Uważaj na te 7 oszustw na Facebooku

W przeciwieństwie do spamu e-mail z późnych lat 90. i wczesnych 2000, oszustwa Facebooka mogą być trudniejsze do wykrycia. Ukrywają się na widoku i przetwarzają stare taktyki, polując na niektórych z najbardziej ufnych członków społeczeństwa.

Nie pozwól sobie lub komuś na kim Ci zależy wpaść w oszustwo na Facebooku. Dowiedz się, czego szukać i bądź bezpieczny.

Phishing na Facebooku

Phishing to czynność polegająca na podszywaniu się pod usługę w celu przekonania celu do rezygnacji z danych logowania. Chociaż phishing na Facebooku ostatecznie nie różni się od jakiegokolwiek innego rodzaju phishingu, jest to istotne, ponieważ niektóre inne oszustwa z tej listy w dużym stopniu opierają się na zainfekowanych kontach.

Większość phishingu ma miejsce za pośrednictwem poczty elektronicznej, gdy oszust wysyła wiadomość z prośbą o zalogowanie się na swoje konto, odzyskanie hasła lub zweryfikowanie szczegółów konta. Po kliknięciu tego linku cel jest przenoszony do witryny internetowej, która wygląda bardzo podobnie do Facebooka, ale w rzeczywistości jest hostowana gdzie indziej. Możesz zauważyć takie oszustwo, patrząc na pasek adresu przeglądarki. Jeśli czyta coś innego niż „facebook.com”, oznacza to, że jesteś oszukiwany.

Sprawdzić

Facebook również rzadko wysyła powiadomienia z prośbą o weryfikację ich kont. Jeśli nie logowałeś się od lat, Twoje konto na Facebooku nie powinno wymagać od Ciebie żadnych działań w celu utrzymania. Nawet jeśli podejrzewasz, że powiadomienie jest zgodne z prawem, dla bezpieczeństwa nadal powinieneś odwiedzić Facebook.com bezpośrednio, zamiast podążać za linkiem w wiadomości e-mail.

Ponieważ Facebook jest siecią społecznościową, Twoi znajomi wpływają na Twoje zachowanie podczas korzystania z usługi. Jeśli zauważysz, że zaufany przyjaciel lub członek rodziny polubił stronę, udostępnił post lub polecił Ci usługę na platformie, znacznie mniej prawdopodobne jest, że będziesz to kwestionować. Stowarzyszenie z przyjaciółmi staje się milczącą aprobatą.

Dzięki kluczom do Twojego konta na Facebooku oszust ma dostęp do Twojej pełnej listy znajomych. Mogą powiedzieć, do kogo wysyłasz wiadomości i jak często to robisz, a nawet o czym mówisz. Te informacje mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania wysoce ukierunkowanych osobistych oszustw lub do zarzucenia znacznie większej sieci na całą listę znajomych.

Oszustwo Ticket Scalper Event

Oszuści zaczęli używać systemu wydarzeń Facebooka, aby oszukać Cię do zapłacenia ponad kursów za bilety na wydarzenia. Te bardzo drogie bilety mogą nigdy nie istnieć, a jeśli masz pecha i wpadniesz w oszustwo, prawdopodobnie nie będziesz w stanie odzyskać pieniędzy.

Oszust najpierw tworzy stronę wydarzenia dla programu z ograniczoną liczbą biletów i dużym popytem, ​​często z już wyprzedanymi. Wielu takich oszustów utworzy strony „firmowe” związane z wydarzeniami, które zwykle składają się wyłącznie z wydarzeń na Facebooku i podobnych programów.

Zduplikowane fałszywe wydarzenia na Facebooku

Wydarzenie jest następnie promowane na Facebooku, co kosztuje oszustów bardzo niewiele. Wielu użytkowników kliknie „Zainteresowany” lub „Wybieram się”, gdy post przewija się w ich kanałach informacyjnych, co dodatkowo nadaje wydarzeniu poczucie legalności. Niestety link do biletów na wydarzenia nie prowadzi do oficjalnego punktu sprzedaży biletów.

Zamiast tego oszuści wstawiają linki do stron internetowych zajmujących się sprzedażą biletów. Te już istnieją w szarej strefie moralnej i prawnej. Takie strony są powszechnie używane przez scalperów, którzy masowo kupują bilety, aby przerzucić się za dwa, trzy lub cztery razy więcej niż cena. Im bardziej poszukiwane bilety, tym większy zysk. Przede wszystkim wielu z tych sprzedawców nie ma biletów do sprzedaży.

Fałszywa strona wydarzenia na Facebooku z linkiem do sprzedawcy biletów

Jeśli masz szczęście, że otrzymasz bilet, zapłacisz za niego znacznie zawyżone ceny. Jeśli Twój bilet nigdy nie dotrze, większość witryn sprzedawców wskazuje warunki, które stanowią, że nie są odpowiedzialni za sprzedawców, którzy nie dostarczają. W zależności od lokalnych przepisów możesz nie mieć dużej ochrony konsumentów. Nawet jeśli to zrobisz, nie każdy ma zasoby, aby toczyć legalną bitwę.

Aby uniknąć tego oszustwa, zawsze kupuj w legalnych punktach sprzedaży biletów. Nie ufaj ślepo ani nie klikaj opcji „Zainteresowany” w przypadku wydarzeń, które pojawiają się w Twoim kanale wiadomości. Jeśli chcesz kupić bilety, opuścić Facebooka i wyszukać program lub wykonawcę, zamiast tego chciałbyś zobaczyć i skorzystać z oficjalnych linków.

Niespodziewana nagroda lub oszustwo na loterii

Większość z nas nie nabrałaby się na list w poczcie, który mówi nam, że wygraliśmy na loterii, na którą nie pamiętamy. Większość z nas nie nabrałaby się na e-mail lub przypadkową wiadomość na Facebooku, powiadamiając nas o tym. Ale co, jeśli otrzymałeś dokładnie tę wiadomość i wiadomość od znajomego z informacją, że już wypłacił swoje wygrane?

Jest to oszustwo związane z opłatą z góry, znane również jako „nigeryjski książę” lub oszustwo 419 (ponieważ naruszają one sekcję 419 nigeryjskiego kodeksu karnego, która dotyczy oszustw). Skompromitowane konta są doskonałą pożywką dla tego rodzaju oszustw. Poparcie znajomego, któremu ufasz, może wystarczyć, aby przekroczyć granicę. Ci znajomi często komentują, że widzieli Twoje nazwisko na „liście zwycięzców”, którą zawsze powinieneś traktować jako czerwoną flagę.

Och, wow !! Niesamowity! Wygrałem na loterii na Facebooku, a nie jestem nawet na Facebooku! Czuję się taki szczęśliwy! Z pewnością to nie jest oszustwo… pic.twitter.com/nZCrFHqjvK

– Pan Benn (@therealmrbenn) 30 listopada 2019 r

Ostatecznie oszustwo przybiera taki sam obrót, jak każde inne 419 oszustwo. Zostaniesz poinformowany, że aby przesłać pieniądze na Twoje konto, należy uiścić opłatę „manipulacyjną” lub „administracyjną”. Czasami oszuści próbują wiele razy zmusić Cię do zapłacenia „grzywien” lub „opłat transakcyjnych” związanych z saldem. Podejrzane, opłaty te nigdy nie mogą zostać odjęte od Twoich wygranych.

Do czasu, gdy grosz spadnie, można było włożyć w oszustwo setki lub tysiące dolarów. Pokusa 150 000 dolarów może przekonać wielu z nas do wydania 1500 dolarów bez wahania. Zawsze powinieneś pytać każdego, kto chce, abyś wydał pieniądze, aby otrzymać nagrodę.

Fałszywe karty podarunkowe i kupony

Prawdopodobnie widziałeś te oszustwa związane z kartami podarunkowymi lub kuponami rabatowymi reklamowane w Internecie, ale nigdy nie pomyślałeś o ich kliknięciu. Ale tak nie jest, gdy są udostępniane przez znajomego, taktyka, na której wielu oszustów polega na rekrutowaniu większej liczby ofiar.

Znajomy udostępnia bezpłatną kartę podarunkową lub znaczący kod rabatowy dużemu sprzedawcy na Facebooku. Zaciekawiony, klikasz na niego i jesteś proszony o wypełnienie formularza, aby otrzymać kod. Pod koniec procesu zostaniesz poproszony o udostępnienie posta, w którym to momencie otrzymasz to, co zostało ci obiecane. Problem polega na tym, że Twoja karta podarunkowa lub zniżka nigdy nie dotarły.

Wegmans ostrzega klientów o oszustwie związanym z kartami podarunkowymi na Facebooku https://t.co/Z2TDF1Qgfe

– 13WHAM (@ 13WHAM) 12 lipca 2019 r

Możesz nie myśleć o tym więcej, ale już zostałeś oszukany. Dane osobowe, w szczególności imiona i nazwiska powiązane z adresami, data urodzenia i prawidłowy adres e-mail mają wartość online. Twoje dane mogą zostać sprzedane spamerom, którzy wykorzystają je w celach marketingowych. Prawdopodobnie będziesz otrzymywać znacznie więcej zimnych połączeń i niechcianych e-maili.

Czasami oszuści próbują dokonać oszustwa odwrócić wysyłając fałszywe karty podarunkowe na adres fizyczny. Kiedy „aktywujesz” kartę podarunkową, odwiedzając link z tyłu, Twoje informacje są sprzedawane w innym miejscu, a karta podarunkowa nigdy nie działa.

Bądź natychmiast podejrzliwy wobec wszelkich konkursów lub ofert, w których prosi się Cię o udostępnienie posta w ramach zgłoszenia lub zgłoszenia. Facebook i Twitter rozprawiły się z tym zachowaniem lata temu i nie jest już tolerowane jako ważny sposób udziału w konkursach, ubiegania się o zniżki lub kredyty sklepowe.

Bad Sellers na rynku Facebook

Facebook Marketplace i ogromna liczba grup Kup / Sprzedaj / Zamień na platformie to przydatny sposób na przerzucanie starych przedmiotów lub kupowanie towarów używanych w Twojej okolicy. Istnieje również ogromny potencjał, że coś pójdzie nie tak przez oszustów i nieuczciwych aktorów.

Nigdy nie powinieneś kupować na Facebook Marketplace przedmiotu, którego nie możesz sprawdzić ani odebrać osobiście. Facebook Marketplace nie jest serwisem eBay i nie zapewnia ochrony kupującego przed sprzedającymi, którzy nie wyślą kupionych przez Ciebie przedmiotów. Ponadto sprzedawcy często używają funkcji płatności osobistych dla przyjaciół i rodziny w usługach takich jak PayPal, gdzie nie ma możliwości cofnięcia płatności.

Wyszukiwanie rowerów w serwisie Facebook Marketplace

Możesz także otworzyć się na inne problemy, takie jak prywatne spotkanie ze sprzedawcą w celu przeprowadzenia transakcji gotówkowej i kradzież. Jeśli spotykasz się z kimś osobiście z Facebook Marketplace, zrób to w rozsądnym, dobrze oświetlonym i publicznym miejscu. Weź ze sobą kogoś, komu ufasz, a jeśli cokolwiek kupujesz, brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe, zaufaj swojemu instynktowi i nie pokazuj się.

Facebook Marketplace służy do szybkiej sprzedaży skradzionych towarów, w szczególności gadżetów, takich jak tablety i rowery. Jeśli kupisz skradzione towary i zostaną one przypisane do Ciebie, co najmniej stracisz wszystko, co kupiłeś, i prawdopodobnie stracisz wszystkie pieniądze, które zapłaciłeś za ten przedmiot. Jeśli władze podejrzewają, że wiedziałeś, że towary zostały skradzione, możesz zostać oskarżony o obsługę skradzionych towarów.

Oszustwa romantyczne

Oszustwa romantyczne są skomplikowane, ale oszukały wielu. W większości przypadków oszust wykorzystuje związek w celu wydobycia pieniędzy i innych towarów od ofiary. Oszustwa te mogą mieć katastrofalne konsekwencje, wykraczające poza straty finansowe, jeśli posuną się za daleko.

Zawsze uważaj na każdego, kogo spotkasz w Internecie, ponieważ tak trudno jest udowodnić, że jest tym, za kogo się podaje. Nawet rozmowy telefoniczne i rozmowy przez kamerę internetową mogą wydawać się legalne, a ostatecznie wprowadzać w błąd. Niestety, wiele osób zwabionych tym oszustwem nie jest w stanie lub nie chce zobaczyć, że są używane.

Główną czerwoną flagą, której należy szukać, jest romantyczne zainteresowanie, które spotkałeś na Facebooku (lub w innym miejscu online) z prośbą o pieniądze. Ich powody mogą wydawać się przekonujące i mogą szarpać za serce, próbując przekonać cię, że mają uzasadnioną potrzebę. Mogą powiedzieć, że brakuje im czynszu, że ich zwierzak wymaga operacji lub że ich samochód wymaga pilnej naprawy.

To oszustwo może przybrać bardzo mroczny obrót, gdy oszust chce czegoś więcej niż tylko pieniędzy. Niedawny przypadek Sydney kobieta Maria Exposto pokazuje, jak bardzo może się nie udać. Maria została znaleziona z ponad 1 kilogramem metamfetaminy w plecaku na lotnisku w Kuala Lumpur podczas podróży powrotnej z wycieczki, podczas której miała spotkać amerykańskiego żołnierza wojskowego, który przedstawił się jako „Kapitan Daniel Smith”.

Jej rzekome zainteresowanie miłosne nigdy nie dotarło, a zamiast tego została zaprzyjaźniona z nieznajomym (oszustem), który przekonał ją, by zabrała plecak z powrotem do Australii. Maria została skazana przez malezyjski sąd za handel narkotykami i skazana na śmierć w maju 2018 r. Minęło pięć lat więzienia i 18 miesięcy w celi śmierci, zanim jej wyrok został uchylony i została zwolniona.

To niezwykła kolej na oszustwo romantyczne, ale to nie pierwszy raz. W kwietniu 2011 r. Sharon Armstrong z Nowej Zelandii została znaleziona jako przemycająca kokainę z Argentyny, ponieważ ona też wpadła w romans.

Clickbait używany do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania

Jest to ta sama technika używana w całej sieci przez oszukańczych reklamodawców do zwiększania liczby kliknięć. Zobaczysz reklamę „szokującego wideo”, „niesamowitej transformacji” lub innego podobnie skandalicznego tytułu. Kiedy go klikniesz, zwykle następuje kilka przekierowań, zanim trafisz na stronę, która próbuje zainstalować złośliwe oprogramowanie na Twoim komputerze.

Na Facebooku te linki często pojawiają się w określonych odstępach czasu, na przykład gdy sieć mediów społecznościowych omawia wprowadzenie nowych funkcji. Niektóre z tych oszustw oferują dodanie funkcji do Twojego konta, takich jak legendarny przycisk „nie podoba mi się” lub sposób sprawdzenia, kto przeglądał Twój profil. W razie wątpliwości szybkie wyszukiwanie w Internecie powinno ujawnić uzasadnione zmiany i możesz zignorować przynętę na kliknięcia.

Podczas gdy Facebook może usuwać linki lub dodawać zastrzeżenia obok wprowadzających w błąd i fałszywych historii, korzystanie ze stron internetowych skracających adresy URL i linków przekierowujących jest w dużym stopniu wykorzystywane w celu uniknięcia wykrycia. Dla własnego bezpieczeństwa (i pozbawienia oszustów kliknięć) należy całkowicie unikać takich treści spamerskich.

Złota zasada

Wielu (ale nie wszystkich) oszustw można uniknąć, przestrzegając jednej prostej zasady: jeśli wygląda to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest. Co do reszty, po prostu musisz być czujny i zawsze kwestionować motywy osoby, która się z tobą kontaktuje, czy to wydarzenie na Facebooku, post sponsorowany, czy niechciana wiadomość.

Ponieważ Facebook stale się rozwija i ma coraz większy wpływ na to, jak żyjemy, te oszustwa (i wiele nowych) będą się pojawiać coraz częściej. Media społecznościowe nie są jedyną usługą dotkniętą takimi problemami, a oszustwa są powszechne w witrynach finansowania społecznościowego i wielu innych usługach online.