Recenzja NordVPN 2023 (wrzesień). Opinie, wady, zalety, ceny, test

VPN może chronić Twój ruch internetowy przed szpiegowaniem przez Twojego dostawcę usług internetowych, a jednocześnie znacznie utrudni szpiegom i reklamodawcom śledzenie Cię online. W przeciwieństwie do większości usług VPN, NordVPN oferuje po trochu wszystkiego oprócz podstawowej ochrony. Ma dużą i zróżnicowaną kolekcję serwerów, imponujący arsenał rzadko spotykanych narzędzi, a także silne praktyki dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Wykorzystuje również najnowszą technologię WireGuard. Mimo wysokich kosztów wciąż imponuje i zdobywa nagrodę Editors’ Choice.

SPECYFIKACJA

Liczba serwerów: 5100+

Lokalizacje serwerów: ponad 80 w 59 krajach

Maksymalna obsługiwana liczba urządzeń: 6

Czat na żywo 24/7: Tak

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy: Tak

POWODY, BY KUPIĆ

Podwójne szyfrowanie danych

Bardzo dobra wydajność

Tak wiele serwerów

Ile kosztuje NordVPN?

NordVPN kosztuje 11,95 USD miesięcznie lub 119 USD rocznie. Firma podaje swój roczny plan z obniżoną stawką 59 USD, ale zapłacisz 119 USD, gdy subskrypcja pojawi się w celu odnowienia. NordVPN czasami oferuje inne plany po różnych stawkach początkowych. Na przykład możesz obecnie zdobyć dwuletnią subskrypcję za 89 USD, która powróci do rocznej subskrypcji 119 USD, gdy pojawi się odnowienie. Koniecznie przeczytaj drobny druk.

Możesz płacić kartami kredytowymi, różnymi anonimowymi kryptowalutami i PayPal, a także innymi metodami płatności online. Firmy VPN często oferują promocje, więc możesz zobaczyć inną cenę, gdy idziesz do kasy. W chwili pisania tego tekstu średni koszt sprawdzonej przez nas usługi VPN wynosi około 9,96 USD miesięcznie i 73,02 USD rocznie.

Chociaż może to być kuszące, odradzamy natychmiastowe podejmowanie planów długoterminowych. Zamiast tego skorzystaj z bezpłatnej wersji lub krótkoterminowej subskrypcji, aby przetestować VPN w swoim środowisku domowym.

CENY

2 LATA (NAJLEPSZA OFERTA) = 3,71 USD / miesiąc

1 MIESIĄC = 11,95 USD

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ODWIEDZIĆ NORDVPN

Co otrzymujesz za swoje pieniądze?

Za 11,95 USD miesięcznie możesz korzystać z maksymalnie sześciu urządzeń jednocześnie w NordVPN. Większość usług VPN ogranicza Cię również do pięciu takich połączeń, ale zaczyna się to zmieniać.

NordVPN oferuje tylko jeden dodatek do subskrypcji: statyczne adresy IP za 5,83 USD miesięcznie (69,96 USD rocznie). Możesz wybrać adres dla Francji, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych. Statyczny adres IP może pomóc w zapobieganiu blokowaniu połączenia VPN, zwłaszcza jeśli stale łączysz się z tym samym regionem.

Jednym z doskonałych aspektów NordVPN jest różnorodność dodatkowych narzędzi, które zapewnia, aby poprawić Twoją prywatność. NordVPN, ProtonVPN i VPNArea to jedyne trzy przetestowane przez nas firmy VPN, które zapewniają bezpośredni dostęp do sieci anonimizacji Tor. To sprawia, że ​​śledzenie połączenia jest jeszcze trudniejsze i umożliwia dostęp do ukrytych stron internetowych, choć ze znacznie zmniejszoną prędkością. Możesz jednak uzyskać dostęp do Tora za darmo.

NordVPN obsługuje również połączenia wieloskokowe, które nazywa Double VPN. Powoduje to przekierowanie połączenia przez drugi serwer VPN zamiast tylko jednego. W ten sposób, jeśli jedna odnoga połączenia zostanie w jakiś sposób naruszona, możesz mieć pewność, że połączenie jest nadal bezpieczne.

Nową funkcją NordVPN jest dzielone tunelowanie. Pozwala to określić, które aplikacje kierują swój ruch przez połączenie VPN, a które podróżują bez przeszkód. NordVPN stosuje interesujące podejście do tej funkcji, umożliwiając wymaganie lub zabronienie połączeń VPN dla aplikacji. NordVPN i ProtonVPN to jedyne sprawdzone produkty, które oferują dzielone tunelowanie, dostęp do Tora przez serwer VPN i połączenia wieloskokowe.

Wiele firm VPN zaczęło rozszerzać swoją ofertę poza ochronę VPN, a NordVPN nie jest wyjątkiem. Za dodatkową opłatą możesz zabezpieczyć swoje hasła za pomocą menedżera haseł NordPass. Możesz także zaszyfrować swoje pliki za pomocą NordLocker.

Chociaż jest to przydatne, VPN nie może ochronić przed wszystkimi bolączkami. Zdecydowanie zalecamy aktywowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego tam, gdzie to możliwe, tworzenie złożonych i unikalnych haseł dla każdej witryny i usługi za pomocą menedżera haseł oraz korzystanie z oprogramowania antywirusowego.

Jakie protokoły VPN oferuje NordVPN?

NordVPN domyślnie używa NordLynx (implementacji WireGuard) w swoich aplikacjach na Androida, iOS, macOS i Windows. OpenVPN jest również dostępny na wszystkich tych platformach jako kopia zapasowa. Protokół IKEv2 jest dostępny tylko dla aplikacji na iOS i macOS.

OpenVPN i IKEv2 od dawna są złotymi standardami dla VPN, ale WireGuard jest coraz bardziej popularny. Łatwo zrozumieć, dlaczego: podobnie jak OpenVPN, WireGuard jest oprogramowaniem typu open source, ale wykorzystuje nowsze techniki szyfrowania i zapewnia lepsze prędkości.

Serwery i lokalizacje serwerów NordVPN

NordVPN chwali się serwery w 59 krajach i zapewnia dobrą różnorodność geograficzną dzięki swoim serwerom. Mimo to inne firmy VPN przewyższają go. Na przykład ExpressVPN obejmuje 94 kraje.

Większość serwerów NordVPN znajduje się w USA i Wielkiej Brytanii, co nie jest niczym niezwykłym w przypadku firm VPN. Jednak NordVPN ma również sporą mieszankę serwerów na całym świecie, z wieloma w Azji, Ameryce Południowej i Europie, z kilkoma w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Firma oferuje obecnie jedną lokalizację w Afryce (RPA), kontynencie ignorowanym przez większość innych usług VPN.

W szczególności NordVPN oferuje serwery w Hongkongu, Turcji i Wietnamie, z których wszystkie mają restrykcyjne zasady dotyczące Internetu. Zwróć uwagę, że nie przedstawiamy konkretnej rekomendacji, aby VPN omijał rządową cenzurę, ponieważ ryzyko popełnienia błędu jest po prostu zbyt wysokie.

W sumie kolekcja NordVPN obejmuje do 5600 serwerów. Więcej serwerów niekoniecznie oznacza lepszą obsługę, ale posiadanie wielu opcji jest ogólnie przydatne. Bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz kogoś w pobliżu, a ten, który jest blisko Ciebie, jest mniej prawdopodobne, że ugrzęźnie w nim zbyt wielu użytkowników.

Jeśli chodzi o same maszyny, NordVPN niedawno dodał do swojej floty kilka serwerów 10 Gb/s, zastępując niektóre maszyny 1 Gb/s. Firma twierdzi, że ten wysiłek pomoże poradzić sobie ze wzrostem ilości danych, który pojawi się wraz z szerszym wprowadzeniem usługi 5G. Jestem ciekaw, jak się to rozwija.

Firma zakończyła również niedawno przejście na serwery bezdyskowe. Jest to środek odporny na manipulacje; nic nie jest zapisywane na dysku, więc nic nie można uzyskać z przejęcia serwerów. ExpressVPN i kilka innych firm również stosuje tę technikę.

Twoja prywatność w NordVPN

W razie potrzeby firma VPN mogłaby zbadać każdy bit informacji przechodzący przez jej system. Rozmawialiśmy z firmą o wysiłkach, jakie podejmuje w celu ochrony prywatności użytkowników i zapoznaliśmy się z jej polityką prywatności. Nie znaleźliśmy nic niepokojącego.

NordVPN jest zarejestrowany i działa pod jurysdykcją prawną Panamy (firma ma inne biura w innym miejscu), gdzie żadne przepisy nie wymagają od firmy przechowywania danych przez dowolny okres czasu. Firma twierdzi, że gdyby miała zostać wezwana, odpowiedziałaby tylko na nakaz sądowy lub wezwanie wydane przez sąd panamski.

NordVPN nie ułatwia znalezienia nazwy firmy macierzystej ani informacji na temat przywództwa firmy na swojej stronie internetowej. Przedstawiciel firmy powiedział mi, że należy do nordvpn sa (dawniej Tefincom SA). NordVPN nie wydaje raportów przejrzystości dotyczących wniosków o udzielenie informacji przez organy ścigania, ale utrzymuje kanarek nakazu, który wskazuje, że nie otrzymał żadnych pism bezpieczeństwa narodowego, nakazów kneblowania ani nakazów wydanych przez rząd.

Polityka prywatności NordVPN stwierdza, że ​​firma nie rejestruje znaczników czasu połączenia, informacji o sesji, wykorzystywanej przepustowości, dzienników ruchu, adresów IP ani danych przeglądania. Zamiast tego NordVPN zachowuje nazwę użytkownika i czas ostatniej sesji, ale tylko przez 15 minut po rozłączeniu z VPN. To dobrze. Zostało to niedawno zweryfikowane przez audyt zewnętrzny, opisany poniżej. Przedstawiciel NordVPN zapewnił mnie, że firma nie czerpie zysków ze sprzedaży danych użytkowników. Firma nie generuje przychodów z innych źródeł niż abonamenty klientów.

2019 Jeden serwer zhakowany

W październiku 2019 r. wyszło na jaw, że osoba atakująca uzyskała zdalny dostęp do jednego z serwerów NordVPN. NordVPN twierdzi, że nie ma dowodów na to, że atakujący uzyskał coś znaczącego. Atak i jego konsekwencje omówimy o wiele bardziej szczegółowo w artykule poświęconym naruszeniu. Od tego czasu firma zainwestowała dużo czasu i kapitału w wzmocnienie swoich systemów i praktyk, w tym przeniesienie do własnych klastrów serwerów i serwerów bezdyskowych.

NordVPN połączył się z kilkoma innymi firmami VPN, tworząc grupę handlową o nazwie VPN Trust Initiative. Celem Inicjatywy jest, między innymi, wyznaczanie standardów dla branży, wnoszące pewną jasność do tego nieprzejrzystego świata. Z niecierpliwością czekamy na to, co osiągnie ta organizacja, ale do tej pory było w większości cicho. Firma stworzyła również radę doradczą dla NordVPN.

NordVPN zainicjował również program bug-bounty, wypłacając nagrody pieniężne naukowcom, którzy wykryją wady systemu. Programy te mają na celu zapewnienie lepszej zachęty do znajdowania i naprawiania błędów, zamiast uzbrajania luk w zabezpieczenia. W październiku 2021 r. NordVPN ogłosił w komunikacie prasowym, że podniósł swoją najwyższą wypłatę do 50 000 USD lub więcej za krytyczne błędy, dodatkowo zachęcając do ujawnień etycznych. To dobrze, ponieważ istnieje realna presja, aby wykorzystać lub sprzedać nowe luki w zabezpieczeniach.

NordVPN dla Windows

Podoba nam się, że aplikacja NordVPN szuka pośredniego punktu między precyzyjną kontrolą a prostotą „ustaw i zapomnij”. Możesz zmienić serwery, klikając lokalizację na mapie lub skorzystać z paska wyszukiwania u góry ekranu — jeśli twoje umiejętności geograficzne są tak samo słabe jak moje. Możesz połączyć się z najszybszym serwerem, najszybszym serwerem w danym kraju, a nawet określonym serwerem. Aplikacja pokazuje obciążenie każdego z nich, kierując Cię w stronę nieobciążonej opcji. To świetnie nadaje się do podszywania się pod Twoją lokalizację i pozwala polować na wypadek zablokowania serwera. Nasza jedyna skarga? Wszystko odbywa się za pomocą serii małych rozwijanych menu. Wolałbym, żeby aplikacja przejęła trochę dodatkowej nieruchomości, żeby oszczędzić nasze biedne oczy.

Aplikacja NordVPN Kill Switch wyłącza dostęp do Internetu dla określonych aplikacji, jeśli komputer zostanie odłączony od VPN. Jest to przydatny środek bezpieczeństwa.

Kolejną przydatną funkcją jest opcja wstrzymania połączenia. Spowoduje to rozłączenie z siecią VPN, a następnie ponowne połączenie po wybranym okresie. Istnieje wiele sytuacji, w których odłączenie VPN jest jedyną opcją, a opcja pauzy oszczędza kłopotu z pamiętaniem o ponownym połączeniu.

Szybkość i wydajność

Korzystanie z VPN wpłynie na wydajność przeglądania sieci. Aby zorientować się, jak wielki wpływ ma VPN, przeprowadzamy serię testów szybkości za pomocą narzędzia Ookla Speedtest.

W naszych testach z 2022 r. NordVPN działał bardzo dobrze i był jedną z 10 najszybszych sieci VPN. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, gdzie będzie się plasować w porównaniu ze wszystkimi innymi sieciami VPN w tym roku — jest to pierwsza sieć VPN, którą ponownie przetestowaliśmy w 2022 r. — znacznie się poprawiła w porównaniu z zeszłorocznymi statystykami.

Wyniki testu prędkości VPN

NordVPN dla MacOS

Aplikacja macOS NordVPN wyróżnia się prostotą. Po zalogowaniu się i wyrażeniu zgody na dostęp do swojego pęku kluczy Apple możesz szybko połączyć się z dowolnym z wielu serwerów NordVPN na całym świecie. Jeśli chcesz mieć nieco większą kontrolę nad swoim doświadczeniem, możesz przewinąć listę krajów po lewej stronie okna aplikacji, wybrać kraj i otworzyć menu rozwijane, które wyświetla listę wszystkich serwerów w tym kraj. Łatwiej jest po prostu wybrać miejsce na mapie i skorzystać z znajdującego się tam serwera VPN, ale przydaje się, że wersja macOS daje wybór, jeśli chodzi o serwery. Inaczej jest w przypadku wersji na iPhone’a, którą teraz testujemy.

Podobnie jak w przypadku aplikacji na iOS, aplikacja macOS nie wydaje się ujawniać prawdziwych informacji DNS. Sprawdziliśmy to na serwerze w Szwecji, odwiedzając witrynę DNS Leak Test i korzystając z jej narzędzia Extended Test, i nie znaleźliśmy żadnych wycieków.

Szybkość i wydajność były doskonałe w przypadku dwóch serwerów, które wypróbowaliśmy podczas testów. Mogliśmy przeglądać Weverse i przesyłać strumieniowo filmy BTS i inne treści bez przerw. Filmy ładowały się nieco wolniej niż w naszym normalnym połączeniu domowym, ale poza tym nie zauważyliśmy żadnej różnicy w naszym doświadczeniu online podczas korzystania z NordVPN dla systemu MacOS.

NordVPN dla iPhone’a

Aplikacja NordVPN na iPhone’a ma niebiesko-zielone elementy projektu oraz kapryśną mapę świata, taką jak wersja dla systemu Windows. Aplikacja wyświetla czarny nagłówek, gdy VPN jest rozłączony, a jasnozielony nagłówek, gdy VPN jest podłączony. Wersja usługi na iOS nie zapewnia tak dużej kontroli nad serwerem, który możesz wybrać, ale eliminuje małe menu rozwijane znajdujące się w wersji dla systemu Windows. Wystarczy wybrać kraj, a NordVPN znajdzie dla Ciebie najszybszy serwer.

Z menu Ustawienia możesz wybrać swój protokół VPN, znaleźć opcje automatycznego łączenia i skonfigurować swój profil VPN. Istnieje również menu „Narzędzia”, które pozwala włączyć blokowanie reklam i złośliwego oprogramowania, „Dark Web Monitor”, który informuje, czy informacje związane z Twoim adresem e-mail są zawarte w wyciekach Dark Web, oraz skróty Siri, dzięki którym możesz się połączyć i rozłącz się za pomocą głosu.

NordVPN dla Androida

Aplikacja NordVPN na Androida wyświetla szary nagłówek, gdy VPN jest odłączony, oraz jasnozielony nagłówek, aby pokazać, że VPN jest podłączony. Jeśli chodzi o funkcje, to właśnie tam NordVPN naprawdę błyszczy. Wersja aplikacji na Androida oferuje dzielone tunelowanie, wyłącznik awaryjny, ochronę przed atakami, Dark Web Monitor, a także umożliwia tworzenie niestandardowej konfiguracji DNS.

Aplikacja na Androida daje nieco większy wybór serwerów niż aplikacja na iPhone’a, ale nie tak dużo swobody, jak wersja na Windows. Możesz wybrać miasto, w którym znajduje się Twój serwer VPN, ale nie ma listy serwerów do wyboru. NordVPN połączy Cię z najszybszym serwerem w tym mieście.

Używając Xiaomi RedmiNote 10 z systemem Android 10, przetestowaliśmy pod kątem wycieków DNS za pomocą narzędzia DNS Leak Test Tool podczas połączenia z serwerem VPN w Melbourne w Australii. Serwer nie ujawnił naszych informacji DNS i skutecznie ukrył nasz prawdziwy adres IP.

Po połączeniu z serwerem w Melbourne byliśmy w stanie odtwarzać filmy z YouTube i przesyłać strumieniowo wideo na żywo z Twitch.tv, ale ładowanie obu witryn zajęło kilka sekund, a film był trochę podzielony na piksele i nie był najlepszej jakości. Ma to jednak sens, biorąc pod uwagę odległości.

NordVPN w systemie Linux i innych platformach

NordVPN obsługuje również system Linux. Możesz także skonfigurować niektóre routery do łączenia się przez NordVPN. W ten sposób zapewnisz ochronę wszystkim urządzeniom w Twojej sieci, w tym inteligentnym urządzeniom domowym, które nie mogą samodzielnie uruchomić VPN.

NordVPN oferuje również wtyczki do przeglądarki Firefox i Chrome. Podobnie jak wszystkie wtyczki przeglądarki proxy, wtyczki NordVPN zabezpieczają tylko ruch tych odpowiednich przeglądarek.

NordVPN niedawno wdrożył Dark Web Monitor, funkcję, która skanuje repozytoria dark web, które handlują skradzionymi danymi logowania. Jeśli NordVPN znajdzie trafienie, otrzymasz alert i możesz proaktywnie zmienić hasło do usługi, której dotyczy problem. Obecnie Dark Web Monitor jest dostępny tylko na iOS, chociaż powiedziano nam, że wkrótce pojawi się na innych platformach. Dark Web Monitor wyszukuje tylko dane uwierzytelniające powiązane z adresem e-mail użytym do rejestracji w NordVPN, co ogranicza zakres tej ochrony. Nie możemy się doczekać testowania tej funkcji w przyszłości.

Doskonała sieć VPN

Siłą NordVPN zawsze było jednak to, że oferuje wszystkie najlepsze funkcje konkurencji w jednym pakiecie. Zarządza ogromną flotą serwerów na całym świecie i robi to wszystko, zapewniając jednocześnie najwyższą jakość obsługi. Firma czerpie również korzyści z włączenia nowej technologii, takiej jak WireGuard do swoich podstawowych produktów. Mimo wszystko NordVPN pozostaje doskonałym produktem i nadal jest zwycięzcą Editors’ Choice.

CENY

2 LATA (NAJLEPSZA OFERTA) = 3,71 USD / miesiąc

1 MIESIĄC = 11,95 USD

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ODWIEDZIĆ NORDVPN

x