Roboty, IoT i sztuczna inteligencja są liderami cyfrowej transformacji

Roboty, Internet rzeczy (IoT) i sztuczna inteligencja (AI) to główne czynniki napędzające transformację cyfrową, dające światu lepszy sposób na życie i prowadzenie biznesu.

Połączenie tych trzech technologii ma potencjał, aby zmienić kształt kultury pracy przedsiębiorstw, branż i gospodarek. Każda technologia z osobna sprawuje kontrolę nad systemem i jest niezbędna w codziennej pracy współczesnych użytkowników.

Ludzie używają tych technologii do naśladowania inteligentnych zachowań, które mogą wspomagać ich złożone harmonogramy pracy. Istnieje niekończąca się lista przypadków użycia sztucznej inteligencji, IoT i robotów w prawie każdym aspekcie naszego życia.

Niezależnie od tego, czy chodzi o opiekę medyczną i precyzyjne wykonywanie operacji chirurgicznych, produkcję czy marketing cyfrowy, te nowoczesne technologie są wszędzie.

Wzrost COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszył rozwój sztucznej inteligencji na całym świecie. Wiele branż, w tym usługi transportowe, chciało ograniczyć inwestycje w technologię.

Według Badania Grand Viewroczne tempo wzrostu AI wynosi około 38,1% w latach 2022-2030, podczas gdy Inteligencja Mordoru mówi, że roczna stopa wzrostu Robotów w branżach wynosi 17,45% od 2021 do 2026 roku. Rynek IoT jest gotowy do zarejestrowania CAGR na poziomie 10,53% od 2022 do 2027 roku.

Ponadto IoT i sztuczna inteligencja tworzą idealną parę i można je zidentyfikować jako AIoT, co oznacza, że ​​oba mogą jednocześnie efektywnie wykonywać swoją pracę, aby zapewnić najlepszą obsługę klienta. Twoja przyszłość jest już mądra; spraw, by był mądrzejszy dzięki IoT, robotom i sztucznej inteligencji.

Czym są IoT, roboty i sztuczna inteligencja?

Co to jest Internet Rzeczy?

IoT lub Internet of Things odnosi się do fizycznych obiektów, które są podłączone do Internetu i udostępniają dane innym urządzeniom. Zawiera czujniki, oprogramowanie, możliwości przetwarzania i wiele innych technologii. Urządzenia IoT łączą się i wymieniają dane z różnymi systemami i urządzeniami za pośrednictwem różnych sieci komunikacyjnych.

IoT jest obecnie najczęściej używaną technologią. Niezależnie od tego, czy jest to urządzenie kuchenne, czy monitor bezpieczeństwa, IoT umożliwia łączenie obiektów z sieciami za pomocą urządzeń wbudowanych. Teraz komunikacja między procesami, ludźmi i rzeczami jest możliwa bez przeszkód.

Przy mniejszej ingerencji człowieka obiekty fizyczne mogą udostępniać dane i gromadzić je za pośrednictwem chmury, technologii mobilnych, analiz, dużych zbiorów danych, przetwarzania w chmurze i nie tylko.

Przykłady IoT: inteligentne alarmy przeciwpożarowe, zamki do drzwi, rowery, czujniki medyczne, urządzenia śledzące kondycję, lodówki, systemy bezpieczeństwa, smartwatche itp.

Czym są roboty?

Każda maszyna obsługiwana automatycznie w celu zastąpienia ludzkiego wysiłku nazywana jest Robotem. Może pełnić funkcje ludzkie bardziej precyzyjnie i zgodnie z programami ustawionymi w jego chipie.

Mówiąc prościej, robot to automatycznie obsługiwana maszyna zdolna do wykrywania otoczenia, podejmowania decyzji za pomocą obliczeń i wykonywania przydatnych działań w rzeczywistym świecie.

Dziedzina robotyki zajmuje się inżynierią i eksploatacją, projektowaniem robotów i wieloma innymi zadaniami. Niezależnie od tego, czy chodzi o drukowanie 3D, czy przetwarzanie kognitywne i zabezpieczenia nowej generacji, roboty wykonują swoje zadania wydajnie.

Roboty pomagają również chirurgom w przypadkach medycznych przeprowadzać operacje i operacje szycia. Niektóre roboty są małe jak monety, a niektóre duże jak ciężarówki lub jeszcze większe.

Przykłady robotów: roboty-zabawki, zestawy robotów, asystenci robotów, robot-pies Aibo, zrobotyzowane odkurzacze itp.

Co to jest sztuczna inteligencja?

Replika ludzkiej inteligencji wewnątrz maszyn zaprogramowanych przez ludzi do myślenia jak prawdziwi ludzie i wykonywania ludzkich działań nazywana jest sztuczną inteligencją lub sztuczną inteligencją. Innymi słowy, maszyna, która działa jak ludzki umysł, aby uczyć się nowych rzeczy z akcji, dostosowywać to samo i rozwiązywać problemy zgodnie z uczeniem, jest określana jako sztuczna inteligencja.

Niezależnie od tego, czy jest to proste, czy złożone zadanie, sztuczna inteligencja ma na celu naukę, rozumowanie i postrzeganie danych. Może łatwo naśladować zadanie i je wykonać. Obejmuje również koncepcje, takie jak głębokie uczenie i uczenie maszynowe, aby łatwo dostosować się do nowych scenariuszy.

Istnieją cztery rodzaje sztucznej inteligencji:

  • Czysto reaktywny
  • Ograniczona pamięć
  • Teoria umysłu
  • Samoświadomy

Przykłady sztucznej inteligencji: autonomiczne samochody, filtry spamu e-maili, doradcy Robo, Siri, Alexa, rekomendacje Netflix, boty konwersacyjne, inteligentni asystenci itp.

Dlaczego potrzebujesz IoT, robotów i sztucznej inteligencji?

Rozumiemy, dlaczego potrzebujesz tych nowoczesnych technologii.

Korzyści z Internetu Rzeczy

IoT to niezbędny zestaw technik wykorzystywanych do zwiększania możliwości udostępniania danych i ułatwiania życia. Poniżej przedstawiamy niektóre zalety korzystania z IoT we współczesnym świecie.

Więcej przydatnych danych, lepsze decyzje

Zbieranie dużej ilości danych jest niezbędne do poprawy wydajności urządzenia. Wiele firm w tej nowoczesnej erze odczuwa siłę posiadania Internetu Rzeczy, aby uzyskać informacje potrzebne do wprowadzenia na rynek i zwiększenia wykorzystania urządzeń IoT w tym okresie.

Na przykład, chociaż wiesz, że lodówka może wytrzymać jakość żywności przez kilka dni, nie znasz jej zużycia energii, średniego czasu konwersji wody na lód, temperatury itp. Możesz uzyskać te dodatkowe informacje, korzystając z Internetu Rzeczy.

Monitoruj i śledź metryki

IoT ma możliwość śledzenia jakości obiektów w domu. Dzięki możliwości monitorowania i śledzenia firma może używać tych urządzeń do gromadzenia większej ilości danych w czasie rzeczywistym i aktualizowania każdego sprzedawanego produktu wraz z czasem obsługi.

Mniej obciążenia dzięki automatyzacji

Nie poczujesz się ciężko wykonując złożone zadania. Urządzenia IoT wykonają większość pracy, aby zaoszczędzić czas i koszty. Wyobraź sobie oprogramowanie, które przypomina ci, kiedy musisz kupić leki.

Tutaj tylko przy odrobinie ludzkiej interwencji, takiej jak ustawienie pewnych rzeczy, danych, czasu itp., IoT może wykonać każdą czynność samodzielnie. W ten sposób zmniejsza wysiłek ludzki i pozwala skupić się na innej niezbędnej pracy.

Lepsza wydajność

Ponieważ może zaoszczędzić ludziom cenny czas, oszczędza również pieniądze na niepotrzebnych inwestycjach. Na przykład, jeśli żarówka działa jak inteligentna żarówka i automatycznie wyłącza się, gdy nikogo nie ma w pokoju, oszczędzasz rachunki za prąd.

Urządzenia IoT zapewniają wiele przydatnych implementacji i zachęcają do komunikacji maszyna-maszyna. Skutkuje to zwiększoną wydajnością zarówno dla firmy, jak i dla użytkownika. Nie tylko to, ale także możesz zaoszczędzić zasoby przed nadużywaniem.

Jakość życia

Po poznaniu wszystkich zalet jest całkiem jasne, że urządzenie IoT oferuje lepszą jakość życia, poprawiając sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Od śledzenia i zamawiania rzeczy i wyłączania świateł po zarządzanie ważnymi zadaniami, IoT z pewnością zmniejsza stres, zapewniając lepsze życie.

Ci, którzy ćwiczą codziennie, mogą śledzić swoje tętno, nawodnienie, temperaturę ciała itp., aby pozostać w doskonałej formie i regularnie monitorować swoje zdrowie. Dbanie o wszystko w każdej chwili jest naprawdę trudne w te pracowite dni, dzięki urządzeniom IoT, które dbają o pewne rzeczy, aby nasze życie było lepsze.

Zalety robotów

Roboty poprawiają jakość życia firm i osób prywatnych. Niektóre zalety robotów to:

Prędkość

Roboty nie potrzebują przerw między pracą, ani urlopów czy urlopów. Nigdy nie czuje się chory ani zestresowany i nie wymaga żadnego programu szkoleniowego ani spotkań. Pracują wydajnie w wyznaczonych godzinach, co przyspiesza proces produkcji.

Bezpieczeństwo

Podczas wytwarzania zestawu produktów za pomocą ciężkich maszyn istnieje pewne ryzyko wypadków. Roboty podejmują to ryzyko, ponieważ mogą wytrzymać wysokie temperatury i obciążenia. A nawet jeśli coś pójdzie nie tak, nie ucierpią; możemy je łatwo naprawić. Pracownicy pracujący na niebezpiecznych platformach są teraz bezpieczni i oszczędzają pieniądze na rachunkach medycznych.

Doskonałość

Roboty są zaprogramowane do powtarzalnego i precyzyjnego ruchu, dzięki czemu rzadziej popełniają błędy. Roboty obsługują jednocześnie pracę pracownika oraz inspektora kontroli jakości. W ten sposób firma oszczędza swoje zasoby i czas oraz produkuje wiele produktów dziennie.

Spójność

Roboty pracują konsekwentnie, ponieważ nie muszą być zaangażowane w żadną sprawę ani wiele rzeczy. Nie mają osobistej pracy do wykonania, a tym samym perfekcyjnie wykonują przydzieloną pracę w wyznaczonym czasie. Automatyzacja jest znacznie lepsza i bardziej niezawodna w przypadku robotów niż w przypadku środków ręcznych.

Tworzenie pracy

Wszyscy mamy błędne przekonanie, że roboty zabierają stanowiska pracownikom lub, można powiedzieć, zabierają im pracę. To nie jest prawda; tylko ułatwiają nam pracę i czasami mogą zatrudnić więcej osób. Firmy potrzebują ludzi do monitorowania i nadzorowania robotów. Co więcej, ludzie są również zobowiązani do budowania robotów.

Wydajność

Wydajność jest zawsze głównym problemem w tym rozwijającym się świecie. Roboty pomagają w wytwarzaniu produktów i wykonują zadania, aby dobrze radzić sobie na rynku. Rozmawiają z klientami, odpowiadają na komentarze w mediach społecznościowych, pomagają w marketingu i brandingu, odpowiadają na e-maile i sprzedają produkty.

Korzyści z AI

Sztuczna inteligencja zastępuje ludzką inteligencję i ma kluczowe znaczenie w dzisiejszym życiu codziennym. Uprościł nam życie. Niektóre z zalet sztucznej inteligencji to:

Ulepszona automatyzacja

Wiele branż lub firm wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatyzacji przepływów pracy, które wymagają ciężkiej pracy, jeśli są wykonywane ręcznie. A korzystając z systemów AI, firmy zmniejszają wysiłek, przyspieszają procesy i oszczędzają czas. Znajdziesz różne aplikacje i strony internetowe, które wykorzystują sztuczną inteligencję, aby oferować te korzyści. W ten sposób zadania można wykonać bez ingerencji człowieka.

Oszczędzacz czasu

Wielokrotne wykonywanie tych samych zadań jest żmudne i czasochłonne. Dzięki sztucznej inteligencji do rutynowych i męczących zadań możesz zaoszczędzić czas i skupić się na innych niezbędnych pracach. Klienci mogą łatwo dostać swoje rzeczy bez czekania w kolejce w fizycznych sklepach, a firmy oszczędzają swój czas, skutecznie oferując wysokiej jakości usługi.

Łatwe radzenie sobie ze złożonymi problemami

AI wykorzystuje zaawansowane koncepcje uczenia maszynowego, takie jak głębokie uczenie, do rozwiązywania złożonych problemów, takich jak diagnostyka medyczna, wykrywanie oszustw, zarządzanie złożonymi zadaniami, prognozowanie pogody itp.

Na przykład PayPal wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania oszustw, śledząc historię zakupów klientów w celu przeglądania wzorców. Zaawansowane algorytmy AI mogą stwierdzić, czy dana transakcja jest fałszywa, czy nie.

Zwiększona produktywność

Systemy AI to przydatne narzędzia, które pomagają firmom świadczyć lepsze usługi na całym świecie. Od małych firm po duże przedsiębiorstwa, każda firma używa obecnie sztucznej inteligencji w jakiejś formie do zarządzania zadaniami wysokiego ryzyka i czasochłonnymi oraz do zwiększania produktywności.

Bot AI wykorzystuje koncepcje uczenia maszynowego, takie jak przetwarzanie języka naturalnego i głębokie uczenie, do analizowania dokumentów prawnych, naprawiania błędów prawnych i współpracy z wykwalifikowanymi prawnikami w celu wyjaśniania warunków, zapewniając ocenę opartą na sztucznej inteligencji i wiele więcej.

Ułatwianie życia

Wszyscy kochają technologię, a systemy sztucznej inteligencji stały się jedną z ulubionych technologii dla wszystkich, od firm po osoby prywatne. Sprawia, że ​​życie każdego staje się prostsze i łatwiejsze dzięki automatyzacji i przyspieszeniu zadań. Na przykład wszyscy w dzisiejszym pokoleniu używają wirtualnych asystentów opartych na sztucznej inteligencji, takich jak Alexa, Cortana, Siri itp., Do interakcji z różnymi urządzeniami.

Zastosowania IoT, robotów i sztucznej inteligencji

Teraz, gdy wiemy, czym są IoT, roboty i sztuczna inteligencja, zrozummy ich rzeczywiste zastosowania w naszym życiu.

IoT w bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo jest oczywiście głównym problemem, a różne firmy dostarczają szeroki zestaw urządzeń IoT. Możesz znaleźć wiele urządzeń IoT, takich jak czujniki dymu, panele kontroli dostępu, kamery nadzoru wideo, czujniki gazu, kamery bezpieczeństwa, urządzenia śledzące pojazdy i wiele innych.

To nie to. Konsumenci używają inteligentnych zamków do drzwi, aby zabezpieczyć swoje domy przed złodziejami, kontrolowanymi przez smartwatche, smartfony i inteligentne urządzenia domowe. Rząd wykorzystuje technologię IoT do śledzenia bezpieczeństwa dzikiej przyrody, monitorowania poważnie dotkniętego ruchu, ostrzeżeń o klęskach żywiołowych i tak dalej.

AI i IoT w przewidywaniu danych

Przewidywanie danych ma kluczowe znaczenie dla każdego sektora. Dzięki przewidywaniu danych aplikacje AI mogą umożliwić IoT unikanie przestojów, zwiększenie wydajności operacyjnej, zwiększenie zarządzania ryzykiem i tworzenie nowych usług.

Z drugiej strony przewidywanie danych oznacza ustalanie priorytetów ryzyka. Umieszczenie AI i IoT w jednym kontenerze skutecznie identyfikuje zagrożenie, umożliwiając wykrywanie złośliwego oprogramowania w dowolnej sieci, wykrywanie włamań i kierowanie reakcją. W ten sposób możesz podejmować lepsze decyzje biznesowe w czasie rzeczywistym bez narażania bezpieczeństwa.

Roboty autonomiczne do małych zadań

Roboty autonomiczne są wyposażone w różne czujniki, oprogramowanie do obrazowania termicznego, wiele możliwości i tak dalej. Przedmioty te są wykorzystywane do ratowania funkcjonariuszy organów ścigania, a także ofiar. Korzystanie z robotów autonomicznych przyniesie trzy główne korzyści – redukcję błędów, zwiększenie produktywności i wydajności oraz poprawę standardów bezpieczeństwa dla pracowników.

Roboty AI są powszechnie używane do zwalczania przestępstw na całym świecie przy niewielkiej interwencji człowieka. Roboty policyjne są stworzone do aresztowania, zatrzymywania i radzenia sobie w innych intensywnych sytuacjach w niebezpiecznych czasach. Od usuwania gruzu, przez nadzór i detonację bomb po miejsca wypadków, autonomiczne roboty są szeroko stosowane w walce z przestępczością.

Przykłady: boty przycinające trawniki, boty hotelarskie, autonomiczne drony, roboty sprzątające, roboty produkcyjne itp.

Śledzenie i zarządzanie danymi

IoT tworzy cenne dane i spostrzeżenia, które można odpowiednio śledzić i zarządzać.

Na przykład, w przypadku systemu zarządzania zapasami, wszystkie przedmioty są opatrzone tagiem RFID, więc śledzenie każdego przedmiotu będzie łatwe. Możesz śledzić każdy przedmiot z laptopa lub smartfona w czasie rzeczywistym.

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana, aby umożliwić autonomicznym ciężarówkom wykrywanie lokalizacji i obiektów wokół nich, aby jeździć z odpowiednią prędkością i kierunkiem.

Na przykład samojezdny samochód Tesli i Ubera wykorzystuje technologię śledzenia i zarządzania, aby bezpiecznie jeździć po każdej drodze.

Doświadczenie klienta

Urządzenia IoT pomagają w automatycznym komunikowaniu problemów z zespołem pomocy technicznej, dzięki czemu inżynierowie lub eksperci mogą szybciej rozwiązywać problemy.

Na przykład różne aplikacje oparte na sztucznej inteligencji wykorzystują chatboty, które mogą komunikować się z klientami w sprawie ich problemów i próbować je samodzielnie rozwiązywać, aby poprawić wrażenia użytkownika.

Innym przykładem jest inteligentna lodówka. Załóżmy, że lodówka w twoim domu nie jest w stanie schłodzić znajdującej się w niej zawartości. Aby poznać i rozwiązać problemy, nie musisz dzwonić do żadnego technika; mały otwór w górnym rogu działa jak robot. Zadzwoń do obsługi klienta i umieść głośnik telefonu w pobliżu tego otworu. Otrzymasz wynik szybciej, nie czekając godzinami na ich przybycie, a sam możesz to naprawić.

Automatyzacja

Potrzeba automatyzacji gwałtownie rośnie dla każdej firmy, aby praca była szybsza i prostsza. Pomoże to zwiększyć zdolność podejmowania decyzji i usprawnić przepływy pracy. Automatyzacja powtarzalnych zadań pomoże zaoszczędzić czas i skupić się na najważniejszych częściach. Istnieją zasadniczo trzy elementy automatyzacji:

  • AI, która wykorzystuje złożone algorytmy i koncepcje uczenia maszynowego do analizy danych i pomaga firmom opracowywać dokładne prognozy.
  • Automatyzacja przepływu pracy w biznesie oczywiście automatyzuje przepływ pracy, zapewniając wyraźny obraz spójności.
  • Zrobotyzowana automatyzacja procesów, która wykorzystuje boty do wykonywania różnych zadań, takich jak wypełnianie formularzy, wydobywanie danych itp.

Przykłady: roboty programowe, skrypty do czyszczenia danych, powiadomienia z inteligentnego domu, pojazdy autonomiczne, IVR itp.

Kontrola jakości łączności

Każda firma ma na celu dostarczanie wysokiej jakości produktów i usług, ponieważ satysfakcja klienta ma kluczowe znaczenie. Aby osiągnąć ten cel, musisz skorzystać z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i IoT. Jakość pojawia się po produkcji, a podczas fazy kontroli maksymalna liczba elementów jest odrzucana z powodu problemów z wymiarami.

Aby uniknąć takich błędów, branże wykorzystują technologię robotyki do wytwarzania elementów w celu zachowania dokładności i jakości. W ten sposób możesz łatwo wykryć wady, ulepszyć produkty i zaoszczędzić pieniądze.

Przykład: producent mebli Ikea produkuje płyty automatycznie, aby poprawić jakość produktu. Wykonuje również automatyczne laminowanie, aby uniknąć pustych przestrzeni.

Inteligentne domy

Inteligentne domy składają się z inteligentnych urządzeń. Mówiąc prościej, prosta konfiguracja domowa, w której urządzenie lub urządzenie może być sterowane automatycznie z dowolnego miejsca za pośrednictwem połączenia internetowego.

Inteligentne domy mają umiejętności samodostosowujące się, dzięki czemu mogą nauczyć się harmonogramu właściciela i odpowiednio dostosować. Może oszczędzać energię elektryczną, kontrolując działanie świateł, prądu przemiennego i wentylatorów. Inteligentne domy obejmują również alarm bezpieczeństwa, który może natychmiast ostrzec Cię o ruchu za pomocą szybkich powiadomień.

Przykłady: inteligentne dzwonki do drzwi, inteligentne systemy bezpieczeństwa, oświetlenie i wentylatory z czujnikami ruchu, inteligentne urządzenia, takie jak kominy itp.

Inteligentne branże

Transformację przemysłową lub przemysł 4.0 można określić mianem inteligentnych przemysłów. Innymi słowy, jest to praktyka wykorzystywania inteligentnych i zautomatyzowanych maszyn w przemyśle w celu ułatwienia pracy. Inteligentne rozwiązania IoT wykorzystują prawdziwe informacje z czujników w celu zwiększenia wydajności poprzez zmniejszenie interwencji człowieka i kosztów.

Przejście na inteligentną branżę przyniesie wiele korzyści, takich jak lepsza jakość produktu, mniejsze koszty operacyjne, więcej informacji, wyższa satysfakcja pracowników i klientów, minimalne szkody w zasobach itp.

Przykład: Połączona logistyka, inteligentna edukacja, inteligentne budynki, inteligentne górnictwo, zarządzanie siecią, inteligentny transport itp.

Jaka jest przyszłość IoT, robotów i sztucznej inteligencji?

IoT, roboty i sztuczna inteligencja rozwijają się szybko w niemal każdym sektorze. W dzisiejszym ekosystemie te trzy technologie odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu procesów biznesowych i stylu życia.

Dane to paliwo dla każdej branży. IoT, roboty i sztuczna inteligencja działają inaczej, aby śledzić metryki i dane, zarządzać nimi i uzyskiwać przydatne informacje. Pomoże Ci w tworzeniu lepszych usług i produktów dla Twoich klientów, poprawi ich doświadczenie i zachęci ich do powracania po więcej. Oprócz firm, technologie te pomagają ludziom i domom w ulepszaniu życia.

Oczekuje się, że w nadchodzących latach wykorzystanie IoT, sztucznej inteligencji i robotów będzie dalej rosło i przyniosło więcej korzyści osobom fizycznym i firmom.

Możesz spojrzeć na niektóre z popularnych narzędzi Robotic Process Automation.