Recenzja PureVPN 2023 (grudzień)

Pełen funkcji VPN z kilkoma świetnymi dodatkami.

PureVPN działa w branży VPN od 2007 roku, więc nie jest niespodzianką, że firma stworzyła długą listę funkcji.

Usługa obejmuje większość podstaw technicznych: silne szyfrowanie przez OpenVPN i IKEv2 (WireGuard jest w wersji beta), ochrona przed wyciekiem DNS i IPv6, obsługa torrentów, dzielone tunelowanie w celu kontrolowania, które aplikacje korzystają z VPN, oraz inteligentny wyłącznik awaryjny, aby chronić Cię, jeśli VPN spada.

Najważniejsza jest obsługa platform, z dedykowanymi aplikacjami dla systemów Windows, Mac, iOS, Android i Linux, rozszerzeniami dla Chrome i Firefox oraz innymi plikami do pobrania i samouczkami, które pomogą Ci skonfigurować go na routerach, Kodi, Android TV, Amazon’s Fire TV Stick i jeszcze.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY KUPIĆ PUREVPN Z 68% rabatem (abonament 2 lata)

*rabat działa tylko przy wykupieniu abonamentu na 2 lata

Możesz korzystać z usługi na maksymalnie 10 urządzeniach jednocześnie, a w ramach niezwykłego bonusu PureVPN pozwala dzielić te 10 slotów z rodziną. Jeśli masz cztery osoby z telefonami, powiedzmy, każda z nich może zainstalować i używać PureVPN z własnym loginem, a Ty nadal będziesz mógł podłączyć sześć innych urządzeń w domu.

Ta restrukturyzacja najwyraźniej polegała na usunięciu wolniejszych serwerów wirtualnych, co niekoniecznie jest złym pomysłem. Nawet zmniejszona liczba lokalizacji PureVPN jest znacznie większa niż u wielu konkurentów (na przykład StrongVPN ma 46 lokalizacji w 35 krajach, a Mozilla VPN ma 40 lokalizacji w 30 krajach).

Ostatnie ulepszenia usługi obejmują modernizację większej liczby serwerów z połączeń 10Gbps do 20Gbps. W poście na blogu ogłoszono aktualizację serwerów w Londynie, Manchesterze i Waszyngtonie, a PureVPN mówi, że więcej lokalizacji „będzie dostępnych do końca tego roku”.

W innym miejscu firma przeniosła się z Hongkongu na Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Być może najlepsze jest to, że ma nowy audyt braku logowania (więcej na ten temat poniżej).

Ceny PureVPN

Ceny zaczynają się nieznacznie wyższe niż średnia przy naliczaniu 10,95 USD miesięcznie.

Roczny plan wygląda na dobrą wartość i wynosi 3,74 USD miesięcznie, zwłaszcza, że ​​obejmuje do 10 członków rodziny. Ale jest to częściowo spowodowane jednorazową zniżką i odnawia się po 5,83 USD.

Specjalny dwuletni plan kosztuje 2,91 USD miesięcznie. Wygląda dobrze dla nas, ale odnawia się również w ramach regularnego planu rocznego za 5,83 USD miesięcznie.

Koszyk oferował nam mnóstwo dodatków, w tym dedykowane adresy IP, przekierowanie portów i ochronę DDOS. Kliknęliśmy opcję Kup dla każdego i otworzyły się pola z prośbą o wybranie kraju. Nie wyświetlały one jednak żadnej listy krajów, więc nie mogliśmy niczego kupić. Wypróbowaliśmy Chrome i Edge, okna zwykłe i incognito, aby wykluczyć problemy z przeglądarką, ale witryna nigdzie nie działała.

Prywatność i logowanie

Polityka prywatności PureVPN ma dobry początek, z długą listą wszystkich danych, których usługa nie rejestruje: „NIE przechowujemy żadnych rejestrów twoich działań związanych z przeglądaniem, dzienników połączeń, zapisów adresów IP VPN przypisanych do ciebie, twojego oryginalne adresy IP, czas połączenia, historia przeglądania, odwiedzane witryny, ruch wychodzący, treści lub dane, do których uzyskałeś dostęp, lub wygenerowane przez Ciebie zapytania DNS”.

Brzmi wspaniale! Ale to trochę uproszczone. Firma mówi na górze strony, że nie prowadzi na przykład dzienników połączeń, ale przewiń w dół i znajduje się sekcja zatytułowana „Informacje zawarte w dziennikach połączeń VPN”, w której znajduje się lista gromadzonych szczegółów. Mianowicie dzień, w którym połączyłeś się z określoną lokalizacją, Twój dostawca usług internetowych, długość połączenia, liczbę wykonanych połączeń i całkowitą przepustowość, z której korzystasz (najwyraźniej nie na połączenie).

Nie rejestruje się oryginalnego adresu IP, docelowego adresu IP, konkretnego czasu połączenia ani późniejszych działań, więc te ograniczone dane najprawdopodobniej nie naruszą Twojej prywatności. Uważamy jednak, że stwierdzenie „nie rejestrujemy dzienników połączeń” u góry strony to zły pomysł, a następnie, nieco niżej, wymień sposoby rejestrowania połączeń.

Polityka stwierdza również, że PureVPN wykorzystuje w swoich aplikacjach „kilka narzędzi” do „przeprowadzania diagnostyki VPN i monitorowania raportów o awariach”. Ale potem przechodzi do listy Google Analytics, iTunes, Crashlytics, Apptentive, Firebase, New Relic, MixPanel i Facebook Pixel, których może być więcej niż się spodziewałeś.

Ten rodzaj zgłaszania awarii nie jest rzadkością, ale spodziewamy się, że będzie to opcjonalne, a tak nie jest w tym przypadku. Nie ma opcji „Wysłać dane o awarii?” opcja w Ustawieniach – PureVPN wysyła to niezależnie (a jeśli nie przeczytasz polityki prywatności, nigdy nie będziesz wiedział, że tak się dzieje).

Brak audytu logowania

W 2020 r. PureVPN ogłosił, że przeszedł audyt braku logowania przez KPMG, który stwierdził, że usługa nie rejestruje adresu IP pochodzenia użytkownika, przypisanego adresu IP VPN użytkownika, konkretnego czasu, w którym użytkownik łączy się z serwerem VPN, ani nie rejestruje działania użytkownika za pośrednictwem jego połączenia VPN.

PureVPN twierdzi również, że zdecydował się na politykę audytu „zawsze włączony”, co oznacza, że ​​KPMG może „zainicjować niezaplanowany audyt prywatności o każdej porze roku, bez wcześniejszego powiadomienia”. Rzeczywiście, w sierpniu 2021 r. firma poinformowała, że ​​przeszła drugi audyt braku rejestrowania.

Kontrole te wydają się być dokładne, a PureVPN mówi, że obejmują „inspekcja naszej złożonej infrastruktury, konfiguracji serwerów, bazy kodu, dzienników danych technicznych i serwerów globalnych”, a także „wywiady z naszymi pracownikami zaangażowanymi w konserwację serwerów i obsługę baz danych .

Raporty nie zostały upublicznione, więc nie możesz sam sprawdzić szczegółów. A oni tylko próbują zweryfikować główne zasady braku logowania – ogólnie nie szukają problemów z prywatnością.

Mimo to nie narzekamy: nawet przy tych ograniczeniach jest tu znacznie więcej pewności niż w przypadku większości sieci VPN. Mamy nadzieję, że PureVPN będzie kontynuował regularne audyty i udostępniał pełne raporty, a nie tylko zdanie lub dwa.

Aplikacje

Rejestracja w PureVPN jest dość łatwa i cieszymy się, że firma przywróciła opcję płatności Bitcoinem (przez CoinGate), a także kartą kredytową i PayPal.

Po rozstaniu się z naszą gotówką serwis wskazał nam linki do pobrania dla systemów Windows, Mac, iOS, Android, Linux, rozszerzeń przeglądarki i nie tylko. Złapaliśmy klienta Windows i podczas pobierania przyszedł powitalny e-mail z danymi logowania.

Interfejs aplikacji jest prosty i bardzo prosty, w rzeczywistości w większości po prostu biała przestrzeń. Panel stanu wyświetla zalecaną lokalizację, a dotknięcie listy lokalizacji wyświetla więcej. Jest duży przycisk włączania/wyłączania do łączenia i rozłączania oraz kilka małych ikon na pasku bocznym dla innych obszarów aplikacji (Ustawienia, Pomoc, Konto).

Selektor lokalizacji jest lepszy niż większość innych, dzięki liście Ostatnie lokalizacje, systemowi Ulubionych i przeszukiwanej liście krajów z czasami pingowania, które pomogą Ci znaleźć najszybsze.

Kliknięcie strzałki po prawej stronie kraju rozwija go do listy dowolnych miast. To znany pomysł, ale większość aplikacji VPN wyświetla ten rodzaj wskaźnika „rozwiń mnie”, gdy kraj ma wiele lokalizacji. PureVPN robi to dla wszystkich krajów, więc regularnie rozszerzaliśmy listę, aby znaleźć tylko jedno miasto.

Istnieje inny problem z wyborem preferowanej lokalizacji P2P. „Wybierz jedną z ikoną P2P”, mówi strona internetowa PureVPN. Świetnie, z wyjątkiem tego, że podczas naszej recenzji aplikacja Windows nie wyświetlała etykiety P2P. Było to widoczne tylko w aplikacjach mobilnych.

Czas połączenia był szybki i wynosił około trzech sekund dla IKEv2, czterech do pięciu sekund dla OpenVPN (inne aplikacje kazały nam czekać od 10 do 20 sekund z OpenVPN). Powiadomienia na pulpicie informują o połączeniu.

Aplikacje mobilne

Przyjrzeliśmy się aplikacji PureVPN na Androida i była to prawie ta sama historia, co wersja dla systemu Windows. Ma prawie identyczny interfejs, ten sam wybór protokołów (OpenVPN lub IKEv2) i system dzielonego tunelowania.

Witryna z dumą twierdzi, że „PureVPN jest jednym z niewielu najlepszych dostawców VPN, który oferuje wyłącznik awaryjny Android, który bezproblemowo integruje się i działa bezbłędnie”, ale w ustawieniach nie widzieliśmy żadnego wyłącznika awaryjnego. Nie ma też opcji automatycznego uruchamiania ani łączenia.

Aplikacja na iOS ma nieco inny interfejs, z paskiem bocznym po lewej stronie listy lokalizacji i ekranu Połącz, ale zasadniczo działa w ten sam sposób.

Zestaw funkcji jest nieco inny. Wersja iOS zyskuje możliwość automatycznego łączenia się, gdy uzyskujesz dostęp do określonych stron internetowych (ale nie, gdy uzyskujesz dostęp do niezaufanych sieci) oraz automatycznego ponownego łączenia się, gdy połączenie zostanie zerwane. Ale nie ma systemu dzielonego tunelowania Androida.

Dobrze, że te funkcje są dostępne gdzieś w ofercie, ale jeśli korzystasz z aplikacji na kilku platformach, te różnice mogą być irytujące.

Połącz to wszystko razem, a aplikacje PureVPN wystarczająco dobrze pokrywają podstawy. Samo posiadanie systemu Ulubionych i listy Ostatnia lokalizacja ułatwia ponowne połączenie i stawia aplikacje przed wieloma konkurentami. Ale jak widzieliśmy, tutaj również występują problemy, a aplikacje wyglądają na nieco słabsze w porównaniu z lepszymi aplikacjami mobilnymi konkurencyjnych sieci VPN.

Testowanie aplikacji Windows

W poprzednich recenzjach znaleźliśmy wiele nieprzyjemnych problemów technicznych z aplikacją PureVPN dla systemu Windows, ale czy najnowsza wersja byłaby lepsza?

Połączenia IKEv2 są teraz konfigurowane z najlepszym możliwym bezpieczeństwem. Wymagają szyfrowania, nie zapisuj swoich poświadczeń lokalnie, a protokół IPv6 jest domyślnie wyłączony.

Dziwna obsługa protokołu, którą zauważyliśmy ostatnim razem (wybierz OpenVPN UDP, aplikacja łączy się przez IKEv2) została naprawiona. Wybierz preferowany protokół i to ten, którego będzie używać aplikacja. (Chociaż, wygodnie, może również przełączyć się na inny protokół, jeśli pierwszy zawiedzie.)

Na koniec sprawdziliśmy wyłącznik awaryjny aplikacji. Teoretycznie powinno to blokować dostęp do Internetu, jeśli VPN spadnie, zapewniając, że Twoje dane nie będą przesyłane przez alternatywne nieszyfrowane połączenie. Ale nie zawsze tak było.

Uruchomiliśmy narzędzie, które wielokrotnie sprawdzało i wyświetlało nasz zewnętrzny adres IP, a następnie wypróbowywaliśmy różne sposoby na przymusowe zamknięcie połączenia. Często widzieliśmy nasz zwykły adres IP po odrzuceniu sieci VPN, co oznacza, że ​​żądanie zostało pomyślnie wysłane (niechronione) przez nasze zwykłe połączenie. To zła wiadomość, ale aplikacja przynajmniej bardzo szybko nawiązała ponowne połączenie, a nasze połączenia IKEv2 były zazwyczaj ujawniane przez nie więcej niż osiem sekund.

Wydajność

Zmierzyliśmy prędkości PureVPN z lokalizacji w USA i Wielkiej Brytanii, korzystając z kilku witryn i usług testowania wydajności (strona internetowa SpeedTest i aplikacja wiersza poleceń, TestMy.net, Fast.com Netflix i inne). Sprawdzamy prędkość pobierania co najmniej pięć razy z każdej witryny, a następnie sprawdzamy ponownie, używając innego protokołu, przed powtórzeniem tego wszystkiego w sesji wieczornej.

Prędkości OpenVPN w Wielkiej Brytanii wynosiły 270 Mb/s, umieszczając PureVPN w górnym średnim zakresie naszych ostatnich wyników. Firma nie może dorównać Hide.me (390 Mb/s) ani ProtonVPN (400-460 Mb/s), ale wciąż przewyższa niektóre wielkie firmy (IPVanish osiągnął 140-150 Mb/s, CyberGhost osiągnął 170-210 Mb/s).

Prędkości IKEv2 w Wielkiej Brytanii były jednak słabe i wynosiły 100-110 Mb/s. Jest to bardzo podobne do 125 Mb / s, które widzieliśmy w naszej ostatniej recenzji, co sugeruje, że to nie tylko chwila.

Problem z testami (nasza wina, a nie PureVPN) oznaczał, że nie mamy danych IKEv2 w USA, ale pobieranie OpenVPN było nieco niższe przy 210-220 Mb/s.

W wielu sytuacjach jest wystarczająca prędkość, ale szczytowa wydajność PureVPN pozostaje znacznie w tyle za konkurencją. Większość sieci VPN z obsługą WireGuard osiąga w testach 400 Mb/s, a CyberGhost, IPVanish, Mozilla, NordVPN i kilka innych osiągnęło prędkość 750 Mb/s i więcej.

Pamiętaj, że chociaż wykonujemy ponad 100 pomiarów prędkości każdej sieci VPN, możesz zobaczyć bardzo różne wyniki w zależności od Twojej lokalizacji i konfiguracji, dlatego warto wziąć udział w 7-próbie i przeprowadzić kilka własnych testów prędkości.

Netflix i streaming

Większość sieci VPN twierdzi, że umożliwiają dostęp do treści blokowanych geograficznie z dowolnego miejsca na świecie, a PureVPN nie jest wyjątkiem. „Filmy, programy telewizyjne lub wydarzenia sportowe; PureVPN umożliwia natychmiastowy i nieograniczony dostęp do ulubionych treści”, twierdzi strona internetowa.

Aplikacje nie mają specjalistycznych lokalizacji do przesyłania strumieniowego, więc możesz wybrać serwer w wybranym kraju, połączyć się i sprawdzić, czy Twoja usługa przesyłania strumieniowego jest dostępna.

Działało to dobrze z BBC iPlayer, gdzie PureVPN zapewnił nam pełny dostęp ze wszystkich trzech naszych połączeń testowych.

Tak samo było z amerykańskim Netflixem, gdzie z powodzeniem przesyłaliśmy strumieniowo treści we wszystkich trzech naszych lokalizacjach testowych.

Firmie niestety nie udało się wprowadzić nas do Amazon Prime Video, ale nasze testy zakończyły się pozytywnym wynikiem, a PureVPN z powodzeniem odblokował Disney Plus, ponownie ze wszystkich trzech lokalizacji testowych, co daje ogólnie przyzwoitą wydajność.

Jeśli jednak odblokowanie jest najwyższym priorytetem, dostawcy tacy jak CyberGhost, ExpressVPN, Hide.me, Private Internet Access, ProtonVPN i Surfshark wprowadzili nas do każdej z naszych witryn testowych.

Recenzja PureVPN: Ostateczny werdykt

PureVPN zapewnia dużą funkcjonalność i jest bardzo wartościowy, zwłaszcza jeśli masz kilku członków rodziny do pokrycia. Jednak poniżej średniej prędkości, imponujące wsparcie i różne problemy z aplikacjami uniemożliwiają tej usłudze konkurowanie z najlepszymi ogólnymi graczami VPN, takimi jak ExpressVPN.

x