Chcesz zyskać przewagę nad konkurencją? Niezależnie od rozmiaru Twojej firmy, systemy Business Intelligence (BI) stanowią fundament podejmowania świadomych decyzji, które przekładają się na sukces przedsiębiorstwa.
Współcześnie jedynie decyzje poparte rzetelną analizą danych gwarantują efektywne zarządzanie i stały rozwój firmy. Intuicja i dotychczasowe doświadczenie, choć cenne, nie są wystarczające do podejmowania strategicznych decyzji.
W przeciwieństwie do przeszłości, kiedy przedsiębiorstwa borykały się z niedoborem informacji, teraz często toną w ich nadmiarze. Jeżeli jesteś przytłoczony olbrzymią ilością danych, ale pragniesz na ich podstawie podejmować trafne decyzje, to nadszedł idealny moment na wybór właściwego rozwiązania do analizy biznesowej.
Przy tak bogatej ofercie narzędzi BI dostępnych na rynku, wybór tego odpowiedniego może być wyzwaniem. W tym artykule przedstawiamy bezpośrednie porównanie Cognos i Tableau – dwóch cenionych i popularnych na całym świecie platform BI.
Oprogramowanie BI i przyczyny jego popularności
Narzędzia Business Intelligence to aplikacje, które agregują i przetwarzają duże wolumeny danych, aby zapewnić przejrzysty i całościowy obraz sytuacji. W tym celu platformy te analizują nieustrukturyzowane dane pochodzące z różnych źródeł wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak dokumenty, publikacje, dane medyczne, pliki, obrazy, wideo i korespondencja e-mail.
Głównym celem narzędzi BI jest oferowanie klarownej i spersonalizowanej wizualizacji danych, umożliwiającej podejmowanie decyzji na podstawie konkretnych danych. Dzięki nim organizacje mają możliwość wyszukiwania niezbędnych informacji, głównie za pomocą zapytań. Aplikacje BI wykorzystują eksplorację danych i ich analizę do przygotowania danych w formie dashboardów, raportów i prezentacji.
Platformy BI znacząco upraszczają proces analizy danych, ponieważ do ich obsługi nie są wymagani specjaliści. Generują one wyniki, które mogą być wykorzystane zarówno przez kadrę zarządzającą, jak i menedżerów do podejmowania lepszych decyzji.
Jednocześnie, te narzędzia podnoszą wydajność operacyjną, pomagają w identyfikacji nowych szans na zwiększenie przychodów, rozpoznają trendy rynkowe, dokumentują faktyczne KPI oraz wskazują na nowe możliwości rozwoju biznesu.
Zapraszam do analizy porównawczej Cognos i Tableau.
Czym jest Cognos Analytics?
Cognos to narzędzie raportowe, które specjalizuje się w analityce i monitoringu danych. Ta solidna platforma BI, rozwijana przez IBM, zawiera bogaty zestaw pulpitów nawigacyjnych i raportów, umożliwiających szczegółowe zapoznanie się z danymi.
Oferuje inteligentne i samoobsługowe rozwiązanie analityczne dla użytkowników, którzy mogą wyszukiwać, śledzić i przetwarzać dane. Dzięki atrakcyjnym pulpitom nawigacyjnym, wizualizacjom, łatwości użytkowania oraz zaawansowanym funkcjom prognostycznym, Cognos BI cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników.
Funkcjonalności
- Solidna i skalowalna platforma z zaporą sieciową zapewniającą bezpieczeństwo danych.
- Bieżące monitorowanie, modelowanie scenariuszy oraz analiza predykcyjna.
- Powiadomienia, alerty i zdarzenia w czasie rzeczywistym.
- Kompatybilność z platformami Big Data takimi jak AWS, Cloudera i Hortonworks.
- Interaktywne wykresy i mapy do atrakcyjnej prezentacji danych.
- Elastyczny import danych, zarządzanie zbiorami danych i tworzenie raportów.
- Wsparcie w optymalizacji wydajności modułów.
- Możliwość edycji istniejących danych przez użytkowników.
Zalety
- Oferuje szereg funkcji BI takich jak raportowanie, zapytania, analizy i tablice wyników w jednej, spójnej architekturze.
- Automatyczne powiadomienia i przepływy pracy w czasie rzeczywistym, które zwiększają produktywność.
- Wsparcie dla popularnych narzędzi RDBMS do zarządzania treścią i raportowania.
- Analiza danych wspierająca realizację strategii biznesowych.
- Dzielenie się wnioskami z zespołem, co ułatwia podejmowanie decyzji i zwiększa zbiorową inteligencję.
Wady
- Brak funkcji takich jak wdrożenia departamentalne i analiza wielowymiarowa.
- Wymaga czasu na naukę i nie jest polecany dla użytkowników nietechnicznych.
- Brak wsparcia dla MacOS i bezpłatnej wersji próbnej.
Największe firmy korzystające z Cognos
Do grona firm korzystających z Cognos należą m.in.: Troy Corporation, Michigan State University, BMW Financial Services, Mueller Inc., Coates Hire, Quinte Health Care, GKN Land System i Becker Underwood.
Czym jest Tableau?
Z drugiej strony, Tableau to popularne oprogramowanie do wizualizacji danych, które umożliwia także analizę biznesową. Upraszcza dane i przedstawia je w łatwo przyswajalnym formacie.
Platforma jest w stanie generować wyniki z różnego rodzaju danych — ustrukturyzowanych, nieustrukturyzowanych i częściowo ustrukturyzowanych. Ponadto, Tableau Online umożliwia tworzenie zaawansowanych wizualizacji i przełączanie się pomiędzy różnymi formami prezentacji. Wykorzystuje język naturalny do odpowiadania na zapytania użytkowników.
Funkcjonalności
- Możliwość edycji podpowiedzi z poziomu przeglądarki internetowej.
- Możliwość dodawania różnych warstw do map informacyjnych.
- Rozbudowany system bezpieczeństwa do ochrony informacji o użytkownikach i danych biznesowych.
- Wyszukiwanie kontekstowe, możliwość zmiany widoku, testy porównawcze i funkcja „przeciągnij i upuść”.
- Szybkie przewidywanie i analiza danych z wykorzystaniem linii trendów i prognoz.
- Bezpieczny import danych ze źródeł takich jak Google Analytics, SQL Server, Dropbox i Presto.
- Funkcje do tworzenia wykresów Gantta, histogramów, wykresów ruchomych i wykresów bąbelkowych dla wizualizacji danych.
- Mieszanie danych, tekstu, filtrów i obiektów wizualnych w celu tworzenia interaktywnych dashboardów.
Zalety
- Interfejs „przeciągnij i upuść” do płynnej, interaktywnej wizualizacji.
- Intuicyjny interfejs, przyjazny dla wszystkich użytkowników, w tym nietechnicznych.
- Możliwość tworzenia spersonalizowanych dashboardów dostępnych na komputerach i urządzeniach mobilnych.
- Przetwarzanie dużych zbiorów danych bez wpływu na wydajność dashboardu.
- Funkcje wizualizacji danych do łączenia informacji na jednym kokpicie.
Wady
- Relatywnie wysokie koszty przy skalowaniu.
- Brak opcji planowania lub automatycznego odświeżania raportów.
- Ograniczona domyślna liczba kolumn.
- Wymagana znajomość SQL do tworzenia złożonych zestawów danych z różnych źródeł.
Największe firmy korzystające z Tableau
Z Tableau korzystają takie organizacje jak: US Air Force, Google, Adobe, Citrix, Skype, Accenture, Amazon, Deloitte, HP, Citigroup, Bank of America, Johns Hopkins Hospital, Pandora i The New York Times.
Cognos vs. Tableau: Funkcje
Sprawdźmy teraz, jak Cognos i Tableau wypadają w bezpośrednim porównaniu pod kątem różnych parametrów.
#1. Integracja
Cognos umożliwia użytkownikom import danych z wielu różnorodnych źródeł, w tym Microsoft Excel, Arkusze Google, Redshift oraz zewnętrzne konektory danych. Jeżeli Twoja działalność biznesowa opiera się na rozwiązaniach IBM, możesz oczekiwać większej funkcjonalności od Cognos BI. Moduły aplikacji można bez trudu synchronizować z innymi programami IBM.
Z drugiej strony, Tableau jest znane w środowisku biznesowym z solidnej integracji z Salesforce. Docelowo, Salesforce zamierza scalić wszystkie możliwości natywnego narzędzia BI Tableau z Salesforce Einstein Analytics w jeden prosty w obsłudze interfejs.
Do czasu tej transformacji, korzystanie z Einstein Analytics i Tableau na platformie Salesforce może być nieco fragmentaryczne.
#2. Koszty
IBM Cognos Analytics jest wysoce skalowalnym narzędziem BI, które oferuje elastyczne opcje subskrypcji dla mikro, małych, średnich i dużych firm, a także start-upów. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla firm oferujących usługi BI swoim klientom. Dostępne są następujące plany:
- Plan On-Demand w chmurze jest dedykowany dla maksymalnie 200 użytkowników. Umożliwia korzystanie z dashboardów, współpracy, funkcji storytellingu, Cognos mobile i kosztuje 10,00 USD miesięcznie za użytkownika.
- Plan Premium (40,00 USD na użytkownika miesięcznie) zapewnia dostęp do zaawansowanych funkcji analizy danych, takich jak raportowanie dla przedsiębiorstw, eksploracja AI i Watson Insights. Jest dostępny zarówno dla oprogramowania chmurowego, jak i lokalnego Cognos.
Tableau z kolei oferuje trzy różne poziomy subskrypcji. Ponadto, możliwe jest obniżenie kosztów, gdy narzędzie jest hostowane na infrastrukturze IT firmy. Poniżej prezentujemy plany płatności Tableau BI:
- Tableau Viewer jest dostępny w cenie 15,00 USD za użytkownika miesięcznie w chmurze oraz 12,00 USD w przypadku samodzielnego hostowania.
- Tableau Explorer kosztuje 42,00 USD na użytkownika miesięcznie w chmurze i 35,00 USD w przypadku rozwiązania lokalnego.
- Tableau Creator to koszt 70,00 USD za użytkownika miesięcznie, zarówno w chmurze, jak i w rozwiązaniu lokalnym.
Wszystkie subskrypcje Tableau są rozliczane w ramach rocznego zobowiązania.
#3. Wizualizacje
Używając Cognos do wizualizacji danych biznesowych, przekształcasz dane szczegółowe w metadane. Metadane Cognos dostarczają dodatkowych informacji o danych, ułatwiając identyfikację wzorców i zależności. Z tego powodu, Cognos jest dedykowany ekspertom w dziedzinie analityki danych, strukturyzacji i wizualizacji. Przeciętni użytkownicy mogą uznać obsługę tego narzędzia za trudne.
Wizualizacje Cognos usuwają oryginalną strukturę i format danych wejściowych, dlatego konieczne jest zrozumienie podstaw wizualizacji danych przed uzyskaniem praktycznych wniosków.
Z drugiej strony, Tableau jest odpowiednie zarówno dla ekspertów w analizie danych, jak i początkujących użytkowników. Narzędzie to umożliwia import i wizualizację dużych zbiorów danych, co jest kluczowe w analizie big data, z którymi tradycyjne arkusze kalkulacyjne nie radzą sobie tak sprawnie. Po przejściu przez rekomendowany proces szkolenia Tableau, użytkownicy mogą samodzielnie tworzyć zapytania do bazy danych i eksplorować dane w poszukiwaniu wartościowych wniosków.
#4. Obsługa systemów operacyjnych
Cognos obsługuje różnorodne systemy operacyjne. Oto one:
- IBM Cognos Analytics for Mobile i Reports wymaga systemu Android 10 lub nowszego, iOS 14 lub nowszego, iPad OS 14 lub nowszego.
- Najnowsza wersja lokalnego oprogramowania Cognos Analytics działa na systemach Windows 8 lub nowszych, Windows Server 2012 i nowszych, Ubuntu 16.04 i nowszych, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) Server 7 oraz IBM AIX 7.1 i nowsze.
Tableau jest kompatybilne wyłącznie ze środowiskami Windows i Mac. Aplikację lokalną można uruchomić na Windows 8 lub nowszym, macOS 10.14 lub nowszym. Niezależnie od systemu operacyjnego, procesor powinien wspierać zestawy instrukcji POPCNT i SSE4.2. Tableau nie jest kompatybilne z RHEL OS.
#5. Chmura a lokalna instalacja
Cognos oferuje rozwiązania hostingowe w chmurze, lokalne oraz hybrydowe (chmura i lokalnie). Jego instancja w chmurze może obsługiwać tysiące użytkowników w środowisku IBM Cloud. Rozwiązanie online oferuje funkcje takie jak VPN, udostępnianie licencji, instancje produkcyjne i nieprodukcyjne.
Cognos jest jednak powszechnie stosowany jako rozwiązanie lokalne, umożliwiające wykorzystanie infrastruktur Red Hat OpenShift, IBM Cloud Pak, AWS, Google i Azure do celów BI.
Z kolei, Tableau Online jest bardziej niezawodne i skalowalne. Zapewnia w pełni internetowe systemy do kompleksowej analizy danych dla firm każdej wielkości. Zgodnie z rekomendacjami Tableau, rozwiązanie chmurowe jest dedykowane dla użytkowników indywidualnych, a system hostowany na serwerze – dla przedsiębiorstw.
#6. Wsparcie biznesowe/grupa docelowa
Cognos to specjalistyczne narzędzie BI dedykowane dużym firmom i korporacjom. Wymaga ono innych aplikacji pomocniczych do różnych procesów przetwarzania danych, takich jak magazynowanie, formatowanie, wyodrębnianie, transformacja, ładowanie (ETL), zapytania SQL i integracja danych. Ponadto, potrzebni są wykwalifikowani operatorzy BI do tworzenia istotnych wzorców danych w Cognos.
Tableau Online jest szczególnie polecany dla indywidualnych użytkowników, zespołów, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Sprawdzi się także w korporacjach. W Tableau, każdy, kto posiada podstawową wiedzę z zakresu analizy danych, może stworzyć coś wartościowego. Co więcej, do obsługi tego narzędzia nie jest wymagany dedykowany zespół IT.
7. Możliwości analityczne
Cognos jest idealny dla doświadczonych ekspertów w dziedzinie analizy danych i BI. Wspomaga tworzenie kokpitów menedżerskich, dynamicznych dashboardów i oferuje wbudowane wizualizacje dla typowych scenariuszy biznesowych. Narzędzie AI pomaga w czyszczeniu, formatowaniu i wizualizacji danych.
Tableau jest bardziej intuicyjne. Jego funkcje pozwalają na połączenie z bazami danych w czasie rzeczywistym lub in-memory, umożliwiając szybki dostęp do informacji biznesowych. Wykorzystuje silnik VizQL i język R do analizy danych. Obsługa Tableau nie wymaga długotrwałych szkoleń.
#8. CRM
Cognos nie posiada wbudowanego systemu CRM, ale można go bez problemu zintegrować z popularnymi systemami CRM, wykorzystywanymi przez większość przedsiębiorstw.
W kontekście CRM, Tableau jest bezsprzecznym liderem. Jeżeli korzystasz z Salesforce, możesz wykorzystać pakiet CRM/BI Tableau. Ponieważ narzędzia BI i CRM działają we współpracy, usługi Tableau mogą być bardziej efektywne dla Twojej firmy.
#9. System wsparcia klienta
IBM, jako uznany dostawca oprogramowania biznesowego, oferuje solidniejszą obsługę i wsparcie klienta niż konkurencja. Firma oferuje szkolenia i certyfikaty dla pracowników z zakresu Cognos Analytics. Ponadto, zdalne zespoły wsparcia technicznego pomagają w rozwiązywaniu problemów z oprogramowaniem podczas prowadzenia operacji biznesowych.
Tableau koncentruje się na wsparciu użytkownika końcowego i oferuje cztery poziomy wsparcia, w zależności od wybranej subskrypcji. Najwyższy poziom wsparcia, Elite, zapewnia dedykowanego menedżera konta technicznego. Klienci OEM otrzymują dedykowanych inżynierów wsparcia do integracji narzędzi.
Cognos vs. Tableau: które narzędzie jest lepsze?
Narzędzia BI pomagają w podejmowaniu inteligentnych i sprawnych decyzji, mających na celu osiągnięcie istotnych celów biznesowych. Z powyższej analizy wynika, że zarówno Cognos Analytics, jak i Tableau posiadają zaawansowane funkcje i mogą przynieść ogromne korzyści dla organizacji.
Jeżeli szukasz intuicyjnego narzędzia BI, które każdy może od razu zacząć używać, Tableau będzie właściwym wyborem. Z kolei, jeśli korzystasz już z innych produktów IBM i masz w swoim zespole ekspertów technicznych, Cognos może być lepszym rozwiązaniem.
Warto również rozważyć inne platformy Business Intelligence, aby poznać szeroką ofertę narzędzi BI.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.