Szczegółowe porównanie popularnych narzędzi Bi: Cognos Vs. Żywy obraz

Chcesz wyprzedzić konkurencję? Niezależnie od wielkości organizacji, narzędzia BI pomogą Ci podejmować świadome decyzje biznesowe dla dobrze prosperującej firmy.

Tylko decyzje oparte na działaniu i oparte na danych mogą dziś zapewnić skuteczne zarządzanie i rozwój firmy. Intuicja i zgromadzone doświadczenia nie wystarczą do podjęcia takich decyzji.

W przeciwieństwie do dawnych czasów, kiedy organizacje nie miały wystarczających danych, teraz toną w nich. Jeśli również jesteś przytłoczony ogromną ilością danych, ale nadal chcesz podjąć na ich podstawie właściwą decyzję, nadszedł czas, aby wybrać rozwiązanie do analizy biznesowej.

Przy tak wielu narzędziach BI na rynku wybór odpowiedniego może być trudny. Sprawdź to bezpośrednie porównanie Cognos i Tableau — dwóch renomowanych narzędzi BI, które cieszą się globalną popularnością.

Oprogramowanie BI i powody jego popularności

Narzędzia Business Intelligence to aplikacje, które gromadzą i przetwarzają duże ilości danych w celu zapewnienia jasnej i kompleksowej reprezentacji sytuacji. W tym celu aplikacje te przetwarzają nieustrukturyzowane dane z różnych źródeł wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak dokumenty, czasopisma, dane medyczne, pliki, obrazy, filmy i wiadomości e-mail.

Celem narzędzia BI jest zaoferowanie przejrzystej i dostosowanej wizualizacji danych, aby mogli podejmować decyzje oparte na danych. Za jego pomocą organizacje mogą znaleźć potrzebne informacje, przede wszystkim za pomocą zapytań. Aplikacje BI wykorzystują eksplorację danych i analizy do przygotowywania danych, które można wykorzystać w pulpitach nawigacyjnych, raportach i prezentacjach.

Narzędzia BI znacznie ułatwiają proces analizy danych, ponieważ aplikacje nie potrzebują ekspertów do ich uruchomienia. Platformy generują wyniki, które zarówno dyrektorzy, jak i menedżerowie mogą wykorzystać do podejmowania lepszych decyzji.

Jednocześnie narzędzia te zwiększają wydajność operacyjną, identyfikują nowe możliwości uzyskania przychodów, rozpoznają trendy rynkowe, dokumentują rzeczywiste KPI i wskazują nowe potencjały biznesowe.

Przyjrzyjmy się wstępnej dyskusji na temat Cognos i Tableau.

Co to jest Cognos Analytics?

Cognos narzędzie raportowe zajmuje się głównie analityką i monitorowaniem danych. Ta niezawodna platforma BI, obsługiwana przez IBM, zawiera różne pulpity nawigacyjne i raporty umożliwiające wyświetlanie szczegółowych informacji o danych.

Oferuje inteligentne i samoobsługowe rozwiązanie analityczne dla użytkowników, które mogą wyszukiwać, śledzić i przetwarzać dane analityczne. Ze względu na atrakcyjne pulpity nawigacyjne, wizualizacje, łatwość użytkowania i możliwości prognozowania, Cognos BI cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników.

Cechy

 • Niezawodna i skalowalna platforma z zaporą sieciową zapewniającą bezpieczeństwo danych.
 • Natychmiastowe monitorowanie, modelowanie scenariuszy i analityka predykcyjna.
 • Zdarzenia, alerty i powiadomienia w czasie rzeczywistym.
 • Kompatybilny z platformami Big Data, takimi jak AWS, Cloudera i Hortonworks.
 • Interaktywne wykresy i mapy do urzekającej prezentacji.
 • Elastyczny import danych, zarządzanie zbiorami danych i raportowanie.
 • Pomaga w poprawie wydajności modułu.
 • Umożliwia użytkownikom edycję istniejących danych.

Plusy

 • Oferuje wiele funkcji BI, takich jak raportowanie i zapytania, analizy i karty wyników w ramach jednej architektury.
 • Automatyczne powiadomienia i przepływy pracy w czasie rzeczywistym dla lepszej produktywności.
 • Obsługa popularnych narzędzi RDBMS do zarządzania treścią i raportowania.
 • Analiza danych do realizacji strategii.
 • Dziel się spostrzeżeniami ze współpracownikami w celu wspólnego podejmowania decyzji i zbiorowej inteligencji.

Cons

 • Funkcje takie jak wdrożenia wydziałowe i analiza wielowymiarowa są niedostępne.
 • Pochodzi ze stromą krzywą uczenia się i nie jest idealny dla użytkowników nietechnicznych.
 • Nie obsługuje MacOS i nie są dostępne bezpłatne wersje próbne.

Najlepsze firmy korzystające z Cognos

Niektóre z czołowych przedsiębiorstw korzystających z analiz firmy Cognos to Troy Corporation, Michigan State University, BMW Financial Services, Mueller Inc., Coates Hire, Quinte Health Care, GKN Land System, Becker Underwood i tak dalej.

Co to jest Tableau?

Z drugiej strony, Żywy obraz oprogramowanie to popularne narzędzie do wizualizacji, które może również wykonywać analizę biznesową. Upraszcza dane i pokazuje je w łatwo zrozumiałym formacie.

Platforma może generować wyniki z dowolnego rodzaju danych — ustrukturyzowanych, nieustrukturyzowanych lub częściowo ustrukturyzowanych. Poza tym Tableau online jest w stanie tworzyć złożone wizualizacje i przełączać się między różnymi reprezentacjami. Wykorzystuje język naturalny do odpowiadania na zapytania użytkowników.

Cechy

 • Edycja podpowiedzi jest możliwa z poziomu przeglądarki internetowej.
 • Pozwala na włączenie różnych warstw do map informacyjnych.
 • Potężny system bezpieczeństwa do zabezpieczania informacji o użytkownikach i danych biznesowych.
 • Wyszukiwanie kontekstowe, Przełącz widok, testy porównawcze oraz przeciągnij i upuść.
 • Szybkie przewidywanie i analiza danych z liniami trendów i prognozowaniem.
 • Bezpiecznie importuje dane z takich źródeł jak Google Analytics, SQL Server, Dropbox, Presto itp.
 • Funkcje do korzystania z wykresu Gantta, histogramu, wykresu ruchomego i wykresu bąbelkowego do wizualizacji danych.
 • Mieszanie danych, tekst, filtry i obiekty wizualne w celu stworzenia informacyjnego pulpitu nawigacyjnego.

Plusy

 • Interfejs typu „przeciągnij i upuść” do płynnej interaktywnej wizualizacji.
 • Łatwy w użyciu interfejs dla wszystkich użytkowników, także nietechnicznych.
 • Tworzenie spersonalizowanego pulpitu nawigacyjnego jest dostępne dla laptopów i telefonów komórkowych.
 • Możliwość przetwarzania ogromnej ilości danych bez wpływu na wydajność pulpitu nawigacyjnego.
 • Funkcja wizualizacji danych do łączenia danych w kokpicie.

Cons

 • Kosztowne rozwiązanie pod względem skalowania.
 • Brak opcji planowania lub automatycznego odświeżania raportów.
 • Domyślnie oferuje ograniczoną liczbę kolumn.
 • Wymaga znajomości języka SQL do tworzenia złożonych zestawów danych z wielu zasobów danych.

Najlepsze firmy korzystające z Tableau

Firmy korzystające z Tableau to takie nazwy jak US Air Force, Google, Adobe, Citrix, Skype, Accenture, Amazon, Deloitte, HP, Citigroup, Bank of America, Johns Hopkins Hospital, Pandora i The New York Times.

Cognos vs. Tabela: Funkcje

Teraz spójrz, jak działają Cognos i Tableau, gdy zestawiamy je łeb w łeb w różnych parametrach.

#1. Integracja

Narzędzie do raportowania Cognos pozwala użytkownikom importować dane z wielu różnych źródeł, w tym Microsoft Excel, Arkusze Google, Redshift i zewnętrzne łączniki danych. Jeśli Twoja działalność biznesowa opiera się na obszarach roboczych i narzędziach biznesowych IBM, możesz oczekiwać większej liczby funkcji od narzędzia Cognos BI. Moduły aplikacji można łatwo synchronizować z różnymi programami opracowanymi przez IBM.

Wręcz przeciwnie, Tableau jest znanym narzędziem w środowisku biznesowym ze względu na jego solidną integrację z Salesforce. Tutaj ostatecznym planem Salesforce jest scentralizowanie wszystkich możliwości natywnego narzędzia Business Intelligence Tableau i Salesforce, Einstein Analytics, w jednym łatwym w użyciu interfejsie.

Dopóki taka transformacja nie nastąpi, możesz doświadczać fragmentarycznych uczuć podczas korzystania zarówno z Einstein Analytics, jak i Tableau na platformie Salesforce.

#2. Zapłata

IBM Cognos Analytics to wysoce skalowalne narzędzie BI, które oferuje elastyczne opcje subskrypcji dla mikro, małych, start-upów, średnich i dużych firm. Narzędzie jest odpowiednie dla tych, którzy oferują klientom komercyjnym kontraktowe lub niezależne usługi BI. Zapewnia następujące plany:

 • Aplikacja w chmurze On-Demand jest odpowiednia dla maksymalnie 200 użytkowników. Otrzymasz funkcje takie jak pulpity nawigacyjne, współpraca, opowiadanie historii, Cognos mobile itp. za jedyne 10,00 USD na użytkownika miesięcznie.
 • Alternatywnie możesz uzyskać plan Premium (40,00 USD za użytkownika miesięcznie), który jest dostępny zarówno dla oprogramowania do raportowania w chmurze, jak i lokalnego oprogramowania Cognos. Zyskujesz dostęp do zaawansowanych funkcji analizy danych, takich jak raportowanie dla przedsiębiorstw, eksploracja AI, Watson Insights itp.

Wręcz przeciwnie, Tableau oferuje trzy różne poziomy poziomów subskrypcji. Ponadto możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli hostujesz narzędzie w infrastrukturze IT swojej firmy. Oto rzut oka na plany płatności tego narzędzia BI:

 • Tableau Viewer jest dostępny w cenie 15,00 USD za użytkownika miesięcznie i 12,00 USD w przypadku samodzielnego hostowania.
 • Tableau Explorer jest dostępny za 42,00 USD/użytkownika/miesiąc i 35,00 USD, gdy otrzymasz rozwiązanie lokalne.
 • Tableau Creator kosztuje 70,00 USD za chmurę i lokalne rozwiązanie BI.

Wszystkie subskrypcje Tableau są dostępne na zasadzie rocznego zobowiązania.

#3. Wizualizacje

Używając Cognos do wizualizacji danych biznesowych, przekształcasz dane szczegółowe w metadane. Metadane Cognos dostarczają więcej informacji o odpowiednich danych; stąd identyfikacja wzorca lub związku staje się łatwa.

Dlatego Cognos jest dla tych, którzy są ekspertami w dziedzinie analityki danych, strukturyzacji danych i wizualizacji danych. Przeciętni użytkownicy mogą uznać, że korzystanie z tego narzędzia BI jest trudnym zadaniem.

Ponieważ wizualizacje Cognos całkowicie usuwają oryginalną strukturę lub format danych wejściowych. Dlatego musisz zrozumieć podstawy i koncepcję wizualizacji danych, zanim będziesz mógł uzyskać praktyczny wgląd w to oprogramowanie.

Z drugiej strony Tableau jest odpowiedni zarówno dla ekspertów od analizy danych, przeciętnych użytkowników, jak i osób uczących się. Ponadto, ponieważ narzędzie BI może importować i wizualizować ogromne zbiory danych, jest również idealne do analizy dużych zbiorów danych, ponieważ konwencjonalne aplikacje arkuszy kalkulacyjnych nie obsługują dużych zbiorów danych.

Jeśli przejdziesz przez zalecaną krzywą uczenia Tableau, powinieneś być w stanie tworzyć zapytania do bazy danych i drążyć dane, aby odkryć zyskowne spostrzeżenia.

#4. Obsługa systemu operacyjnego

Cognos obsługuje różne systemy operacyjne. To są:

 • IBM Cognos Analytics for Mobile i Reports wymaga systemu Android 10 lub nowszego; iOS 14 i nowsze; iPad OS 14 i nowsze.
 • Najnowsze oprogramowanie lokalne Cognos Analytics wymaga systemu Windows 8 lub nowszego; Windows Server 2012 i nowsze, Ubuntu 16.04 i nowsze, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) Server 7 oraz IBM AIX 7.1 i nowsze wersje.

Z drugiej strony Tableau jest kompatybilny tylko ze środowiskami Windows i Mac. Aplikację lokalną można uruchomić w systemie Windows 8 lub nowszym, macOS 10.14 lub nowszym. Niezależnie od tego, czy jest to Mac czy Windows, procesor powinien obsługiwać zestawy instrukcji POPCNT i SSE4.2. Tableau nie jest kompatybilny z RHEL OS.

#5. Chmura a lokalna

Cognos jest dostarczany z rozwiązaniami hostingowymi w chmurze, lokalnymi i hybrydowymi (w chmurze i lokalnie). Jego instancja w chmurze może obsługiwać tysiące użytkowników w środowisku IBM Cloud. Rozwiązanie online ma funkcje takie jak VPN, udostępnianie licencji, instancje produktywne, instancje nieproduktywne itp.

Cognos jest jednak popularny jako rozwiązanie lokalne, ponieważ umożliwia korzystanie z infrastruktur Red Hat OpenShift, IBM Cloud Pak, AWS, Google i Azure dla BI.

Wręcz przeciwnie, Tableau Online jest bardziej niezawodne i skalowalne. Oferuje całkowicie online systemy do kompleksowej analizy danych dla wszystkich rodzajów przedsiębiorstw. Jednak zgodnie z zaleceniami Tableau rozwiązanie chmurowe jest odpowiednie dla użytkowników indywidualnych, podczas gdy system hostowany na serwerze jest odpowiedni dla przedsiębiorstw.

#6. Wsparcie biznesowe/grupa docelowa

Cognos to specjalistyczne narzędzie BI przeznaczone dla dużych firm lub przedsiębiorstw. Ponieważ potrzebuje innych aplikacji pomocniczych dla różnych procesów przetwarzania danych, takich jak magazynowanie, formatowanie, wyodrębnianie, przekształcanie, ładowanie (ETL), zapytania SQL i integracja danych. Będziesz także potrzebować wykwalifikowanych operatorów BI do tworzenia znaczących wzorców danych z Cognos.

Z drugiej strony Tableau Online najlepiej nadaje się dla solo, zespołów, mikro, małych i średnich firm. Nadaje się również dla przedsiębiorstw. W Tableau każdy może stworzyć coś znaczącego, jeśli zna podstawy analizy danych. Co więcej, nie potrzebujesz zespołu wsparcia IT tylko dla tego narzędzia.

7. Możliwości analityczne

Możesz z łatwością skorzystać z Cognos, jeśli jesteś doświadczonym ekspertem w dziedzinie analityki danych i BI. Może pomóc w tworzeniu kokpitów menedżerskich, dynamicznych kokpitów menedżerskich itp. Oferuje również wbudowane wizualizacje dla typowych scenariuszy biznesowych. Co więcej, jego narzędzie asystenta AI może pomóc w czyszczeniu, formatowaniu i wizualizacji danych.

Z drugiej strony Tableau jest bardziej intuicyjne. Jego funkcje pozwalają połączyć narzędzie z bazami danych w czasie rzeczywistym lub w pamięci i pobierać informacje biznesowe na żywo. Wykorzystuje swój wyspecjalizowany silnik VizQL i język R do analizy danych. Nie musisz przechodzić przez wiele szkoleń, aby obsługiwać Tableau.

#8. CRM

Cognos nie ma wbudowanego systemu CRM. Można go jednak łatwo zintegrować z popularnymi systemami CRM, z których korzysta większość firm.

Z punktu widzenia CRM Tableau jest wyraźnym zwycięzcą. Jeśli prowadzisz działalność w Salesforce, możesz skorzystać z pakietu CRM/BI firmy Tableau. Ponieważ narzędzia BI i CRM działają z cudzą pomocą, dlatego usługi Tableau są bardziej opłacalne dla Twojej firmy.

#9. System obsługi klienta

IBM jest renomowanym dostawcą oprogramowania biznesowego; w konsekwencji jego obsługa klienta i wsparcie są bardziej solidne niż u konkurencji. Po pierwsze, pomaga firmom w szkoleniu i certyfikowaniu pracowników w zakresie Cognos Analytics. Po drugie, zespoły zdalnego wsparcia technicznego mogą pomóc w problemach z oprogramowaniem podczas operacji biznesowych.

Wręcz przeciwnie, Tableau koncentruje się bardziej na wsparciu użytkownika końcowego. Posiada cztery poziomy systemu wsparcia dla różnych abonamentów. Najlepszym wsparciem, jakie możesz uzyskać, jest program Elite, który obejmuje dedykowanego menedżera konta technicznego. Jednak klienci OEM otrzymują dedykowanych inżynierów wsparcia dla integracji narzędzi.

Cognos vs. Tableau: co jest lepsze?

Narzędzia BI pomagają w podejmowaniu mądrych i sprawnych decyzji zmierzających do osiągnięcia ważnych celów biznesowych. Z powyższej dyskusji jasno wynika, że ​​zarówno oprogramowanie Cognos Analytics, jak i Tableau są wyposażone w zaawansowane funkcje i przyniosą Twojej organizacji ogromne korzyści.

Jeśli szukasz łatwego w użyciu narzędzia BI, z którego każdy może skorzystać od razu, Tableau powinno być Twoim wyborem. Z drugiej strony, jeśli korzystasz już z innych produktów IBM i masz w swoim zespole specjalistów technicznych, możesz wybrać Cognos.

Co więcej, możesz również sprawdzić inne platformy Business Intelligence, jeśli chcesz poznać inne narzędzia BI.