Technologia Blockchain: Przewodnik dla początkujących

Technologia Blockchain wciąż pozostaje tajemnicą dla większości ludzi. Niektórzy uważają to za ekscytujące, innych onieśmielające, podczas gdy inni nie mają o tym pojęcia 😊

Rozumiem to, ponieważ jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i jest tak wiele do nauczenia się i wdrożenia.

Ten artykuł ma na celu zapoznanie Cię z podstawami technologii blockchain, jej działaniem i zastosowaniem.

Na początek wyobraź sobie, jak łatwe może stać się życie, gdybyś mógł wysyłać pieniądze rodzinie, przebywając tysiące kilometrów dalej, w ciągu kilku minut bez płacenia wysokich opłat bankowych.

Teraz pomyśl o pełnej kontroli nad swoimi pieniędzmi bez konieczności uzyskania zgody banku na ich przeglądanie lub przesyłanie. I możesz przechowywać swoje pieniądze cyfrowo w portfelu bez zarządzania nimi przez bank.

Wszystko to nie są sny; są one możliwe dzięki blockchainowi, który oferuje wiele możliwości i zalet. To jest powód, dla którego ludzie są zainteresowani nauką blockchaina i przyjęciem go. Szacuje się również, że inwestycje przedsiębiorstw w blockchain prawdopodobnie osiągną 12,4 mld USD do 2022 roku.

Ale czym właściwie jest blockchain?

Dowiedzmy Się!

Co to jest technologia Blockchain?

Blockchain to niezmienna (niezmienna) i współdzielona cyfrowa księga, która przechowuje zapisy lub transakcje w kilku miejscach w sieci komputerów. Tutaj każda zweryfikowana transakcja jest dodawana w przestrzeni zwanej blokiem, która łączy się z kolejnymi kolejnymi blokami za pomocą kryptografii, tworząc łańcuch.

Jeśli ta definicja sprawiła, że ​​podrapałeś się w głowę, zrozummy technologię blockchain w prostszy sposób.

Blockchain to rodzaj bazy danych, która przechowuje dane (zapisy) na komputerze w formie elektronicznej.

Blok = Przestrzeń zawierająca rekordy

Łańcuch = link łączący rekordy

Tak więc łańcuch połączonych bloków zawierających rekordy nazywa się łańcuchem bloków.

Wszystkie łańcuchy bloków są bazami danych, ale nie wszystkie bazy danych są łańcuchami bloków. Różnica między bazą danych a łańcuchem bloków polega na tym, jak przechowują dane.

Blockchain a baza danych

Baza danych gromadzi ogromną ilość informacji i układa je w formacie tabelarycznym, aby umożliwić użytkownikom łatwe i jednoczesne modyfikowanie danych. Co więcej, bardziej rozbudowane bazy danych wykorzystują serwery z potężnymi komputerami do przechowywania ogromnych danych i wykonywania obliczeń. Firma lub osoba fizyczna na ogół jest właścicielem bazy danych; w związku z tym kontrolują i zarządzają jego dostępem.

Z drugiej strony blockchain zbiera dane w grupach lub blokach o określonej pojemności pamięci. Kiedy pojemność bloku jest wypełniona, łączy się z innym blokiem, tworząc łańcuch. Wszystkie nowe rekordy następujące po kolejnym, nowo dodanym bloku są kompilowane do nowego bloku.

W przeciwieństwie do tradycyjnej bazy danych, blockchain nie ma jednego właściciela; zamiast tego jest dostępny dla każdego, kto ma pozwolenie. Dlatego jest również nazywany systemem zdecentralizowanym, ponieważ nie ma centralnego węzła do kontrolowania łańcucha bloków. Podobnie technologia blockchain nosi nazwę Distributed Ledger Technology (DLT). Jest to rozproszona księga rekordów i umożliwia użytkownikom udostępnianie danych lub wykonywanie transakcji peer-to-peer bez centralnego organu.

Technologia Blockchain została wymyślona przez nieznany podmiot – Satoshi Nakamoto (osobę lub grupę osób w 2008 r.) jako publiczną księgę transakcji bitcoin. Ma na celu oznaczenie czasu dokumentu cyfrowego i zapewnienie, że nikt nie będzie mógł przy nim manipulować. Pomaga rozwiązywać problemy związane z podwójną ewidencją i przeprowadzać bezpieczne transakcje aktywów bez angażowania pośrednika zewnętrznego, takiego jak rząd lub bank.

Ta technologia działa w Internecie i składa się z różnych części, takich jak bazy danych, podłączone komputery lub węzły, aplikacje i inne.

Przykład: firma może wykorzystać technologię blockchain w swojej księgowości do rejestrowania wszystkich transakcji. Prowadzenie ksiąg rachunkowych obejmuje podwójne księgowanie transakcji, które mogą być mylące i trudne do zweryfikowania zapisów przez inne strony. Te rekordy są również łatwe do manipulowania, takie jak edytowanie, usuwanie lub dodawanie nowego rekordu; dlatego mogą nie być dokładne.

W tym miejscu blockchain może im pomóc, zabezpieczając transakcje za pomocą kryptografii. Oferuje zabezpieczony przed manipulacją sposób przechowywania transakcji w blokach.

Jakie są składniki Blockchain?

Architektura blockchain składa się z różnych warstw, takich jak infrastruktura lub sprzęt, dane, sieci takie jak węzły, weryfikacja, dystrybucja informacji i aplikacje. Rozumiemy niektóre z jego składników.

Blok

Jak wyjaśniono powyżej, blockchain odnosi się do łańcucha różnych bloków, które zawierają dane lub rekordy. A dane w każdym bloku są oparte na rodzaju łańcucha bloków. Na przykład bankowy łańcuch bloków będzie zawierał bloki zawierające informacje, takie jak numer konta, imię i nazwisko właściciela konta, nazwa oddziału itp.

Pierwszy blok w łańcuchu bloków jest znany jako blok Genesis, a wszystkie bloki zawierają prawidłowe zakodowane i zahaszowane rekordy. Każdy blok ma swój własny skrót kryptograficzny i ten z poprzedniego bloku w tym samym łańcuchu blokowym, łącząc je i tworząc łańcuch. Ten iteracyjny proces weryfikuje integralność poprzednich bloków za pomocą podpisów cyfrowych.

Haszowanie

Hash jest jak odcisk palca unikalny dla każdego bloku. Jest to kod stworzony za pomocą funkcji matematycznej zamieniającej dane cyfrowe w długi ciąg liter i cyfr. Ta 64-cyfrowa liczba szesnastkowa identyfikuje każdy blok i jego zawartość, a po jego utworzeniu wszelkie modyfikacje w bloku zmienią skrót. Technologia Blockchain wykorzystuje szyfrowanie Secure Hash Algorithm (SHA) 256 i jest bardzo przydatna do wykrywania wszelkich zmian dokonanych w transakcjach. Zapewnia to również bezpieczeństwo, ponieważ wszystkie bloki zawierają skróty poprzedniego bloku.

Tak więc, jeśli atakujący zmieni dane w bloku, jego skrót zmieni się, podczas gdy następny blok nadal będzie miał stary skrót zaatakowanego bloku. W związku z tym wszystkie kolejne bloki stają się nieważne, co można łatwo śledzić.

Majątek

Aktywa mogą być materialne lub niematerialne. Aktywa materialne to przedmioty fizyczne, takie jak grunty, dom, sprzęt itp., podczas gdy aktywa niematerialne to elementy niefizyczne, takie jak umowy dotyczące własności intelektualnej, prawa autorskie, patenty itp. Co ciekawe, pieniądze mogą być zarówno materialne, jak i niematerialne.

Rozproszona sieć peer-to-peer (P2P)

Każda transakcja w łańcuchu bloków działa w rozproszonej sieci peer-to-peer (P2P), która nie ma centralnego uprawnienia do kontroli danych. Pozwala każdemu (mającemu dostęp) dołączyć do łańcucha bloków, a każdy komputer dodany do sieci jest węzłem.

Tak więc, gdy użytkownik tworzy nowy blok, trafia on do każdego użytkownika w sieci, a każdy węzeł musi zweryfikować ten nowy blok, aby upewnić się, że nikt go nie zmienił. Po zakończeniu weryfikacji każdy węzeł zaczyna dodawać nowy blok bezpośrednio do swojego łańcucha bloków.

Wszystkie węzły obecne w sieci dochodzą do konsensusu, potwierdzając ważność blokad i odrzucając te zmanipulowane.

Rodzaje łańcuchów bloków

Blockchain jest różnych typów, a użytkownicy wykorzystują tę technologię w wielu przypadkach użycia, w zależności od jej typu. Tak więc różne typy łańcuchów bloków to:

Publiczne łańcuchy bloków

Blockchainy ułatwiają zdecentralizowaną, otwartą sieć wielu komputerów, do której każdy może uzyskać dostęp, aby zażądać lub zweryfikować transakcję pod kątem dokładności. Pozwala użytkownikom tworzyć nowe bloki, uzyskiwać dostęp do wszystkich bloków w łańcuchu bloków i weryfikować dane.

Ponieważ są otwarci i potrzebują doskonałego bezpieczeństwa, używają takich pojęć, jak dowód stawki lub dowód pracy. Górnicy blokowi, którzy zatwierdzają transakcje, są nagradzani finansowo. Publiczne blockchainy są wykorzystywane głównie do wydobywania i wymiany kryptowalut.

Przykłady: łańcuchy bloków Bitcoin, Litecoin i Ethereum.

Prywatne łańcuchy bloków

Prywatne łańcuchy bloków są scentralizowane i zarządzane przez osobę lub organizację, która decyduje, kto może uzyskać dostęp do łańcucha bloków, zostać dodanym jako węzeł i weryfikować rekordy. W przeciwieństwie do publicznych łańcuchów bloków, prywatne łańcuchy bloków nie są otwarte i oferują ograniczenia dostępu. Jeśli ktoś chce dołączyć do prywatnego łańcucha bloków, musi uzyskać pozwolenie od administratora.

Przykład: wirtualne giełdy walutowe B2B, takie jak Hyperledger.

Blockchainy konsorcjum

Dozwolonymi łańcuchami bloków zarządza grupa firm lub organizacji, a nie jedna osoba. Są bardziej zdecentralizowane niż prywatny blockchain, aby cieszyć się większym bezpieczeństwem. Umożliwia ograniczony dostęp, a obecne węzły określają proces konsensusu.

Ponadto stanowi węzeł walidatora do inicjowania, odbierania i weryfikowania transakcji, podczas gdy węzły członkowskie mają uprawnienia do inicjowania lub akceptowania transakcji. Tutaj użytkownicy mogą przenosić zasoby cyfrowe z jednego łańcucha bloków do drugiego z lepszą wydajnością i skalowalnością.

Przykład: łańcuchy bloków konsorcjum są używane w płatnościach i bankowości, takie jak Quorum i Corda.

Hybrydowy łańcuch bloków

Hybrydowe łańcuchy bloków łączą atrybuty prywatnych i publicznych łańcuchów bloków. Mogą być scentralizowane lub zdecentralizowane i pozwalają organizacjom na skonfigurowanie prywatnego łańcucha bloków opartego na uprawnieniach wraz z publicznym blockchainem. W ten sposób organizacje mogą kontrolować dostęp do danych w łańcuchu bloków i do jakich danych mają dostęp publicznie.

Przykład: jest używany w branży nieruchomości i handlu detalicznego, takich jak IBM Food Trust.

Jak działa transakcja Blockchain?

Oto jak przebiega typowa transakcja w blockchain:

Krok 1: Prośba o transakcję

Po pierwsze, osoba fizyczna żąda transakcji dotyczącej nieruchomości, bankowości, kryptowaluty, ewidencji, umów itp.

Krok 2: Dystrybucja

Żądana transakcja jest rozgłaszana w sieci peer-to-peer przez węzły zlokalizowane na całym świecie.

Krok 3: Walidacja

Węzły w sieci weryfikują transakcję za pomocą algorytmów i rozwiązując złożone równania. Jeśli uznają, że transakcja jest uzasadniona, rekordy są wprowadzane do bloków.

Krok 4: Dodawanie bloków do łańcucha bloków

Po zakończeniu transakcji nowo utworzony blok jest łączony z poprzednim blokiem za pomocą kryptografii i szyfrowania. Ma kod skrótu i ​​zawiera kod skrótu poprzedniego bloku. Gdy ten blok wypełni przydzieloną mu przestrzeń, następny blok zaczyna się wypełniać i dołączać do poprzedniego bloku; stąd powstaje długi łańcuch transakcji. Jest to niezmienne i przejrzyste dla wszystkich w łańcuchu bloków.

Jak Blockchain zapewnia bezpieczeństwo transakcji?

Blockchain ma różne techniki zapewniające bezpieczeństwo transakcji, takie jak kryptografia, hashowanie, dowód pracy itp. Niektóre z technik bezpieczeństwa są następujące:

Niezmienność

Niezmienność w łańcuchu bloków oznacza, że ​​nikt nie może manipulować danymi wprowadzonymi do łańcucha bloków. Dzieje się tak dlatego, że każdy blok ma unikalny kod skrótu i ​​inny odwołujący się do poprzedniego bloku. Kody skrótu kryptograficznego nie podlegają inżynierii wstecznej. W przypadku, gdy dane transakcji zawierają błąd, możesz wprowadzić nowy rekord do korekty. W takim przypadku pokaże oba rekordy. W związku z tym nie ma możliwości popełnienia błędu lub podwójnego wpisu.

Struktura chronologiczna

Każdy blok w łańcuchu bloków jest przechowywany w porządku chronologicznym i liniowym, co oznacza, że ​​zawsze dołącza się na końcu łańcucha bloków. A każdy blok ma skrót i skrót poprzedniego. Ta moda jest stosowana w całym łańcuchu bloków, który może zawierać tysiące bloków. Dlatego trudno jest wycofać się z powrotem, aby zmienić zapisy.

Nawet jeśli komuś uda się zmienić blok, będzie musiał to zrobić dla wszystkich pozostałych bloków, co wymaga znacznego wysiłku, zasobów, mocy obliczeniowej i czasu. Daje to użytkownikom czas na weryfikację bloku i sprawdzenie, czy jest on naruszony. Koszt takiego włamania może być wygórowany iw większości przypadków bezowocny.

Dowód pracy (PoW)

Chociaż haszowanie jest doskonałym sposobem na złagodzenie manipulacji, atakujący nadal mogą włamać się do łańcucha bloków przy użyciu potężnych komputerów, aby zmienić blok i ponownie obliczyć kolejne bloki, a także sprawić, że cały łańcuch blokowy będzie prawidłowy.

Aby temu przeciwdziałać, blockchain wykorzystuje Proof of Work, mechanizm spowalniający tworzenie nowych bloków. Jest to kawałek złożonego obliczenia, którego rozwiązanie wymaga pewnego wysiłku. Ponadto rozwiązanie problemu zajmuje więcej czasu niż weryfikacja wyników. Dlatego obliczenie dowodu pracy i dodanie nowego bloku staje się o wiele trudniejsze niż zmiana bloku i pozostałych bloków po nim. W ten sposób dowód pracy zabezpiecza łańcuchy bloków.

Wiele razy ludzie mylą PoW i PoS, więc szybko to rozumieją.

Dowód stawki (PoS)

Proof of Stake wykorzystuje algorytmy kryptograficzne do walidacji transakcji. Na przykład w górnictwie walidacja jest wykonywana przez wybranego walidatora w zależności od liczby monet, które zajmują, co nazywa się ich stawką.

Użytkownicy technicznie nie kopią ani nie otrzymują nagród, ale wykuwają bloki. Uczestnicy procesu zdobywają monety, a ci z większą stawką mają większą moc wydobycia. Zwiększa to ich szansę na wybór na walidatora.

Zalety i ograniczenia Blockchain

Zalety 👍

Korzyści z blockchain to:

Precyzja

Wszystkie transakcje są weryfikowane przez tysiące węzłów w sieci blockchain. Jest wystarczająco potężny, aby wyeliminować błędy i zapewnić większą dokładność danych. Nawet jeśli popełnisz błąd, inne komputery mogą go szybko wykryć. A jeśli ten błąd ma dominować, co najmniej 51% wszystkich komputerów w sieci musiałoby popełnić ten sam błąd, co jest prawie niemożliwe, zwłaszcza gdy w grę wchodzi ogromny łańcuch bloków, taki jak Bitcoin.

Decentralizacja

Żaden centralny hub nie kontroluje ani nie zarządza łańcuchem bloków; zamiast tego jest zdecentralizowany. Oznacza to, że sieć tysięcy komputerów może uzyskać do niej dostęp bez jednej osoby lub organizacji, która by nią zarządzała. Każda zmiana w łańcuchu bloków natychmiast odbija się na każdym węźle z pozwoleniem w sieci.

Opłacalność

Blockchain nie angażuje żadnej strony trzeciej do zatwierdzania transakcji wraz z kosztami jej przetwarzania. Na przykład banki lub podmioty przetwarzające płatności pobierają niewielką kwotę za przetworzenie transakcji. W ten sposób firmy dokonujące transakcji płatniczych przy użyciu technologii blockchain, takiej jak Bitcoin, mogą zaoszczędzić wiele kosztów.

Prędkość

Tradycyjne systemy bankowe zajmują dużo czasu na przetworzenie płatności, od jej zainicjowania do momentu, w którym kwota znajduje się na Twoim koncie. Ponadto instytucje finansowe działają tylko w określonych godzinach i dniach pracy. Tak więc ostateczne odzwierciedlenie kwoty w banku może potrwać kilka dni. Z drugiej strony blockchain jest nie do powstrzymania. Jest aktywny 24/7/365, a realizacja transakcji może potrwać kilka minut. Jest to również bardzo korzystne dla płatności międzynarodowych.

Niezmienność

Wszystkie rekordy są niezmienne lub niezmienne w łańcuchu bloków dzięki niezawodnemu mechanizmowi szyfrowania, haszowaniu kryptograficznemu i chronologicznemu łańcuchowaniu bloków. Tak więc nie można modyfikować ani usuwać danych.

Bezpieczeństwo

Po dodaniu transakcji do łańcucha bloków tysiące potężnych komputerów weryfikuje autentyczność rekordu przed dodaniem go do bloku. Technologia Blockchain wykorzystuje złożone obliczenia i algorytmy do walidacji i przypisuje unikalny skrót do każdego bloku w celu identyfikacji.

A nawet jeśli atakujący coś zmieni, natychmiast staje się to widoczne dla wszystkich węzłów, które mogą zidentyfikować błąd i sprawić, że blok jest nieważny, a bloki następujące po nim. Dzięki temu zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przezroczystość

Bez centralnego organu większość łańcuchów bloków, takich jak publiczne blockchainy, to oprogramowanie typu open source. Umożliwia każdemu dostęp do kodu i audytorom w celu sprawdzenia bezpieczeństwa. Każdy w sieci może sugerować aktualizacje lub zmiany, a jeśli większość użytkowników wyrazi na to zgodę, może to zostać zaakceptowane. W ten sposób blockchain oferuje większą przejrzystość niż tradycyjne systemy. Ponadto możesz zachować anonimowość, aby chronić swoją prywatność.

Ograniczenia 👎

Nielegalne zajęcia

Blockchain przyciąga wiele nielegalnych działań i handlu, mimo że zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo i prywatność. Istnieje wiele przypadków kradzieży i naruszeń związanych z walutami i usługami opartymi na blockchain.

W zakresie ochrony środowiska

Sieci blockchain, takie jak Bitcoin, zużywają ogromną ilość energii elektrycznej do kopania i walidacji transakcji, co ma wpływ na środowisko.

Problemy ze skalowalnością

Chociaż łańcuchy bloków są szybsze niż tradycyjne instytucje finansowe, skalowalność nadal stanowi problem. Są trudne do skalowania globalnie i mogą powodować nieefektywność w tym zakresie. Jednak w dzisiejszych czasach pojawiają się nowe rozwiązania mające na celu poprawę skalowalności, takie jak innowacyjna warstwa 2 (L2) Ethereum.

Jednak wielu nadal twierdzi, że zalety blockchain przyćmiewają wady, a zatem blockchain odnotowuje coraz większą globalną adopcję w różnych zastosowaniach i branżach.

Blockchain kontra Bitcoin

Istnieje wiele zamieszania i nieporozumień dotyczących blockchain. Wielu myli blockchain z bitcoinem, myśląc, że są tym samym.

Cóż, zdecydowanie nie są takie same!

Blockchain to technologia, podczas gdy bitcoin to aplikacja blockchain. Blockchain umożliwia nagrywanie i dystrybucję danych, ale nie pozwala na ich edycję, dzięki czemu jest bezpieczny dla Bitcoin i innych usług FinTech.

Mówiąc o Bitcoin, jest to waluta cyfrowa (kryptowaluta) zbudowana na technologii blockchain. Jest to system peer-to-peer bez strony trzeciej lub organu zarządzającego i wykorzystuje blockchain do przechowywania księgi transakcji (lub płatności). Obecnie wydobywanie bitcoinów i administrowanie transakcjami odbywa się w sieci zbiorczo.

Największa na świecie kryptowaluta, Bitcoin (BTC), ma publiczną i otwartą księgę. Umożliwia wysyłanie i odbieranie płatności Bitcoin bez udziału banku lub płacenia im opłat.

Zastosowania Blockchain

Blockchain rozprzestrzenia się teraz w różnych branżach, oferując im korzyści w postaci bezpieczeństwa, przejrzystości, prywatności i wielu innych. Wiodące firmy, które już przyjęły blockchain, to IBM, Siemens, Walmart i inne.

Przyjrzyjmy się niektórym zastosowaniom blockchain.

Kryptowaluta

Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą na rynku. Kryptowaluty to waluty cyfrowe, które wykorzystują silną kryptografię do bezpiecznego przechowywania zapisów transakcji w księdze (blockchain). Nie wydaje go organ centralny, a jego kontrola jest zdecentralizowana.

Oprócz Bitcoina istnieje wiele innych kryptowalut, takich jak Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Namecoin (NME), Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP), TRON (TRX) i wiele innych.

Inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty to cyfrowe, proponowane kontrakty oparte na blockchain. Mogą być egzekwowane lub wykonywane bez udziału człowieka. Eliminuje potrzebę pośrednika między dwoma umawiającymi się stronami; zajmuje się tym blockchain. W rezultacie oferuje automatyzację transakcji i zmniejsza tarcia między stronami.

Bankowość i finanse

Niektóre banki, takie jak UBS, są zainteresowane wdrożeniem blockchain ze względu na jego większą szybkość transakcji i niższe koszty. Ponadto ma miejsce tokenizacja różnych akcji, a także pojawiają się nowe usługi finansowe, takie jak Initial Coin Offerings (ICO) i Security Token Offerings (STO). Usługi te mogą pomóc w tokenizacji aktywów materialnych, takich jak nieruchomości.

Łańcuch dostaw

Blockchain jest wdrażany w obszarach łańcucha dostaw, takich jak zaopatrzenie w żywność, meble, rozwój oprogramowania i wydobycie cennych towarów, takich jak diamenty.

Opieka zdrowotna

Według The Wall Street Journal, Ernst & Young korzystał z blockchain, aby pomóc rządom, liniom lotniczym, pracodawcom i innym osobom w śledzeniu osób odpornych na koronawirusa i tych, którzy przeszli testy na przeciwciała. Chiny wykorzystały również blockchain do przyspieszenia transakcji ubezpieczeń zdrowotnych.

Inne zastosowania: Blockchain jest również używany w grach wideo, takich jak CryptoKitties, handel energią P2P, nazwy domen oraz weryfikacja dokumentów, przesyłek i produktów.

Historia Blockchain

Blockchain to nowa technologia, ale niektóre elementy tej koncepcji istnieją już od dawna. Pewne ważne wydarzenia zaowocowały powstaniem technologii blockchain. Przyjrzyjmy się krótkiej kalendarium tak znaczących wydarzeń.

2008

  • Bitcoin, który jest elektronicznym systemem kasowym peer-to-peer, został opublikowany przez Satoshi Nakamoto.

2009

  • Nastąpiła pierwsza udana transakcja Bitcoin (BTC) pomiędzy Satoshi Nakamoto a informatykiem Halem Finneyem.

2010

  • Laszlo Hanycez, programista z Florydy, dokonał pierwszego oficjalnego zakupu za pomocą Bitcoina. Kupił dwie Papa John’s Pizzas, przekazując w tym czasie 10 000 BTC o wartości 60 USD. Obecnie są warte 438 milionów dolarów.
  • Obecnie oficjalna kapitalizacja rynkowa Bitcoina to 830 miliardów dolarów.

2011

  • Kilka organizacji, takich jak Wikileaks, Electronic Frontier Foundation i wiele innych, zaczęło akceptować Bitcoin jako darowizny.

2012

  • Deweloper Bitcoin, Vitalik Buterin, uruchomił magazyn Bitcoin.
  • W popularnym programie telewizyjnym „The Good Wife” po raz pierwszy wspomniano o blockchainie i kryptowalutach. Było to więc pierwsze wprowadzenie blockchain do popkultury.

2013

  • Kapitalizacja rynkowa Bitcoina przekroczyła 1 miliard dolarów.
  • Po raz pierwszy cena BTC osiągnęła ponad 100 USD.
  • Vitalik Buterin opublikował artykuł o nazwie „Projekt Ethereum”, aby zasugerować, że może istnieć kilka innych zastosowań blockchaina innych niż Bitcoin.

2014

  • Firmy takie jak Overstock.com, The D Las Vegas Hotel i słynna firma gamingowa Zynga zaczęły przyjmować płatności za pośrednictwem Bitcoina.
  • PayPal ogłosił integrację swoich systemów z Bitcoinem.
  • Grupa ponad 200 firm blockchain połączyła się jako grupa o nazwie R3, aby znaleźć nowe sposoby wdrażania blockchain w różnych sektorach.
  • Projekt Ethereum Buterin z powodzeniem pozyskał finansowanie społecznościowe dzięki początkowej ofercie monet (ICO), aby zebrać ponad 18 milionów dolarów. Było to najważniejsze wydarzenie w historii blockchain, ponieważ otworzyło nowe możliwości dla technologii blockchain.

2015

  • Ponad 100 000 handlowców akceptuje płatności za pośrednictwem BTC.
  • Firmy blockchain NASDAQ i San-Fransico spotykają się, aby przetestować technologię do handlu udziałami w prywatnych firmach.

2016

  • IBM, będąc gigantem technologicznym, ogłasza strategię blockchain dla lepszych rozwiązań biznesowych opartych na chmurze.
  • Blockchain i kryptowaluta zostają zalegalizowane w Japonii.

2017

  • Cena BTC po raz pierwszy przekracza 1000 USD.
  • Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty przekracza 150 miliardów dolarów.
  • Rząd Dubaju ogłosił, że do 2020 roku będą one oparte na blockchain.
  • Ceny BTC osiągają najwyższy w historii poziom 19 783,21 USD.
  • Jamie Dimon, dyrektor generalny JP Morgan, stwierdził, że wierzy w przyszłość z technologią blockchain. To dało systemowi blockchain wotum zaufania całej Wall Street.

2018

  • Gigantyczne banki, takie jak Barclays i Citi, przystąpiły do ​​platformy bankowej opartej na blockchain opracowanej przez IBM.
  • Facebook zobowiązał się do założenia grupy blockchain i zasugerował, że istnieje możliwość pojawienia się własnej kryptowaluty Facebooka w dowolnym momencie w przyszłości.

2019

  • Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) ogłosiła utworzenie Bakkt – firmy zajmującej się cyfrowym portfelem do handlu kryptowalutami.
  • Prezydent Chin Ji Xinping publicznie poparł technologię blockchain, podczas gdy Centralny Bank Chin ogłosił, że pracują nad stworzeniem własnej kryptowaluty.
  • Dyrektor generalny Twitter & Square, Jack Dorsey, ogłosił, że zatrudni inżynierów blockchain w Square do pracy nad niektórymi planami na przyszłość w branży kryptograficznej.

2020

  • Kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie kryptowalut stało się możliwe w systemie PayPal.
  • „Sand Dollar” stał się pierwszą na świecie cyfrową walutą banku centralnego, którą uruchomiły Bahamy.
  • Do końca 2020 r. Bitcoin był w stanie wzrosnąć do poziomu 30 000 USD.
  • Podczas scenariusza COVID-19 technologia blockchain stała się najważniejszą technologią do przechowywania informacji o pacjentach i danych badawczych.

Blockchain to nie tylko Bitcoin. Chociaż Bitcoin był przyczyną ogromnej popularności blockchain we wcześniejszych latach, teraz jest o wiele więcej. Obecnie istnieje wiele zastosowań technologii blockchain w różnych sektorach.

Wniosek 👩‍🏫

Blockchain to zaawansowana technologia o wysokim poziomie bezpieczeństwa i przejrzystości. Wraz ze wzrostem świadomości na temat blockchain coraz więcej organizacji wdraża go w różnych branżach. Dlatego ta technologia prawdopodobnie pozostanie i będzie miała znacznie więcej zastosowań w przyszłości.

Możesz być również zainteresowany przeczytaniem: Kopanie kryptowalut dla początkujących.