Rejestr Windows to kluczowy element systemu operacyjnego, którego nie powinno się zmieniać bez odpowiedniej wiedzy. Nieostrożne modyfikacje mogą prowadzić do problemów z działaniem aplikacji lub samego systemu. Dlatego zaleca się, aby przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w rejestrze stworzyć jego kopię zapasową. Warto zaznaczyć, że nie istnieje narzędzie, które umożliwia resetowanie rejestru do stanu pierwotnego. W przypadku poważnych błędów w instalacji systemu Windows może być konieczne przeprowadzenie całkowitej reinstalacji. Wyjątkiem jest system Windows 10, który oferuje funkcję resetowania, mogącą rozwiązać wiele problemów. Po zresetowaniu Windows 10 można wybrać opcję pełnego resetu, która usunie wszystkie dane, lub opcję, która pozwoli na zachowanie plików osobistych użytkownika.
Jak zresetować system Windows 10
Aby przeprowadzić reset systemu Windows 10, należy otworzyć aplikację Ustawienia i przejść do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia. Następnie wybierz zakładkę Odzyskiwanie i kliknij przycisk „Rozpocznij” w sekcji „Zresetuj ten komputer”.
Podczas resetowania systemu Windows 10 masz do wyboru dwie opcje: „Zachowaj moje pliki” lub „Usuń wszystko”. Opcja „Usuń wszystko” oznacza, że wszystkie dane, aplikacje oraz ustawienia zostaną całkowicie usunięte, a system zostanie ponownie zainstalowany. Z kolei opcja „Zachowaj moje pliki” wymaga nieco więcej wyjaśnień.
Co stanie się z plikami po resecie systemu Windows 10
Nie będzie konieczności ponownej aktywacji systemu Windows 10, o ile wcześniej był on prawidłowo aktywowany. Aktywacja powinna nastąpić automatycznie po zakończeniu procesu resetowania. Aby mieć pewność, że wszystko pójdzie gładko, warto przed resetem zapisać klucz produktu Windows 10.
Wszystkie aplikacje zewnętrzne zostaną usunięte, co oznacza, że będziesz musiał je ponownie zainstalować po zakończeniu resetu. Jeśli korzystasz z licencjonowanych programów, upewnij się, że masz ich kopie zapasowe lub dostęp do kluczy aktywacyjnych.
Pliki na innych dyskach pozostaną nietknięte. Jeśli Windows 10 jest zainstalowany na dysku C, a Twoje pliki znajdują się na dysku D, nie zostaną one usunięte.
Folder użytkownika także nie zostanie opróżniony, jeżeli wybierzesz opcję „Zachowaj moje pliki”. Obejmuje to wszystkie pliki znajdujące się w bibliotekach systemowych, takich jak dokumenty, muzyka czy obrazy.
Pliki przechowywane na dysku systemowym również pozostaną nienaruszone. Na przykład, jeżeli masz pliki sterowników na dysku C, będą one dostępne po zakończeniu resetu.
Wszystko, co znajduje się w folderze AppData, zostanie przeniesione do folderu Windows.old, który utworzy się w głównym katalogu dysku systemowego.
Pliki z folderu profilu publicznego również zostaną przeniesione do folderu Windows.old.
Należy pamiętać, że aplikacje zostaną usunięte, co spowoduje, że foldery Program Files i Program Files (x86) będą praktycznie puste, a wszelkie pliki konfiguracyjne związane z tymi programami zostaną usunięte.