USB 4 zapewni prędkość Thunderbolt za mniejsze pieniądze

Czy właśnie poznałeś różnicę między USB Gen 1, Gen 2 i Gen 2 × 2? Cóż, przygotuj się na wyrzucenie tego wszystkiego, ponieważ Forum Implementatorów USB (USB-IF) właśnie ogłosiło USB 4 i to wszystko przebije.

USB porusza się szybko, zarówno w sensie „przesyłania danych”, jak i „ponownej zmiany standardów”. USB-IF niedawno ogłosił nowe schematy nazewnictwa dla USB 3.2, najnowszej specyfikacji USB, która obiecuje prędkość transferu danych do 20 Gb / s. Ale tak szybki jak USB 3.2, Thunderbolt 3, trzyletni standard USB, oferuje dwukrotnie większą prędkość 40 Gb / s. USB 4 zmieni to, oferując te same prędkości.

Thunderbolt był zastrzeżony i drogi

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Thunderbolt 3 nie dominuje jeszcze w dziedzinie USB, odpowiedzią jest koszt. Intel stworzył Thunderbolt 3, a każdy, kto chce z niego korzystać (czy to pendrive, port w laptopie, czy kabel), musi zapłacić tantiemy, aby uzyskać certyfikat. Ta opłata oznacza, że ​​cena wszystkiego związanego z Thunderbolt rośnie, a inne specyfikacje USB pozostają tańsze w porównaniu. Dlatego Thunderbolt znajdziesz w swoim premium MacBooku, ale nie w laptopie za 300 USD. Koszt jest zaporowy, a to tylko jeden z powodów, dla których nie wszystkie USB-C są takie same.

Ale Intel chce szerszego przyjęcia Thunderbolt i w pogoni za tym ogłosił, że otworzy specyfikację. USB 4 wyszedł z tego dysku. Według Grupa promotora USB, USB 4 będzie oferować taką samą prędkość jak Thunderbolt dzięki wykorzystaniu dwóch kanałów 20 Gb / s. Takie wysokie prędkości sprawią, że korzystanie z zewnętrznych wyświetlaczy i zewnętrznych kart graficznych będzie bardziej wykonalne i, bez tych opłat licencyjnych, mniej kosztowne. I jak zwykle USB 4 będzie wstecznie kompatybilne z USB 3.2, USB 2.0. Jednak ze względu na technologię Intela USB 4 będzie również wstecznie kompatybilne z Thunderbolt 3.

Kolejną korzyścią powinien być koszt urządzeń USB 4. Ponieważ tworzenie USB 4 nie będzie wymagało uiszczenia opłaty licencyjnej firmie Intel, całkowity koszt produktów USB 4 powinien być niższy niż urządzeń Thunderbolt 3.

Pamiętaj jednak, że uzyskanie tych prędkości oznacza odświeżenie całego sprzętu. Nie wystarczy mieć pamięć flash USB o szybkości 40 Gb / s, port, do którego go podłączasz, również musi pasować do tej funkcji. Jeśli podłączysz dysk USB 4 do dysku USB 3.2 2 × 2, będziesz ograniczony do maksymalnej prędkości portu (i odwrotnie).

To jest tylko szkic specyfikacji z podstawowymi informacjami

Niestety nie wiemy… nic innego. Na przykład Intel twierdzi, że będzie nadal oferował Thunderbolt 3 obok USB 4, więc ma się rozumieć, że zapewni korzyści, których nie ma USB 4, jakie te korzyści zostały pominięte.

Nie wiemy też, kiedy zobaczymy pierwsze produkty USB 4. Ostateczne specyfikacje standardu USB 4 pojawią się najwcześniej w połowie roku i dopiero od tego momentu producenci powinni zacząć tworzyć produkty USB 4.

A inna rzecz, której nie wiemy? Ostateczne nazewnictwo. Jeśli masz nadzieję, że zostanie nazwany USB 4, nie wstrzymuj oddechu. Nazewnictwo często pojawia się później, jak widać w przypadku USB 3.2 2 × 2, które USB-IF początkowo określało jako USB 3.2. Ale kiedy wszystkie te szczegóły zostaną uporządkowane, a kurz opadnie, może się okazać, że długa obietnica „jednego portu, który rządzi wszystkimi” z USB-C, w końcu się spełni.

przez TheVerge i USB-IF

x