Twoje drogie inteligentne urządzenie może nie wytrzymać dekady

Kupując nowe urządzenie, dokonujesz inwestycji, która powinna chwilę potrwać, ale może to nie dotyczyć inteligentnych urządzeń. Producenci nie są zobowiązani do aktualizowania Twojej maszyny, co może spowodować, że Twoja inwestycja będzie kwaśna.

Urządzenia powinny służyć przez dziesięciolecia

Dziś wciąż jest wiele domów wyposażonych w lodówki, kuchenki i pralki z lat 80. Urządzenia te mogą nie wyglądać tak dobrze, jak kiedyś i prawdopodobnie zawyżają rachunki za prąd, ale są niezawodne i łatwe w serwisowaniu. Niektóre z tych urządzeń mogą przetrwać kolejne dziesięć lub dwadzieścia lat. Można więc założyć, że zupełnie nowe urządzenie będzie działać przez dziesięciolecia, prawda?

To zależy od tego, co kupujesz. Załóżmy, że zainwestowałeś w inteligentne urządzenie, takie jak Samsung Family Hub inteligentna lodówka lub Inteligentna jednostka klimatyzacyjna LG. Mogłeś kupić tańsze urządzenie, może nawet odnowione urządzenie z 2000 roku. Ale (słusznie) uważasz, że funkcje inteligentnego urządzenia są głównym punktem sprzedaży i opłacalną inwestycją.

Cóż, jest szansa, że ​​twoje drogie inteligentne urządzenie będzie głupie za mniej niż dziesięć lat.

Dość często wymieniasz telefony i tablety

Pamiętasz telefony stacjonarne? Zwykle wystarczały na jakiś czas i nie trzeba było ich wymieniać, chyba że chciałeś mieć odbiornik poczty głosowej lub telefon bezprzewodowy. Ale telefony komórkowe to inna historia. Według sondażu Gallupa 44% Amerykanów telefon komórkowy należy wymieniać co dwa lata, a większość telefonów komórkowych staje się przestarzała po około pięciu lub sześciu latach.

Ludzie nie narzekają zbytnio na konieczność kupowania nowego telefonu co kilka lat, głównie dlatego, że nie mają dużego wyboru. Smartfony regularnie wymagają nowego sprzętu i oprogramowania, aby nadążyć za duchem czasu, a stare komputery zwykle zwalniają. Nie wspominając o tym, że ludzie coraz bardziej martwią się o prywatność, a starsze telefony mogą być bardziej podatne na próby włamań.

Kiedy weźmiesz pod uwagę fakt, że inteligentne urządzenia są zbudowane jak smartfony i tablety i że mają współpracować ze smartfonami i tabletami, pojawia się pytanie. Czy inteligentne urządzenia będą wymagały wymiany co pięć lub sześć lat? Oczywiście Twoja inteligentna lodówka nie przestanie wytwarzać zimnego powietrza tylko dlatego, że jej inteligentne funkcje są nieaktualne. Ale jeśli zrzuciłeś tysiące dolarów na inteligentną lodówkę, która nie może pozostać inteligentna, to poważny problem.

Aktualizacje oprogramowania układowego są już nierówne

3D ilustracja procesora na tle płytki drukowanej

Pierwsza fala inteligentnych urządzeń pojawiła się na rynku niespełna dziesięć lat temu, ale firmy już teraz pokazują, że nie są zainteresowane publikowaniem aktualizacji oprogramowania układowego. Wiele z tych urządzeń trafia na rynek z pośpiesznym, niedopracowanym oprogramowaniem, więc ludzie już znajdują się z inteligentnymi urządzeniami, które nie są tak inteligentne.

Firma LG sprzedała swoją markę inteligentnych urządzeń (gamy, klimatyzatory, pralki itd.) Z obietnicą, że będą współpracować z Google Home, ale pierwsi użytkownicy w USA twierdzili, że ich urządzenia nie można połączyć się z Google Home. Narzekali również, że LG nie zaoferuje żadnej pomocy w rozwiązaniu problemu.

Osoby, które kupiły inteligentną lodówkę Samsung Family Hub pierwszej generacji, musiały nieustannie błagać Samsunga o aktualizacje oprogramowania układowego. Podczas nowsze lodówki przyszedł w pakiecie ze zaktualizowanym interfejsem użytkownika i wirtualnym asystentem Bixby, stare lodówki utknęły ze starą wersją oprogramowania na miesiące. Użytkownicy Family Hub skarżyli się, że nie mogą korzystać z aplikacji Kalendarz Google w 2014 roku, a Samsung zdecydował, że nie naprawią problemu do 2017 roku.

Można to przypisać faktowi, że firmy spieszą się, aby umocnić swoją pozycję na rynku inteligentnych urządzeń. Ale ludzie już błagają firmy, aby publikowały aktualizacje oprogramowania układowego dla ich stosunkowo nowych urządzeń. Czy te firmy publikowałyby aktualizacje, gdyby ludzie nie narzekali? Czy są zobowiązani do publikowania aktualizacji?

Czy aktualizacje nie są objęte gwarancją?

Wydając tysiące dolarów na inteligentne urządzenie, można słusznie oczekiwać, że producent udostępni aktualizacje oprogramowania układowego. Jeśli już, aktualizacje oprogramowania układowego powinny być objęte gwarancją. W końcu, jeśli twoje inteligentne urządzenie przestanie działać poprawnie, ponieważ wymaga aktualizacji oprogramowania układowego lub sprzętu, czy nie jest to wina producenta?

Rzućmy okiem na inteligentną lodówkę Samsung Family Hub. Kosztuje 4000 USD, ma gigantyczny ekran i jest zdecydowanie najbardziej znanym luksusowym inteligentnym urządzeniem na rynku. Samsung wyraźnie daje do zrozumienia, że ​​ich inteligentna lodówka otrzymuje aktualizacje oprogramowania układowego. Lodówki powiadamiają o dostępności aktualizacji, są aktualizacje strony informacyjne i ogłoszenia informacyjne w witrynie firmy Samsung. Dodatkowo Family Hub instrukcja obsługi szczegóły, jak zaktualizować lodówkę. Ale żadne z tych źródeł nie gwarantuje, że aktualizacje pojawią się w przyszłości.

To ma sens, że na tych stronach nie ma gwarancji produktu. A co z gwarancją? Gwarancja firmy Samsung w przypadku inteligentnej lodówki Family Hub nie wspomina o aktualizacjach oprogramowania układowego ani o ewentualnych aktualizacjach serwisowych inteligentnego sprzętu lodówki. Gwarancja obejmuje tylko część „lodówkową” Twojej inteligentnej lodówki.

Rozmawiałem również z „Samsung Care Pro”, aby spróbować znaleźć wszelkie dokumenty gwarantujące aktualizacje oprogramowania układowego firmy Samsung. Na początku rozmowy przedstawiciel powiedział mi, że „tak, lodówka będzie otrzymywać aktualizacje”. Nacisnąłem trochę więcej i po 10 minutach oczekiwania powiedział mi, że „nie ma papierkowej roboty związanej z aktualizacjami”.

Biorąc pod uwagę niechęć producentów do dostarczania lub gwarantowania aktualizacji oprogramowania układowego, staje się jasne, że nie planują oni dostarczania aktualizacji na zawsze i że nic nie możesz zrobić, jeśli Twoje inteligentne urządzenie przestanie być inteligentne. Można bezpiecznie założyć, że producenci zawsze będą bardziej koncentrować się na swoich najnowszych produktach, więc gdy na rynku pojawią się nowe inteligentne urządzenia, starsze inteligentne urządzenia będą pozostawać w tyle.

Inteligentne urządzenia, które nie otrzymują aktualizacji, są łatwiejsze do zhakowania

Nie jest tajemnicą, że inteligentne urządzenia domowe są łatwe do zhakowania. Niektórzy producenci publikują aktualizacje, które mają na celu załatanie luk w zabezpieczeniach, ale wiemy, że większość producentów źle wypuszcza aktualizacje oprogramowania układowego. A ponieważ gwarancje nie gwarantują aktualizacji oprogramowania sprzętowego, nie jest nierozsądne myślenie, że Twoje kosztowne inteligentne urządzenia mogą nie otrzymać żadnych poprawek ani ulepszeń bezpieczeństwa za dziesięć lat.

Więc gdy twoje łatwe do zhakowania inteligentne urządzenie będzie się starzeć, stanie się jeszcze bardziej podatne na ataki. Ponieważ wiele z tych urządzeń jest wyposażonych w kamery, mikrofony i algorytmy gromadzenia danych, luki w zabezpieczeniach hakerskich stanowią poważny problem dotyczący prywatności.

Ale używanie urządzeń z przestarzałym oprogramowaniem nie jest zamkniętą troską o prywatność; te stare inteligentne urządzenia mogą zagrozić całej sieci domowej. Aby uczynić Internet bezpieczniejszym, sojusz Wi-Fi zaprezentował WPA3, najnowszy standard bezpieczeństwa Wi-Fi. Świat powoli przechodzi na WPA3, a wiele routerów będzie używać WPA3 wraz z WPA2, starszym standardem bezpieczeństwa, aby starsze urządzenia nadal mogły łączyć się z Internetem.

W końcu otrzymasz router, który domyślnie obsługuje tylko standardy bezpieczeństwa WPA3. I to dobrze, ponieważ połączenia WPA2 stają się coraz mniej bezpieczne. Ale jeśli masz inteligentne urządzenie ze starym oprogramowaniem, może nie być w stanie połączyć się z sygnałem WPA3. Jeśli chcesz używać tego starego urządzenia, będziesz musiał dostosować ustawienia routera, aby obsługiwał WPA2, co uczyni cię łatwym celem dla hakerów.

Pomyśl o Smart TV

Inteligentne urządzenia są stosunkowo nowe i nie znajdziesz ich w większości gospodarstw domowych. W rzeczywistości, 64% konsumentów nie są nawet świadomi, że istnieją inteligentne lodówki. Z drugiej strony, 37,2% wszystkich amerykańskich gospodarstw domowych miało co najmniej jeden telewizor Smart TV do końca 2018 r. Telewizory Smart TV są tak wszechobecne, że proste wyszukanie „TV” na Amazon prowadzi do dziesiątki stron inteligentnych telewizorów.

Ponieważ inteligentne telewizory są o wiele bardziej powszechne niż inteligentne urządzenia kuchenne, stanowią dobry punkt odniesienia dla tego, jak długo będą działać inteligentne urządzenia i z jakimi problemami mogą się spotkać. Możesz nie myśleć o telewizorze jako o urządzeniu, ale sposób działania inteligentnego telewizora jest podobny do sposobu działania inteligentnego urządzenia. Aspekt „inteligentny” nie zmienia integralnej funkcji urządzenia, ale jest głównym punktem sprzedaży, który wymaga łączności Wi-Fi i aktualizacji oprogramowania układowego, aby być na bieżąco.

Telewizory Smart TV mają notorycznie niezgrabne interfejsy i rzadko otrzymują przydatne aktualizacje. W rzeczywistości wydaje się, że producenci są bardziej zainteresowani aktualizacjami zmusić ludzi do oglądania reklam niż cokolwiek, co zwiększa wydajność lub bezpieczeństwo. Podobnie jak inteligentne urządzenia, telewizory smart są podatny na włamania, ale producenci zwykle omijają ten problem i nie podejmują żadnych rzeczywistych prób naprawiania luk w zabezpieczeniach.

Smart TV stało się przestarzałe tak szybko, że nierzadko zdarza się, że ludzie mają Roku, Chomecast lub Amazon Firestick podłączone do ich smart TV, ironiczne zrządzenie losu, które sprawia, że ​​zastanawiasz się, dlaczego ludzie sprzedają telewizory Smart TV w pierwszej kolejności (wskazówka: oni są bardziej opłacalne z powodu crapware). A jeśli to szybkie starzenie się dzieje się w telewizorach, to jest szansa, że ​​może się to również przytrafić inteligentnym urządzeniom.

Dlaczego jakakolwiek firma miałaby sprzedawać urządzenie, które nie przetrwa dekady?

Firmy sprzedające inteligentne urządzenia doskonale zdają sobie sprawę, że ich produkty nie wytrzymają próby czasu. Producenci tacy jak Samsung i LG sprzedają smartfony od lat i sprzedają urządzenia jeszcze dłużej. Wiedzą, że łączą ze sobą produkt, który jest stosunkowo jednorazowy, z produktem, który ma działać przez dziesięciolecia. Dlaczego mieliby wypuścić sprzęt AGD, który stanie się przestarzały?

Po pierwsze, luksusowe inteligentne urządzenia zajmują stosunkowo niewykorzystany rynek. Jeśli firma pokonuje swoich konkurentów na tym rynku, jej aplikacje i oprogramowanie mogą stać się integralną częścią życia ludzi. Wprowadzanie inteligentnych urządzeń do domów ludzi jest trudną częścią, a kupujący nie będą mieli innego wyjścia, jak później zwrócić się o pomoc do producentów swoich urządzeń. „Poruszaj się szybko i psuj rzeczy”, powiedział kiedyś magnat.

Ale co, jeśli firmy zdecydują, że nie chcą serwisować inteligentnych urządzeń? Minęło zaledwie kilka lat, odkąd te produkty trafiły na rynek, a producenci już nie chcą publikować kompleksowych aktualizacji oprogramowania. Ludzie mogą zacząć wymieniać lodówki i zmywarki w ten sam sposób, w jaki wymieniają telefony komórkowe, co byłoby bardzo lukratywne dla firm. Może ludzie poczują się oszukani i zaczną porzucać złe marki. Będziemy musieli poczekać i się dowiedzieć.

Czego chcemy od producentów

zniesmaczony młody człowiek patrząc na swojego laptopa

Nawet jeśli firma taka jak Samsung zacznie wprowadzać aktualizacje oprogramowania układowego dla inteligentnych urządzeń lub wysyłać pracowników w celu wymiany starego sprzętu, trudno będzie utrzymać inteligentne urządzenia w taki sposób, w jaki powinny. Obecnie „inteligentny” aspekt inteligentnych urządzeń jest tak samo podatny na upływ czasu, jak smartfon. Jak więc producenci mogą podejść do tego problemu?

Pamiętasz telewizory Smart TV? Są niezgrabne, wrażliwe, a ich „inteligentne” funkcje szybko się dezaktualizują. Ale możesz łatwo rozwiązać problem, podłączając tanie urządzenie, takie jak Chromecast lub Roku. A ponieważ urządzenia do przesyłania strumieniowego z wtyczkami są tanie i łatwe do wymiany, konsumenci nie odczuwają potrzeby wymiany telewizorów tak często, jak wymieniają telefony komórkowe.

Podobnie jak w przypadku inteligentnego telewizora, największym problemem inteligentnej lodówki lub pralki jest „inteligentny” sprzęt i oprogramowanie. Są trudne w serwisowaniu i szybko mogą się zdezaktualizować. Ekrany, kamery, termometry, mikrofony i głośniki nie są problemem.

Oto moja propozycja.

Producenci powinni dodawać port do swoich drogich inteligentnych urządzeń, który umożliwia podłączanie taniego urządzenia (podobnego do Chromecasta) co kilka lat, aby urządzenie było zawsze aktualne. Te małe urządzenia będą również obsługiwać Wi-Fi i Bluetooth, więc nie musisz się martwić, że Twoje stare urządzenie nie spełnia standardów bezpieczeństwa.

System ten sprawi, że konsumenci będą bardziej pewni swoich inwestycji, zapewni producentom stabilny strumień dochodów z ich inteligentnych urządzeń (bez oszukiwania ludzi) i zachęci znających się na technologii maniaków do obsługi większości rozwoju oprogramowania dla inteligentnych platformy urządzeń. Boom, co