Subskrypcja atramentów HP obejmuje mechanizm DRM, który wyłącza wkłady do drukarek

Atrament do drukarki jest drogi. HP obiecuje pomoc w zakresie usługi subskrypcji atramentu, wraz z wkładami, które przestają działać po anulowaniu subskrypcji. Ale HP sprawia, że ​​liczysz strony i wolę drukować tyle, ile chcę.

Usługa subskrypcji atramentu HP brzmiała jak dobra okazja

W połowie 2016 r. Miałem powtarzający się problem. Zawsze brakowało mi atramentu do drukarki, a nowe wkłady były drogie. Drukarki laserowe mogą być tańsze dla wielu osób, ale moje gospodarstwo domowe drukuje tyle samo kolorowych zdjęć, co dokumentów tekstowych, co oznacza, że ​​nie są dla mnie dobrym wyborem. Kupiłem więc nową drukarkę atramentową, obiecując łatwą w użyciu usługę subskrypcji atramentu HP. Za niewielką cenę zawsze miałbym cały atrament, którego potrzebowałem – to znaczy pod warunkiem, że ograniczę liczbę stron.

Teraz, po latach, zdałem sobie sprawę, że jest jeszcze jedna cena wstępu. Atrament, który mi przysłali, nie jest mój; to jest ich. A jeśli anuluję subskrypcję po zakończeniu cyklu rozliczeniowego, drukarka nie będzie już używać atramentu, a firma HP wymaga, aby odesłać go do nich. Muszę kupić nowy atrament, aby wymienić ten, który jest już w moim domu.

HP Instant Ink jest łatwy w użyciu i niedrogi z góry

Plan cenowy HP Instant Ink

Jeśli Twoja drukarka HP podłączona do Internetu obsługuje tę funkcję, konfiguracja HP ​​Instant Ink jest bardzo łatwa. Idziesz do ich witryny rejestracji, rejestrujesz konto i podłączasz drukarkę. Po zakończeniu rejestracji firma HP wyśle ​​wkłady atramentowe; rozliczenie rozpoczyna się po zainstalowaniu ich w drukarce. HP wymaga wybrania planu, który ogranicza liczbę stron, które można wydrukować w każdym miesiącu. HP nie dba o to, co drukujesz, tylko o strony potrzebne do wykonania zadania. Strona z jednym słowem i kolorowa strona ze zdjęciem są takie same, jeśli chodzi o plan. Jeśli nie wykorzystasz wszystkich przydzielonych stron w miesiącu, dodatkowe strony przechodzą na drugą stronę i możesz z nich korzystać w przyszłym miesiącu.

To, ile zapłacisz, zależy od liczby stron, które możesz wydrukować i przewrócić. HP oferuje bezpłatny plan z 15 stronami miesięcznie, ale bez możliwości przeniesienia. Jeśli przekroczysz limit, zapłacisz 1 USD za każdy zestaw 10 wydrukowanych stron (co oznacza, że ​​jeśli wydrukujesz pięć stron, nadal zapłacisz 1 USD). Pierwszy płatny poziom to 2,99 USD miesięcznie za 50 stron i możliwość przewijania 100 stron z poprzednich miesięcy. Dodatkowe strony nadal kosztują 1 USD za zestaw 10 stron. Następny krok to 3,99 USD miesięcznie, 100 stron miesięcznie i 200 stron przewijanych. Jeśli przejdziesz na tym poziomie, zapłacisz 1 dolara za zestawy 15 stron. Najwyższy poziom to 9,99 USD miesięcznie przy 300 stronach i 600 stronach przewijanych. Jeśli przekroczysz ten limit poziomu, zapłacisz 1 USD za zestaw zawierający 20 stron.

Atrament przestaje działać, jeśli anulujesz

Oto kicker: jeśli anulujesz, atrament przestanie działać. Przeczytałeś to dobrze; jak tylko zakończy się cykl rozliczeniowy, drukarka nie będzie już akceptować atramentu i musisz odesłać go z powrotem do HP. Przynajmniej zapewniają w tym celu opłatę pocztową i opakowanie.

Firma HP nie podaje żadnych konsekwencji w warunkach świadczenia usług w przypadku braku odesłania atramentu, dlatego skontaktowaliśmy się z pracownikiem pomocy technicznej. Pomocnie wyjaśnili, że nic się nie stanie, jeśli nie odeślesz ich z powrotem, ale wkłady przestaną działać. Jeśli chcesz kontynuować drukowanie, musisz samodzielnie kupić więcej atramentu. Firma HP dostarcza specjalnie oznaczony atrament w ramach tego procesu, a drukarka rozpoznaje, że jest on przeznaczony tylko dla subskrybentów Instant Ink. Zasadniczo jest to DRM, ale zamiast blokować cyfrowy film lub książkę, blokuje to fizyczny produkt: atrament w drukarce.

Instant Ink wymaga połączenia internetowego dla Twojej drukarki. HP wyjaśnia, że ​​monitoruje poziom atramentu, aby wiedzieć, kiedy wysłać więcej, ale zgodnie z opisem w ich Warunki usługi innym powodem jest zdalne wyłączenie wkładów atramentowych w przypadku anulowania lub w przypadku jakichkolwiek problemów z płatnością.

Warunki te zezwalają również HP na „zdalną zmianę, poprawianie, aktualizowanie lub w inny sposób modyfikowanie oprogramowania, oprogramowania układowego lub programowania drukarki bez powiadomienia” w celu świadczenia usługi Instant Ink. HP twierdzi również, że będzie zdalnie monitorować liczbę stron drukarki i stan atramentu, a także „typy drukowanych dokumentów (np. Word, PowerPoint, pdf, jpeg itp.)”.

Zaoszczędzisz pieniądze, drukując głównie w kolorze

Podsumowanie planu pokazujące bieżące strony i używane strony z przewijaniem

Jeśli pytasz, czy atrament błyskawiczny HP to dobry interes, odpowiedź brzmi: to zależy.

W nieco ponad dwa i pół roku wydrukowałem 1517 stron. Wiele z nich to pełnokolorowe odbitki zdjęć, etykiet itp. Ale obejmuje to również mieszankę zwykłych dokumentów czarno-białych. Dzięki przewijaniu stron co miesiąc uniknąłem dodatkowych opłat oprócz czterech. W trzech z tych czterech miesięcy wydrukowałem mniej niż dziesięć stron ponad limit; miesiąc wydrukowałem dodatkowe 116 stron. Więc podczas gdy przez większość miesięcy płaciłem od 3 do 4 USD, jeden miesiąc zapłaciłem 16 USD za nadmierne wydruki stron

Ogólnie od kiedy dołączyłem do HP Ink wydałem niecałe 110 dolarów. Porównując to do kosztu atramentu, radzę sobie dobrze. Odkąd zapisałem się do programu, HP dostarczyło jeden czarny i dwa kolorowe. Obecnie mam mniej niż 25% istniejących wkładów czarnych i około 50% wkładów kolorowych. Dokładny atrament wysyłany przez HP nie jest na sprzedaż, ale opisują go jako „bardzo duża pojemność’w ich FAQ. Najbliższy odpowiednik mojej drukarki, jaki mogę znaleźć, to Wkłady o dużej wydajności. Sprzedają pełne opakowanie (czarny, cyjan, magenta i żółty) za 110 USD i pakiet kolorowy za 66 USD. Tak więc otrzymałem atrament o wartości 176 USD i zapłaciłem tylko 110 USD. Możesz spróbować zaoszczędzić pieniądze dzięki wkładom innych firm, ale HP i inni producenci drukarek mają długą historię walki z ich użyciem. A tekst prawny HP zawiera wiersze wyjaśniające użycie wkładu innej firmy unieważnić gwarancję.

Chociaż matematyka cenowa działa dobrze dla mnie, może nie działać tak dobrze dla Ciebie. HP wysyła atrament tylko wtedy, gdy go potrzebujesz, więc jeśli drukujesz znacznie mniej lub znacznie więcej niż ja lub drukujesz tylko dokumenty tekstowe, matematyka się zmienia. Łatwo jest wpaść w pułapkę i chociaż możesz zwiększyć lub zmniejszyć swój plan, aby tego uniknąć, musisz zwracać uwagę, aby wiedzieć, kiedy jest to konieczne.

Jedynym sposobem sprawdzenia, ile stron wydrukowałeś, jest zalogowanie się do witryny internetowej HP i sprawdzenie tego najpierw. Jeśli zapomnisz o tym i nie będziesz śledzić, możesz znacznie przerobić swój plan. HP również nie przeniesie Cię automatycznie na następny poziom. Tak właśnie stało się ze mną w listopadzie: przekroczyłem limit o 100 stron i nie zauważyłem tego, dopóki nie pojawił się rachunek. W tym momencie było już za późno, aby przejść na następny poziom, co pozwoliłoby mi zaoszczędzić pieniądze.

Co gorsza, jeśli musisz wymienić drukarkę, musisz to zrobić za pośrednictwem HP, w przeciwnym razie stracisz przewijane strony i plany. Za każdym razem, gdy drukuję, pierwsza strona jest rozmyta (co wlicza się do mojego limitu). Ale jeśli nie chcę stracić tuszu, za który zapłaciłem, muszę skorzystać z procedury „Wymień drukarkę” w witrynie internetowej HP.

Mam dość strachu przed drukowaniem

cykl rozliczeniowy pokazujący opłaty za nadwyżkę

HP Instant Ink został zaprojektowany i jest rozliczany jako usługa „ustaw i zapomnij”, a chociaż zwiększa to wygodę wszystkiego, jest też pułapką. I dlatego chcę rzucić.

Zgodnie z matematyką jestem typem osoby, która może odnieść największe korzyści z programu HP Instant Ink. Dostaję więcej atramentu za mniej pieniędzy niż gdybym wybrał tradycyjną trasę. Ale jest dodatkowy koszt. Boję się używać mojej drukarki z jednego powodu, dla którego ją mam – drukowania. To dziwna propozycja, że ​​za każdym razem, gdy idę do druku, czuję potrzebę najpierw sprawdzenia, czy w moim planie zostało wystarczająco dużo stron. To tak, jakby poprosić HP o pozwolenie na używanie mojej drukarki. A jeśli nie poproszę wystarczająco ładnie, zapłacę dodatkowo lub, co gorsza, zabiorą mi atrament. I to nie jest tak naprawdę mój atrament: HP natychmiastowy recykling atramentu strona jasno to przeliteruj (moje podkreślenie):

Wkłady HP Instant Ink są własnością firmy HP i należy je zwrócić w przypadku ich opróżnienia lub anulowania usługi

Nie przychodzi mi do głowy nic innego w moim domu, które działa w ten sposób. Na moich kanapach nie ma miejsca na siedzenie, a za prawo do korzystania z poduszek nie muszę ciągle płacić sklepowi meblowemu. Nie boję się, że jeśli nie opłacę abonamentu na poduszki, sklep je zabierze, zostawiając mnie z kanapą bez poduszek.

Moja pralka wymaga detergentu, ale nie jestem ograniczony liczbą ładunków, które mogę prać w ciągu miesiąca. Nie płacę dodatkowo za częstsze pranie, gdy zdarza się deszcz i błoto, a poza przechowywaniem detergentu nigdy nie czułem potrzeby sprawdzania, czy można prać ubrania. Jeśli zdecyduję, że nie podoba mi się marka detergentu, którego używam dzisiaj, nie muszę go odsyłać tylko dlatego, że chcę go zmienić.

Ale tak to wygląda z moją drukarką. Nie chcę przerywać tego, co robię, wejść na stronę internetową i sprawdzić, czy mogę drukować. Chcę, żeby moja drukarka była moja i kontrolowana przeze mnie. Muszę tylko przekonać samego siebie, że wolność jest warta ceny każdego nowego atramentu.