatność jest podstawowym prawem . Nie prowadzimy dzienników połączeń ani aktywności i nigdy nie udostępniamy nikomu Twoich danych”.

Jeśli potrzebujesz więcej, firma nie zmusza Cię do polowania na istotne szczegóły wśród 2000 słów wypełnionych żargonem małym drukiem. Samo kliknięcie linku w oświadczeniu „brak dziennika” przeniesie Cię do wyraźnie napisanej strony „Polityka dotycząca logów”, która wyjaśnia, co gromadzi ExpressVPN, a czego nie, dlaczego usługa działa w ten sposób i co to oznacza dla użytkowników.

Strona informuje, że usługa nie przechowuje żadnych dzienników Twojego adresu IP, gdy łączysz się z ExpressVPN lub czasu, w którym się logowałeś, przypisanego adresu IP VPN ani żadnych informacji na stronach internetowych lub stronach, które odwiedzanych (w tym za pośrednictwem żądań DNS) lub dowolnego ruchu.

Jest jeszcze trochę logowania. Firma rejestruje każdą datę połączenia z usługą oraz wybór serwera. Ale ponieważ nie przechowuje czasu połączenia ani przydzielonego adresu IP, nie ma możliwości, aby ktokolwiek mógł wykorzystać te dane do ostatecznego połączenia akcji internetowej z konkretnym kontem ExpressVPN.

Firma rejestruje również numer wersji wszystkich zainstalowanych klientów wraz z łączną ilością danych przesyłanych każdego dnia. Dane te również nie stanowią żadnego zagrożenia dla prywatności i nie mamy wątpliwości, że inne sieci VPN robią podobne rzeczy: po prostu się do tego nie przyznają.

ExpressVPN ma siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Pomimo niewielkich rozmiarów BVI reguluje swoje sprawy, a Wielka Brytania i Stany Zjednoczone nie mają jurysdykcji do automatycznego zmuszania ExpressVPN do udostępniania jakichkolwiek danych.

BVI nie jest częścią „14 Eyes”, umowy o wymianie informacji wywiadowczych, znanej również jako SIGINT Seniors Europe (SSEUR), i nie wiadomo, że jest stroną żadnego z jej ustaleń dotyczących wymiany informacji wywiadowczych.

Krótko mówiąc, każdy potencjalny skarżący musiałby podnieść swoją kwestię w Sądzie Najwyższym BVI, wykazać, że zapisy dotyczyły poważnego przestępstwa (jedno podlegającego karze co najmniej roku więzienia, jeśli miało to miejsce na BVI) i wyjaśnić, w jaki sposób te zapisy dostarczyłyby odpowiednich dowodów w tej sprawie. Trudno zrozumieć, w jaki sposób minimalne rekordy ExpressVPN mogą stanowić przydatne dowody czegokolwiek.

Jest tu wiele do polubienia. Oczywiste jest, że ExpressVPN rozumie problemy i dokłada znacznych starań, aby je właściwie i w pełni wyjaśnić swoim klientom. To samo w sobie jest uspokajające i stanowi ogromną poprawę w zakresie polityki prywatności bez szczegółów wielu sieci VPN.

Netflix i streaming

Aby poznać możliwości odblokowywania ExpressVPN, przeprowadziliśmy kilka testów, sprawdzając, czy możemy uzyskać dostęp do US Netflix, Amazon Prime Video, BBC iPlayer i Disney Plus z wybranych serwerów ExpressVPN.

Netflix w tym roku walczy z VPN jeszcze mocniej niż zwykle, a teraz blokuje wielu dostawców. ExpressVPN nie jest jednak jeszcze pokonany, a usługa wprowadziła nas do Netflix z dwiema z naszych trzech lokalizacji testowych.

Amazon Prime Video był stosunkowo prosty. Próbowaliśmy połączyć się z trzema serwerami ExpressVPN i za każdym razem mogliśmy przesyłać strumieniowo treści z USA.

Tak samo było z BBC iPlayer, do którego uzyskaliśmy dostęp ze wszystkich czterech lokalizacji ExpressVPN w Wielkiej Brytanii.

ExpressVPN również zakończył się mocnym akcentem, natychmiast omijając ochronę Disney Plus w pierwszej lokalizacji, którą wypróbowaliśmy (druga i trzecia również działały).

To świetne wyniki, ale wysokiej jakości VPN to nie tylko zapewnienie Ci dostępu już teraz — dzieje się tak również, gdy platforma zablokuje nowy zakres adresów IP, a Twój ulubiony serwer przestanie działać.

Poskarż się wielu VPN, a oni po prostu odpowiedzą, że „nie gwarantujemy dostępu do żadnych platform streamingowych”, pozostawiając Cię samego.

W rzadkich przypadkach, gdy mieliśmy problemy z odblokowaniem ExpressVPN, otworzyliśmy sesję czatu na żywo, rozmawialiśmy z agentem w ciągu kilku minut i albo otrzymaliśmy zalecenia dotyczące lokalizacji do wypróbowania, inne porady dotyczące rozwiązywania problemów, albo powiedziano nam, że znany problem, który zostanie wkrótce naprawiony (co zawsze było prawdą). Dużo bardziej pomocny.

Konfiguracja klienta

Zainstalowanie i prawidłowe działanie klienta VPN może czasami być wyzwaniem, ale dobrze zaprojektowana witryna ExpressVPN została wyraźnie skonfigurowana tak, aby ograniczyć problemy do absolutnego minimum.

Zaloguj się na przykład do panelu swojego konta i nie musisz szukać linku do pobrania. Witryna wykrywa rodzaj używanego urządzenia, wyświetla przycisk Pobierz dla tego klienta i umożliwia pobranie kopii jednym kliknięciem.

Jeśli potrzebujesz czegoś dla innej platformy, kliknięcie „Konfiguruj na wszystkich urządzeniach” przeniesie Cię do ogromnej listy opcji, w tym Windows, iOS, Amazon Fire, Mac, Android, Linux i innych. Dotknięcie dowolnego z nich wyświetla więcej linków do pobierania i instrukcji.

Nawet one są o wiele bardziej pomocne, niż można by się spodziewać. Dotknij linku „Android” w większości sieci VPN, a prawdopodobnie zostaniesz przekierowany do Google Play. ExpressVPN ma link do Sklepu Play, ale daje Ci również kod QR, przycisk do wysłania do siebie e-maila z linkiem do konfiguracji (idealne, jeśli chcesz zainstalować go na innym urządzeniu), a nawet opcję dla ekspertów do bezpośredniego pobrania pliku APK.

W zgrabnej konfiguracji ExpressVPN nie zmusza Cię do znalezienia i ręcznego wprowadzenia nazwy użytkownika i hasła. Zamiast tego wystarczy skopiować unikalny kod aktywacyjny wyświetlony na stronie pobierania i wkleić go do klienta, gdy zostaniesz o to poproszony. Następnie oprogramowanie automatycznie skonfiguruje dane logowania, dzięki czemu nie będziesz musiał w ogóle myśleć o nazwach użytkowników i hasłach. (Bardzo przydatne, jeśli, powiedzmy, używasz menedżera haseł i nawet nie wiesz, jakie są twoje hasła).

Inną opcją jest skonfigurowanie klienta OpenVPN innej firmy. ExpressVPN znacznie to ułatwia, dostarczając rozsądnie nazwane pliki konfiguracyjne OVPN (my_expressvpn_argentina_udp.ovpn, w przeciwieństwie do czegoś takiego jak ar1.nordvpn.com.udp1194.ovpn NordVPN), a klient OpenVPN Connect został uruchomiony w ciągu kilku minut.

Klient Windows

Klient ExpressVPN Windows ma wygodny i znajomy interfejs, dzięki któremu od razu poczujesz się jak w domu. Duży przycisk Włącz/Wyłącz umożliwia aktywację usługi w razie potrzeby, czytelny wyświetlacz stanu pokazuje bieżący serwer, przycisk Wybierz lokalizację umożliwia wybranie czegoś innego, a przycisk menu w lewym górnym rogu zapewnia szybki dostęp do innych funkcji.

Istnieje wiele sposobów na wybór najlepszego serwera. Funkcja inteligentnej lokalizacji wybiera najbliższy serwer. Możesz dwukrotnie kliknąć kraj, aby uzyskać dostęp do jego najlepszej lokalizacji, lub przejrzeć każdą lokalizację w kraju i wybrać ją ręcznie. Pole wyszukiwania umożliwia znajdowanie lokalizacji według słów kluczowych, możesz dodawać poszczególne lokalizacje do listy Ulubionych, a ostatnia lokalizacja jest zawsze w zasięgu jednego kliknięcia.

Klient mądrze wykorzystuje również ikonę w zasobniku systemowym. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy wyświetla menu, które zawiera ostatnie trzy lokalizacje, a wybranie jednej z nich zapewni natychmiastowe połączenie, bez konieczności otwierania pełnego klienta.

Lista Lokalizacja początkowo nie wyświetla żadnych informacji o szybkości serwerów, co może pomóc w wyborze najszybszej lokalizacji. Klient ma funkcję Speed ​​Test, która może to dodać za Ciebie, i dostarcza znacznie więcej przydatnych informacji niż konkurencja, w tym opóźnienia i szacunkową prędkość pobierania.

Odpowiednie okno dialogowe Ustawienia pozwala wybrać jedną z sześciu odmian protokołu: nowy Lightway w postaci UDP lub TCP, OpenVPN UDP lub TCP, L2TP – IPSec i IKEv2.

W innym miejscu wyłącznik awaryjny blokuje cały ruch internetowy w przypadku zerwania połączenia VPN, zmniejszając ryzyko wycieku danych. Nie wymaga to żadnej konfiguracji, jest domyślnie włączone i zawsze gotowe do ochrony Twojej prywatności.

To też działa. Użyliśmy wielu sztuczek, aby przymusowo zamknąć połączenia OpenVPN i IKEv2, ale klient poradził sobie ze wszystkim doskonale, blokując ruch internetowy, informując nas o powiadomieniach na pulpicie i łącząc się ponownie w ciągu kilku sekund.

Techniczne elementy niskiego poziomu obejmują podstawową ochronę przed wyciekiem IPv6 oraz możliwość pracy z domyślnymi serwerami DNS podczas korzystania z VPN (domyślnie będziesz używać własnych ExpressVPN).

Jedną z zalet aplikacji jest obsługa dzielonego tunelowania, inteligentnej technologii, która umożliwia określenie, które aplikacje korzystają z VPN, a które korzystają ze zwykłego połączenia internetowego. Jeśli aplikacja nie będzie działać, gdy Twoja sieć VPN jest uruchomiona (np. klient poczty), możesz zamiast tego korzystać z normalnego połączenia internetowego. A jeśli używasz VPN tylko dla jednej lub dwóch aplikacji – przeglądarki, klienta torrent – ​​wtedy przekierowanie wszystkiego innego z tunelu VPN może poprawić wydajność tych aplikacji.

Aplikacja na Androida

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem ExpressVPN, instalacja aplikacji na Androida działa podobnie jak każda inna. Przejdź do Sklepu Play, znajdź aplikację, zainstaluj ją jak zwykle i przejdź przez proces rejestracji.

Jeśli masz już skonfigurowane konto ExpressVPN, istnieje kilka prostszych opcji. Weszliśmy do konsoli internetowej ExpressVPN w naszym systemie Windows, wybraliśmy stronę Ustawienia > Android, zeskanowaliśmy kod QR i automatycznie pobraliśmy i zainstalowaliśmy aplikację (aby to zadziałało, Twój telefon musi zezwalać na instalacje spoza Sklepu Play).

Nadal musieliśmy dokonać kilku podstawowych wyborów konfiguracyjnych, na przykład zdecydować, czy chcemy zezwolić aplikacji na wysyłanie anonimowych analiz z powrotem do ExpressVPN, ale poza tym proces został ukończony w ciągu kilku sekund.

Aplikacja wygląda dobrze, z interfejsami w orientacji pionowej i poziomej przyjaznymi dla tabletów i działa w podobny sposób, jak wersja Windows. Doskonały selektor lokalizacji umożliwia szybkie i łatwe wyszukiwanie i ponowne łączenie się z określonymi serwerami, możesz łączyć się i rozłączać za pomocą jednego kliknięcia, a prosty interfejs umożliwia szybkie sprawdzenie bieżącej lokalizacji i stanu Android VPN.

Menu narzędzi do ochrony prywatności i bezpieczeństwa dodaje kilka przydatnych funkcji, które pomagają sprawdzić połączenie, z opcjami wyświetlania bieżącego adresu IP i lokalizacji, sprawdzania wycieków DNS i WebRTC oraz generowania bezpiecznych haseł. ExpressVPN od dłuższego czasu ma większość z tych narzędzi na swojej stronie internetowej, ale o wiele wygodniej jest uzyskać do nich dostęp z poziomu aplikacji.

Nowe funkcje obejmują pole Podsumowanie ochrony ze szczegółami Twojej bieżącej lokalizacji lub lokalizacji VPN, adresu IP i czasu, przez jaki ostatnio korzystałeś z usługi. Nie widzimy wielkiej potrzeby wykresu pokazującego, że korzystamy z VPN głównie w środy (na przykład), ale informacje o lokalizacji i adresie IP są przydatne, a jeśli nie podoba Ci się Podsumowanie ochrony, możesz je włączyć wyłączyć w Ustawieniach.

Aplikacja na Androida pomija niektóre z bardziej zaawansowanych funkcji klienta Windows. Na przykład nie ma testu szybkości, co oznacza, że ​​lista lokalizacji nie wskazuje, jak szybki, wolny lub przeciążony może być serwer.

Sekcja Ustawienia nie daje żadnej kontroli nad DNS, ale nadrabia to zintegrowanym wyłącznikiem awaryjnym i obsługą najnowszego protokołu Lightway ExpressVPN, a także OpenVPN UDP i TCP.

W innym miejscu dzielone tunelowanie, przydatny dodatek bonusowy, umożliwia określenie, które aplikacje powinny lub nie powinny korzystać z VPN. Na przykład, jeśli interesuje Cię tylko Netflix, możesz skonfigurować ExpressVPN, aby kierować ruch z aplikacji Netflix przez tunel, jednocześnie pozwalając, aby wszystko inne przechodziło przez Twoje zwykłe połączenie, być może poprawiając wydajność.

Szczególnie mile widziana jest funkcja automatycznego łączenia, która opcjonalnie łączy Cię z VPN za każdym razem, gdy dołączasz do niezaufanych sieci.

Funkcja „Skróty do aplikacji i stron internetowych” zapewnia konfigurowalny pasek narzędzi w oknie połączenia, który może pomieścić do pięciu skrótów do ulubionych aplikacji. To bardzo prosty pomysł, ale przydatny, który ułatwia uruchamianie powszechnie używanych aplikacji jednym dotknięciem, gdy tylko się połączysz.

Problemy? Jeśli którakolwiek z tych opcji nie działa zgodnie z oczekiwaniami, nowa pomoc w aplikacji zapewnia szybki dostęp do dokumentów pomocniczych bez konieczności wchodzenia na stronę internetową, a łącze „Wyślij do nas e-mail” powinno zapewnić bardziej praktyczną pomoc w razie potrzeby .

Nie ma tak wielu funkcji na poziomie eksperckim, jak w przypadku niektórych aplikacji – na przykład nie możesz ustawić preferowanych serwerów DNS – ale oferta ExpressVPN na Androida ma więcej niż wystarczającą funkcjonalność dla większości ludzi, a jednocześnie pozostaje łatwa używać. Co więcej, zainstaluj aplikację i możesz wypróbować usługę za darmo przez siedem dni, oferta, której nie dostaniesz, jeśli zarejestrujesz się na stronie internetowej. Jeśli w ogóle interesują Cię aplikacje VPN na Androida, ExpressVPN musi znajdować się na Twojej krótkiej liście.

Aplikacja na iOS

Aplikacja ExpressVPN na iOS otwiera się z tym samym przejrzystym i prostym interfejsem, który zobaczysz na innych platformach: zalecana lokalizacja, duży przycisk Połącz, aby przejść do trybu online, oraz przycisk menu do dalszej eksploracji.

Dobrze zaprojektowany selektor lokalizacji oferuje wiele sposobów znajdowania określonych miast lub krajów, a także utrzymywanie listy ostatnich połączeń i dodawanie często używanych lokalizacji do ulubionych.

Podobnie jak w przypadku aplikacji na Androida, wersja iOS umożliwia przełączanie serwerów bez ręcznego zamykania bieżącego połączenia. Oszczędza to tylko jedno dotknięcie, ale jeśli regularnie zmieniasz serwery, będzie to mile widziana użyteczność plus.

Wybór protokołu obejmuje IKEv2, OpenVPN UDP i TCP, ale jeszcze nie Lightway.

Chociaż aplikacja nie ma wyłącznika awaryjnego, opcja automatycznego ponownego łączenia próbuje ponownie ustanowić tunel, jeśli połączenie zostanie zerwane.

Podobnie jak jej kuzyn na Androida, aplikacja na iOS ma menu Narzędzia prywatności i bezpieczeństwa, w którym znajdziesz sposoby potwierdzenia, że ​​Twój adres IP się zmienił, pochodzi z wybranego kraju, a VPN nie ma żadnych wycieków DNS ani WebRTC.

Widzieliśmy więcej bogatych w funkcje aplikacji VPN, ale w sumie oferta ExpressVPN na iOS jest przyjemna, łatwa w użyciu i zapewnia funkcjonalność, której większość ludzi może potrzebować. A jeśli chcesz sam wypróbować tę usługę, to dobra wiadomość: podobnie jak w przypadku Androida, dostępny jest 7-dniowy okres próbny bez ryzyka.

Rozszerzenia przeglądarki

Klienci ExpressVPN są na ogół bardzo dopracowani i przyjazni dla użytkownika, ale nie są to jedyny sposób pracy z VPN. Firma oferuje również rozszerzenia do Chrome i Firefox, które pozwalają kontrolować klienta i usługę bezpośrednio z przeglądarki.

W przeciwieństwie do prawie każdego dostawcy VPN, rozszerzenia przeglądarki ExpressVPN nie są prostymi serwerami proxy. Są to interfejsy oparte na przeglądarce dla klienta Windows, Mac lub Linux: nie będą działać, dopóki nie zostaną zainstalowane. To niewygodne, ale są też pewne poważne korzyści.

Uruchom na przykład rozszerzenie przeglądarki ExpressVPN, które będzie w stanie komunikować się z klientem stacjonarnym i odczytywać jego stan. Domyślna lokalizacja zostanie ustawiona na taką samą jak klient – ​​a jeśli klient jest aktualnie podłączony, twoje rozszerzenie to odzwierciedli.

Możesz również sterować klientem pulpitu z przeglądarki. Jeśli chcesz odblokować pojedynczą witrynę, możesz wybrać lokalizację VPN z poziomu przeglądarki, połączyć się z nią, robić wszystko, czego potrzebujesz, i rozłączyć ExpressVPN, gdy skończysz. Wszystko to jest bardzo szybkie i wygodne, bez konieczności przełączania się do przodu i do tyłu między przeglądarką a klientem ExpressVPN.

Działa to dobrze na prostym poziomie. Interfejs rozszerzenia przeglądarki wygląda bardzo podobnie do zwykłych klientów i aplikacji, z podobnym systemem przeglądania i wybierania lokalizacji.

Ponieważ jest to tylko podstawowa nakładka na silnik desktopowy, nie jest zaskoczeniem, że rozszerzenie ma pewne ograniczenia. Na przykład nie ma systemu Ulubionych ani testów prędkości. Istnieją tylko dwie istotne opcje („Połącz przy uruchomieniu przeglądarki” i „Pokaż powiadomienia na pulpicie”), chociaż możesz otworzyć okno dialogowe Ustawienia aplikacji komputerowej bezpośrednio z rozszerzenia przeglądarki.

Mamy też dobrą wiadomość z kilkoma mile widzianymi narzędziami do ochrony prywatności. Zarówno Chrome, jak i rozszerzenie Firefox zawierają ustawienia zapobiegające ujawnianiu Twojej prawdziwej lokalizacji przez geolokalizację HTML5, gdy jesteś podłączony do VPN, a także blokowanie wycieków WebRTC na poziomie przeglądarki oraz używanie HTTPS Everywhere do automatycznego wymuszania połączeń z HTTPS wersje witryn, gdy tylko są dostępne.

Ulepszona lokalizacja oznacza, że ​​rozszerzenia są teraz dostępne w 17 językach: duńskim, holenderskim, angielskim, fińskim, francuskim, niemieckim, włoskim, japońskim, koreańskim, norweskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, hiszpańskim, szwedzkim, tajskim i tureckim.

Rozszerzenie przeglądarki nie będzie dla wszystkich, zwłaszcza że musisz mieć zainstalowaną aplikację, aby z niego korzystać. Ale możliwość kontrolowania aplikacji z poziomu przeglądarki jest naprawdę przydatną funkcją, której nie znajdziesz u konkurencji, a ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo wartościowy dodatek do pakietu.

Wsparcie

Podobnie jak każda inna technologia sieciowa, VPN może działać niewłaściwie na wiele sposobów, a dokładne ustalenie, co się dzieje, może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego nawet najbardziej doświadczony użytkownik może skorzystać z wysokiej jakości wsparcia VPN.

Witryna pomocy technicznej ExpressVPN ma dobry początek dzięki długiej liście przewodników dotyczących rozwiązywania problemów. Niezależnie od tego, czy próbujesz zdiagnozować niskie prędkości lub zerwane połączenia, zrozumieć komunikaty o błędach, zmienić hasło lub anulować konto, masz pod ręką przydatne informacje.

Większość artykułów jest dobrze napisana i dostarczana we wszystkich kluczowych obszarach. Nie zakładają wiedzy technicznej, zamiast tego poświęcają czas na wyjaśnienie kontekstu, oferując wiele sugestii dotyczących rozwiązania większości problemów i łącząc się z innymi odpowiednimi artykułami. Na przykład tam, gdzie inne VPN mogą mieć jedną linię sugerującą „wypróbowanie innego serwera”, aby pomóc zdiagnozować problemy z prędkością, ExpressVPN zawiera również link do szczegółowego artykułu wyjaśniającego, jak znaleźć najlepszą lokalizację dla siebie.

Artykuły dotyczące konfiguracji są jeszcze bardziej imponujące. Na przykład nie otrzymujesz tylko jednego ogólnego samouczka instalacji na platformę. Istnieją przewodniki opisujące, jak zainstalować aplikację, jak skonfigurować połączenia ręczne lub korzystać z aplikacji innych firm, takich jak OpenVPN GUI. I nie chodzi tylko o Windows. Znajdziesz samouczki na Maca, iOS, Androida, Linuxa, Chromebooki, eBooki, BlackBerry, Smart TV, routery i… cóż, masz pomysł.

Dokładna wyszukiwarka skanuje ponad 250 takich artykułów, aby znaleźć to, co odpowiada Twoim wymaganiom. Wprowadzanie słów kluczowych na stronie wsparcia VPN i wyświetlanie wielu przydatnych treści jest niezwykle odświeżające. OpenVPN ma 39 trafień, DNS 53, 61 dla Androida, 17 dla Ubuntu, 8 dla DD-WRT, a lista jest długa.

Jeśli witryna nie może pomóc, zespół wsparcia ExpressVPN jest dostępny 24/7 za pośrednictwem poczty e-mail i czatu na żywo.

ExpressVPN zaleca czat na żywo, aby uzyskać najszybsze wyniki, ale i tak wysłaliśmy testowe pytanie e-mail, aby sprawdzić czasy odpowiedzi. Chociaż firma sugeruje, że odpowiedź może zająć do 24 godzin, otrzymaliśmy przyjazną, szczegółową i pomocną wiadomość w niecałą godzinę. To znacznie szybciej niż się spodziewaliśmy, a odpowiedź zawierała wszystko, czego potrzebowaliśmy do zdiagnozowania i rozwiązania naszego problemu.

Czat na żywo również działał bardzo dobrze. Przeprowadziliśmy kilka kontroli usługi, zawsze byli dostępni agenci i zazwyczaj mieliśmy pierwszą prawdziwą odpowiedź (prawdziwy komentarz na temat naszych problemów, a nie tylko automatyczny bot „Jestem Steve i jestem tutaj, aby Ci pomóc” wpisz odpowiedź) w ciągu dwóch lub trzech minut.

Jakość obsługi czatu również była znacznie powyżej średniej, a agent spędzał 30 minut cierpliwie przeprowadzając nas przez kilka dobrze wybranych kroków diagnostycznych.

Jeśli jesteś ekspertem od sieci, kuszące jest założenie, że to nie ma znaczenia. Wiesz, co robisz, więc nie musisz płacić za takie trzymanie za rękę, prawda?

Cóż, może, ale pamiętaj, że obsługa VPN to coś więcej niż wyjaśnianie technicznych szczegółów niskiego poziomu. Pytaliśmy również o problemy ze stanem systemu, takie jak tymczasowe problemy z połączeniem lub najlepszy serwer do użycia z US Netflix lub Amazon Prime. W przeciwieństwie do niektórych dostawców, nie trzeba czekać jeden dzień, aby otrzymać odpowiedź e-mailem — zawsze w ciągu kilku minut od zapytania otrzymaliśmy przydatne porady, a możliwość uzyskania szybkiej pomocy ma ogromny wpływ na ogólne wrażenia z obsługi.

Recenzja ExpressVPN: Ostateczny werdykt

Jest to najwyższej jakości sieć VPN, która przekroczyła nasze oczekiwania we wszystkim, od obsługi platformy i prywatności, po łatwość użytkowania, możliwości odblokowywania i doskonałe wsparcie. Jest droższy niż większość, ale widać dlaczego: jest to dopracowana, potężna i profesjonalna usługa.

x