Thunderbolt 3 kontra USB-C: jaka jest różnica?

Udostępnij teraz w social media:

Nowsze laptopy często są wyposażone w port, który akceptuje odwracalną wtyczkę i obsługuje bardzo duże prędkości transferu. Czy wiesz co to jest? Jeśli odgadłeś port Thunderbolt 3 lub USB 3.1, masz rację i na tym polega problem.

Oba protokoły przesyłania danych używają tego samego złącza, ale ich potencjalne zastosowania są różne. Zrozumienie różnic między dwoma portami i tego, czy twój laptop pakuje jeden, czy drugi, może być trudne.

Kiedy jednak zrozumiesz różnicę, łatwo będzie ustalić, który port jest który i jak z nich korzystać.

Co to jest Thunderbolt 3?

Thunderbolt 3 to zastrzeżony (na razie) protokół przesyłania danych i wideo opracowany przez firmę Intel. Aby z niego korzystać, producenci komputerów muszą uzyskać certyfikat firmy Intel. Nie każda firma chce tego robić.

Szkoda, ponieważ Thunderbolt 3 jest niesamowicie szybki. Jest znacznie szybszy niż obecne maksymalne prędkości dla USB. Obecna najlepsza wersja USB to USB 3.1 Gen 2, która może osiągnąć prędkość do 10 Gb / s. To tylko jedna czwarta maksymalnej prędkości Thunderbolt 3, który ma maksymalną przepustowość 40 Gb / s.

Jaka jest różnica między Thunderbolt a USB 3.1?

Zanim przejdziemy do tego, co Thunderbolt 3 może zrobić w porównaniu z USB 3.1, porozmawiajmy o tym, jak to wygląda. Zarówno Thunderbolt 3, jak i USB 3.1 korzystają ze złącza i portu USB Type-C.

  Jak zarządzać ustawieniami prywatności na LinkedIn

Aby odróżnić, porty Thunderbolt 3, kable i osprzęt są zwykle oznaczone strzałką w kształcie błyskawicy. Porty USB mogą również mieć błyskawice, ale oznaczają one, że port USB może ładować małe przedmioty, takie jak smartfony, nawet wtedy, gdy laptop jest wyłączony. Jeśli jest to Thunderbolt 3, błyskawica pojawia się tak, jak widać powyżej.

Oto krytyczny punkt dotyczący Thunderbolt 3 i USB: port Thunderbolt 3 może również działać jako port USB, ale port USB nie może działać jako Thunderbolt 3.

Thunderbolt 3 ma opcję „awaryjną”, w której jeśli nie może komunikować się z podłączonym urządzeniem jako jednostka Thunderbolt, wówczas próbuje użyć protokołu USB. W przypadku korzystania z USB port Thunderbolt 3 jest ograniczony do prędkości USB podłączonego urządzenia, a nie do niesamowitych prędkości Thunderbolt.

Prędkości Thunderbolt nie tylko oznaczają, że możesz znacznie szybciej przesłać dwugodzinne wideo 4K na dysk zewnętrzny. Możesz także podłączyć do dwóch wyświetlaczy 4K przy 60 Hz przez DisplayPort. USB 3.1 Gen 2 obsługuje również wideo w tak zwanym „trybie alternatywnym”, w którym można podłączyć bezpośrednio do monitora DisplayPort – możliwe jest również HDMI. Jednak tryb Alt jest opcjonalną funkcją, którą producenci OEM muszą włączyć. Dla porównania Thunderbolt 3 obsługuje wideo po wyjęciu z pudełka.

Dzięki Thunderbolt 3 możesz także połączyć szeregowo do sześciu dodatkowych urządzeń z maszyną źródłową. Oznacza to, że podłączasz urządzenie A do portu Thunderbolt 3 w laptopie, a następnie podłączasz urządzenie A do urządzenia B i tak dalej. Wszystkie urządzenia muszą używać portu Thunderbolt 3. Jeśli na przykład używasz urządzenia USB 3.1 jako urządzenia C, połączenie łańcuchowe zatrzymuje się w tym momencie.

Pamiętaj też, że Twój laptop będzie potrzebował zasobów obliczeniowych, aby poradzić sobie ze wszystkimi podłączonymi urządzeniami Thunderbolt. Łączenie łańcuchowe jest zwykle używane do łączenia wielu wyświetlaczy, ale może być również używane do łączenia kilku monitorów i zewnętrznych dysków twardych z jednego portu.

  Jak przywrócić sterownik w systemie Windows

Samsung obsługuje łączenie łańcuchowe monitorów ze złączem USB 3.1, ale ogólnie ta funkcja nie jest tak dobrze obsługiwana, jak w przypadku Thunderbolt 3.

Wreszcie, Thunderbolt 3 może obsługiwać urządzenia PCIe, takie jak zewnętrzne stacje dokujące kart graficznych, podczas gdy USB 3.1 nie. Obsługa PCIe pozwala graczom zamienić laptopa bez zbytniej obsługi grafiki w całkiem niezłą maszynę do gier. Rzecz w tym, że producenci komputerów muszą obsługiwać tę funkcję w swoich laptopach, ponieważ obsługa kart graficznych PCIe nie jest automatyczna.

Które komputery zawierają Thunderbolt 3?

Zbliżenie portów laptopa, w tym (od lewej) HDMI, Thunderbolt 3, DisplayPort i dwóch portów USB.

Najłatwiejszym sposobem uzyskania Thunderbolt 3 jest zakup komputera Mac. Apple włącza port wszystkie obecne maszyny, w tym laptopy, komputery stacjonarne i urządzenia wielofunkcyjne.

Po stronie systemu Windows, jeśli chcesz mieć port Thunderbolt 3 po wyjęciu z pudełka, szukasz laptopa. Niektóre gotowe komputery stacjonarne obsługują Thunderbolt 3, ale zwykle trzeba kupić kartę rozszerzeń, aby dodać Thunderbolt 3 do pulpitu Windows.

Laptopy to inna historia z wybranymi (i często droższymi) modelami wyposażonymi w porty Thunderbolt 3. Niektóre przykłady obejmują Alienware M17, Asus ZenBook S UX391i Lenovo ThinkPad X390 Yoga.

Jaka jest przyszłość Thunderbolt?

Nie jest jasne, czy Intel planuje aktualizację Thunderbolt do wersji 4, ale przyszłość Thunderbolt 3 jest bardzo jasna. Protokół Thunderbolt firmy Intel łączy się z USB4. Specyfikacja USB4 została ogłoszona latem 2019 roku, a produkty oparte na USB4 zostaną wprowadzone w 2020 lub 2021 roku.

  Jak kupić cyfrową kartę podarunkową Steam?

USB4 będzie miał taką samą maksymalną prędkość transferu, wynoszącą 40 Gb / s, jak Thunderbolt 3, a także taką samą możliwość wyświetlania wideo i urządzeń łańcuchowych. Gdy urządzenia USB4 zaczną się pojawiać, spodziewamy się, że Thunderbolt 3 ostatecznie zniknie.

Firmy mogą tworzyć urządzenia, które są tak samo wydajne jak Thunderbolt 3 bez problemów licencyjnych ze strony firmy Intel. Obsługa Thunderbolt 3 jest opcją z USB4, co jest świetną wiadomością dla starszych urządzeń, ale nie ma powodu, aby tworzyć nowe urządzenia Thunderbolt 3, gdy USB4 jest dostępne.

Ostatecznie możemy zobaczyć świat, w którym króluje tylko USB4 ze złączem typu C i prawie wszystko może po prostu łączyć się przez ten port, w tym urządzenia pamięci masowej, monitory, klucze bezpieczeństwa i nie tylko.

Oczywiście taka przyszłość prawdopodobnie zajmie lata. Producenci komputerów prawdopodobnie będą nadal umieszczać standardowe porty USB w laptopach, aby obsługiwać starsze urządzenia zarówno użytkowników domowych, jak i korporacyjnych, bez potrzeby stosowania adapterów.

Przy tak odległej przyszłości w kolorze USB4 nadal warto znać różnicę między portem USB typu C a Thunderbolt 3.

x