Utwórz bazę danych na dysku twardym i szybko wyszukuj pliki

Natywna funkcja wyszukiwania systemu operacyjnego Windows działa dobrze w przypadku wyszukiwania określonych typów plików lub zagłębiania się w podkatalogi, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o znajdowanie niestandardowych plików tak szybko, jak to tylko możliwe. Wcześniej omawialiśmy aplikacje takie jak Everything Search Engine i MasterSeeker, które usprawniają wyszukiwanie systemu Windows na kilka sposobów i zapewniają – to, co nazywam – najszybszy sposób znajdowania żądanych plików w krótszym czasie. Hddb, skrót od Hard Disk Database, to podobny program, który umożliwia pobieranie plików i folderów z komputera z zawrotną prędkością. To małe narzędzie, podobnie jak jego nazwa, tworzy kompletną bazę danych wszystkich elementów na twoim komputerze, umożliwiając z kolei szybkie ich przeszukiwanie.

Program ma wiele podobieństw z Wszystko; jest dostępny w wersjach przenośnych i instalowalnych, indeksuje wszystkie elementy przechowywane na dysku twardym i odznacza się prostą konstrukcją. Do testów użyłem jego przyjaznego dla instalacji wariantu, który działał absolutnie tak, jak powinien. Sama aplikacja wygląda całkiem czysto. Po uruchomieniu wyświetla monit o zbudowanie nowej bazy danych od podstaw; kliknij „Tak”, aby rozpocząć ten proces, który zajmuje tylko kilka sekund, zanim zostanie uruchomiony.

Hddb_Pop up

Kiedy to się stanie. zostanie wyświetlone główne okno aplikacji Hddb. Pierwszą rzeczą, którą poleciłbym zrobić – co zdecydowanie ułatwiłoby z twojej strony – jest przejście do menu Narzędzia i włączenie opcji „Drzewo folderów”. Umożliwiłoby to dostęp do plików lub folderów przechowywanych na komputerze z każdej partycji za pośrednictwem paska bocznego po lewej stronie. Możesz również szybko znaleźć pliki, wpisując odpowiednie słowa kluczowe w pasku wyszukiwania.

Drzewo folderów Hddb_Enable

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć, jest możliwość budowania, przebudowy i czyszczenia bazy danych za pośrednictwem menu Baza danych znajdującego się na pasku menu. Odbudowanie bazy danych może okazać się przydatne, jeśli ostatnio wprowadzono zmiany w plikach i folderach na komputerze. Lub w przypadku, gdy baza danych wygląda na uszkodzoną lub program napotyka nietypowe dziwactwa, zawsze możesz wyczyścić wcześniej utworzoną bazę danych w dowolnym momencie.

Hddb_Database

Mówiąc o rzeczywistej funkcjonalności wyszukiwania Hddb, cóż, jest dość szybka. Powiedziałbym, że naprawdę szybko. Po utworzeniu bazy danych możesz zacząć z niej korzystać, wpisując zapytanie w polu wyszukiwania, po czym odpowiednie wyniki są natychmiast wyświetlane w interfejsie. Jeśli nie używasz informacji o ścieżce, Hddb przeprowadza globalne wyszukiwanie w bazie danych w poszukiwaniu plików w każdym zakamarkach.

Hddb_Search

Wreszcie, co nie mniej ważne, Hddb integruje się również bezpośrednio w menu kontekstowym i umożliwia wyszukiwanie w określonym folderze, wybierając opcję „Wyszukaj tutaj przez Hddb” po kliknięciu folderu prawym przyciskiem myszy. Jest to dość przydatne, jeśli chcesz otworzyć plik ze znanej lokalizacji.

Hddb_Context Menu

Krótko mówiąc, Hddb jest zdecydowanie jednym z najszybszych programów, które pomagają szybko wyszukiwać zawartość plików na komputerze. Działa na Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Windows 8 / 8.1.

Pobierz Hddb

x