Spojrzenie wstecz na Gophera

Przed gwałtownym rozwojem sieci World Wide Web w latach 90-tych protokół o nazwie Gopher na krótko ułatwiał korzystanie z Internetu, łącząc światowe zasoby online. Oto, co uczyniło go wyjątkowym i dlaczego szybko został przyćmiony przez Internet.

Co to jest Gopher?

Gopher to system katalogów klient / serwer, który został uruchomiony w 1991 roku. Pozwalał ludziom szybko przeglądać zasoby w Internecie. Kiedy korzystasz z klienta Gopher, zobaczysz hierarchiczne menu łączy prowadzących do dokumentów, aplikacji opartych na telnecie, witryn FTP lub innych serwerów Gopher. Możesz także przeszukiwać „Gopherspace”, aby znaleźć dokumenty zamiast przeszukiwać serwery FTP jeden po drugim.

Grupa programistów – kierowana przez Marka P. McCahilla, w tym Farhad Anklesaria, Paul Lindner, Daniel Torrey i Bob Alberti – stworzyła Gophera, pracując dla University of Minnesota’s dział obsługi mikrokomputerów.

Mieli za zadanie stworzyć system informacyjny obejmujący cały kampus, oparty na niejednoznacznych wskazówkach administratorów, którzy preferowali duże komputery typu mainframe. W buntowniczym zakręcie załoga opracowała lekkie, rozproszone podejście, które zamiast tego wykorzystywało niedrogi sprzęt komputerowy.

Twórcy nazwali swój nowy system „Gopher” („Golden Gophers” to nazwa drużyny sportowej uniwersytetu), aby zyskać poparcie sceptycznych szefów.

„Jak mogli się z tym kłócić?” powiedział McCahill, który rozmawiał z newsblog.pl przez telefon.

Gopher jest również homonimem „gofer”, czyli kogoś, kto szuka rzeczy dla innych, do czego został zaprojektowany system Gopher.

Zasoby internetowe były teraz łatwiejsze do znalezienia

Główne menu Gopher w oknie terminala.

Przed Gopherem ludzie przeważnie pobierali dokumenty i programy z Internetu jeden po drugim za pomocą różnych Serwery FTP zlokalizowane na całym świecie. Były też niestandardowe oparte na tekście Telnet aplikacje, takie jak katalogi kart bibliotecznych, katalogi studentów, interfejsy baz danych i gry MUD. Nie było jednak ujednoliconego systemu, który łączyłby wszystkie te zasoby razem.

Ponieważ połączył wszystkie te zasoby internetowe w przyjazny dla użytkownika sposób, który nie wymagał wprowadzania danych do scentralizowanej, ustrukturyzowanej bazy danych, Gopher był prawdziwym przełomem. Możesz przeszukać Gopherspace lub po prostu przejrzeć system Gopher za pomocą szeregu menu i zobaczyć, dokąd prowadzi.

Gopher był również wystarczająco elastyczny, aby sprostać potrzebom innych organizacji poszukujących podobnego systemu. Tak więc, kiedy University of Minnesota publicznie udostępnił oprogramowanie Gopher za darmo, jego użycie szybko wzrosło na całym świecie.

„Mieliśmy właściwe, proste rozwiązanie dla rosnącej potrzeby” – powiedział McCahill.

Popularność Gophera wyprzedziła Internet

Inna technologia internetowa, World Wide Web, również zadebiutowała w 1991 roku. Została stworzona przez Tima Berners-Lee w CERN w Szwajcarii.

Podobnie jak Gopher, klient WWW (który teraz nazywamy przeglądarką internetową) może łączyć zdecentralizowane zasoby internetowe z całego świata. Jednak w przeciwieństwie do Gophera w sieci WWW zastosowano model zorientowany na dokumenty.

Zamiast hierarchicznego menu, każdy serwer dostarczał serię dokumentów tekstowych usianych łączami hipertekstowymi, które je łączyły. Był to kolejny krok w kierunku decentralizacji dystrybucji dokumentów i plików. Jednak narzędzie WWW w tekstowym świecie online, do którego dostęp odbywa się głównie przez terminale szeregowe, nie było od razu oczywiste.

Kiedy WWW po raz pierwszy udostępniono publicznie w sierpniu 1991 r., Nie zrobiło to wielkiego szumu. McCahill znał Berners-Lee z konferencji i recenzował technologię WWW, ale odrzucił ją jako mało imponującą na tym etapie.

W międzyczasie Gopher szybko zyskał przyczółek wśród instytucji akademickich i rządowych, które były wówczas głównymi użytkownikami internetu. Szybko stała się zabójczą aplikacją na frontonie uniwersyteckich systemów bibliotecznych, które w dużym stopniu opierały się na ustrukturyzowanych danych.

W tamtym momencie Internet był prawie całkowicie niekomercyjny.

„Kiedy robiliśmy Gopher”, wyjaśnia McCahill, „istniały zasady wtórnego wykorzystania, których nie można prowadzić działalności komercyjnej w sieci National Science Foundation, która łączyła wszystkie uniwersytety razem. Tak więc istniały zakazy prowadzenia działalności komercyjnej ”.

W tej zorganizowanej sferze non-profit Gopher prosperował. Ze względu na ograniczoną przepustowość Internet nie był jeszcze multimedialnym doświadczeniem, więc Gopher był idealnym narzędziem do odkrywania wczesnej wersji tekstowej.

Nawet w 1993 r., Kiedy internet stał się na tyle duży, że przyciągał uwagę poza kręgami akademickimi i badawczymi, wiele osób w prasie reklamowało Gophera jako najbardziej ugruntowany, przyjazny dla użytkownika element.

Sieć nie była jeszcze uważana za najważniejszą technologię internetową, chociaż zmieniło się to bardzo szybko.

Jak sieć World Wide Web wyprzedziła Gophera

ZA Serwer Gopher na NCSA Mosaic v1.0, około 1995.

W latach 1992-93 Gopher szybko zyskał popularność. Pierwotny główny zespół programistów wraz z wolontariuszami kontynuował jego rozwój i utrzymanie, ale wkrótce zostali przytłoczeni.

Aby zrównoważyć koszty, uniwersytet zdecydował, że zacznie pobierać opłatę licencyjną za każdy używany komercyjny serwer Gopher. Ta decyzja została spełniona zamieszanie i protesty. Zepsuło imię Gophera i oznaczało początek końca jego rozwoju.

W międzyczasie Popularność WWW wzrosła wykładniczo w miarę rozwoju technologii. W 1993 roku wydano NCSA Mozaika, pierwsza przeglądarka internetowa z wbudowaną obsługą grafiki, co zbiegło się z rozpowszechnieniem systemu Windows na komputerach osobistych. W przeciwieństwie do Gophera, który głównie gromadził i organizował zasoby, WWW był platformą publikacyjną. Dzięki grafice, która jest teraz w mieszance, WWW można łatwo dostosować do użytku komercyjnego.

Niesamowita popularność Gophera wśród bibliotek na wczesnym etapie postawiła zespół na złej drodze. Wyobrazili sobie zebranie wszystkich światowych niekomercyjnych zasobów informacji w ujednolicony system.

„To, co tak naprawdę działo się w głowach wielu ludzi, nie brzmiało:„ Chcę iść do biblioteki ”” – powiedział McCahill. „To było„ Hej, to jest platforma reklamowa i biznesowa ”. Dopiero trochę za późno w grze.

Nie zdawali sobie sprawy, jak szybko WWW zostanie przyjęty do celów komercyjnych, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju wśród przedsiębiorstw i ogółu społeczeństwa. Zanim to dotarło do zespołu Gophera, było już za późno na początkowy protokół Minnesoty. Rozwój serwerów zaczął stagnować około połowy 1994 r., gdy wybuchła sieć WWW.

Ostatnim gwoździem do trumny mogło być to, że nowe przeglądarki internetowe, takie jak Mosaic, natywnie obsługiwały protokół Gopher. To sprawiło, że Gopherspace poczuł się jak podzbiór platformy WWW. Można również łatwo tworzyć menu linków na stronie internetowej, więc w tym momencie Gopher nie mógł zrobić niczego, czego nie mógłby zrobić WWW.

Sukces sieci ma swoją cenę

Gdy WWW wyprzedziło Gophera, Berners-Lee stał się również znaną postacią, na równi z innymi wielkimi wynalazcami. W 2004 roku otrzymał nawet tytuł szlachecki. W międzyczasie McCahill kontynuował swoją stosunkowo skromną, ale wybitną, akademicką karierę informatyczną i obecnie pracuje w Duke University. Uważa, że ​​sukces sieci WWW był nieunikniony ze względu na jej komercyjny charakter i nie przeszkadza mu to.

Inni pionierzy internetu – jak twórca Mosaic, Marc Andreessen – przeskoczyli ze środowiska akademickiego do Doliny Krzemowej, aby podążać tropem pieniędzy. McCahill jest jednak zadowolony z wybranej przez siebie ścieżki:

„Spojrzałem na to i powiedziałem:„ Wiesz, w rzeczywistości jestem bardziej szczęśliwy, robiąc rzeczy, które służą nauce i edukacji, niż próbując zdobyć super bogate reklamy sprzedaży ”.

Berners-Lee również wybrał służbę publiczną, ale McCahill zauważył, że sukces sieci WWW spoczywał na jego barkach.

„Może to kolejny powód, dla którego nie przeszkadza mi sieć pokonująca Gophera” – powiedział McCahill. „Nie mam na sumieniu rzeczy takich jak Facebook i jego uzbrojona platforma nadzoru”.

To prawda, że ​​kolejna warstwa innowacji internetowych – media społecznościowe – całkowicie przekształciła nasze społeczeństwo.

„Żadna z osób, które wynalazły tę technologię, nie jest zadowolona z tego, jak działały media społecznościowe” – powiedział McCahill.

Nie jest całkowicie martwy

Wierz lub nie, ale w Internecie wciąż są serwery Gopher, ale w większości są one uruchamiane z nostalgii. Ponieważ nowoczesne przeglądarki nie obsługują tego protokołu, będziesz musiał również zdobyć samodzielnego klienta lub wtyczkę przeglądarki, aby poznać Gopherspace.

Świetnym miejscem do rozpoczęcia jest projekt Overbite, gdzie znajdziesz wtyczki Gopher dla wielu nowoczesnych przeglądarek internetowych, a nawet klienta dla telefonów z systemem Android. Najlepszym serwerem do sprawdzenia jako pierwszy jest gopher: //gopher.floodgap.com.

Baw się dobrze w Gopherspace!