Sieciowa pamięć masowa (NAS) wyjaśniona w 5 minut lub mniej

Obsługuj klientów z najwyższym priorytetem i jakością dzięki sieciowej pamięci masowej (NAS). Dzięki niemu pliki biznesowe są łatwo dostępne, gdy pracownicy potrzebują danych.

W dzisiejszej hybrydowej kulturze pracy bezpieczny, niezawodny i bezbłędny dostęp do danych ma kluczowe znaczenie dla sukcesu biznesowego. Podobnie w przypadku studentów instytutu edukacyjnego lub grupy profesjonalistów prowadzących mały koncert, każdy potrzebuje dostępu do danych w sieci.

W takich sytuacjach przydatne są urządzenia podłączone do sieci. Wykorzystanie urządzeń NAS również wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli prowadzisz firmę, która chce zwiększyć wydajność i wygodę dostępu do danych lub odkrywa możliwości kariery w dziedzinie technologii, ten artykuł na temat NAS jest właśnie dla Ciebie.

Co to jest pamięć masowa podłączona do sieci (NAS)?

Podłączone do sieci urządzenie pamięci masowej łączy się bezpośrednio z siecią lokalną, rozległą lub w chmurze. Działa jako niezależne urządzenie węzłowe w sieci z dedykowanym adresem IP. Ale urządzenie nie jest dostarczane z żadnymi urządzeniami wejścia/wyjścia (I/O), takimi jak klawiatura, mysz, monitor itp., które można znaleźć w innych komputerach.

Chociaż NAS jest również komputerem o minimalnych zasobach obliczeniowych, system musi obsługiwać przychodzące żądania dostępu do danych. Na przykład znajdziesz procesor, pamięć RAM, porty ATA, porty Ethernet, porty USB itp.

Niektóre nowoczesne serwery NAS mogą być wyposażone w mały ekran LCD, który pokazuje różne stany systemu, takie jak adres IP, temperatura Internetu, szybkość przesyłania danych itp.

NAS to kluczowy nośnik pamięci masowej klasy biznesowej dla małych i średnich firm, start-upów i przedsiębiorstw, które muszą zminimalizować wydatki na indywidualne urządzenia pamięci masowej do stacji roboczych.

W dowolnym momencie dziesiątki i tysiące węzłów sieciowych mogą uzyskiwać dostęp do serwera NAS w celu uzyskania potrzebnych danych bez spowalniania całej sieci pamięci masowej (NAS z dyskiem SSD).

Dlaczego NAS jest ważny dla Twojej firmy?

NAS umożliwia firmom udostępnianie danych biznesowych pracownikom z dowolnego miejsca. Dzięki NAS organizacja nie musi konfigurować setek stacji roboczych w sieci LAN, umożliwiając każdemu węzłowi dostęp do innych węzłów. Może to stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

Zamiast tego firmy mogą uzyskać kilka urządzeń NAS i podłączyć je do routerów Wi-Fi za pomocą kabla Ethernet. Następnie administrator IT może skonfigurować prywatną sieć w chmurze za pomocą aplikacji internetowej kontrolującej serwer NAS. W ten sposób węzły z intranetu i Internetu (tylko urządzenia z uprawnieniami) mogą uzyskiwać dostęp do danych na żądanie.

Oprócz powyższego, inne godne uwagi znaczenie pamięci masowej podłączonej do sieci to:

  • Każdy może działać po kilku godzinach szkolenia; nie ma potrzeby zatrudniania dedykowanego specjalisty IT.
  • Zmniejsza marnotrawstwo miejsca na urządzeniu pamięci masowej po podłączeniu wszystkich stacji roboczych do jednego ogromnego serwera NAS do wszystkich celów związanych z przechowywaniem, archiwizacją i wyszukiwaniem danych biznesowych.
  • Pamięci masowe podłączone do sieci są kompatybilne z różnymi aplikacjami biznesowymi.
  • Funkcje zabezpieczeń danych na poziomie sprzętu i oprogramowania sprawiają, że NAS jest bezpiecznym miejscem do przechowywania danych.
  • Możesz łatwo utworzyć kopię zapasową każdego dysku serwera NAS lub sklonować serwer NAS do innego urządzenia pamięci masowej podłączonego do sieci.

Następnie przyjrzymy się komponentom i działaniu NAS.

Komponenty NAS i ich działanie

Typowy serwer NAS zawiera komponenty sprzętowe i programowe. Są one opisane poniżej:

Sprzęt NAS

Możesz to nazwać głowicą NAS, skrzynką NAS, serwerem NAS lub jednostką NAS. Składa się z następujących części:

# 1. Jednostka centralna (CPU)

Aby zarządzać systemem plików lub obliczeniami, urządzenie NAS wykorzystuje procesor średniej klasy (taktowanie od 700 MHz do 1,0 GHz). Zarządza użytkownikami, ułatwia integrację z chmurą i zapisuje dane do obsługi i przetwarzania plików.

#2. Chipset

Chipset jest wbudowaną płytą główną urządzenia NAS, które zawiera inne akcesoria komputerowe, takie jak pamięć RAM, moduł do przechowywania systemu operacyjnego, złącza interfejsów sieciowych i inne.

#3. Dyski pamięci masowej

Głowice NAS mogą zawierać dyski twarde lub dyski SSD. Wnęki na dyski mogą zawierać od dwóch do pięciu. Wreszcie, wykorzystuje RAID do zorganizowania wielu fizycznych magazynów jako pojedynczych lub niezależnych dysków logicznych.

#4. Interfejsy sieciowe

Skrzynki NAS zawierają wszystkie typy interfejsów do łączenia się z różnymi sieciami. Najpopularniejsze interfejsy sieciowe na serwerze NAS to szybkie Wi-Fi, port Ethernet LAN, porty USB itp.

Głowica NAS używa Wi-Fi do konfiguracji chmury. W przeciwnym razie możesz użyć portu Ethernet do podłączenia NAS do sieci intranetowej.

Możesz także użyć portów USB do podłączenia laptopów w celu skonfigurowania NAS, ładowania akcesoriów i tak dalej.

#5. System operacyjny

Złożone i nowoczesne sieciowe urządzenia pamięci masowej są dostarczane z małym, ale skutecznym systemem operacyjnym. System operacyjny steruje wszystkimi dyskami pamięci masowej, procesorem, układami pamięci RAM, interfejsami sieciowymi i nie tylko.

Te systemy operacyjne są dostarczane z jednostką NAS i pozostają wbudowane w płytę główną. Zwykle nie ma potrzeby przeprowadzania konserwacji takich systemów operacyjnych. Producent NAS konfiguruje automatyczne aktualizacje przez chmurę.

Oprogramowanie NAS

Ponieważ w urządzeniu NAS nie ma klawiatury, myszy ani monitora, należy nim sterować z komputera węzłowego podłączonego do sieci.

Musisz uzyskać dostęp do aplikacji NAS, aby sterować serwerem pamięci masowej na tym komputerze węzłowym. Oprogramowanie NAS to lekka aplikacja internetowa lub samodzielne oprogramowanie.

Protokoły udostępniania plików NAS

Protokoły udostępniania plików są niezbędne dla urządzeń sieciowych, a urządzenia NAS nie różnią się niczym. Urządzenie NAS jest dostarczane z protokołami przesyłania danych w Internecie. Są to standardowe sposoby przesyłania danych pomiędzy urządzeniami przez internet lub intranet.

Urządzenia węzłowe mogą uzyskiwać dostęp do urządzenia NAS za pośrednictwem tych protokołów. Protokoły sieciowe urządzenia NAS są połączone z centralnym serwerem lub przełącznikiem, który ułatwia optymalne kierowanie danych.

Serwer NAS jest zależny od następujących typów protokołów danych cyfrowych:

Protokoły transmisji danych

Są to głównie IP i TCP. Protokół IP lub internetowy pomaga NAS uzyskać adres sieciowy w sieci firmowej. Pomaga również serwerowi NAS określić adresy sieciowe węzłów do transmisji danych.

TCP, czyli protokół kontroli transmisji, konwertuje ogromne ilości danych na małe pakiety danych. Następnie bezpiecznie przesyła dane przez sieć, zapewniając maksymalną jakość danych.

Protokoły udostępniania plików

Format plików lub protokoły udostępniania mają kluczowe znaczenie dla optymalnej i bezbłędnej wydajności urządzenia NAS. Poniżej przedstawiono główne protokoły udostępniania plików standardowych urządzeń NAS:

# 1. Bloki komunikatów serwera (SMB)

Większość urządzeń opartych na systemie operacyjnym Microsoft Windows używa protokołu SMB do udostępniania plików w intranecie lub Internecie. Ludzie z branży nazywają to również Microsoft Windows Network.

Microsoft opracował protokół SMB z Common Internet File Sharing (CIFS). W związku z tym można również zobaczyć odniesienia do sieci Microsoft Windows Network jako protokołu CIFS/SMB.

#2. Protokół archiwizacji Apple (AFP)

Jest to zastrzeżony protokół sieciowego przesyłania plików firmy Apple i część usługi Apple File Service (AFS). Jeśli chcesz zezwolić użytkownikom urządzeń Apple w Twojej organizacji na dostęp do danych na serwerze NAS, musisz użyć AFP.

#3. Sieciowe systemy plików (NFS)

Jest to często używany protokół udostępniania plików dla urządzeń z systemami operacyjnymi Unix i Linux. Protokół jest niezależny od dostawcy. Dzięki temu działa na każdym systemie operacyjnym, architekturze sieci lub urządzeniu.

Dlaczego musisz wybrać odpowiedni serwer NAS?

Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, musisz wybrać odpowiednie rozwiązanie NAS do swoich potrzeb biznesowych. Inne powody, dla których warto wybrać odpowiednie rozwiązanie NAS to:

  • Pozwól, aby operacje biznesowe oparte na danych działały nieprzerwanie bez przestojów i częstych przerw konserwacyjnych.
  • Unikaj niewystarczającej lub marnowanej pojemności pamięci masowej, wybierając rozwiązanie NAS, przeprowadzając wewnętrzne oceny potrzeb w zakresie przechowywania danych.
  • Po zakupie może się okazać, że niespełniające norm urządzenie NAS nie nadaje się do niektórych urządzeń lub aplikacji internetowych. Dlatego przed wyborem urządzenia NAS należy przeprowadzić rygorystyczne badania.
  • Korzystaj z zalet odporności danych, kupując standardowy serwer NAS z obsługą RAID.
  • Upewnij się, że podłączony do sieci sprzęt pamięci masowej będzie posiadał zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych, dostęp oparty na rolach, uprawnienia ad-hoc itp.

Teraz zrozummy różnicę między NAS vs. DAS.

NAS vs. DAS

Jeśli zastanawiasz się, który wybrać między NAS a DAS, poniżej znajdziesz tabelę, która wyraźnie rozróżnia te dwa standardy przechowywania danych:

FunkcjeDirect-Attached Storage (DAS)Network-Attached Storage (NAS)LokalizacjaNa urządzeniu lub jako fizyczny serwerW chmurze lub w sieci intranetowejKonserwacjaZarządzanie DAS oznacza zarządzanie poszczególnymi dyskami HDD lub SSD na serwerze lub wielu stacjach roboczychNAS umożliwia zarządzanie wszystkimi danymi biznesowymi w jednym centralna pamięć masowa z dostępem do sieci dla wszystkich węzłówŁączność sieciowa Może być w sieci lub nie Musi być w sieci, aby uzyskać dostęp do danychWydajnośćLepsza niż NASOptymalna, ale nie nadaje się do aplikacji intensywnie korzystających z mocy obliczeniowej

NAS vs. SAN

Poznaj poniżej cechy wyróżniające NAS i SAN:

Cechy Sieciowa pamięć masowa (NAS)Storage-Area Network (SAN)Współdzielanie pamięci masowejWspólna sieć zapewnia dostęp do współdzielonej pamięci masowej w sieci dedykowanej NASA zapewnia dostęp do współdzielonej pamięci masowej za SANCKoszt posiadaniaUmiarkowana do przystępnej cenowoDrogie niż rozwiązanie NASZarządzanieŁatwe wdrażanie, tworzenie konta użytkowników dla nowych węzłów i zarządzanie kieszeniami na dyskiWdrożenie jest skomplikowane, podobnie jak konserwacjaProtokołyTCP/IP przez EthernetProtokół Fibre Channel (FC) przy użyciu kabli światłowodowych

Korzyści z NASa

NAS ma różne korzyści dla zastosowań biznesowych i indywidualnych, a są one następujące:

  • Skrzynki NAS są bardzo przenośne. Dlatego doskonale nadają się do opracowywania rozwiązań do odzyskiwania po awarii.
  • NAS pomaga firmom oszczędzać kapitał, konsolidując wszystkie wymagania dotyczące przestrzeni pamięci masowej na jednym scentralizowanym urządzeniu.
  • Możesz łatwo wdrożyć skrzynkę NAS, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w jej instrukcji.
  • Producenci oprogramowania i urządzeń IoT mogą używać NAS do przechowywania nieustrukturyzowanych danych i analizowania danych na miejscu.
  • Małe firmy, takie jak agencje marketingu cyfrowego, portale społecznościowe, dostawcy aplikacji do przesyłania wiadomości itp., mogą używać DAS do przechowywania i obsługi danych po niższych kosztach niż serwery pamięci masowej i pamięć masowa w chmurze.
  • Skrzynki NAS mogą być szybsze niż konwencjonalne rozwiązania do przechowywania danych, jeśli otrzymasz rozwiązania NAS oparte na dyskach SSD.
  • Skrzynki NAS są dostarczane z dodatkowymi pustymi kieszeniami na dyski twarde. W związku z tym firmy mogą szybko i tanio skalować swoją pamięć masową.

Następnie przyjrzymy się przyszłości Network-Attched Storage (NAS).

Przyszłość NAS

Całkowity dochód biznesowy ze sprzętu i oprogramowania NAS na światowym rynku wyniósł 20 miliardów dolarów. Według Global Market Insights eksperci uważają, że w latach 2023-2032 rynek będzie rósł szybko w tempie CAGR wynoszącym 15% lub więcej.

Firmy zajmujące się urządzeniami i oprogramowaniem NAS opracowują innowacyjne produkty i usługi, takie jak te opisane poniżej. Te usługi i produkty powinny pomóc w rozwoju koncepcji pamięci masowej opartej na plikach lub NAS w przyszłości:

  • Wiodący dostawcy usług w chmurze, tacy jak Amazon, Google i Microsoft, używają NAS w swojej architekturze pamięci masowej w chmurze.
  • Dostępne są aplikacje i usługi integracyjne dla infrastruktur hiperkonwergentnych lub HCI.
  • Istnieją programiści, którzy pracują nad rozwiązaniami wykorzystującymi NAS jako urządzenie do analizy danych na miejscu, takie jak analiza brzegowa.

Następnie przyjrzymy się niektórym z najlepszych zasobów do nauki NAS.

Zasoby

Sieciowa pamięć masowa Kompletny przewodnik

Możesz zostać oceniającym funkcjonalną domenę NAS, uważnie czytając ten Kompletny przewodnik po NAS.

Jest to książka do samooceny, która zawiera odpowiedzi na wiele pytań, które może zadać użytkownik NAS lub administrator IT.

Wprowadzenie do pamięci masowej SAN i NAS

Ten kurs „Wprowadzenie do pamięci masowych SAN i NAS” pomaga zrozumieć podstawy i niektóre zaawansowane koncepcje dotyczące sieciowej pamięci masowej i sieci pamięci masowej.

Jest to bezpłatny samouczek wideo trwający 3 godziny i 35 minut. Każdy może w wygodny sposób nauczyć się NAS i SAN, wybierając ten kurs online.

Wystarczy mieć ze sobą podstawową wiedzę o komputerach. Na koniec możesz wypełnić quiz, aby sprawdzić swoją wiedzę na temat NAS i SAN.

Sieciowa pamięć masowa (NAS) dla początkujących

Jeśli nie wiesz nic o zdalnym i scentralizowanym przechowywaniu danych, musisz zapisać się na ten kurs Udemy dotyczący sieciowej pamięci masowej (NAS) dla początkujących. Na tym kursie możesz poznać teoretyczne i praktyczne aspekty NAS.

Możesz także zobaczyć prawdziwe urządzenie NAS, dowiedzieć się, jak je zainstalować, jak nim zarządzać i nie tylko. Model urządzenia, na którym uzyskasz rzeczywiste wrażenia, to Synology DS218j.

Ostatnie słowa

Więc teraz znasz sieciową pamięć masową od podstaw. Zapoznałeś się również z kursami i książkami online, aby zdobyć więcej wiedzy technicznej i zdobyć praktyczne doświadczenie w korzystaniu z urządzeń NAS.

Wypróbuj te zasoby do czytania i nauki, zwiększając swoje umiejętności i wiedzę techniczną na temat urządzeń pamięci masowej podłączonych do sieci.

Być może zainteresują Cię również najlepsze sieciowe rozwiązania pamięci masowej do użytku biznesowego i indywidualnego.