Tryb tabletu systemu Windows 10 można zastąpić pulpitem

Firma Microsoft wprowadza teraz „nowy sposób obsługi tabletów” dla komputerów z możliwością konwersji. To jest wersja beta, ale wygląda na to, że tryb tabletu w stylu Windows 8 jest zastępowany przez bardziej przyjazne dla dotyku środowisko pulpitu.

Aktualizacja: firma Microsoft wyjaśniła, że ​​tryb tabletu jest nadal obecny. Ale jako Engadget zauważa, system Windows 10 nie będzie już automatycznie przełączać się w tryb tabletu po usunięciu klawiatury urządzenia lub przekształceniu go w tablet. System Windows automatycznie włączy zamiast tego nowe funkcje tabletu na komputerze, a jeśli chcesz, musisz ręcznie włączyć tryb tabletu. Nowe doświadczenie to rodzaj trybu pośredniego dla konwertowalnych urządzeń 2 w 1. Potężny pulpit systemu Windows staje się bardziej użyteczny na ekranie dotykowym.

Tryb tabletu na komputerach z systemem Windows 10 to obecnie pełnoekranowe doświadczenie. Po przełączeniu do trybu tabletu – ręcznie, klikając kafelek w Centrum akcji lub automatycznie, przekształcając komputer PC w laptopa – aplikacje stają się pełnoekranowe. Możesz używać aplikacji obok siebie, ale nie możesz już korzystać z aplikacji w oknie ani wchodzić w interakcję z komputerem.

Twoje menu Start zostało również zastąpione pełnoekranowym ekranem Start w stylu systemu Windows 8. Ikony na pasku zadań znikają i do poruszania się między otwartymi oknami trzeba korzystać z widoku zadań. Znikają nawet ikony obszaru powiadomień na pasku zadań.

Ekran startowy w trybie tabletu systemu Windows 10

W najnowszej wersji beta, która jest częścią Wersja Insider 18970 Microsoft twierdzi, że w przypadku aktualizacji Windows 10 20H1, która ma być stabilna w pierwszej połowie 2020 r., wszystko to zmienia.

Microsoft twierdzi, że osoby, które włączą tryb tabletu, „pozostaną w znajomym środowisku pulpitu bez przerwy”. Zamiast zupełnie innego sposobu korzystania z systemu Windows, pulpit jest po prostu nieco bardziej przyjazny dla dotyku. Aby ułatwić dotykanie pulpitu, ikony na pasku zadań oddalają się od siebie, pole wyszukiwania na pasku zadań staje się przyciskiem, a Eksplorator plików przełącza się na układ bardziej zoptymalizowany pod kątem dotyku. To tak, jakby używać trybu dotykowego w pakiecie Microsoft Office.

Klawiatura dotykowa pojawi się automatycznie po dotknięciu pola tekstowego, dzięki czemu pisanie na ekranie dotykowym będzie szybkie i łatwe.

Nowy tryb tabletu w systemie Windows 10

Microsoft twierdzi, że dotyczy to tylko konwertowalnych komputerów typu 2 w 1, więc tablety z systemem Windows 10, które nie mogą przekształcić się w komputery PC, mogą nadal mieć stary interfejs dotykowy w stylu Windows 8. Może się również zmienić, gdy Microsoft otrzyma opinie i eksperymenty z tym nowym trybem.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy tryb tabletu zostanie dopracowany i wydany w systemie Windows 10 20H1 około kwietnia 2020 roku.

Ta najnowsza wersja zawiera również nową funkcję pobierania w chmurze do przywracania komputera. System Windows 10 może teraz automatycznie pobrać najnowszą wersję systemu Windows 10 od firmy Microsoft i zainstalować ją w ramach procesu przywracania, oszczędzając później trochę czasu na pobieranie.