Terraform kontra Kubernetes: bezpośrednie porównanie

Kluczową koncepcją była automatyzacja tworzenia oprogramowania. Automatyzacja infrastruktury ogranicza zmiany konfiguracji i eliminuje ryzyko błędu ludzkiego. Zapewnia również przejrzystość wszystkim zespołom projektowym.

Uruchomienie nowego produktu lub ulepszenie istniejącej infrastruktury może być trudne bez automatyzacji. Istnieje jednak wiele narzędzi do automatyzacji, które mogą ułatwić cykl życia projektu.

Ten artykuł skupi się na dwóch najpopularniejszych narzędziach do automatyzacji, Terraform i Kubernetes, oraz ich kluczowych różnicach.

Terraform Wprowadzenie

Terraform to oprogramowanie typu open source, które umożliwia nam bezpieczne i przewidywalne zarządzanie infrastrukturą na dużą skalę przy użyciu infrastruktury jako kodu i zasad niezależnych od chmury. To potężne narzędzie zostało opracowane przez Hashicorp i umożliwia udostępnianie infrastruktury lokalnie lub w chmurze.

Terraform jest napisany przy użyciu deklaratywnego języka konfiguracji o nazwie Hashicorp Configuration Language (HCL). Pozwala to na automatyzację zarządzania infrastrukturą w dowolnym środowisku. Ponadto umożliwia specjalistom IT wspólną pracę i bezpieczne wprowadzanie zmian w środowiskach chmurowych oraz skalowanie ich zgodnie z wymaganiami biznesowymi.

Moduły oferują doskonałe możliwości ponownego użycia i współdzielenia kodu w celu zwiększenia współpracy i produktywności w zespołach pracujących w chmurze. Dostawcy to wtyczki umożliwiające interakcję i integrację z różnymi interfejsami API. Są jednym z najważniejszych sposobów rozszerzania funkcjonalności Terraform.

Terraform utrzymuje wewnętrzny stan zarządzanej infrastruktury. Obejmuje to zasoby, konfigurację, metadane i ich relacje. Terraform aktywnie utrzymuje stan i wykorzystuje go do planowania, śledzenia zmian i modyfikowania środowisk infrastrukturalnych. Aby ułatwić pracę zespołową i współpracę, państwo powinno być oddalone.

Podstawowy przepływ pracy Terraform składa się z trzech konkretnych kroków. Pierwszym jest wygenerowanie plików konfiguracyjnych kodu infrastruktury reprezentujących nasze pożądane środowisko. Następnie weryfikujemy, czy wygenerowany plan jest zgodny z naszymi manifestami. Po dokładnym przejrzeniu wszystkich zmian stosujemy plan udostępniania zasobów infrastruktury.

Wprowadzenie do Kubernetesa

Dostępna jest platforma Kubernetes (K8s) typu open source do orkiestracji kontenerów, automatyzacji wdrożeń i zarządzania aplikacjami kontenerowymi. Potężny system orkiestracji umożliwia łatwe skalowanie aplikacji i osiąganie wysokiej dostępności. Firma Google opracowała ją w oparciu o swoje rozległe doświadczenie w pracy z krytycznymi obciążeniami produkcyjnymi.

Kubernetes jest niezależny od chmury, co zapewnia dużą elastyczność podczas uruchamiania obciążeń zarówno w środowisku chmurowym, jak i lokalnym. Jest również rozszerzalny, umożliwiając łatwe dodawanie funkcji lub niestandardowych narzędzi do klastrów.

Jego zdolność do samoleczenia jest jedną z jego największych zalet. Awarie w kontenerach są automatycznie uruchamiane ponownie i ponownie planowane. Węzły można ustawić tak, aby automatycznie zastępowały węzły, a ruch jest obsługiwany tylko przez sprawne komponenty, które przeszły kontrolę stanu.

Wdrażanie może odbywać się etapami, a Kubernetes dysponuje inteligentnymi mechanizmami, które monitorują stan aplikacji podczas wdrożeń. Jeśli kondycja aplikacji nie zgłasza stanu dobrej kondycji po wdrożeniu, wycofywanie wszelkich problematycznych zmian odbywa się automatycznie.

Przez lata Kubernetes był świadkiem wielu dyskusji na temat tego, jak utrzymać działanie aplikacji podczas wydawania nowych wersji oprogramowania. Istnieje wiele opcji wdrażania.

Kubernetes zarządza wykrywaniem usług i ruchem równoważącym obciążenie między podobnymi zasobnikami. Nie wymaga skomplikowanych rozwiązań zewnętrznych.

Możesz rozszerzyć wbudowane mechanizmy, które zapewnia, aby zarządzać konfiguracjami i kluczami tajnymi dla twoich aplikacji. Ponadto ułatwia skalowanie aplikacji dzięki opcjom automatycznego skalowania i skalowaniu opartemu na poleceniach.

Terraform kontra Kubernetes

Obie te nowoczesne technologie mają wiele podobieństw, ale mają też zasadnicze różnice. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Strefa zainteresowania

Terraform i Kubernetes różnią się tym, że mają różne cele i rozwiązują różne problemy. Terraform koncentruje się na udostępnianiu komponentów infrastruktury i celuje w infrastrukturę jako kod. Kubernetes został zaprojektowany tak, aby umożliwić nam uruchamianie obciążeń kontenerów i ukierunkowanie na obszar orkiestracji kontenerów.

Język konfiguracji

Terraform definiuje obiekty deklaratywne przy użyciu języka konfiguracyjnego Hashicorp (lub HCL). Za pomocą pliku HCL można tworzyć zasoby działające na wielu platformach w chmurze.

Kubernetes definiuje obiekty deklaratywne w plikach YAML i JSON. Pliki te służą do demonstrowania sposobu zarządzania obiektami Kubernetes. YAML jest lepszy niż JSON podczas zapisywania plików konfiguracyjnych, ale można ich używać zamiennie.

Przepływ pracy narzędzia

Przepływ pracy Terraform jest łatwy w obsłudze i oferuje przyjemne doświadczenie dla nowych użytkowników. Jednak aby wydajnie uruchamiać aplikacje w Kubernetes, należy zrozumieć wiele wewnętrznych komponentów i mechanizmów klastra. Nowym użytkownikom zwykle trudniej jest opanować Kubernetes.

Faza planowania i dryf konfiguracji

Terraform to narzędzie, które pozwala identyfikować i powiadamiać o dryfie konfiguracji. Czyni to za pomocą fazy planowania standardowego przepływu pracy. Z drugiej strony Kubernetes nie zapewnia tej funkcjonalności.

Tworzenie zasobów

Terraform CLI zapewnia interfejs wiersza poleceń dla Terraform. Obsługuje przełączniki i podkomendy, takie jak plan terraform i aplikacja terraform. Terraform używa interfejsu CLI do wykonywania poleceń i zarządzania konfiguracjami deklaratywnymi w celu tworzenia dowolnych zasobów.

Kubernetes jest dostarczany z narzędziem wiersza poleceń do zarządzania klastrami zasobów Kubernetes. Kubectl może tworzyć zasoby, takie jak przydzielanie pamięci i procesora do kontenerów oraz tworzenie węzłów. Umożliwia także wdrażanie aplikacji.

Plusy Terraform i Kubernetes 👍

Zalety Terraforma:

  • Wdrożenia w wielu chmurach są możliwe przy użyciu wielu zasobów
  • Pomaga uniknąć przestojów
  • Ułatwia rejestrowanie, śledzenie, zarządzanie i raportowanie zmian
  • Składnia deklaratywna funkcji
  • Obszerna i czytelna dokumentacja

Zalety Kubernetesa:

  • Przyjazny dla zasobów – umożliwia poziome skalowanie infrastruktury
  • Zapobiega zablokowaniu infrastruktury
  • Składnia deklaratywna funkcji
  • Automatyzuje naprawę, monitorując repliki i upewniając się, że system jest zawsze zdrowy
  • Wspierane przez Google, wiodące narzędzie do zarządzania kontenerami z obszerną dokumentacją

Wady Terraform i Kubernetes 👎

Wady Terraforma:

  • Nie obsługuje w pełni GKE (Google Kubernetes Engine)
  • Nie ma obsługi błędów
  • Nie ma możliwości cofnięcia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, użytkownicy muszą zniszczyć zarządzany obiekt, a następnie ponownie go zastosować
  • Błędy są powszechne w nowych wersjach

Wady Kubernetesa:

  • Jest trudny do opanowania
  • Możliwa jest tylko orkiestracja infrastruktury
  • Może być konieczne dostosowanie przepływów pracy w celu wprowadzenia K8 do organizacji

Oto porównanie między Kubernetes a Terraform:

KubernetesTerraformSystem orkiestracji kontenerów typu open sourceOpen-source, infrastruktura jako kod, narzędzie programowePierwotna data wydania: 9 września 2014 r.Pierwsza data wydania: 28 lipca 2014 r.Twórca: Google, Rancher Labs, Cloud Native Computing FoundationTwórca: HashiCorpUżywa YAML/JSONUżywa języka konfiguracji Hashicorp (lub HCL )Używa kubectl do uruchamiania poleceń KubernetesUżywa Terraform CLI do uruchamiania poleceńWymaga wielu wewnętrznych komponentów i mechanizmów klastraŁatwy do zrozumienia

Typowe przypadki użycia Kubernetes

Orkiestrowanie kontenerów na kilku hostach

Kubernetes jest niezależny od platformy, dzięki czemu możesz hostować swoje kontenery na wielu komputerach lub w chmurze. Aby zapewnić wysoką dostępność, posiada również warstwę przełączania awaryjnego.

Zarządzanie zasobami obliczeniowymi

Hostowanie dedykowanego klastra Kubernetes jest często tańsze niż uruchamianie wielu serwerów. Łatwiej jest też zarządzać klastrem Kubernetes niż wieloma hostami z różnymi serwerami.

Uruchamianie platform CI/CD

Kubernetes to kluczowy składnik metodologii CI/CD i preferowany wybór do uruchamiania platform CI/CD, takich jak Jenkins, Spinnaker i Drone. Kubernetes będzie obsługiwał platformy CI/CD, o ile można je spakować do kontenera.

Orkiestracja pamięci masowej

Kubernetes obsługuje dynamiczne udostępnianie woluminów pamięci masowej. Systemy pamięci masowej można podłączyć do dowolnej wybranej platformy, w tym sieciowej i pamięci masowej w chmurze.

Wykrywanie usług i równoważenie obciążenia

Kubernetes udostępnia usługę klastra kontenerów innym platformom za pośrednictwem punktu DNS klastra. Kubernetes może dystrybuować ruch i równoważyć obciążenie, aby zapewnić dostępność i stabilność wdrożonych instancji w przypadku dużego ruchu sieciowego.

Typowe przypadki użycia Terraform

Infrastruktura śledzenia

Terraform śledzi twoje zasoby i używa pliku stanu do śledzenia. Służy jako punkt odniesienia przy zmianie zasobów. Terraform używa pliku stanu do określenia, jakie zmiany są wymagane w Twojej infrastrukturze, aby osiągnąć pożądany stan końcowy.

Wdrożenie w wielu chmurach

Terraform to platforma, której można używać w dowolnej chmurze. Aby zarządzać zasobami infrastruktury hostowanymi przez wielu dostawców usług w chmurze, możesz użyć pliku konfiguracyjnego HCL. Może również obsługiwać zależności między chmurami. Wdrożenia w wielu chmurach zwiększają niezawodność i odporność na awarie.

Zarządzanie aplikacjami wielowarstwowymi

Aplikacje wielowarstwowe można rozdzielić, definiując pojedynczą logikę dla każdej warstwy. Terraform automatycznie zarządza zależnościami między poszczególnymi warstwami, definiując każdą warstwę jako kolekcję. Zależności i wtyczki są wymagane w celu zapewnienia spójności między warstwami. Ręczna instalacja może być trudna.

Udostępnianie Terraform gwarantuje, że te zależności są poprawnie instalowane i wdrażane za każdym razem. Na przykład Terraform potwierdza, że ​​warstwa bazy danych jest dostępna przed udostępnieniem serwerów WWW lub systemów równoważenia obciążenia.

Sieć definiowana programowo

Terraform może komunikować się z sieciami definiowanymi programowo w celu skonfigurowania sieci w celu spełnienia wymagań jej aplikacji. Pozwala to odejść od przepływu pracy opartego na biletach i zautomatyzować proces wdrażania, co skraca czas wdrażania.

Ostatnie słowa

Zbadaliśmy kluczowe różnice między Terraform i Kubernetes, dwoma najpopularniejszymi nowoczesnymi narzędziami DevOps. Dowiedzieliśmy się, co każde narzędzie oferuje programistom i operatorom IT oraz w czym są najlepsi. Terraform to pojedyncza platforma, która deklaratywnie automatyzuje zasoby na wielu platformach chmurowych. Kubernetes zarządza zarządzaniem zasobami, wdrożeniami i równoważeniem obciążenia w środowiskach kontenerowych.

Narzędzia te ułatwią automatyzację infrastruktury, wdrażania aplikacji, monitorowania i innych zadań.

Następnie możesz zapoznać się z najlepszymi praktykami Terraform.